Žena při pohledu z okna

Znalost kůže Faktory, které mají vliv na kůži

Stav a vzhled naší pokožky je klíčem k našemu celkovému zdraví a pohodě. Když je pokožka zdravá, dokáže ochránit naše tělo před bakteriemi nebo viry, reguluje teplotu a je na pohled i na dotek vláčná, bez podráždění, kvalitně hydratovaná a rovnoměrně zabarvená. Existuje mnoho faktorů – vnitřních i vnějších – které působí na zdraví pokožky a ovlivňují to, jak vypadá a funguje. Například hypersenzitivní pokožka je vzhledem ke své narušené kožní bariéře náchylnější k podráždění než zdravá pokožka. Některé faktory nejsme schopni ovlivnit, ale mnohé ano. Důkladná péče o pokožku ji pomáhá udržet zdravou a mladší mnohem déle.

Vnitřní (endogenní) faktory

Mezi vnitřní faktory, které ovlivňují stav pokožky, patří dědičnost, hormony a specifická onemocnění (např. cukrovka).

Dědičnost

Genetika u člověka určuje jeho

kožní typ (normální, suchá, mastná nebo smíšená pleť) a má vliv na celkový stav pokožky.  

Dědičnost a biologické stárnutí kůže

Dědičnost také určuje biologické stárnutí kůže, které je charakterizováno: 
 • Snížením buněčné regenerace a obnovy. 
 • Poklesem sekrece mazových a potních žláz. 
 • Degenerací pojivové tkáně, čímž se snižuje schopnost pokožky vázat vodu a ztrácí pevnost. 
 • Rozpadem elastických vláken, který má za následek snížení elasticity pleti.  

Biologické stárnutí kůže nelze zaměňovat s jejím předčasným stárnutím, které je způsobeno vnějšími faktory a můžeme jej ovlivnit.

Matka drží dítě v rukou
Genetická výbava určuje Váš kožní typ.
Obličej starší ženy s blond vlasy.
Dědičnost také ovlivňuje biologické stárnutí kůže.

Predispozice ke kožním onemocněním, jako je atopický ekzém, lupénka a ichtyóza jsou také geneticky dány. Například ti, kteří se narodí s dědičným nedostatkem filagrinu (bílkoviny obsažené v kůži), mají slabší bariérovou funkci kůže a jsou náchylnější k citlivé pokožce a atopickému ekzému. S takovouto predispozicí pokožka citlivěji reaguje na zátěž a vnější vlivy její stav častěji zhoršují. Proto je důležité dodržovat správnou pravidelnou péči o pokožku. Přečtěte si více ve článku suchá pokožka a atopický ekzém.

Také některá onemocnění – např. cukrovka a selhání činnosti ledvin – mohou mít vliv na stav pokožky.

Žena s napnutou nohou
Mnoho vnějších faktorů může ovlivnit fungování kůže a vést ke kožním onemocněním.

Hormony

Hormony a změny v jejich hladině mohou mít významný dopad na pokožku: 

 • Hormonální změny jsou příčinou tvorby akné během puberty. 
 • Během těhotenství mohou hormony přispět ke zvýšené tvorbě melaninu a způsobit hyperpigmentaci, známou jako melasma
 • Hladina ženského hormonu estrogenu v procesu biologického stárnutí klesá, a to zejména po menopauze. Estrogen má příznivý vliv na hydratační rovnováhu pokožky a jeho pokles vede ke strukturálním změnám a s věkem spojené atrofii kůže.

Žena se při pohledu do zrcadla dotýká brady
Hormonální změny mohou mít vliv na pleť a mohou být příčinou akné.
Těhotná žena se dotýká bříška
Těhotenství může způsobit hyperpigmentace a negativně ovlivňovat hydrataci pokožky.

Vnější (exogenní) faktory

Existuje mnoho vnějších faktorů, které ovlivňují zdraví pokožky. Tyto faktory jsou dány životním prostředím a životním stylem, který si zvolíme.

Podnebí a životní prostředí

UV záření 
Volné radikály jsou agresivní molekuly, které mají na svědomí proces oxidace v tělesných tkáních, jenž vede k poškození buněk. Zdravá kůže obsahuje antioxidanty, které ji chrání tím, že neutralizují volné radikály.

V epidermis tyto volné radikály vznikají především vlivem UV záření. Za normálních podmínek a při omezeném působení UV jsou ochranné mechanismy pokožky více či méně schopné si s nimi poradit. Je-li však působení slunce dlouhodobé, jsou ochranné mechanismy kůže oslabeny. Kůže se stává citlivější a je náchylnější k onemocnění. Roky vystavování nechráněné pokožky slunci vedou k chronickému poškození v důsledku záření a v kombinaci s tím k předčasnému stárnutí pokožky. UV záření může být obzvláště škodlivé pro pokožku se sklony k rosacee, neboť její narušená kožní bariéra snadno propouští látky zvenčí, které mohou snadno podráždit hyperreaktivní vláka, která jsou umístěna pod ní. Přečtěte si více o účincích působení sluncejak chránit kůži proti slunci.

Žena si chrání obličej před sluncem
Dlouhodobé působení slunečního záření vyvolává tvorbu volných radikálů, které mohou oslabit ochranné mechanismy kůže.

Teplota


Extrémní teploty a jejich rychlé změny mají vliv na zdraví pokožky.

V chladných podmínkách pokožka reaguje zúžením krevních cév, aby ochránila tělo před příliš velkou ztrátou tepla. Trvale chladné teploty snižují vyměšování mazových žláz a způsobují vysychání pokožky. Přečtěte si více ve článku suchá pokožka.

V horkých a vlhkých podmínkách (například v tropických zemích nebo v sauně) potní žlázy vylučují více potu, pokožka zůstává vlhká a lesklá a v některých případech má sklony k tvorbě akné.

Některá kožní onemocnění, například rosacea, se také mohou při vysokých teplotách zhoršovat. To je jeden z důvodů, proč k mytí obličeje, rukou a při koupání doporučujeme používat spíše teplou, než horkou vodu.

Žena v zimním oblečení
Chladné počasí může způsobit dehydrataci pokožky.
Ruka na kohoutku
Používejte spíše teplou, než horkou vodu. Horká voda může vyvolat podráždění pokožky.

Chemické vlivy

Agresivní prostředky
Pokožka je přirozeně mírně kyselá, s pH okolo 5. Agresivní čisticí prostředky (např. sodium lauryl sulphate a hydratační výrobky s alkalickým pH) přetěžují přirozenou neutralizační schopnost kůže, poškozují buněčnou strukturu a narušují bariérovou funkci vnější vrstvy epidermis. V důsledku toho může pokožka vysychat, stát se hypersenzitivní a/nebo být náchylná ke kožním infekcím a akutním příznakům onemocnění, jako je atopický ekzém nebo rosacea.

Některé chemické peelingy mohou mít podobný účinek a je důležité se poradit s dermatologem, zda je konkrétní postup vhodný pro Vaši pleť.

Někteří lidé jsou více ohroženi agresivními přípravky:

 • Malé děti a starší osoby: mladá a zralá pokožka je méně odolná, neboť činnost mazových žláz buď ještě není plně vyvinuta, nebo naopak klesá. Přečtěte si více ve článku o pokožce v různém věku.
 • Osoby, které jsou chemickým látkám vystaveny na pracovišti: povolání jako kadeřnice, stavební dělníci a pracovníci v průmyslu jsou v pravidelném kontaktu s čisticími prostředky, rozpouštědly, laky a nátěrovými hmotami, které jsou pro pokožku škodlivé.
 • Osoby s hypersenzitivní pokožkou
  Pro hypersenzitivní pokožku je typická narušená kožní bariéra a hyperreaktivní nervová vlákna v epidermis. Agresivní výrobky mohou poškodit kožní bariéru, podráždit nervová vlákna, která se nacházejí pod ní a vyvolat nepříjemné pocity.

Přečtěte si více o tom jak pečovat o pokožku těla a pleť obličeje a významu výběru správných kosmetických výrobků.

Pleťový peeling na čele
Agresivní chemikálie a peelingy mohou poškodit pH rovnováhu pleti.
Vlasy s natáčkami
Ti, kteří pracují s chemickými látkami, musí své pokožce věnovat zvláštní péči.

Příliš časté mytí 
Příliš časté, dlouhé sprchování nebo koupel v horké vodě vedou ke ztrátě přirozených hydratačních faktorů pokožky (známých jako NMF) a povrchových lipidů. Pokožka vysychá a začíná být hrubá. Přečtěte si více o péči o pokožku těla a každodenní pravidelné péči o pleť obličeje.

Strava
Vyvážená strava Vám pomůže zachovat zdraví pokožky. Výzkum nejvhodnějších potravin pro zdravou pokožku není příliš rozsáhlý, přesto: 
 • Ovoce, zelenina, celozrnné potraviny a libové bílkoviny (ryby místo masa) pokožce prospívají.  
 • Strava bohatá na vitamín C a s nízkým obsahem tuků a sacharidů může pomoci mladšímu vzhledu pleti.  
 • Potraviny bohaté na antioxidanty mají ochranné účinky. Mezi ně patří žluté a oranžové ovoce a zelenina (např. mrkev a meruňky), borůvky, zelená listová zelenina (např. špenát), rajčata, hrách, fazole a čočka, ryby (zejména losos), ořechy.  
 • Diety, které vylučují určité potravinové skupiny a jejich nutriční hodnotu většinou nejsou pro zdraví pokožky prospěšné. Je však vhodné omezit příjem sladkostí a mléčných výrobků. Rovněž je důležité pít dostatek vody, zejména u starších osob.  

Neexistuje přímá souvislost mezi stravou a tvorbou akné.

Žena užívá lék
Vedlejším efektem některých léků a ošetření je dehydratace pokožky.
Žena pije sklenici vody
Je také důležité pít dostatek vody, zejména u starších osob.

Léky a lékařské zákroky
Některé léky (např. chemoterapeutika, diuretika, projímadla, léky na snížení množství tuků, které bývají někdy užívány k léčbě kardiovaskulárních onemocnění) a léčebné postupy (např. radioterapie a dialýza) mohou způsobit, že je pokožka citlivější a náchylnější k vysychání.


Životní styl

Dodržování zdravého životního stylu může pomoci zpomalit proces přirozeného stárnutí a zabránit kožní problémům:

Zvládání stresu
Vlivem nekontrolovaného stresu může být pokožka citlivější a může dojít k tvorbě akné. Stres je třeba regulovat: snížit pracovní zatížení, udělat si čas na koníčky a pomoci mohou také relaxační techniky.  

Pohyb
Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na celkovou kondici i na zdraví pokožky. 

Spánek
Kvalitní noční spánek dává celému organismu šanci k regeneraci a tím přispívá i k obnově pokožky.   

Konec kouření
Tabákový kouř je významným zdrojem pro pokožku škodlivých volných radikálů. V důsledku kouření pokožka vypadá starší a s více vráskami díky: 
 • Zúžení drobných cév ve vnitřních vrstvách kůže. Tím se snižuje prokrvení a pokožka přichází o kyslík a živiny, jako je vitamín A.  
 • Poškození kolagenu a elastinu: vláken, která pokožce zajišťují její pevnost a pružnost.
Žena cvičící jógu
Zvládání stresu má pozitivní vliv na zdraví pokožky.
Spící žena
Kvalitní noční spánek dává kožním buňkám příležitost k regeneraci.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář