I když se citlivost kůže může objevit kdekoli na těle, na obličeji je nejpatrnější. Vzniká v situaci, kdy dojde k narušení přirozené bariérové funkce pleti a následné ztrátě vody a možnosti pronikání dráždivých látek. Příznaky se zhoršují působením faktorů, jimž je pleť nejvíce vystavována, od UV záření po některé složky v kosmetice a čisticích prostředcích.
Důkladnější porozumění příčinám citlivé pleti obličeje a faktorům, které ji mohou zhoršit, může pomoci snížit její dopad a omezit její výskyt.
Projevy a příznaky
Jak rozpoznat citlivou pleť obličeje
Zdravá pleť má za úkol udržovat rovnováhu - chránit proti vnějším vlivům a zároveň regulovat hladinu hydratace. Velkou část toho zajišťují procesy, které probíhají v rohové vrstvě kůže, neboli stratu corneu, která se skládá z kožních buněk a lipidů. Tyto lipidy fungují jako "malta" mezi buňkami - "cihlami" a zajišťují tak stabilitu a propustnost regulací tekutin a také zachovávají pružnost a pevnost.
Jejich účinnost je však závislá na činnosti kožních enzymů, která je u citlivé pleti často nedostatečná. Výsledkem je narušení bariérové funkce kůže, které vede k nadměrné transepidermální ztrátě vody (TEWL) a umožňuje pronikání dráždivých látek. Toto může být ještě výraznější u pleti obličeje, která je nejen nejvíce ohrožena vlivy jako je UV záření, znečištěné ovzduší a chemikálie, ale také má velmi tenkou epidermis, až pouhých 0,02 mm, oproti průměrné tloušťce 0,1 mm jinde na těle. Přečtěte si více o struktuře kůže.
Příznaky citlivé pleti obličeje mohou být:
- Olupování, zarudnutí, vyrážky, otoky, šupinatění a hrubost.
- Mohou být doprovázeny pocity svědění, pálení a napjatosti.
Tyto příznaky se mohou objevit kdekoli na obličeji. Mohou být podobné příznakům při kožních onemocněních, zejména příznakům spojeným s nedostatkem hydratace.
Dehydratovaná pleť obličeje se na povrchu projevuje jako jemné linky způsobené suchostí a působí unaveně. Vyvolává nepříjemné pocity napětí. Tyto příznaky mohou být způsobeny poklesem počtu vlastních hydratačních kanálků pleti, známých jako aquaporiny, které rozvádějí vodu mezi buňkami v hlubších vrstvách epidermis. Když aquaporiny ubývají, zhoršuje se přirozená hydratační rovnováha kůže a její ochranná bariéra je narušena. Tím je pleť méně odolná vůči externím škodlivým vlivům, jako je suché a chladné podnebí nebo dráždivé látky, a její citlivost se může dále zvyšovat. Složky jako je glucoglycerol napomáhají reaktivaci aquaporinů, intenzivně a dlouhodobě pleť rehydratují a podporují její přirozenou bariérovou funkci.
Suchá pleť obličeje se může projevovat hrubostí až praskáním a zarudnutím, a je způsobena ztrátou povrchových lipidů, které tvoří přirozenou bariéru, a přirozených hydratačních faktorů (NMF) – urey a kyseliny mléčné, které brání ztrátě hydratace. Při narušení této rovnováhy dochází ke ztrátě hydratace kůže.
Obě poruchy mohou vést k tomu, že se pleť stává citlivou na dráždivé látky.
Reaktivní hypersenzitivní pleť obličeje je častější u žen než u mužů a může souviset s kosmetickými návyky a věkem. Doprovází ji zvýšená transepidermální ztráta vody (TEWL). Příznaky se objevují po nanesení výrobků na pleť a mohou se objevit okamžitě nebo si jich můžete všimnout až po několika hodinách či dnech. Tyto nepříjemné pocity byly subjektivně popsány jako, mimo jiné, štípání a pálení a může je doprovázet zarudnutí (erytém), olupování a vyrážky. Používání výrobků s malým množstvím složek, které mají dobrou kožní snášenlivost, je klíčem ke snížení dopadů této poruchy.
Stárnoucí pleť má také větší sklony k citlivosti, neboť ztenčení epidermis a snížená syntéza lipidů může mít za následek narušení bariérové funkce. Klesající hladiny látek, jako je kyselina hyaluronová, která hydratuje vrstvy pleti a koenzym Q10, který buňkám navrací energii pro zlepšení jejich regenerační funkce, poté tuto situaci ještě zhoršují. Výsledkem je kombinace jemných linek a vrásek a suchá, zarudlá pleť, kterou může doprovázet svědění.
Pleť obličeje mohou ohrožovat sluneční alergie a některé jejich příznaky mohou být s citlivou pokožkou společné, včetně zarudnutí a svědění, mohu se však projevovat také jako pupínky, vyrážky a puchýřky. Zatímco většina slunečních alergií, včetně polymorfních světelných erupcí (PLE), je způsobena UV zářením, i složky kosmetických výrobků mohou představovat jeden z faktorů. Zjistěte více o PLE a dalších slunečních alergiích nebo jaký vliv má slunce na kůži.
Doporučení
Pokud si nejste jisti, jakým druhem kožního onemocnění trpíte, mohl by Vám pomoci náš kožní test. Citlivá pleť může být příznakem různých onemocnění, pokud tedy máte obavy ohledně stavu Vaší pleti, obraťte se na svého lékaře či dermatologa pro diagnózu a doporučení.
Příčiny a faktory
Jaké jsou příčiny citlivé pleti?
Ochranné funkce pleti
Pleť má k dispozici množství systémů, které zajišťují její zdraví. Hydrolipidický film složený z vody, mastných kyselin a lipidů chrání její povrch. Má pH kolem 5, tedy mírně kyselé, a chrání pleť před napadením bakteriemi a alkalickými látkami. Neutralizuje alkalické látky prostřednictvím pufrových složek, které zajišťují obnovu a stabilizaci rovnováhy.
Fyzickou bariéru tvoří rohová vrstva, neboli stratum corneum, kde lipidy fungují jako "malta" a vyplňují prostor mezi kožními buňkami. Jejich prodyšnost jim umožňuje regulovat úbytek a příjem tekutin, proto hrají klíčovou roli při zajišťování hydratace, která pleť zjemňuje a zvláčňuje. K tomu přispívá také proces olupování povrchu kůže, neboli deskvamace, který je opět stimulován a regulován přirozenými regeneračními procesy kůže.
Všechny tyto procesy jsou závislé na aktivitě enzymů. U citlivé pleti může být jejich činnost zpomalena, a dochází tak k narušení přirozené bariérové funkce a redukci syntézy lipidů. Výsledkem je zvýšení úbytku vody a možnost pronikání dráždivých látek do pleti.
Vnitřní příčiny citlivé pleti
Přestože citlivá pleť se může objevit v každém věku, je běžná zejména v raném dětství a při procesu stárnutí pleti. Pleť kojenců je pouze z pětiny tak silná jako pleť dospělých a má omezenou bariérovou funkci, proto je velmi citlivá na chemické, fyzikální a mikrobiální vlivy, i na UV záření. A naopak, bariérová funkce pleti dospělých slábne s přibývajícím věkem, kdy se zpomalují také metabolické procesy. Zralá pleť má postupně nedostatek lipidů, proto se stává snadněji podrážděná alkalickými látkami. Přečtěte si více o kůži v různých věkových kategoriích.
Hormonální změny během dospívání, menstruačního cyklu, těhotenství a menopauzy mohou ovlivnit odolnost pleti vůči dráždivým látkám.
Delší období stresu a nedostatku spánku jsou dalšími známými příčinami citlivé pleti. Často je doprovází špatná výživa a nízká úroveň hydratace, a to vše může ještě zhoršit stav již suché a podrážděné pleti.
Lidé s alergiemi 1. typu jsou náchylnější k citlivé pleti v případě pronikání alergenů skrz povrch pleti.
Stávající kožní problémy pleti obličeje od dehydratované a suché pleti, po atopický ekzém a akné mohou vyústit v pleť citlivou na dráždivé látky, jako jsou barviva, parfemace a alkohol.
Vnější příčiny citlivé pleti
Pleť obličeje je exponována za každého počasí, a téměř všechna roční období s sebou přinášejí faktory, které mohou vyvolat její citlivost.
Nadměrný chlad snižuje množství sekretů, které zachovávají hydrolipidický film, zatímco horko vyvolává tvorbu potu, který se následně odpařuje, a pleť se stává suchou a náchylnější k podráždění. Nízká vlhkost, častá na palubě letadla, nebo vlivem ústředního topení, pleť dehydratuje a může vyvolávat citlivost.
UV záření, ozón a látky znečišťující ovzduší prokazatelně pleť zatěžují tvorbou volných radikálů, které způsobují oslabení její přirozené obranyschopnosti. Zejména dlouhodobé působení slunce může způsobit vysychání pleti a také její podráždění. Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na kůži.
Složky, které jsou přidávány do kosmetiky mohou způsobit, že se pleť obličeje stává citlivější. Některé z nich, jako jsou běžné surfaktanty pro odstranění nečistot mohou pleť také připravovat o povrchové lipidy. Jiné, jako jsou složky vůní, některá barviva nebo alkohol, mohou být v některých případech pro pleť se sklony k citlivosti agresivní a v některých případech mohou vyvolat alergickou reakci. Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na kůži.
Další faktory
Faktory, které mohou zvyšovat citlivost pleti obličeje
Jakmile je pleť citlivá, mohou určité situace a chování tuto poruchu dále zhoršovat a prodlužovat.
Nevhodná péče o pleť. Příliš časté mytí v příliš horké vodě může pleť připravovat o její ochranné lipidy a způsobovat její vyšší citlivost. Některé čisticí výrobky také obsahují agresivní složky, které poškozují přirozenou ochrannou bariéru, takže je pleť náchylnější k podráždění. Nanesení hydratačního krému nebo make-upu, který obsahuje dráždivé látky, může u citlivé pleti vyvolat diskomfort nebo dokonce zarudnutí a štípání.
Peelingy a chemické peelingy nejen slupují hydrolipidický film z epidermis, ale mohou také odstranit část rohové vrstvy. Přesto, že to může být užitečné při zbavování pleti odumřelých buněk a redukci vrásek, může tak dojít ke značnému podráždění již tak citlivé pleti.
Holení může vést k podráždění pleti, a to jak v důsledku exfoliačního účinku samotného holení, tak působením dráždivých látek v pěnách, krémech a přípravcích po holení.
Výzkum prokázal, že kouření je spojeno s řadou kožních onemocnění a poruch, včetně akné, zpomaleného hojení ran a rakoviny kůže. Stejně jako látky znečišťující životní prostředí, působí chemické látky v cigaretách jako volné radikály, napadají buněčnou strukturu pleti a omezují imunitní procesy.
Řešení
Jak ulevit a pomoci citlivé pleti obličeje
Pomoc citlivé pleti díky správné životosprávě
Konzumace stravy bohaté na antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E, a přírodních rostlinných olejů nebo ryb může pomoci obnovit zdravý stav pleti.
I při oblačném počasí může být pleť obličeje vystavena UV záření. Doporučujeme pravidelně používat UV ochranu, abyste předešli jeho škodlivým účinkům, a zároveň se vyvarovat přímému slunečnímu záření mezi 11 a 15 hodinou. Při výběru sluneční ochrany je důležité vyhýbat se výrobkům, které obsahují dráždivé látky (např. parfemace).
Doporučení
Před výběrem a použitím kosmetiky na citlivou pleť je dobré provést nejprve zkušební aplikaci, například na vnitřní straně lokte a po 24 hodinách zkontrolovat.
Aktivní složky
Výzkum dokázal, že řada účinných látek, které jsou z velké části přírodního původu, mohou prokazatelně snížit citlivost pleti. Jsou součástí výrobků péče o pleť a umožňují dodržovat pravidelnou péči a zároveň pleť chránit.
- Dexpanthenol je derivát vitamínu B5, který pomáhá snížit transepidermální úbytek vody prostřednictvím zrychlení vlastních procesů hojení a obnovy pleti. Podporuje regeneraci a posiluje přirozenou ochrannou funkci pleti, aby zůstala zdravá a pružná.
- Také glycerin pomáhá udržovat hladinu hydratace pleti, protože váže a zadržuje vodu.
- pH5 citrátový pufr obnovuje přirozené pH kůže, a díky tomu se může enzymatická aktivita navrátit k normálu, zajistit hydrataci a posílit odolnosti vůči dráždivým látkám.
- Přírodně identický glucoglycerol stimuluje pleti vlastní hydratační kanálky - aquaporiny. Hydratuje pleť a zlepšuje její bariérovou funkci.
- Koenzym Q10 je látka přirozeně se vyskytující v pleti, která napomáhá zásobovat buňky energií, a tak je posilovat a podporovat v účinnějším fungování. Je to také silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály, které poškozují buněčnou strukturu a ochrannou funkci kůže.
- Biotin, (také známý jako vitamín B7) je ve vodě rozpustný vitamín, který posiluje kůži, nehty a vlasy. Biotin aktivuje pleti vlastní produkci lipidů (tuků), které jí pomáhají obnovit její přirozený, zdravý vzhled a působí jako ochranná bariéra proti vnějšímu světu.
- Ceramid-3 je biologicky totožný s ceramidy produkovanými v kůži. Ceramidy jsou klíčové pro přirozenou ochrannou bariéru, která zabraňuje odpařování vlhkosti a chrání před dráždivými látkami, které mohou způsobovat záněty a svědění. Pokles množství ceramidů v pleti může způsobovat suchost a podráždění pleti.
Dexpanthenol, glycerin a pH5 citrátový pufr jsou obsaženy ve výrobcích řady Eucerin pH5 pro citlivou pokožku. Tyto výrobky prokázaly v klinických studiích schopnost posilovat přirozenou ochrannou bariéru pleti, a poskytovat vynikající účinnost a snášenlivost, dokonce i na oslabené pleti. Eucerin pH5 Tělové mléko je vhodné pro citlivou pokožku.
Koenzym Q10 je aktivní složkou v řadě hydratačních výrobků Eucerin Q10 ACTIVE. Účinně redukuje hloubku vrásek a obnovuje pevnost pleti. Antioxidační účinek Q10 pomáhá zabránit vzniku nových vrásek a ztrátě elasticity pleti.
Hydratační krém na pleť Eucerin Lipo-Balance byl vyvinut speciálně tak, aby poskytl okamžitou úlevu a dlouhotrvající výživu citlivé pleti, která působí napjatě a je velmi suchá. Obsahuje ceramid-3 a biotin pro obnovu hydrolipidické ochranné vrstvy kůže a zanechává pleť hladkou a vláčnou.
Jak zmírnit zarudnutí a další příznaky
Některé výrobky mohou pomoci zmírnit příznaky citlivé pleti a také je zakrýt. To může být užitečné, zejména pokud citlivou a hypersenzitivní pleť obličeje doprovází zarudnutí (erytém). Eucerin Neutralizující denní krém je hydratační krém se zelenými pigmenty, které opticky neutralizují intenzitu začervenání pleti. Tyto pigmenty jsou kombinovány s licochalconem A, aktivní složkou se zklidňujícími účinky.