Volné radikály – Co jsou volné radikály a jak působí na pleť?

4 min čtení
Zobrazit více

Volné radikály mohou v pleti vyvolávat oxidační stres, který vede k jejímu předčasnému stárnutí. V tomto článku si můžete přečíst, co  volné radikály jsou, jak působí na vaši pleť a jakými způsoby můžete volné radikály neutralizovat a zachovat vaši pleť zdravou, ochránit ji před předčasným stárnutím a pomoci oddálit viditelné známky stárnutí pleti, například jemné linky a vrásky a ztrátu zářivosti.

Co jsou volné radikály?

Volné radikály mohou způsobovat poškození těch nejdůležitějších buněčných složek

Volné radikály, známé též jako reaktivní kyslíkové druhy (ROS), jsou vysoce reaktivní molekuly kyslíku: vedlejší produkt probíhajících biochemických reakcí v lidském těle.

Lidské tělo se bez kyslíku neobejde, i při normální tělesných funkcích však někdy dojde k rozdělení spárovaných molekul kyslíku na dva jednotlivé atomy s nepárovými elektrony. Tyto nepárové elektrony pak hledají další elektron, s nímž by vytvořily stabilní pár. Proto jsou označovány jako reaktivní. Při tomto procesu způsobují poškození buněčných membrán, proteinů a DNA.

Proč jsou volné radikály pro pleť škodlivé?

Oxidace způsobuje zhnědnutí ovoce.
Volné radikály vyvolávají oxidační stres, který začíná působit na strukturu pleti a způsobuje její předčasné stárnutí.

Zkusili jste někdy nechat kousek banánu nebo jablka na vzduchu? Volné radikály způsobí, že zoxidují a získají hnědé zbarvení. Podobný proces probíhá v naší pleti, trvá však několik desítek let, nikoli minut.

Naše tělo používá antioxidanty, jejichž prostřednictvím neutralizuje potenciálně škodlivé volné radikály, pokud však vznikne nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla je neutralizovat, volné radikály začnou poškozovat buněčné membrány, bílkoviny a DNA v procesu známém jako oxidační stres.

Poškozují například buňky, které zajišťují tvorbu látek, jako je kolagen, elastin a kyselina hyaluronová nezbytné pro pevnou strukturu mladé pleti (jako jsou fibroblasty a keratinocyty). Produkce těchto látek s přibývajícím věkem přirozeně klesá a oxidační stres tento proces navíc dále urychluje. 

Stárnutí je zcela přirozený proces, oxidační stres však může vést k předčasnému stárnutí pleti: předčasně se začínají objevovat viditelné známky stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky a pleť získává mdlý a unavený vzhled.

Bez ohledu na předčasné stárnutí, schopnost naší pleti deaktivovat volné radikály s rostoucím věkem přirozeně klesá,  a tak dochází k urychlení procesu stárnutí pleti.

Co způsobuje tvorbu volných radikálů?

Volné radikály jsou přirozeným vedlejším produktem procesů probíhajících v našem těle, existuje však celá řada vnějších faktorů, které spouštějí a zvyšují produkci volných radikálů. Mnohé z těchto vnějších faktorů můžete mít pod kontrolou.

Volné radikály a slunce

UVA záření a vysokoenergetické viditelné světlo vyvolávají tvorbu volných radikálů.

Přiměřené množství slunečního záření prospívá naší pleti i našemu tělu. Ve článku Kůže a sluneční záření si můžete přečíst jakým způsobem. Nadměrné vystavování UVA záření (a v mnohem menší míře vysokoenergetickému viditelnému světlu - světlu, které můžeme vidět všude okolo nás) je jedním z hlavních spouštěčů tvorby volných radikálů. Oxidační stres způsobený slunečním zářením vede k poškození DNA a poruchám, jako je fotostárnutí (předčasné stárnutí pleti způsobené sluncem) a hyperpigmentace. Více si můžete přečíst ve článku Jak sluneční UVA a UVB záření a vysokoenergetické viditelné světlo působí na pleť?

Volné radikály a naše životní prostředí

Znečištění zvyšuje množství volných radikálů a potenciální poškození pleti.

Kromě slunečního světla mohou tvorbu volných radikálů, které způsobují poškození pleti, vyvolávat i další faktory našeho životního prostředí. Mnozí z nás žijí ve městech, kde jsou prach a znečištěné ovzduší nevyhnutelnou součástí každodenního života. Znečištění může zhoršovat účinky slunečního záření a urychlovat tak oxidační stres.

Kouření a volné radikály

Cigaretový kouř obsahuje volné radikály

Kouření je špatné pro naši pleť i pro naše celkové zdraví. Cigaretový kouř obsahuje volné radikály, které vdechujeme do našeho organismu a zde způsobují celou řadu problémů, včetně předčasného stárnutí pleti.

Volné radikály a strava

Nadměrná konzumace alkoholu může vyvolávat tvorbu volných radikálů v našem těle

Naše strava významně ovlivňuje naše celkové zdraví. Potraviny a nápoje, které se rozhodneme konzumovat mohou ovlivňovat tvorbu volných radikálů v našem těle. Mezi nejhorší spouštěče tvorby volných radikálů patří průmyslově zpracované masné výrobky, smažená jídla a potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a alkohol.

Jak můžete snížit množství volných radikálů a pomoci předcházet poškození pleti?

Zdravý životní styl a pravidelná a správně zvolená péče o pleť vám pomohou snížit množství škodlivých volných radikálů, předcházet  předčasnému stárnutí pleti a oddálit viditelné známky jejího stárnutí.

Zdravý životní styl

Zdravá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty prospěje i vaší pleti

Zdravá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty přispívá k minimalizaci volných radikálů. Listová zelenina, citrusové plody, fazole a luštěniny, ořechy a mastné ryby jsou známými zdroji s vysokým obsahem antioxidantů. Přestaňte kouřit, snažte se omezit konzumaci alkoholu a pijte dostatek vody, která zajistí hydrataci také vaší pleti. 

Zkraťte čas strávený na slunci, používejte vhodné produkty sluneční ochrany, snažte se zmírnit stres, hodně cvičte a dopřejte si kvalitní spánek - tak podpoříte vaše celkové zdraví i zdraví vaší pleti.

Kosmetická péče, která snižuje poškození pleti volnými radikály

Pravidelné čištění, hydratace, používání účinných a osvědčených antioxidačních kosmetických složek, jako je vitamín C a licochalcon A, a zejména vhodné přípravky pro každodenní sluneční ochranu vám pomohou déle zachovat mladistvý vzhled vaší pleti.

Čím dříve začnete o vaši pleť pečovat, tím snáze předejdete jejímu předčasnému stárnutí. Více si o ideální péči o pleť po 20. roce věku můžete přečíst ve článku Anti-age péče po dvacítce. S přibývajícím věkem se potřeby naší pleti proměňují a kosmetické produkty, které používáme, by tyto měnící se potřeby měly respektovat. Více si můžete přečíst ve článku Jak pleť stárne a jak bych o ni měla pečovat?

Sortiment výrobků Eucerin Anti-age obsahuje tři komplexní řady vyvinuté speciálně tak, aby pleti poskytovaly potřebnou péči v každé z jednotlivých etap procesu stárnutí. Jejich účinky byly klinicky i dermatologicky prokázány. 

Anti-age péče o pleť od značky Eucerin

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin