ztráta pružnosti pleti

Známky stárnutí – ztráta pružnosti a hluboké vrásky

7 min čtení
Zobrazit více

Zhruba od 25. roku se na vzhledu a struktuře naší pleti začínají projevovat dopady obecného stárnutí pleti. Jako první se obvykle objevují jemné linky, později vrásky. Postupem času dochází ke ztrátě objemu a ztrátě pružnosti. Snižuje se pevnost a zářivost pleti a vrásky se prohlubují.  

Stárnutí pleti je přirozený proces, a do velké míry je způsobeno faktory, které nemůžeme ovlivnit (např. naše genetické predispozice). Existují však také vnější faktory, z nichž mnohé můžeme pozitivně ovlivnit. Některé volby našeho životního stylu (např. jakému množství slunečního záření naši pleť vystavujeme a naše strava) mohou urychlit stárnutí pleti a způsobit její předčasné stárnutí. Správný životní styl a dostatečná ochrana mohou pomoci déle udržet pleť na pohled i na dotek mladistvější.

Projevy a příznaky

Jak pleť ztrácí pružnost a pevnost a získává další vrásky?

S přibývajícím věkem se struktura naší pleti mění. Snižuje se její pružnost, pevnost, zářivost a odolnost, a zvyšuje množství vrásek. Ztráta elasticity, v kombinaci s výskytem hlubokých vrásek, je primárním problémem pro mnoho žen se zralou pletí.

Ztráta pevnosti a hluboké vrásky

Grafické znázornění mladistvé pleti

Kožní tkáň je u mladé pleti silná a má bohaté zásoby kolagenu a elastinu – společně pomáhají udržovat pleť pevnou a hladkou. S rostoucím věkem se hladina kolagenu a elastinu snižuje (kolagen o 1 % ročně). Tak dochází k narušení struktury kožní tkáně, a pleť ztrácí svoji sílu. Na dotek již není tak pevná a prohlubují se vrásky. 

Dalším klíčovým faktorem ztráty pevnosti a prohlubování vrásek je snížení produkce kyseliny hyaluronové, kterou si naše tělo přirozeně vytváří. Obklopuje buňky a pomáhá jim vázat v sobě vodu. S rostoucím věkem produkce kyseliny hyaluronové klesá, pleť se vysušuje a ztrácí svůj plný a pevný tvar. 

Ztráta zářivosti

Zralá pleť ztrácí pružnost, zářivost, odolnost a objevují se vrásky. (schematické znázornění)

S rostoucím věkem se mikrocirkulace do dermálních vrstev snižuje a zásobování povrchových vrstev výživou a kyslíkem je méně intenzivní. To způsobuje, že pleť již není tak růžově zářivá jako v mládí.

Příčiny a faktory

Proč k tomu v naší pleti dochází?

Ztráta pevnosti a prohlubující se vrásky jsou, do jisté míry, nevyhnutelnou součástí stárnutí pleti. Stárnutí pleti je přirozený proces, a do velké míry je způsobeno vnitřními faktory, které nemůžeme ovlivnit. Existuje však také několik vnějších faktorů, které mají zásadní vliv na stárnutí naší pleti a mnohé z nich můžeme ovlivnit tak, abychom zabránili naší pleti předčasně stárnout

Vnitřní příčiny 
Náš biologický věk určuje strukturální změny v pleti a efektivitu buněčných funkcí, která se každým rokem zpomaluje.

Zralá pleť vyžaduje speciální péči.

Hormonální změny 
Hormony působí v pleti jako poslové, kteří stimulují produkci látek, jako je kolagen. Kolagen poskytuje mladé pleti pevnou strukturu a hladký povrch. Během menopauzy se hormonální aktivita zpomalí a hladina kolagenu klesá.

 

Vnější příčiny
Oxidační stres, který způsobuje předčasné stárnutí pleti, je zrychlován a spouštěn celou řadou faktorů našeho životního stylu.

Sluneční záření může oslabovat strukturu pleti a urychlovat stárnutí pleti.
Znečištěné ovzduší urychluje oxidační stres v pleti.

Sluneční záření
Přílišné vystavování slunci – spolu s nevhodnou nebo nedostatečnou sluneční ochranou – má na svědomí více než 80 % předčasného stárnutí pleti.  

UVA a UVB záření může vést ke krátkodobému a dlouhodobému poškození sluncem. UVB paprsky pronikají horní vrstvou pleti (epidermis) a mohou způsobovat spálení sluncem, a také přímé poškození DNA. UVA paprsky pronikají hluboko do spodní vrstvy pleti (škáry) a spouštějí tvorbu volných radikálů. Ty mohou způsobovat nepřímé poškození DNA,  v jehož důsledku dochází ke snížení buněčné aktivity, předčasnému stárnutí pleti a urychlení výskytu viditelných známek stárnutí: vrásek, ztráty objemu a ztráty pružnosti, a hlubokých vrásek.  

Přílišné vystavování škodlivému UV záření také vede k nerovnoměrné pigmentaci a v nejhorších případech i k rakovině kůže. Přečtěte si více o účincích UVA a UVB záření zde.  

Znečištěné ovzduší
Znečištěné ovzduší vyvolává uvolňování volných radikálů a urychluje oxidační stres v pleti.

Kouření 
Tabákový kouř je významným zdrojem poškození pleti volnými radikály. Kouření pleť oslabuje a přispívá k tvorbě vrásek následujícími způsoby: 
Zhoršuje systém mikrocirkulace v pleti, čímž se snižuje zásobování kyslíkem a živinami. 
Poškozuje kolagen a elastin: vlákna, která zajišťují pleti její pevnost a pružnost.

Strava
Určité potraviny, převážně ovoce a zelenina, jsou bohaté na antioxidanty a mohou pomoci zabránit předčasnému stárnutí a zpomalit obecné stárnutí pleti

Nedostatek spánku 
Pleť potřebuje spánek pro svoji obnovu a regeneraci.

Řešení

Jak posílit vaši pleť, vyplnit hluboké vrásky a zvýšit její zářivost?

Každá zdravá pleť stárne, ale určité účinné látky – v kombinaci s holistickým přístupem k vašemu celkovému zdraví – prokazatelně pleť posilují, vyhlazují hluboké vrásky a zvyšují její zářivost.

Účinné látky

Složení kosmetických výrobků mohou pleť posilovat, vyplňovat vrásky a zvyšovat její zářivost.
Složení bohatá na antioxidanty pomáhají chránit pleť před oxidačním stresem.

Vyhledávejte výrobky, které obsahují následující složky:

Arctiin
Arctiin je aktivní složka přírodního původu získávaná z plodů lopuchu. Stimuluje obnovu oslabené pojivové tkáně v buněčných stěnách. Arctiin také urychluje proces obnovy kolagenu v kožních buňkách, který se s rostoucím věkem dramaticky zpomaluje. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denní krém a Noční krém s arctiinem zlepšují pružnost a pevnost zralé pleti.

Silymarin
Silymarin je extrahován z plodů ostropestřce mariánského. Je to velmi účinný antioxidant, který chrání kolagen a elastin před oxidačním stresem. Ve Výzkumném centru značky Eucerin také objevili a prokázali, že na buněčné úrovni aktivuje mikrocirkulaci v pleti. Je to další klíčová složka Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denního a Nočního krému. 

Kyselina hyaluronová 
Kyselina hyaluronová je látka přirozeně tvořená kožními buňkami a je součástí pojivové tkáně pleti. Jednou z jejích klíčových funkcí je zadržovat hydrataci, neboť má schopnost vázat 1000 až 10 000 násobek své vlastní hmotnosti ve vodě (tj. mezi jedním až deseti litry). S přibývajícím věkem se přirozená schopnost pleti produkovat kyselinu hyaluronovou snižuje a začínají se tvořit a prohlubovat vrásky. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denní krém a Noční krém obsahují dva různé typy kyseliny hyaluronové, které cíleně působí a vyplňují vrásky zevnitř.

Arganový olej 
Arganový olej je olej získaný lisováním jader argánie. Obsahuje až 80 % esenciálních mastných kyselin (omega-9 a omega-6), které tělo využívá  k produkci a obnově buněčných membrán a posílení pleti, aby byla schopna plnit svoji důležitou funkci ochrany těla. Je také bohatý na vitamín E (silný antioxidant). Je klíčovou složkou Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Nočního krému, kde spolupůsobí společně s dalšími složkami pro hladkou a jemnou pleť.  

Olej z ostropestřce mariánského
Olej z ostropestřce mariánského (známého také jako Silybum Marianium) je oblíbenou složkou v anti-age kosmetických výrobcích. Obsahuje kyselinu linolovou (omega-6 mastnou kyselinu).

Vitamín E
Vitamín E (známý též jako tokoferol) je velmi účinný antioxidant, který chrání pleť proti volným radikálům, které způsobují oxidační stres.

Holistický přístup k celkovému zdraví

Zdravý životní styl vám pomůže získat větší kontrolu nad procesem stárnutí a pomůže vaší pleti vypadat a cítit se co nejlépe.

Celoroční sluneční ochrana pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pleti.
Výrobky s prokazatelně účinnými složkami mohou pleť posilovat, vyplňovat vrásky a zvyšovat její zářivost.

Sluneční ochrana 
Ochrana pleti před UV zářením je nejdůležitějším krokem v prevenci předčasného stárnutí pleti. Přečtěte si více o tom, jak pečovat o pleť na slunci v článku sluneční ochrana pleti obličeje. Řada Eucerin Sun na opalování nabízí sortiment produktů, které poskytují zralé pleti ochranu, kterou potřebuje.    

Péče o pleť 
Správná péče o pleť je nezbytnou součástí holistického přístupu k řešení všech známek stárnutí a péči o zralou pleť. Pravidelná péče o pleť by měla sestávat ze tří kroků: čištění, péče a sluneční ochrana.

Více  o holistickém přístupu ke zdravé pleti si můžete přečíst v článku  faktory, které ovlivňují pleť a o tom, jak pečovat o pleť obličeje v článku pravidelná péče o pleť obličeje.

Kouření 
Přestanete-li kouřit, pomůžete tak zlepšit vzhled vaší pleti. Chemické látky a nikotin v cigaretách zvyšují množství škodlivých volných radikálů a mohou zesílit účinky slunečního záření. 

Strava
Zdravá, vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu poskytne vašemu tělu antioxidanty a vitamíny, které potřebuje, aby minimalizovalo škodlivé účinky volných radikálů na pleť. Rozmanitost je důležitá, některé potraviny jsou však známé jako bohatý zdroj antioxidantů: listová zelenina, oranžové a žluté ovoce a zelenina (např. mrkev a meruňky), borůvky, rajčata, fazole a jiné luštěniny, ořechy a ryby (zejména losos). 

Spánek
Kvalitní spánek poskytne vaší pleti čas, který potřebuje na svoji regeneraci a posílení.  

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin