Žena při mytí obličeje

Péče o pleť Každodenní péče o pleť obličeje

Důkladné, ale šetrné každodenní čištění a správná péče pomůže zachovat zdraví Vaší pleti. Kvalitní kosmetické výrobky péče o pleť zvolené dle Vašeho specifického typu a aktuálního stavu pleti, mohou ochránit pleť obličeje před poškozením vnějšími vlivy (sluneční záření, horké nebo chladné počasí a znečištěné ovzduší). Mohou také pomoci zklidnit podrážděnou pleť, obnovit její zdravý stav a zabránit vzniku kožních onemocnění.

KAŽDODENNÍ PÉČE O PLEŤ OBLIČEJE

VAŠE KAŽDODENNÍ PÉČE O PLEŤ OBLIČEJE

Čtyři základní kroky

Správná péče o pleť probíhá ve 4 základních krocích: čištění, tonizace, péče a ochrana

Žena nanášející čisticí gel na obličej.

Důkladné čištění je prvním krokem účinné péče o pleť. Čištění odstraňuje nečistoty, pot, kožní maz a make-up a připravuje pleť na následnou péči. Vyčištěná pleť totiž lépe vstřebává účinné látky v pečujících výrobcích.

Žena nanášející pleťovou vodu odličovacím tamponem.

Pleťové vody odstraňují zbytky po čisticím přípravku, osvěžují pleť, a zároveň obnovují její přirozenou hodnotu pH.

Žena nanášející pečující krém na tvář.

Pečující výrobky pleť hydratují a vyživují. Mnohé také cíleně řeší specifické kožní problémy.

Ochrana

Sluneční ochrana je důležitá pro dny, kdy bude Vaše pleť vystavena škodlivému UV záření, hlavní příčině předčasného stárnutí pleti. Většina denních krémů již obsahuje SPF 15.

Vaše pravidelná péče o pleť by měla probíhat dvakrát denně - ráno a večer. Její konkrétní podoba se bude lišit podle denní doby a specifických potřeb a stavu Vaší pleti.

Ráno

 1. Žena při mytí obličeje.

  Čištění: Pleť během noční regenerace vylučuje kožní maz. Každodenní ranní čištění tento maz odstraňuje a zajišťuje, že je pleť připravena na denní péči.

 2. Žena nanášející pleťovou vodu odličovacím tamponem.

  Tonizace: Pleťové vody odstraňují zbytky po čisticím přípravku, osvěžují pleť, a zároveň obnovují její přirozenou hodnotu pH.

 3. Zvláštní péče (např. séra): tyto výrobky obsahují vysokou koncentraci účinné látky a měly by být používány přímo na důkladně vyčištěnou pleť.

  Pokud nepoužíváte speciální pečující výrobky, vynechejte krok 3 a přejděte přímo ke kroku 4.
 4. Žena nanášející denní krém na tváře.

  Denní péče: Pečující krémy jsou určené na zvláčnění a ochranu pleti obličeje, a měly by odpovídat Vašemu typu pleti. Pro péči o jemné oční okolí doporučujeme používat speciální oční krémy.

 5. Žena nanášející přípravek s UV ochranou na tvář.

  Sluneční ochrana: Některé denní krémy již obsahují ochranný faktor - obvykle SPF 15 , ale v mnoha situacích bude Vaše pleť vyžadovat vyšší SPF. Sluneční ochranu pro pleť obličeje lze použít společně s, nebo místo Vašeho obvyklého denního krému.

Večer

 1. Žena při odličování make-upu odličovacím tamponem

  Čištění: Každodenní večerní čištění odstraňuje z pleti nečistoty, pot, kožní maz a make-up, aby byla připravena vstřebávat účinné látky nočního pečujícího výrobku. Pro čištění a ochranu jemné pleti v okolí očí byste měli používat speciální odličovač očního make-upu.

 2. Žena nanášející pleťovou vodu odličovacím tamponem.

  Tonizace: Pleťové vody odstraňují zbytky po čisticím přípravku, osvěžují pleť, a zároveň obnovují její přirozenou hodnotu pH.

 3. Zvláštní péče (např. séra): tyto výrobky obsahují vysokou koncentraci účinné látky a měly by být používány přímo na důkladně vyčištěnou pleť.

  Pokud nepoužíváte speciální pečující výrobky, vynechejte krok 3 a přejděte přímo ke kroku 4.
 4. Žena nanášející denní krém na tváře.

  Noční péče: Pro výživu Vaší pleti a podporu její regenerace během spánku použijte noční krém. Poté naneste oční krém pro citlivou oblast okolo očí.

ČIŠTĚNÍ A TONIZACE

O ČIŠTĚNÍ A TONIZACI OBLIČEJE

Proč je nutné pleť čistit a tonizovat?

Účinná péče o pleť obličeje začíná důkladným, ale šetrným čištěním a tonizací, které:

 • Odstraní nečistoty, pot, kožní maz a make-up, aniž by pleť vysoušely.
 • Připraví pleť na následnou pravidelnou péči. Vyčištěná pleť mnohem účinněji vstřebává cenné účinné složky pleťových výrobků.  

Čištění je důležité zejména pro pleť se sklony k tvorbě akné, neboť pomáhá pleti udržet si svoji přirozenou zdravou rovnováhu a podporuje její přirozený regenerační proces. 

Jak čistit a tonizovat

Důkladné čištění sestává ze dvou hlavních kroků: čisticí mléko nebo gel, následovaný pleťovou vodou. Pokud nosíte oční make-up, pak doporučujeme použít ještě samostatný odličovač očního make-upu jako třetí krok.

Žena odličuje oční make-up odličovacím tamponem

Odličovač očního make-upu
Jemně odstraňuje make-up z řas a citlivé oblasti okolo očí. Odličovač očního make-upu nanášejte pomocí odličovacího tamponu a  jemně otřete citlivou oblast okolo očí.

Žena nanášející čisticí gel na obličej

Čistící mléko nebo gel
Zvolte čisticí výrobek, který vyhovuje Vašemu typu pleti. Čisticí mléko je ideální spíše pro suchý typ pleti. Pro normální, smíšenou nebo mastnou pleť doporučujeme použít čisticí gel.

Žena nanášející pleťovou vodu odličovacím tamponem

Pleťová voda
Čisticí vody odstraňují zbytky po čisticím přípravku, osvěžují pleť, a zároveň obnovují její přirozenou hodnotu pH. Pleťovou vodu byste měli nanášet pomocí odličovacího tamponu a  jemně otřít celý obličej.

 • Čisticí gel byste měli důkladně opláchnout vlažnou vodou. Nepoužívejte  příliš horkou vodu, zejména na citlivou pleť, neboť extrémní teploty mohou způsobit podráždění.
 • Čisticí mléka nanášejte a setřete odličovacím tamponem bez použití vody. Pokud ale chcete, můžete čisticí mléko jemně smýt vlažnou vodou.
 • Micelární vody 3v1 poskytují pohodlnou kombinaci čisticího prostředku, pleťové vody a odličovače očního make-upu. Nejlepších výsledků však vždy dosáhnete pomocí samostatného čisticího výrobku, pleťové vody a odličovače očního make-upu. Micelární vodu nanášejte kosmetickým tamponem jemným otíráním obličeje a oblasti okolo a očí.

Jak zvolit správný čisticí výrobek a pleťovou vodu

Samotná voda na vyčištění Vašeho obličeje nestačí. Potřebujete použít také tzv. surfaktant (čisticí složku), který na sebe naváže nečistoty a jemně je odstraní z pleti. Je důležité vybrat si výrobky, které jsou k pleti šetrné. Časté mytí běžnými mýdly nebo agresivními surfaktanty může oslabit bariérovou funkci pleti tím, že:

 • Změní pH z jeho přirozené mírně kyselé úrovně mezi 5,4 a 5,9 na neutrální nebo dokonce zásadité, čímž sníží schopnost odolávat  bakteriím.
 • Rozloží bílkoviny v rohové vrstvě (vnější vrstvě kůže).
 • Připraví pleť o její ochranné lipidy (tuky, které v epidermis drží buňky pohromadě)

Žena při mytí obličeje vodou
Čištění je klíčový první krok pravidelné péče o pleť: vyčištěná pleť vstřebává účinné složky v pečujících výrobcích efektivněji.

Když je bariérová funkce kůže oslabena, může být pleť citlivější na vnější vlivy, resp. náchylnější k vysychání a podráždění.

Přečtěte si více o struktuře kůže.  

Čisticí výrobky

Vyberte si čisticí výrobek, který:  

 • Bude šetrný k Vaší pleti a nebude ji zbytečně vysušovat.
 • Obsahuje složení určené pro Váš konkrétní typ a problém pleti
 • Byl důkladně testován a je, v ideálním případě, snášen i citlivou pletí.

Při volbě mezi mlékem a gelem obecně platí, že čím sušší pleť je, tím více je pro ni vhodné čisticí mléko. Neohrožuje kožní lipidy pleti a zachovává její rovnováhu. Čisticí gely jsou ideální pro čištění normálních a smíšených typů pleti

Pleťové vody

Eucerin doporučuje pro většinu typů pleti pleťové vody bez obsahu alkoholu. Pleťové vody na bázi alkoholu mají chladivý účinek, mohou ale pleť připravit o její přirozené lipidy. Pleť poté může reagovat nadprodukcí lipidů ve snaze nahradit ty, o které přišla. Alkohol může zvýšit suchost suché pleti a těm, kteří mají mastnou nebo smíšenou pleť, mohou pleťové vody obsahující alkohol pomoci regulovat nadměrnou mastnotu odstraněním mazu.  

Micelární vody 3v1

Výrobky 3v1, tzv. micelární vody, nabízí čištění, tonizaci a odstranění očního make-upu v jednom. Molekuly oleje ve vodě rychle a jemně zbavují nečistot a make-upu. Micelární vody poskytují  pohodlnou alternativu k používání tří samostatných výrobků.  

Řada čisticích pleťových výrobků Eucerin DermatoCLEAN obsahuje gel, mléko, pleťovou vodu, odličovač voděodolného očního make-upu a micelární vodu. Celá řada byla úspěšně otestována také na citlivé pleti. Obsahuje výrobky pro všechny typy pleti.

Řada Eucerin DermoPURIFYER byla vyvinuta speciálně pro problematickou a aknózní pleť.

Žena nanášející čisticí mléko na obličej.
Krémové čistící výrobky vyživují suchou pleť a pomáhají jí udržet její vlastní přirozenou hydratační rovnováhu.
Žena nanášející pleťovou vodu odličovacím tamponem.
Pleťové vody odstraní zbytky čisticího výrobku a osvěží pleť.
PÉČE O PLEŤ OBLIČEJE

VŠE O PRAVIDELNÉ PÉČI O PLEŤ OBLIČEJE

Proč o pleť pečovat?

Pečující výrobky by měly pleť hydratovat a doplňovat scházející živiny. Hydratace nejen zvyšuje obsah vody v pleti, ale také ji chrání a podporuje správnou deskvamaci (přirozený proces, při kterém se pleť zbavuje odumřelých buněk) a zanechává pleť hebkou a příjemnou na dotek. Mnoho pečujících výrobků také cíleně řeší specifické kožní problémy.

Specifické kožní problémy, jako je stárnutí, hyperpigmentace a akné, lze účinně "léčit" speciálními výrobky s vysokou koncentrací účinných látek. Tyto speciální pečující výrobky jsou nejčastěji ve formě séra.

Žena nanášející sérum na čelo

Zvláštní péče
Vzhledem k tomu, že séra obsahují nejvyšší koncentrace účinných látek ze všech kosmetických výrobků, měli byste je nanášet na důkladně vyčištěnou pleť před použitím denního nebo nočního krému. Tak zajistíte, že se vstřebají s maximální účinností a proniknou hlouběji do pleti.

Žena nanášející krém na tvář

Denní nebo noční péče
Hydratační denní nebo noční krém byste měli použít k hydrataci a výživě pleti obličeje, a zároveň jeho prostřednictvím pleti dodat účinné látky, které řeší specifické problémy Vaší pleti.

Žena nanášející oční krém

Oční péče
Oční krémy je třeba nanášet opatrně po použití denního nebo nočního krému jemným vklepáním krému do citlivé oblasti okolo očí.

 • Lokálně podávané léky předepsané dermatologem k léčbě akné nebo atopického ekzému byste měli používat stejným způsobem jako séra: tj. vždy jako první na jemně vyčištěnou pleť před aplikací denního nebo nočního krému.
 • Pokud používáte výrobky zvláštní péče, nechte je před nanesením denního nebo nočního krému vždy několik minut vstřebat. Pokud Vaše pleť nevyžaduje zvláštní péči, pak denní či noční krém naneste přímo na důkladně vyčištěnou pleť.

Jak zvolit vhodný pečující výrobek

Pečující výrobky by měly odpovídat Vašemu typu pleti a měly by řešit specifické kožní problémy. Pečující výrobek lze také přizpůsobit aktuálnímu ročnímu období (mnoho lidí, například, raději používá lehké tekuté výrobky v teplém počasí a hustší krémy během chladných zimních měsíců.)  

Zjistěte více o typech pleti a kožních problémech. Pokud potřebujete poradit, jak léčit konkrétní kožní problém, obraťte se na dermatologa.  

Přečtěte si více o Eucerin pečujících výrobcích pro konkrétní typy pleti ve článcích suchá pleť, pleť se sklony k zarudnutí, akné, stárnoucí pleť, velmi citlivá pleť nebo atopický ekzém na obličeji nebo těle.

Denní a noční péče
Mnohé pečující výrobky lze použít jak ráno, tak večer. Jiné jsou svým složením určeny pro použití pouze během dne nebo noci: 

 • Ráno: některé pleťové krémy obsahují ochranný faktor (SPF). Proto jsou vhodné pro denní použití, a neměli byste je používat večer. Další pečující výrobky, které obsahují pigmenty (například některé z výrobků pro léčbu zarudnutí nebo akné) byste také měli používat pouze během dne.
 • Večer:  Pleť během noci regeneruje. Kromě hydratace pleti proto noční krémy obsahují složky, které stimulují proces buněčné regenerace. Jsou také bez obsahu SPF a pigmentů.

Péče o pleť okolo očí
Jemná pleť okolo očí je obzvláště tenká a citlivá, a tedy ohroženější, než zbytek pleť na zbytku obličeje. Z tohoto důvodu je vhodné používat pleťové krémy se speciálním složením. Oční krém je třeba nanášet velmi jemně a opatrně.

Další tipy, jak pečovat o pleť a informace o některých běžných mýtech v souvislosti s péčí o pleť najdete na tipy pro zdravou pleť a mýty o pleti. 

Žena nanášející krém na tvář
Naneste malé množství denního nebo nočního krému na konečky prstů a jemně vmasírujte do pleti.
Žena nanášející oční krém
Citlivá pleť okolo očí potřebuje zvláštní péči.
OCHRANA

VŠE O SLUNEČNÍ OCHRANĚ PRO PLEŤ OBLIČEJE

Proč pleť chránit?

Účinná sluneční ochrana je důležitou součástí pravidelné péče pro zachování zdraví pleti. Zatímco pár minut na slunci je prospěšné pro tvorbu vitamínu D, bývá pleť často UV záření vystavována i několik hodin. Přílišné vystavování pleti UV záření je však hlavní příčinou jejího předčasného stárnutí. Z tohoto důvodu je třeba pleť, která bude vystavována slunci, chránit přípravkem sluneční ochrany.

Přečtěte si více o UV záření a sluneční ochraně a jaký vliv má slunce na pleť obličeje.

Jak pleť chránit

Některé denní krémy již obsahují ochranný faktor – obvykle SPF 15 – v mnoha situacích však Vaše pleť bude vyžadovat vyšší SPF, který lze použít společně nebo místo Vašeho obvyklého denního krému s SPF.  

Výrobky s obsahem SPF byste měli nanášet v posledním kroku Vaší pravidelné ranní péče o pleť.

Žena nanášející přípravek s UV ochranou na tvář.
Chraňte pleť před škodlivými UV paprsky, které mohou způsobit předčasné stárnutí pleti.

Jak zvolit správný výrobek sluneční ochrany

Existuje několik hledisek, které byste měli zvážit při volbě vhodného ochranného faktoru pro Vaši pleť:

 • Barva pleti (tj. máte tmavší nebo světlejší pleť? Světlá pleť bývá citlivější na UV záření než pleť tmavší)
 • Kožní problémy
 • Roční období
 • Intenzita slunce (v závislosti na podnebí, v němž se nacházíte)
 • Délka záření

Často kladené otázky

Potřebuje citlivá pleť speciální péči při opalování?

Ano. Citlivá pleť reaguje na sluneční záření zvláště citlivě a je proto velmi náchylná ke slunečnímu poškození. Je velmi důležité, aby byla vaše citlivá pleť chráněna před působením škodlivého slunečního UVA a UVB záření. Stejně jako u všech výrobků péče o pleť určených pro citlivou pleť, musí i speciálně vyvinutá sluneční ochrana vykazovat vysokou kožní snášenlivost a splňovat nejvyšší odborné standardy pro UVA/UVB filtry.

Proč je dobré začlenit sluneční ochranu pleti obličeje do mé každodenní péče?

Vzhledem ke zvýšenému vystavování škodlivému UV záření je pleť obličeje více ohrožena poškozením v důsledku slunečního záření než pokožka těla. Chcete-li předejít poškození buněčné DNA, fotostárnutí a poruchám pigmentace, je důležité chránit pleť obličeje vždy, když je vystavena slunci, i pokud je zataženo.

Musím používat zvlášť denní krém a opalovací krém?

U některých typů pleti, a potřebujete-li vyšší ochranný faktor, můžete použít místo denního krému vhodný přípravek sluneční ochrany. U suchých typů pleti je však lepší použít nejdříve denní krém, na který později nanesete přípravek sluneční ochrany. Vaše volba bude záviset  na Vašem životním stylu, osobních preferencích a způsobu, jakým Vaše pleť  reaguje na vlivy podnebí (například vlhkost). Konečnou výši ochrany určuje přípravek s nejvyšším SPF (tj. pokud Váš denní krém s SPF 15 použijete spolu se sluneční ochranou s ochranným faktorem SPF 30, pak Vaše konečná úroveň ochrany bude SPF 30).  

Přečtěte si více o tom, které výrobky a SPF Eucerin doporučuje pro Váš typ a stav pleti, a také o tom, jak vysoký SPF je třeba použít, ve článku doporučená sluneční ochrana.

Jsou pleťové masky dobrým řešením?

Ano, pleťové masky jsou vhodné zejména pro potřeby suché a dehydrované pleti. Místo speciální masky můžete použít noční krém a nanést ho o trochu více než běžně na obličej, krk a dekolt. Noční krém je intenzivnější než denní varianta, obsahuje regenerační účinné látky (například panthenol), a je bez obsahu SPF nebo pigmentů.

Na co si mám dát pozor při používání make-upu, pokud trpím atopickým ekzémem?

Požádejte svého dermatologa nebo lékárníka, aby Vám doporučil výrobky, které byly testovány na pacientech s ekzémy a neobsahují parfemaci či jiné běžné dráždivé látky. Pokud máte akné, vždy používejte nekomedogenní výrobky pro mastnou nebo smíšenou pleť.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář