Projevy stárnutí – Vrásky

7 min čtení
Zobrazit více

Zhruba od 25. roku se na povrchu pleti začínají viditelně projevovat známky obecného stárnutí pleti. S přibývajícím věkem se procesy v pleti zpomalují a její struktura slábne. Látky, které udržují pleť pevnou a hladkou začínají ubývat. To je způsobeno kombinací účinků  vnitřních procesů stárnutí organismu s vnějšími faktory. 

Jedním z nejnápadnějších prvních příznaků stárnutí jsou jemné linky a vrásky, které se s postupem času prohlubují. Existuje řada způsobů, jak proti nim bojovat a redukovat jejich výskyt. Existují, jak invazivní, tak neinvazivní metody. Některé nabízejí okamžité účinky a jiné dlouhodobější výsledky.

Projevy a příznaky, příčiny a faktory

Kde se vrásky objevují a proč?

Jak struktura kůže, tak látky, které obsahuje, procházejí postupem času změnami. Tyto změny se mohou na povrchu projevit jako jemné linky a
První viditelné jemné linky a vrásky se objevují kolem očí.

S přibývajícím věkem ubývá látek, které udržují naši pleť hladkou. Patří mezi ně kolagen, elastin a kyselina hyaluronová. Pravidelné uspořádání kožní tkáně, dostatečné zásobování kolagenem a elastinem, které přispívají k pevné struktuře mladé pleti zajišťují, že pleť je na pohled sjednocená a na dotek pevná. Postupem času začíná proces přirozeného vnitřního stárnutí předurčený našimi geny společně s oxidačním stresem způsobeným slunečním zářením, ovlivňovat to, jak pleť vypadá. Každoroční 1% pokles hladiny kolagenu a stále více narušovaná kožní tkáň způsobují ztrátu pevnosti pleti a výskyt vrásek.

Dalším klíčovým faktorem při vzniku vrásek je klesající tvorba kyseliny hyaluronové. Tato vysoce vazebná látka, která obklopuje buňky, propůjčuje pleti její hladký, mladistvý vzhled. Úbytek této pleti vlastní látky způsobuje, že struktura pleti ztrácí své plné a pevné uspořádání a je náchylnější ke vzniku vrásek. 

Tyto procesy stárnutí pleti rovněž přispívají ke ztrátě objemu a a později také ke ztrátě pružnosti pleti.

Objevují se linky na čele, rýhy mezi obočím a vrásky smíchu. S přibývajícím věkem se postupně mění ve výraznější vrásky.
Jemné linky kolem úst a nosu se mohou prohlubovat a zvýrazňovat - objevují se takzvané nosoretní rýhy.

Na rozdíl od ztráty objemu lze vrásky snadno rozpoznat, neboť se na obličeji projevují jako jasné linky nebo rýhy. Jako první se typicky projevují v určitých oblastech:

Na čele si můžete všimnout vodorovných linek a rýh mezi obočím. Začínají se projevovat jako "mimické vrásky" a jsou částečně způsobeny mimikou obličeje. Postupem času se prohlubují.

U vnějších koutků očí se objevují jemné linky, které jsou časem stále výraznější. Ty jsou známé jako "vějířkovité vrásky" nebo "vrásky smíchu". Těchto vrásek si často všimneme jako prvních. Důvodem je, že tenká pleť v této oblasti je náchylnější k tvorbě vrásek, než v jiných částech obličeje.

Od nosu k ústům se objevují hlubší vrásky spojující tyto dvě oblasti. Ty jsou známé jako nosoretní rýhy. Výskyt těchto vrásek lze připsat ztrátě objemu, neboť jsou také projevem ochabující pleti. 

Po celém obličeji se postupem času objevují jemné linky. Nejsou ovlivněny mimikou obličeje a jsou stále viditelné. S přibývajícím věkem dochází ke ztrátě pružnosti pleti a linky se prohlubují do výraznějších vrásek. Mohou se objevit kdekoliv na obličeji, nejpatrnější jsou však okolo a těsně pod oční oblastí.

Další faktory

Co dále ovlivňuje vrásky?

Vrásky jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí, existují však vnitřní i vnější faktory, které mohou urychlit jejich tvorbu.

Sluneční záření urychluje stárnutí pleti více než jakýkoliv jiný vnější faktor.

Sluneční záření
Je-li pleť na slunci nechráněná, může UV záření urychlit vznik vrásek. Dlouhodobé a opakované vystavování slunci způsobuje poškození kolagenu a bude mít za následek méně pružnou, oslabenou strukturu dermis, v níž se vrásky tvoří mnohem snáze. Přečtěte si více o tom, jak UVA a UVB záření urychluje stárnutí pleti zde.

Kouření 
Kouření způsobuje oxidační stres, který umožňuje volným radikálům poškozovat strukturu kůže a přispívat k projevům stárnutí, včetně vrásek. Kromě toho nikotin a chemické látky v cigaretách poškozují kolagen a elastin v pleti. To ovlivňuje její pevnost a pružnost, a může také urychlovat tvorbu vrásek.

Dehydratace v důsledku stárnutí
Běžným projevem stárnutí je dehydratace pleti. V důsledku snížených funkcí kůže může být některá zralá pleť výrazněji suchá a může také svědit či hrubnout. K tomu dochází, kromě jiných faktorů, také v důsledku snížení množství kyseliny hyaluronové produkované pletí. Tato pleť je poté náchylnější k tvorbě vrásek.

Řešení

Zlepšete vzhled své pleti

Obličej s hladkou pletí obvykle vypadá mladší. Tónující krémy s barevnými pigmenty nebo make-up poslouží jako krátkodobé řešení pro sjednocení tónu a korekci pleti. Vyberte si výrobek, který se rovnoměrně nanáší a netvoří linky, vaše pleť pak bude vypadat mladší.

Účinné látky

V anti-age výrobcích se pro redukci vrásek používají následující účinné látky (v abecedním pořadí):

korekce pleti
Korekce pleti pro sjednocený tón pleti.
Používání anti-age výrobků může pomoci redukovat vrásky.
Látky, jako je koenzym Q10, AHA, pentapeptidy, kyselina hyaluronová, saponin, magnolol a arctiin, jsou aktivními složkami ve složení anti-age výrobků.

 • Alfa Hydroxy kyseliny (AHA)
  Tyto látky působí jako super-peelingy. Rozbijí vazby, které drží pohromadě suché a poškozené buňky, a tak napomáhají prorůstání nové pleti.
 • Arctiin
  Arctiin je aktivní složkapřírodního původu získávaná z plodů lopuchu. Stimuluje obnovu oslabené pojivové tkáně v buněčných stěnách. Arctiin také urychluje proces obnovy kolagenu v kožních buňkách, který se s rostoucím věkem dramaticky zpomaluje. Je klíčovou složkou v Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denním a Nočním krému, které pomáhají zlepšovat pružnost a pevnost zralé pleti a redukovat výskyt vrásek. 
 • Arganový olej
  Arganový olej (známý také jako olej z jader rostliny Argania Spinosa) je olej získaný lisováním jader argánie. Obsahuje až 80 % esenciálních mastných kyselin (omega-9 a omega-6). Tělo využívá mastné kyseliny k výrobě a obnově buněčných membrán a posílení pleti, aby byla schopna plnit svoji důležitou funkci ochrany těla. Arganový olej je také bohatý na vitamín E (silný antioxidant), má protizánětlivé účinky a jeho působením je pleť hladší a jemnější. Je klíčovou složkou Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Nočního krému, kde spolupůsobí společně s dalšími složkami pro hladkou a jemnou pleť.
 • Enoxolon
  Enoxolon, známý také jako kyselina glycyrrhetinová, se získává z kořenů čínské lékořice. Blokuje enzym hyaluronidáza (HYAL1), který rozkládá kyselinu hyaluronovou. Enoxolon tak zpomaluje degradaci pleti vlastní kyseliny hyaluronové o více než 50 %.
 • Magnolol
  Vysoce koncentrovaná účinná látka získávaná z kůry stromu magnolie. Účinně zvyšuje akumulační schopnost buněk zajišťujícíh objem v hlubších vrstvách pleti -  zvyšuje jejich množství a velikost (dokázáno v in-vitro studiích). Magnolol je klíčovou složkou v řadě Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift, která pleť vyplňuje, pomáhá zmírnit výskyt vrásek a bojuje proti ztrátě objemu
 • Oligo peptidy
  Oligo peptidy stimulují a posilují síť kolagenových vláken v dermis. Posílení struktury pleti pomáhá redukovat výskyt vrásek. Oligo peptidy mají také stimulující vliv na činnost metabolismu pleti a reaktivují interakci mezi kožními buňkami. Jsou klíčovou složkou remodelační řady Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift, která pomáhá při ztrátě objemu a obnově zářivosti.
 • Pentapeptidy
  Výrobky s pentapeptidy pomáhají zvýšit vlastní produkci kolagenu v pleti a obnovit strukturu pleti pro vyhlazení vrásek. 
 • Saponin
  Bioaktivní glycin saponin extrahovaný ze sóji je prokazatelně jednou z nejúčinnějších látek pro stimulaci přirozené produkce kyseliny hyaluronové v pleti. Proniká do nejhlubších epidermálních vrstev, kde se tvoří vrásky, a stimuluje zde syntézu nové vyplňující kyseliny hyaluronové. Tato účinná látka je klíčovou složkou ve výrobcích Eucerin Hyaluron-Filler.
Magnolol
Vysoce koncentrovaná účinná složka extrahovaná z kůry magnólie. Zlepšuje absorpční schopnosti buněk zajišťujících objem v hlubších vrstvách pleti a zvyšuje jejich množství i velikost (prokázáno v in vitro studiích).Tento vyplňující účinek pomáhá redukovat vzhled vrásek. Používá se také při ztrátě pevnosti a ztrátě objemu.
Magnolol
Vysoce koncentrovaná účinná složka extrahovaná z kůry magnólie. Zlepšuje absorpční schopnosti buněk zajišťujících objem v hlubších vrstvách pleti a zvyšuje jejich množství i velikost (prokázáno v in vitro studiích).Tento vyplňující účinek pomáhá redukovat vzhled vrásek. Používá se také při ztrátě pevnosti a ztrátě objemu.

Invazivní

Dermální výplně jsou často používány k léčbě hlubokých nosoretních rýh.
Invazivní zákroky by měly probíhat na odborném klinickém pracovišti.

Injekční dermální výplně: Jsou určeny k  vyplňování vrásek vypínáním pleti, nejčastěji kyselinou hyaluronovou.

Lékařský výzkum prokázal, že používání některých kosmetických výrobků obsahujících kyselinu hyaluronovou může výrazně zlepšit účinky vyplňujících zákroků s kyselinou hyaluronovou, pokud se tyto kosmetické výrobky používají po injekčním ošetření pravidelně po delší dobu, zejména okolo očí. Kyselina hyaluronová je hlavní účinná látka v řadě Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT a v klinických testech byla s měřitelnými výsledky hodnocena také jako místní kosmetická péče zejména v oční oblasti. Více si o výzkumu přečtěte zde.

Injekce botulotoxinu: svými účinky dočasně omezí pohyb obličejových svalů. Používají se nejčastěji na čele a okolo očí. Redukují tak mimické obličejové vrásky. Účinky odezní po několika měsících a postup je třeba pro zachování výsledků opakovat.

Tyto zákroky by měli vždy provádět lékařští specialisté v klinickém prostředí.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin