Znalost kůže – Faktory, které mají vliv na kůži

6 min čtení
Zobrazit více

Stav a vzhled naší pokožky je klíčem k našemu celkovému zdraví a pohodě. Když je pokožka zdravá, dokáže ochránit naše tělo před bakteriemi nebo viry, reguluje teplotu a je na pohled i na dotek vláčná, bez podráždění, kvalitně hydratovaná a rovnoměrně zabarvená. Existuje mnoho faktorů – vnitřních i vnějších – které působí na zdraví pokožky a ovlivňují to, jak vypadá a funguje. Například hypersenzitivní pokožka je vzhledem ke své narušené kožní bariéře náchylnější k podráždění než zdravá pokožka. Některé faktory nejsme schopni ovlivnit, ale mnohé ano. Důkladná péče o pokožku ji pomáhá udržet zdravou a mladší mnohem déle.

Vnitřní (endogenní) faktory

Mezi vnitřní faktory, které ovlivňují stav pokožky, patří dědičnost, hormony a specifická onemocnění (např. cukrovka).

Dědičnost

Genetická výbava určuje Váš kožní typ.
Dědičnost také ovlivňuje biologické stárnutí kůže.

Genetika u člověka určuje jeho kožní typ (normální, suchá, mastná nebo smíšená pleť) a má vliv na celkový stav pokožky.  

 

Dědičnost a biologické stárnutí kůže

Dědičnost také určuje biologické stárnutí kůže, které je charakterizováno: 

  • Snížením buněčné regenerace a obnovy. 
  • Poklesem sekrece mazových a potních žláz. 
  • Degenerací pojivové tkáně, čímž se snižuje schopnost pokožky vázat vodu a ztrácí pevnost. 
  • Rozpadem elastických vláken, který má za následek snížení elasticity pleti.  

Biologické stárnutí kůže nelze zaměňovat s jejím předčasným stárnutím, které je způsobeno vnějšími faktory a můžeme jej ovlivnit.

Mnoho vnějších faktorů může ovlivnit fungování kůže a vést ke kožním onemocněním.

Predispozice ke kožním onemocněním, jako je atopický ekzém, lupénka a ichtyóza jsou také geneticky dány. Například ti, kteří se narodí s dědičným nedostatkem filagrinu (bílkoviny obsažené v kůži), mají slabší bariérovou funkci kůže a jsou náchylnější k citlivé pokožce a atopickému ekzému. S takovouto predispozicí pokožka citlivěji reaguje na zátěž a vnější vlivy její stav častěji zhoršují. Proto je důležité dodržovat správnou pravidelnou péči o pokožku. Přečtěte si více ve článku suchá pokožka a atopický ekzém.

Také některá onemocnění – např. cukrovka a selhání činnosti ledvin – mohou mít vliv na stav pokožky.

Hormony

Hormonální změny mohou mít vliv na pleť a mohou být příčinou akné.
Těhotenství může způsobit hyperpigmentace a negativně ovlivňovat hydrataci pokožky.

Hormony a změny v jejich hladině mohou mít významný dopad na pokožku: 

  • Hormonální změny jsou příčinou tvorby akné během puberty. 
  • Během těhotenství mohou hormony přispět ke zvýšené tvorbě melaninu a způsobit hyperpigmentaci, známou jako melasma
  • Hladina ženského hormonu estrogenu v procesu biologického stárnutí klesá, a to zejména po menopauze. Estrogen má příznivý vliv na hydratační rovnováhu pokožky a jeho pokles vede ke strukturálním změnám a s věkem spojené atrofii kůže.

Vnější (exogenní) faktory

Existuje mnoho vnějších faktorů, které ovlivňují zdraví pokožky. Tyto faktory jsou dány životním prostředím a životním stylem, který si zvolíme.

Podnebí a životní prostředí

Dlouhodobé působení slunečního záření vyvolává tvorbu volných radikálů, které mohou oslabit ochranné mechanismy kůže.

UV záření 
Volné radikály jsou agresivní molekuly, které mají na svědomí proces oxidace v tělesných tkáních, jenž vede k poškození buněk. Zdravá kůže obsahuje antioxidanty, které ji chrání tím, že neutralizují volné radikály.

V epidermis tyto volné radikály vznikají především vlivem UV záření. Za normálních podmínek a při omezeném působení UV jsou ochranné mechanismy pokožky více či méně schopné si s nimi poradit. Je-li však působení slunce dlouhodobé, jsou ochranné mechanismy kůže oslabeny. Kůže se stává citlivější a je náchylnější k onemocnění. Roky vystavování nechráněné pokožky slunci vedou k chronickému poškození v důsledku záření a v kombinaci s tím k předčasnému stárnutí pokožky. UV záření může být obzvláště škodlivé pro pokožku se sklony k rosacee, neboť její narušená kožní bariéra snadno propouští látky zvenčí, které mohou snadno podráždit hyperreaktivní vláka, která jsou umístěna pod ní. Přečtěte si více o účincích působení sluncejak chránit kůži proti slunci.

Chladné počasí může způsobit dehydrataci pokožky.
Používejte spíše teplou, než horkou vodu. Horká voda může vyvolat podráždění pokožky.

Teplota


Extrémní teploty a jejich rychlé změny mají vliv na zdraví pokožky.

V chladných podmínkách pokožka reaguje zúžením krevních cév, aby ochránila tělo před příliš velkou ztrátou tepla. Trvale chladné teploty snižují vyměšování mazových žláz a způsobují vysychání pokožky. Přečtěte si více ve článku suchá pokožka.

V horkých a vlhkých podmínkách (například v tropických zemích nebo v sauně) potní žlázy vylučují více potu, pokožka zůstává vlhká a lesklá a v některých případech má sklony k tvorbě akné.

Některá kožní onemocnění, například rosacea, se také mohou při vysokých teplotách zhoršovat. To je jeden z důvodů, proč k mytí obličeje, rukou a při koupání doporučujeme používat spíše teplou, než horkou vodu.

Chemické vlivy

Agresivní prostředky
Pokožka je přirozeně mírně kyselá, s pH okolo 5. Agresivní čisticí prostředky (např. sodium lauryl sulphate a hydratační výrobky s alkalickým pH) přetěžují přirozenou neutralizační schopnost kůže, poškozují buněčnou strukturu a narušují bariérovou funkci vnější vrstvy epidermis. V důsledku toho může pokožka vysychat, stát se hypersenzitivní a/nebo být náchylná ke kožním infekcím a akutním příznakům onemocnění, jako je atopický ekzém nebo rosacea.

Agresivní chemikálie a peelingy mohou poškodit pH rovnováhu pleti.
Ti, kteří pracují s chemickými látkami, musí své pokožce věnovat zvláštní péči.

Některé chemické peelingy mohou mít podobný účinek a je důležité se poradit s dermatologem, zda je konkrétní postup vhodný pro Vaši pleť.

Někteří lidé jsou více ohroženi agresivními přípravky:

  • Malé děti a starší osoby: mladá a zralá pokožka je méně odolná, neboť činnost mazových žláz buď ještě není plně vyvinuta, nebo naopak klesá. Přečtěte si více ve článku o pokožce v různém věku.
  • Osoby, které jsou chemickým látkám vystaveny na pracovišti: povolání jako kadeřnice, stavební dělníci a pracovníci v průmyslu jsou v pravidelném kontaktu s čisticími prostředky, rozpouštědly, laky a nátěrovými hmotami, které jsou pro pokožku škodlivé.
  • Osoby s hypersenzitivní pokožkou
    Pro hypersenzitivní pokožku je typická narušená kožní bariéra a hyperreaktivní nervová vlákna v epidermis. Agresivní výrobky mohou poškodit kožní bariéru, podráždit nervová vlákna, která se nacházejí pod ní a vyvolat nepříjemné pocity.

Přečtěte si více o tom jak pečovat o pokožku těla a pleť obličeje a významu výběru správných kosmetických výrobků.

Příliš časté mytí 
Příliš časté, dlouhé sprchování nebo koupel v horké vodě vedou ke ztrátě přirozených hydratačních faktorů pokožky (známých jako NMF) a povrchových lipidů. Pokožka vysychá a začíná být hrubá. Přečtěte si více o péči o pokožku těla a každodenní pravidelné péči o pleť obličeje.

Vedlejším efektem některých léků a ošetření je dehydratace pokožky.
Je také důležité pít dostatek vody, zejména u starších osob.

Strava
Vyvážená strava Vám pomůže zachovat zdraví pokožky. Výzkum nejvhodnějších potravin pro zdravou pokožku není příliš rozsáhlý, přesto: 
  • Ovoce, zelenina, celozrnné potraviny a libové bílkoviny (ryby místo masa) pokožce prospívají.  
  • Strava bohatá na vitamín C a s nízkým obsahem tuků a sacharidů může pomoci mladšímu vzhledu pleti.  
  • Potraviny bohaté na antioxidanty mají ochranné účinky. Mezi ně patří žluté a oranžové ovoce a zelenina (např. mrkev a meruňky), borůvky, zelená listová zelenina (např. špenát), rajčata, hrách, fazole a čočka, ryby (zejména losos), ořechy.  
  • Diety, které vylučují určité potravinové skupiny a jejich nutriční hodnotu většinou nejsou pro zdraví pokožky prospěšné. Je však vhodné omezit příjem sladkostí a mléčných výrobků. Rovněž je důležité pít dostatek vody, zejména u starších osob.  

Neexistuje přímá souvislost mezi stravou a tvorbou akné.

Léky a lékařské zákroky
Některé léky (např. chemoterapeutika, diuretika, projímadla, léky na snížení množství tuků, které bývají někdy užívány k léčbě kardiovaskulárních onemocnění) a léčebné postupy (např. radioterapie a dialýza) mohou způsobit, že je pokožka citlivější a náchylnější k vysychání.


Životní styl

Dodržování zdravého životního stylu může pomoci zpomalit proces přirozeného stárnutí a zabránit kožní problémům:

Zvládání stresu má pozitivní vliv na zdraví pokožky.
Kvalitní noční spánek dává kožním buňkám příležitost k regeneraci.

Zvládání stresu
Vlivem nekontrolovaného stresu může být pokožka citlivější a může dojít k tvorbě akné. Stres je třeba regulovat: snížit pracovní zatížení, udělat si čas na koníčky a pomoci mohou také relaxační techniky.  

Pohyb
Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na celkovou kondici i na zdraví pokožky. 

Spánek
Kvalitní noční spánek dává celému organismu šanci k regeneraci a tím přispívá i k obnově pokožky.   

Konec kouření
Tabákový kouř je významným zdrojem pro pokožku škodlivých volných radikálů. V důsledku kouření pokožka vypadá starší a s více vráskami díky: 
  • Zúžení drobných cév ve vnitřních vrstvách kůže. Tím se snižuje prokrvení a pokožka přichází o kyslík a živiny, jako je vitamín A.  
  • Poškození kolagenu a elastinu: vláken, která pokožce zajišťují její pevnost a pružnost.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin