Péče o pleť po dvacítce – kdy byste měla začít používat anti-age výrobky?

5 min čtení
Zobrazit více

Na péči o vaši pleť není nikdy příliš brzy. Ačkoliv stárnutí pleti nelze zabránit, v tomto článku se dozvíte, jak vám principy správného životního stylu a kosmetické péče po dvacítce mohou pomoci zachovat zdravý vzhled vaší pleti, předcházet předčasnému stárnutí a oddálit a zmírnit viditelné známky stárnutí pleti.

Jaké jsou první známky stárnutí pleti a kdy se objevují?

První známky stárnutí pleti se obvykle objevují po dvacátém roce věku.

Nejvýraznějšími prvními známkami stárnutí pleti jsou jemné linky a vrásky, nedostatek zářivosti a mdlá pleť.

Existuje celá řada vnitřních a vnějších faktorů, které ovlivňují to, ve kterém věku začíná naše pleť viditelně stárnout, obecně lze však říci, že jemné linky a vrásky se mohou začít objevovat již od 25. roku a postupem času se prohlubovat. Zhruba od 25. roku si také můžete všimnout, že vaše pleť se začíná vysušovat a ztrácet zářivost. Zároveň může občas vypadat mdlá a unavená.

Více o tom, jakými změnami pleť prochází si můžete přečíst ve článku pleť v různém věku.

Vhodná pravidelná péče o pleť a principy zdravého životního stylu vám pomohou déle zachovat mladistvý vzhled vaší pleti. 

Co způsobuje první známky stárnutí pleti?

S přibývajícím věkem se naše tělesné procesy zpomalují. Látky zajišťující pevnost a hladkost pleti začínají ubývat, což vede ke strukturálním změnám ve vrstvách pleti, kterých si začínáme všímat i na jejím povrchu. 

Klesá množství kyseliny hyaluronové v pleti, zpomaluje se proces buněčné obnovy a snižuje se také produkce kožního mazu. K těmto změnám se přidává zvýšená citlivost na slunce, vysušování a hrubnutí.

V procesu stárnutí se také snižuje prokrvení pleti. To může spolu s dalšími faktory životního stylu vést ke ztrátě zářivosti a bledému, mdlému a unavenému vzhledu pleti. 

Rychlost a závažnost procesu stárnutí pleti ovlivňuje řada faktorů - vnitřních i vnějších.

Které vnitřní faktory ovlivňují první známky stárnutí pleti?

Světlá pleť je náchylnější k časným známkám stárnutí pleti než tmavší tóny pleti.

Naše genetické předpoklady určují náš typ pleti a rychlost, jakou dochází k jejímu biologickému stárnutí. Biologické stárnutí pleti je termín používaný k označení přirozeného procesu stárnutí pleti.

U světlé pleti se známky stárnutí často objevují v dřívější fázi než u tmavších tónů pleti, neboť je hůře chráněna proti UV záření. A citlivá pleť je náchylnější k časné tvorbě vrásek než méně citlivé typy pleti. Více si o tomto tématu můžete přečíst ve článcích Jak pleť stárne a jak bych o ni měla pečovat?, V čem se liší pleť u hlavních etnických skupin a Jak poznat a pečovat o citlivou pleť obličeje.

Které vnější faktory ovlivňují první známky stárnutí pleti?

Až 90 % veškerého předčasného stárnutí pleti je způsobeno UV zářením.1
Znečištěné ovzduší vyvolává tvorbu volných radikálů, které způsobují oxidační stres v pleti.

Vnější faktory, jako je sluneční záření, znečištěné ovzduší, kouření, některé léky, strava a životní styl spouštějí tvorbu volných radikálů a způsobují oxidační stres v pleti. Oxidační stres vede k předčasnému stárnutí pleti, kdy se známky stárnutí objevují rychleji, než očekáváme. 

Zatímco naše genetické předpoklady změnit nemůžeme, můžeme ovlivnit faktory, které způsobují předčasné stárnutí pleti. 

Více si o volných radikálech a oxidačním stresu můžete přečíst v článku Volné radikály: co jsou a jak působí na pleť? Další informace o vnějších faktorech, které vyvolávají tvorbu volných radikálů a oxidační stres nejdete v článku Znalost kůže: jaké faktory ji ovlivňují? a Jak pleť stárne a jak bych o ni měla pečovat?

1 Ramos-e-Silva a kol.:  'Anti-aging cosmetics: Facts and controversies’. Clin Dermatol. Listopad - Prosinec 2013; 31(6): 750-8.

Péče o pleť po dvacítce: Jak mohu zachovat mladší vzhled mé pleti?

Čím dříve začnete o vaši pleť pečovat, tím lépe. Je snadnější oddálit známky stárnutí, než tyto projevy zmírňovat poté, co se objeví. Způsob životního stylu a péče o pleť po 20. roce vám pomohou předcházet předčasnému stárnutí a oddálit známky stárnutí pleti.

Principy optimálního životního stylu

Strava bohatá na antioxidanty pomůže vaší pleti bránit se proti poškození volnými radikály.

Vaše pleť odráží váš celkový zdravotní stav, proto se snažte mít dostatek pohybu, kvalitní spánek, jíst zdravou a vyváženou stravu a přestat kouřit:

  • Anti-age strava. Jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny bohatých na antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály spojené s předčasným stárnutím pleti. Snažte se omezit příjem alkoholu a pít dostatečné množství vody, která zajistí také hydrataci vaší pleti.
  • Přestaňte kouřit: Škodlivé chemikálie obsažené v cigaretovém kouři a nikotin mají na svědomí zvýšení množství volných radikálů v pleti. Vedle rizika rakoviny plic a srdečních chorob kouření také prokazatelně způsobuje předčasné stárnutí pleti.

Anti-age kosmetické výrobky po dvacátém roce

Pravidelné čištění, hydratace, používání účinných a osvědčených antioxidačních kosmetických složek, jako je vitamín C, a zejména vhodné přípravky pro každodenní sluneční ochranu vám pomohou zachovat zdraví vaší pleti, předejít jejímu předčasnému stárnutí a oddálit viditelné známky jejího stárnutí.

  • Pravidelné čištění: Čištění a tonizace pleti ráno a večer ji zbavuje potu, mazu, make-upu a nečistot, které mohou způsobovat oxidační stres. Řada Eucerin DermatoCLEAN obsahuje čisticí produkty a pleťové vody pro všechny typy pleti.
  • Hydratace: Udržujte pleť hydratovanou pomocí hydratačních výrobků, které byly vyvinuty speciálně pro řešení prvních známek stárnutí: jemných linek a vrásek a mdlého a unaveného vzhledu pleti. Díky unikátní kombinaci značky Eucerin - dvou vysoce koncentrovaných forem kyseliny hyaluronové - poskytuje řada Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT mladé pleti po dvacátém roce potřebnou hydrataci. Pokud vaše pleť vypadá mdle nebo unaveně, vyzkoušejte Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Hyaluronovou intenzivní masku - inovativní anti-age pleťovou masku vyrobenou z biocelulózy, která poskytuje okamžitou hydrataci. Redukuje jemné linky a pleť získává svěžejší, zářivější a mladistvý vzhled.
  • Anti-oxidační elixír pro vaši pleť: Vitamín C je velmi účinný antioxidant, který neutralizuje volné radikály a stimuluje produkci kolagenu. Více si o jeho výhodách ve složení kosmetických výrobků můžete přečíst ve článku Vitamín C: silný antioxidant pro vaši pleť. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že Eucerin Hyaluron-Filler Vitamin C Booster pleť posiluje a vyplňuje vrásky pro hladší, svěžejší a zářivější pleť za pouhých sedm dní.
  • Sluneční ochrana: Nejlepší způsob, jak chránit pleť před fotostárnutím, je omezit čas strávený na slunci, vyhýbat se nejintenzivnějšímu slunečnímu záření, nosit ochranný oděv a používat vhodné produkty sluneční ochrany, i při oblačném počasí, nebo jste-li ve stínu. Váš obličej je vystaven slunci každý den, proto doporučujeme používat sluneční ochranu pleti obličeje každý den po celý rok. Velmi důležité je nanášet sluneční ochranu také po dobu jednoho týdne po skončení používání Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Vitamin C Boosteru, který může zvyšovat citlivost vaší pleti na slunce. Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Denní krém pro normální a smíšenou pleť a Eucerin Hyaluron Filler + 3x EFFECT Denní krém poskytují UVA a UVB ochranu. Pokud hledáte vyšší úroveň ochrany, přináší řada Eucerin Sluneční ochrany technologii Advanced Spectral Technology navíc s ochranou proti vysokoenergetickému viditelnému světlu a rozsáhlou řadu výrobků s SPF 50.
    Pleť se v různých etapách lidského života proměňuje a způsob, jakým o ni pečujeme, by  měl odrážet její měnící se potřeby. Chcete-li zjistit, jak pečovat o pleť od 30. roku věku, přečtěte si náš článek Jak pleť stárne a jak bych o ni měla pečovat?

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin