Free radicals cause oxidative stress

Volné radikály Co jsou volné radikály a jak působí na pleť?

Volné radikály mohou v pleti vyvolávat oxidační stres, který vede k jejímu předčasnému stárnutí. V tomto článku si můžete přečíst, co  volné radikály jsou, jak působí na vaši pleť a jakými způsoby můžete volné radikály neutralizovat a zachovat vaši pleť zdravou, ochránit ji před předčasným stárnutím a pomoci oddálit viditelné známky stárnutí pleti, například jemné linky a vrásky a ztrátu zářivosti.

Co jsou volné radikály?

Volné radikály, známé též jako reaktivní kyslíkové druhy (ROS), jsou vysoce reaktivní molekuly kyslíku: vedlejší produkt probíhajících biochemických reakcí v lidském těle.

Lidské tělo se bez kyslíku neobejde, i při normální tělesných funkcích však někdy dojde k rozdělení spárovaných molekul kyslíku na dva jednotlivé atomy s nepárovými elektrony. Tyto nepárové elektrony pak hledají další elektron, s nímž by vytvořily stabilní pár. Proto jsou označovány jako reaktivní. Při tomto procesu způsobují poškození buněčných membrán, proteinů a DNA.

Volné radikály
Volné radikály mohou způsobovat poškození těch nejdůležitějších buněčných složek

Proč jsou volné radikály pro pleť škodlivé?

Zkusili jste někdy nechat kousek banánu nebo jablka na vzduchu? Volné radikály způsobí, že zoxidují a získají hnědé zbarvení. Podobný proces probíhá v naší pleti, trvá však několik desítek let, nikoli minut.

Naše tělo používá antioxidanty, jejichž prostřednictvím neutralizuje potenciálně škodlivé volné radikály, pokud však vznikne nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla je neutralizovat, volné radikály začnou poškozovat buněčné membrány, bílkoviny a DNA v procesu známém jako oxidační stres.

Poškozují například buňky, které zajišťují tvorbu látek, jako je kolagen, elastin a kyselina hyaluronová nezbytné pro pevnou strukturu mladé pleti (jako jsou fibroblasty a keratinocyty). Produkce těchto látek s přibývajícím věkem přirozeně klesá a oxidační stres tento proces navíc dále urychluje. 

Stárnutí je zcela přirozený proces, oxidační stres však může vést k předčasnému stárnutí pleti: předčasně se začínají objevovat viditelné známky stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky a pleť získává mdlý a unavený vzhled.

Bez ohledu na předčasné stárnutí, schopnost naší pleti deaktivovat volné radikály s rostoucím věkem přirozeně klesá,  a tak dochází k urychlení procesu stárnutí pleti.

Volné radikály a ovoce
Oxidace způsobuje zhnědnutí ovoce.
Volné radikály a pleť
Volné radikály vyvolávají oxidační stres, který začíná působit na strukturu pleti a způsobuje její předčasné stárnutí.

Co způsobuje tvorbu volných radikálů?

Volné radikály jsou přirozeným vedlejším produktem procesů probíhajících v našem těle, existuje však celá řada vnějších faktorů, které spouštějí a zvyšují produkci volných radikálů. Mnohé z těchto vnějších faktorů můžete mít pod kontrolou.

Volné radikály a slunce

Přiměřené množství slunečního záření prospívá naší pleti i našemu tělu. Ve článku Kůže a sluneční záření si můžete přečíst jakým způsobem. Nadměrné vystavování UVA záření (a v mnohem menší míře vysokoenergetickému viditelnému světlu - světlu, které můžeme vidět všude okolo nás) je jedním z hlavních spouštěčů tvorby volných radikálů. Oxidační stres způsobený slunečním zářením vede k poškození DNA a poruchám, jako je fotostárnutí (předčasné stárnutí pleti způsobené sluncem) a hyperpigmentace. Více si můžete přečíst ve článku Jak sluneční UVA a UVB záření a vysokoenergetické viditelné světlo působí na pleť?

Volné radikály vznikající v důsledku slunečního záření
UVA záření a vysokoenergetické viditelné světlo vyvolávají tvorbu volných radikálů.

Volné radikály a naše životní prostředí

Kromě slunečního světla mohou tvorbu volných radikálů, které způsobují poškození pleti, vyvolávat i další faktory našeho životního prostředí. Mnozí z nás žijí ve městech, kde jsou prach a znečištěné ovzduší nevyhnutelnou součástí každodenního života. Znečištění může zhoršovat účinky slunečního záření a urychlovat tak oxidační stres.

Volné radikály a znečištěné ovzduší
Znečištění zvyšuje množství volných radikálů a potenciální poškození pleti.

Kouření a volné radikály

Kouření je špatné pro naši pleť i pro naše celkové zdraví. Cigaretový kouř obsahuje volné radikály, které vdechujeme do našeho organismu a zde způsobují celou řadu problémů, včetně předčasného stárnutí pleti.

Volné radikály a kouření
Cigaretový kouř obsahuje volné radikály

Volné radikály a strava

Naše strava významně ovlivňuje naše celkové zdraví. Potraviny a nápoje, které se rozhodneme konzumovat mohou ovlivňovat tvorbu volných radikálů v našem těle. Mezi nejhorší spouštěče tvorby volných radikálů patří průmyslově zpracované masné výrobky, smažená jídla a potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a alkohol.

Volné radikály a alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu může vyvolávat tvorbu volných radikálů v našem těle

Jak můžete snížit množství volných radikálů a pomoci předcházet poškození pleti?

Zdravý životní styl a pravidelná a správně zvolená péče o pleť vám pomohou snížit množství škodlivých volných radikálů, předcházet  předčasnému stárnutí pleti a oddálit viditelné známky jejího stárnutí.

Zdravý životní styl

Zdravá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty přispívá k minimalizaci volných radikálů. Listová zelenina, citrusové plody, fazole a luštěniny, ořechy a mastné ryby jsou známými zdroji s vysokým obsahem antioxidantů. Přestaňte kouřit, snažte se omezit konzumaci alkoholu a pijte dostatek vody, která zajistí hydrataci také vaší pleti. 

Zkraťte čas strávený na slunci, používejte vhodné produkty sluneční ochrany, snažte se zmírnit stres, hodně cvičte a dopřejte si kvalitní spánek - tak podpoříte vaše celkové zdraví i zdraví vaší pleti.

Volné radikály a antioxidanty: co jíst
Zdravá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty prospěje i vaší pleti

Kosmetická péče, která snižuje poškození pleti volnými radikály

Pravidelné čištění, hydratace, používání účinných a osvědčených antioxidačních kosmetických složek, jako je vitamín C a licochalcon A, a zejména vhodné přípravky pro každodenní sluneční ochranu vám pomohou déle zachovat mladistvý vzhled vaší pleti.

Čím dříve začnete o vaši pleť pečovat, tím snáze předejdete jejímu předčasnému stárnutí. Více si o ideální péči o pleť po 20. roce věku můžete přečíst ve článku Anti-age péče po dvacítce. S přibývajícím věkem se potřeby naší pleti proměňují a kosmetické produkty, které používáme, by tyto měnící se potřeby měly respektovat. Více si můžete přečíst ve článku Jak pleť stárne a jak bych o ni měla pečovat?

Sortiment výrobků Eucerin Anti-age obsahuje tři komplexní řady vyvinuté speciálně tak, aby pleti poskytovaly potřebnou péči v každé z jednotlivých etap procesu stárnutí. Jejich účinky byly klinicky i dermatologicky prokázány. 

Volné radikály a anti-age péče o pleť
Anti-age péče o pleť od značky Eucerin

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář