Vitamín C jako pomocník v každodenní péči o pleť – Proč naše pleť potřebuje vitamín C - silný antioxidant?

4 min čtení
Zobrazit více

Vitamín C je nezbytnou živinou pro naše celkové zdraví. Tento článek představuje jeho význam také pro zdravou pleť a dočtete se v něm, jakou roli hraje jako antioxidant a jakou v produkci a ochraně kolagenu. Vitamín C se stává stále oblíbenější složkou kosmetických výrobků a vy si můžete přečíst, jak pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pleti a jakou roli může hrát v pravidelné každodenní anti-age péči o všechny typy pleti.

Co je to vitamín C?

Vitamín C je často spojován s citrusovými plody

Vitamín C (známý také jako kyselina askorbová a kyselina L-askorbová, ačkoliv tyto látky jsou ve skutečnosti různé formy vitamínu) je nezbytnou živinou pro naše celkové zdraví a zdraví naší pleti.

Podporuje obnovu tkání, posiluje náš imunitní systém a má zásadní význam pro mnoho enzymatických procesů v našem těle, které podporují naše zdraví: nedostatek vitamínu C způsobuje kurděje, jednu z prvních výživových poruch, která byla diagnostikována u námořníků. Vitamín C je také silný antioxidant.

Vitamín C se přirozeně vyskytuje v řadě potravin - nejčastěji uváděným příkladem jsou citrusové plody - a používá se v široké škále volně prodejných léků jako potravinový doplněk. Stále častěji je také klíčovou složkou kosmetických výrobků.  

Jak vitamín C pomáhá v boji proti stárnutí pleti?

Vitamín C je silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály - příčinu  oxidačního stresu v pleti, který způsobuje její předčasné stárnutí. Je také nezbytný pro tvorbu kolagenu v kožních buňkách, pomáhá posilovat strukturu pleti a oddálit známky stárnutí.

Vitamín C jako silný antioxidant zabraňující stránutí pleti

Vitamín C prokazatelně pomáhá neutralizovat volné radikály v našem těle, které vedou k oxidačnímu stresu. Tím pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pleti a oddálit viditelné známky jejího biologického stárnutí. Oxidační stres způsobuje mdlý a unavený vzhled pleti a vitamín C poskytne pleti povzbuzení pro její mladší a svěžejší vzhled. Více si můžete přečíst ve článku Co jsou volné radikály a jak působí na pleť?

Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá pleti bojovat proti škodlivým volným radikálům.

Proč hraje vitamín C důležitou roli při tvorbě kolagenu?

Množství kolagenu s přibývajícím věkem klesá a vitamín C podporuje tvorbu kolagenu

Kolagen je jednou z přirozených vyplňujících látek v pleti. V mládí ho máme dostatečnou zásobu a naše pleť díky kolagenu získává pevný a sjednocený vzhled. S přibývajícím věkem množství kolagenu klesá, což významně přispívá k tvorbě jemných linek a vrásek a ke ztrátě objemu a obličejových kontur u zralé pleti. 

Vitamín C pomáhá dvěma způsoby. Za prvé, je nezbytný pro tvorbu kolagenu v kožních buňkách. Za druhé, vitamín C jako silný antioxidant chrání pleť před volnými radikály, které způsobují rozklad buněk produkujících kožní komponenty, jako je kolagen, a urychlují jeho rozpad.

Dopřejte své pleti dostatek vitamínu C díky kosmetickým přípravkům

Vaše tělo si neumí vitamín C vytvořit, proto je na vás, abyste mu jeho přísun zajistili. A protože naše tělo si zároveň neumí vitamín C ukládat, doporučujeme jej konzumovat a/nebo doplňovat přes pokožku každý den.
 
Vitamín C se také stále více používá v kosmetických výrobcích pro lokální aplikaci (nanášených zvenčí). Poskytuje pleti povzbuzení a udržuje její mladistvý, zdravý a zářivý vzhled. Často je to jeden z prvních anti-age přípravků, který spotřebitelé používají a více si můžete přečíst ve článku Anti-age péče ve 20. 

Jaká strava je nejvíce obohacená vitamínem C?

Listová zelenina je výborným zdrojem vitamínu C

Zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamín C je nezbytná pro celkové zdraví i zdraví naší pleti. Jezte velké množství čerstvého ovoce a zeleniny, jako je listová zelenina, rajčata a citrusové plody.

Vitamín C - proč by měl být součástí každodenní péče o pleť?

Vitamín C je stále oblíbenější složkou v kosmetických výrobcích pro lokální aplikaci (nanášených zvenčí), kde může pomoci pleť povzbudit a zachovat její mladistvý a zářivý vzhled. 

Jedna z výhod používání kosmetických výrobků obohacených o vitamín C je, že jej můžete aplikovat přímo tam, kde je potřeba. Ale ne všechny kosmetické výrobky s vitamínem C jsou si rovny, proto při jejich výběru dbejte na následující:

 

  • Forma vitamínu C: Některé formy vitamínu C, jako je kyselina L-askorbová, jsou účinnější než jiné a prošly rozsáhlejšími výzkumy v rámci kosmetické péče. 
     
  • Koncentrace: Výzkumy ukázaly, že pro významný účinek na kožní buňky musí výrobek obsahovat alespoň 8% vitamín C. Koncentrace nad 20 % nezvyšuje jeho účinnost, naopak může způsobovat podráždění. (1)

  • ,Čerstvost‘: čistý vitamín C působením kyslíku degraduje, proto je nejúčinnější v produktech, jejichž dávkovací mechanismus umožňuje jeho čerstvé smísení se zbývající částí složení. 

Eucerin používá v produktu Eucerin Hyaluron-Filler Vitamin C Booster 10% čistou a čerstvě aktivovanou kyselinu L-askorbovou. Složení je dále obohaceno o nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou (účinná hydratační složka, která vyplňuje vrásky) a licochalcon A (další anti-oxidant, který spolu s vitamínem C účinně neutralizuje volné radikály vyvolané vysokoenergetickým viditelným světlem). Je vhodný pro všechny typy pleti a věkové kategorie. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že pleť povzbuzuje a vyplňuje vrásky pro hladší, svěžejší a zářivější pleť za pouhých sedm dní. 

1 Fitzpatrick RE, Rostan EF. Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage. (Dvojitě zaslepená studie metodou rozděleného obličeje porovnávající lokálně aplikovaný vitamín C a médium bez účinné látky pro omlazení pleti po poškození zářením.) Dermatol Surg. 2002; 28(3): 231-236


Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin