Mikroplasty plující na vodní hladině

Mikroplasty v kosmetických přípravcích

4 min čtení
Zobrazit více

Co jsou mikroplasty?

Program OSN pro životní prostředí (UNEP) definuje mikroplasty jako pevné, ve vodě nerozpustné a biologicky nerozložitelné plastové částice o velikosti do pěti milimetrů. Primární mikroplasty jsou záměrně vytvářeny v podobě drobných částic, které slouží jako základní složka výrobků. Sekundární mikroplasty jsou naproti tomu vedlejším produktem velkých kusů plastů, které se v důsledku eroze a působení přírodních živlů rozpadají na menší části.

Jak mikroplasty ovlivňují životní prostředí?

Znečištění životního prostředí plasty je jedním z nejpalčivějších problémů současnosti. Bez ohledu na to, jak se mikroplasty dostanou do okolní přírody, mohou zde zůstat a také zůstávají po celé generace. Jelikož se rozkládají velmi pomalu, jsou zdrojem znečištění půdy i moří po celém světě. Jako takové jsou považovány za potenciálně škodlivé pro životní prostředí.

Malá zelená sazenička se dvěma listy, která klíčí ve vlhké hnědé půdě.

Proč se v kosmetických přípravcích používají mikroplasty?

Malé pevné plastové částice se obvykle používají v čisticích přípravcích pro péči o tělo, jako jsou smývatelné peelingy, exfoliační přípravky nebo sprchové gely s šetrným peelingovým účinkem. Když se poprvé začalo hovořit o dopadu mikroplastů na životní prostředí, byl Beiersdorf, mateřská společnost značky Eucerin, jednou z prvních kosmetických společností, která se v roce 2013 rozhodla přestat používat polyetylenové peelingové částice (známější jako mikrokuličky). Mikroplastové náplně se navíc používají v bezoplachových přípravcích s cílem dosáhnout vyšší viskozity a lepšího pocitu hladké pokožky.

Složení kosmetických přípravků bez mikroplastů

My jako značka Eucerin jsme se rozhodli vyloučit ze složení našich přípravků suroviny na bázi mikroplastů a neustále zvyšovat ekologičnost našich výrobků. 

Ve světle současné diskuse o znečištění světových oceánů plasty na sebe značka Eucerin bere odpovědnost za řešení dopadu mikroplastů a je odhodlaná je plně odstranit ze svého sortimentu. To se netýká jen mikroplastů, které můžete vidět a cítit.

  • V roce 2015 jsme v recepturách přípravků Eucerin vyměnili polyetylenové částice za ekologičtější alternativy. Receptury, které dříve obsahovaly mikrokuličky, zařazují nyní částice mikrokrystalické celulózy a směsi mikrokrystalické celulózy, částic oxidu křemičitého a ricinového vosku. Tyto náhradní biologicky rozložitelné částice jsou stejně jemné a šetrné k pokožce jako jejich předchůdci a mají stejný peelingový účinek.
  • V roce 2020 jsme také z našich produktů zcela vyloučili nylon (typ mikroplastu) a jejich složení přizpůsobili odpovídajícím způsobem.
  • Od konce 2023 je složení všech našich produktů zcela bez mikroplastů, jak je definuje UNEP (Program OSN pro životní prostředí).

Odkud ještě pocházejí mikroplasty?

Mikroplasty nenajdeme pouze v kosmetických přípravcích a produktech péče o pleť jako jejich syntetickou složku, ale vyskytují se v překvapivě široké škále výrobků každodenní potřeby. Tyto drobné plastové částice vznikají také v případě špatné recyklace nebo nevhodné likvidace větších kusů plastu. Dříve či později se větší kus plastu rozpadne na mnoho menších částí.

Plastové úlomky na špičce prstu

Mikroplasty mohou překvapivě vznikat i při pouhém praní oblečení. Syntetická vlákna z oblečení se při praní odlupují a končí ve vodních tocích. Podle studie Frauenhoferova institutu z roku 2018 vyprodukuje průměrný obyvatel Německa čtyři kilogramy mikroplastů ročně. Z toho pouze 19 gramů, tedy 0,5 %, připadá na přípravky osobní péče a kosmetiku.

Prozkoumejte Seznam ingrediencí značky Eucerin

Výběr našich ingrediencí se řídí vysokými interními standardy a závazky týkajícími se účinnosti, bezpečnosti a udržitelných zdrojů a jejich dopadu na životní prostředí po použití. Eucerin chce být transparentní s ohledem na složení svých přípravků a usnadňovat spotřebitelům rozhodování o nákupu udržitelných kosmetických výrobků, proto i nadále poskytujeme informace o složkách, které používáme. Zjistěte více a prozkoumejte Seznam ingrediencí značky Eucerin.

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin