Předčasné stárnutí pleti – Prevence proti tvorbě vrásek a stárnutí pleti

3 min čtení
Zobrazit více

Mnohé z příčin stárnutí pleti – ty, které jsou předurčené našimi geny a hormony – jsou zcela přirozené a nevyhnutelné. Ale existují vnější faktory – například přílišné vystavování slunci  – které mohou způsobovat předčasné stárnutí pleti. Správná rozhodnutí o našem životním stylu mohou snížit dopad těchto faktorů a pomáhají déle udržovat mladistvější vzhled pleti.

Příčiny předčasného stárnutí pleti. Slunce, kouření, strava nebo nesprávná péče?

Přílišné vystavování slunci – spolu s nevhodnou nebo nedostatečnou sluneční ochranou – má na svědomí více než 80 % předčasného stárnutí pleti.

UVA a UVB záření má na svědomí více než 80 % předčasného stárnutí pleti.
Přílišné vystavování škodlivému UV záření vede také ke spálení pleti.

UVA a UVB záření vyvolávají v těle uvolňování volných radikálů - proces známý jako oxidační stres. Volné radikály poškozují buňky pleti a urychlují fotostárnutí. Pleť se sama chrání opálením a zesílením epidermis, tato opatření však poskytují ochranu pouze do určité míry.  Tato míra je u každého z nás odlišná a jakmile dojde k jejímu překročení, dochází k trvalému poškození pleti a rychlejšímu výskytu viditelných známek stárnutí: vrásek, ztráty objemu a ztráty pružnosti, a hlubokých vrásek. 
Přílišné vystavování škodlivému UV záření vede také ke spálení, nerovnoměrné pigmentaci a v nejhorších případech i k rakovině kůže. Přečtěte si více o účincích UVA a UVB záření.  

Další vnější faktory, které aktivují oxidační stres a mohou přispívat k předčasnému stárnutí pleti jsou:

Znečištěné ovzduší
Kouření 
Strava 
Nevhodná péče o pleť

Příčiny A Faktory

Jak chránit pleť před předčasným stárnutím?

Následující změny životního stylu vám pomohou chránit pleť před oxidačním stresem a zabránit předčasnému stárnutí pleti:

Vhodná sluneční ochrana může pomoci zabránit předčasnému stárnutí.

Vyhýbejte se přílišnému vystavování slunci a používejte vhodnou sluneční ochranu

Malé množství slunečního záření nám jistě prospěje, omezíte-li však dobu, po kterou je pleť slunci vystavována, lépe tak zabráníte předčasnému stárnutí. Důsledná sluneční ochrana také napomáhá dlouhodobějšímu mladistvějšímu vzhledu pleti. Doporučujeme do vaší pravidelné péče o pleť začlenit vhodné výrobky s SPF. Vhodné výrobky sluneční ochrany vybírejte podle vašeho typu pleti a vaší přirozené barvy pleti/hladiny pigmentace. Úroveň ochrany, kterou zvolíte by se měla lišit podle toho, kde se nacházíte a podle intenzity slunečního záření. 

Čerstvé ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, jako je vitamín C, vitamín A a vitamín E.

Jezte zdravě 
Vyvážená strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu poskytuje dobrý zdroj antioxidantů (molekul, které neutralizují volné radikály). Pokud do svého jídelníčku zařadíte více z těchto klíčových potravin, můžete pomoci zmírnit oxidační stres a zabránit předčasnému stárnutí. Zdravá strava může také zpomalit proces obecného stárnutí pleti.

Chraňte vaši pleť před znečištěným ovzduším
Znečištěné ovzduší, běžné v mnoha našich městech, také aktivuje tvorbu volných radikálů a zhoršuje účinky slunečního záření, čímž urychluje oxidační stres. Každodenní ochrana pleti pomocí vhodného výrobku s SPF pomůže tento proces zpomalit.  

Zkuste přestat kouřit
Chemické látky a nikotin obsažené v cigaretách aktivují oxidační stres podobným způsobem jako znečištěné ovzduší. Pokud přestanete kouřit, pomůžete zabránit předčasnému stárnutí pleti. 

Jemná pleťová čisticí voda pleť vyčistí, aniž by ji vysušovala.
Vyberte si hydratační pečující výrobek, který řeší primární problém vaší zralé pleti.

Vhodná každodenní péče o pleť 
Určité chemické látky, jako jsou surfaktanty, mohou být k pleti nešetrné, způsobovat oxidační stres a vést k předčasnému stárnutí. Správná pravidelná péče o pleť pomůže zabránit předčasnému stárnutí a zpomalit vznik viditelných známek obecného stárnutí pleti. Doporučujeme dodržovat následující postup: 

Vyčistěte pleť od make-upu a nečistot. Jemná pleťová čisticí voda pleť vyčistí, aniž by ji zatěžovala či dehydratovala. 
Tonizací připravíte pleť na pečující přípravky
Ochrana. Sluneční ochrana obličeje by měla být součástí vaší pravidelné ranní péče. 
Pečujte o pleť hydratačním krémem, který pleti poskytuje potřebnou hydrataci a výživu. Výrobky volte podle primárního problému vaší zralé pleti: jemné linky a vrásky, ztráta objemu nebo ztráta pružnosti a výskyt hlubokých vrásek.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin