molekuly kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová – co je kyselina hyaluronová?

5 min čtení
Zobrazit více

Kyselina hyaluronová, která se přirozeně tvoří v mladé pleti, hraje klíčovou roli v hydrataci pleti a je oblíbenou složkou kosmetických výrobků. V tomto článku se dozvíte, co je kyselina hyaluronová, jak účinkuje a jak ji značka Eucerin efektivně využívá jako aktivní složku v čisticích, pečujících a opalovacích výrobcích pro zlepšení hydratace a oddálení známek stárnutí pleti.

Co je kyselina hyaluronová?

Mladá pleť je plná, pevná a přirozeně bohatá na kyselinu hyaluronovou

Kyselina hyaluronová je polysacharidová molekula (velký a složitý uhlohydrát), známá též jako hyaluronan. Vytváří ji naše buňky a v našem těle se vyskytuje přirozeně. Spolu s kolagenem a elastinem je  jednou z hlavních složek pojivové tkáně, která obklopuje naše kožní buňky, kde zajišťuje hydrataci a pevnost pleti.

Mladá, zdravá pleť obsahuje velké množství kyseliny hyaluronové, ale s roustoucím věkem její podukce v pleti klesá a snižují se její stávající zásoby.

Proč je kyselina hyaluronová prospěšná pro moji pleť?

Kyselina hyaluronová je účinná hydratační látka - působí jako magnet, který přitahuje do pleti vodu. Má schopnost na sebe navázat 1000- až 10.000násobek své vlastní hmotnosti ve vodě (tj. jeden gram kyseliny na sebe naváže jeden až deset litrů vody). Kyselina hyaluronová také brání přílišné ztrátě hydratace pleti, a proto je pro správnou hydrataci pleti nezbytná. Zachování optimální hydratace je klíčem ke zdravé pleti: bez správného množství vody se pleť vysušuje a je méně účinná jako ochranná bariéra. Vizuálně ztrácí zářivost a pevnost.
 
S roustocím věkem naše kožní buňky produkují méně kyseliny hyaluronové a stávající množství kyseliny hyaluronové začíná klesat. To může vést k vysušování pleti vlivem jejího stárnutí a je také jedním z faktorů způsobujících viditelné známky stárnutí pleti, jako jsou jemné linky a vrásky, ztráta objemu a ztráta pružnosti.
 
Výzkum prokázal důležitost určitých forem kyseliny hyaluronové jako složky ve výrobcích lokální péče o pleť, kde pomáhají zlepšovat hydrataci a plnost pleti, čímž zmírňují výskyt vrásek. Kyselina hyaluronová je také dermatology ověřenou složkou vyplňujících dermálních injekcí používaných ke zmírnění viditelných známek stárnutí pleti.

Účinná hydratace od 20. roku vám pomůže oddálit známky stárnutí pleti

Kosmetické výrobky s obsahem účinné kyseliny hyaluronové prospívají všem typům pleti, nicméně jsou účinné zejména u pleti, která je přirozeně suchá a u osob od 25. roku věku, kdy pleť začíná vykazovat první známky stárnutí.

Jaké jsou různé typy kyseliny hyaluronové?

Kyselina hyaluronová existuje v různých molekulárních hmotnostech a některé přípravky jsou účinnější než jiné. Nestačí vědět, že výrobek obsahuje kyselinu hyaluronovou: Vždy se ujistěte, že kupujete výrobky od značkového výrobce, kterému důvěřujete, s výsledky výzkumu prokazujícími jejich účinnost a kožní snášenlivost.

Vysokomolekulární kyselina hyaluronová / Nízkomolekulární kyselina hyaluronová

V kosmetických výrobcích pro lokální péči o pleť se používají tři hlavní typy kyseliny hyaluronové:

  • Vysokomolekulární kyselina hyaluronová (známá též jako kyselina hyaluronová s dlouhým řetězcem): zůstává na povrchu pleti a účinně zlepšuje hydrataci vnější vrstvy epidermis, kde vznikají jemné linky a vrásky.
  • Středněmolekulární kyselina hyaluronová (známá též jako kyselina hyaluronová se středně dlouhým řetězcem): účinkuje podobným způsobem jako vysokomolekulární kyselina hyaluronová.
  • Nízkomolekulární kyselina hyaluronová (známá též jako kyselina hyaluronová s krátkým řetězcem): obsahuje molekuly 40krát menší (1) než molekuly vysokomolekulární kyseliny hyaluronové, a proto proniká hlouběji do epidermálních vrstev pleti, kde stimuluje její vlastní produkci kyseliny hyaluronové a doplňuje hydrataci tam, kde vznikají hlubší vrásky.

Eucerin používá ve výrobcích Hyaluron-Filler2, Hyaluron-Filler + Elasticity, Anti-Pigment Séru s duálním účinkem a výrobcích na opalování Photoaging Control dva různé typy kyseliny hyaluronové pro cílený účinek a vyplnění vrásek zevnitř ven. Řada čisticích pleťových výrobků Eucerin DermatoCLEAN [HYALURON] a řada Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift obsahují nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou.
 
Složení všech výrobků Eucerin jsou výsledkem inovativního výzkumu a vývoje a 130 let odborných zkušeností v péči o pleť. Klinické a dermatologické testy prokázaly jejich vysokou účinnost a dobrou kožní snášenlivost. 
 
1 Standardní jednotkou pro měření hmotnosti atomu je kilodalton (kDa). Vysokomolekulární kyselina hyaluronová má 2000 kDa a nízkomolekulární kyselina hyaluronová má 52 kDa. 

2 S výjimkou Eucerin Hyaluron-Filler Hydratačního Boosteru, který kombinuje kyselinu hyaluronovou se středně dlouhým řetězcem (spíše než vysokomolekulární) s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou

Jakým způsobem se může kyselina hyaluronová stát součástí mé pravidelné každodenní péče o pleť?

Kyselina hyaluronová pomůže zachovat vaši pleť hydratovanou a zdravou a oddálit viditelné známky stárnutí.

Čištění pleti s kyselinou hyaluronovou

řada DermatoClean

Eucerin DermatoCLEAN [HYALURON] je řada hydratačních čisticích pleťových výrobků (gel, mléko a micelární voda) spolu s pleťovou vodou a odličovačem očí.
 
Klinické a dermatologické testy  prokázaly, že poskytují šetrné a účinné čištění. Kombinují extra šetrný čisticí komplex s kyselinou hyaluronovou a dalšími hydratačními složkami, které chrání přirozenou hydrataci pleti a nevysušují ji. Jsou vhodné pro všechny typy pleti, zanechávají pleť čistou, jemnou a hydratovanou.

Více o tom, proč je čištění důležité, a také jak si vybrat ideální čisticí výrobek pro vaši pleť, si přečtěte ve článku čištění a tonizace.

Pečující výrobky s kyselinou hyaluronovou

Značka Eucerin nabízí široký výběr pečujících výrobků, které maximalizují hydratační účinky kyseliny hyaluronové pro vaši pleť. Naše tři výrobkové řady byly vyninuty speciálně pro každou z klíčových fází procesu stárnutí pleti s klinicky a dermatologicky prokázanou účinností.

  • Řada Eucerin Hyaluron-Filler řeší první známky stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky. Vyplňuje i ty nejhlubší vrásky pro mladistvý vzhled.

  • Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift se zaměřuje na prohlubující se vrásky a ztrátu objemu, kontur a pevnosti, které se objevují s přibývajícím věkem. Vyplňují hluboké vrásky a obnovují obličejové kontury pro liftingový účinek.

Sluneční ochrana s kyselinou hyaluronovou

Jedním z negativních dopadů přílišného slunění je, že vede k vysušování pleti a jejímu fotostárnutí (předčasnému stárnutí vlivem slunečního záření).

Eucerin Emulze na opalování na obličej proti vráskám Photoaging Control SPF 50 a SPF 30 jsou pleťové přípravky na opalování pro každodenní použití, které nabízejí tu nejlepší sluneční ochranu. Jejich složení je dále obohaceno o kyselinu hyaluronovou a viditelně redukuje vrásky na obličeji a dekoltu.

Jakými dalšími způsoby mohu zachovat moji pleť hydratovanou?

Zdravý životní styl napomáhá, aby vaše pleť zůstala déle na pohled i na dotek jemná, hladká a pevnější. Snažte se mít dostatek pohybu, jezte vyváženou stravu, pijte dostatek vody, omezte konzumaci alkoholu, přestaňte kouřit a dostatečně spěte. 

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin