Fotostárnutí – A jak mu předcházet

3 min čtení
Zobrazit více

UV záření je jedním z nejvýznamnějších faktorů při předčasném stárnutí pleti (fotostárnutí). UVA paprsky mají na svědomí naše opálení, ale také vrásky a další známky předčasného stárnutí, zatímco UVB paprsky způsobují spálení a rakovinu kůže. UVA paprsky mohou pronikat mraky a sklem a působí po celý rok, proto doporučujeme používat sluneční ochranu každý den.

Projevy a příznaky

Následky poškození pleti slunečním zářením

Nadměrné vystavování UV paprskům způsobuje předčasné stárnutí.
UVA paprsky pronikají do hlubších vrstev pleti a mohou způsobovat její krátkodobé i dlouhodobé poškození.

Mezi příznaky patří přímé a nepřímé poškození DNA, tvorba volných radikálů v důsledku působení UV záření a rozklad kolagenu s následnou tvorbou vrásek a předčasným stárnutím pleti. Protože obličej, ruce a dekolt jsou vystaveny UV záření daleko více než zbytek těla, potřebují tyto oblasti - zejména obličej - specifickou a pravidelnou ochranu po celý rok pro zmírnění viditelných známek stárnutí.


Když pleť stárne, ať přirozeně či předčasně, mění se. Typické jsou:

  • Jemné linky a vrásky
  • Nejednotný tón pleti (nepravidelná pigmentace)
  • Stařecké skvrny (sluneční skvrny)

Nadměrné vystavování slunci může také vést k sluneční elastóze - pleť je na pohled nažloutlá a zesílená. 

Doporučení

Jestliže Vás znepokojují některé příznaky poškození pleti slunečním zářením, obraťte se na vašeho praktického lékaře nebo dermatologa.

Příčiny a faktory

Dva typy stárnutí

Stárnoucí pleť ztrácí svoji elasticitu.

Existují dva typy stárnutí: vnitřní stárnutí (také známé jako chronologické stárnutí) a vnější stárnutí.

Vnitřní stárnutí je nevyhnutelné a nemůžeme jej ovlivnit. Mezi faktory, které ovlivňují vnitřní stárnutí, patří etnický původ, hormonální změny a anatomické rozdíly.

Vnější stárnutí naopak ovlivnit můžeme. Mezi faktory, které ovlivňují vnější stárnutí, patří okolní prostředí, léky, kouření a působení UV záření.

Jestliže chcete snížit na minimum následky vnějšího stárnutí, používejte sluneční ochranu každý den po celý rok, vyhýbejte se nadměrnému slunění a kouření.

Přečtěte si více o stárnutí pleti všeobecně

Přečtěte si více o účincích slunce na pleť

Vystavování UV záření

Doporučujeme používat sluneční ochranu - UVA a UVB záření může poškozovat pleť.

Až 90 % všech známek stárnutí pleti je způsobeno vystavováním UV záření*.

UVA paprsky pronikají hluboko do podkožní tkáně a mají na svědomí dlouhodobé sluneční poškození, jako je stárnutí pleti, polymorfní světelné erupce a rakovina kůže. UVB paprsky pronikají do horních vrstev pleti a způsobují spálení a poškození buněčné DNA.

I když je UVA záření méně intenzivní než UVB záření, je 30 až 50krát běžnější a vyskytuje se relativně konstantně během celého dne v průběhu celého roku. Může pronikat i mraky a sklem, proto je důležité používat sluneční ochranu každý den, a tak předcházet dlouhodobému poškození pleti.

* Zdroj: Ramos-e-Silva a kol., "Anti-age kosmetika: fakta a mýty. Clin. Dermatol.
listopad - prosinec 2013; 31(6): 750-8.

Dříve, než je poškození pleti vlivem slunečního záření viditelné pouhým okem, může jej odhalit UV kamera.

Normální
UV Kamera

Řešení

Velmi doporučujeme celoroční sluneční ochranu

To se může stát až ve chvíli, kdy se objeví vrásky a jemné linky. Chceme-li však předejít předčasnému stárnutí pleti, musíme používat sluneční ochranu každý den po celý rok. 

Přečtěte si více o stárnutí pleti všeobecně

Přečtěte si více o vráskách

Zabraňte fotostárnutí

Předčasnému stárnutí pleti lze předcházet

Eucerin Emulze na opalování proti vráskám (SPF 30/50) poskytuje vynikající sluneční ochranu a byla vyvinuta speciálně pro pleť obličeje.

Přináší tři klíčové prvky: systém širokospektrálních, fotostabilních UV filtrů (UVA a UVB), biologickou ochranu buněk a účinné složky pro zmírnění stávajících známek stárnutí.

Obsahuje účinné antioxidanty licochalcon A a kyselinu glycyrrhetinovou které podporují ochranu DNA. Dva druhy kyseliny hyaluronové (nízko- a vysokomolekulární) viditelně redukují vrásky obličeje a dekoltu.

Emulze má lehkou a příjemnou konsistenci, která nezanechává pocit mastné pleti. Představuje ideální podklad pod make-up, a má prokazatelně vysokou snášenlivost i na citlivé pleti - je ideálním doplňkem vaší každodenní péče o pleť, který poskytuje sluneční ochranu.

Přečtěte si více o Eucerin Emulzi na opalování proti vráskám.

Dříve, než je poškození pleti vlivem slunečního záření viditelné pouhým okem, může jej odhalit UV kamera.

Normalní
UV kamera


Celoroční ochrana

Důležitost používání sluneční ochrany je všeobecně známa. Povědomí o nebezpečí nechráněného a nadměrného vystavování UVA a UVB záření je vysoké a opalovací krémy patří neodmyslytelně na seznam věcí, které si s sebou bereme na dovolenou. Toto příležitostné používání sluneční ochrany nás jistě ochrání před spálením a dlouhodobým poškozením vlivem UV záření, ale části těla, které jsou UV záření vystaveny trvale, jako je obličej, ruce a dekolt, potřebují mnohem pravidelnější ochranu, abychom zabránili předčasnému stárnutí pokožky.

"Teprve, když se objeví první viditelné známky stárnutí, naplno pochopíme a uvědomíme si souvislost mezi působením slunce a fotostárnutím."

Další doporučené výrobky

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin