Fotostárnutí – A jak mu předcházet

3 min čtení
Zobrazit více

UV záření je jedním z nejvýznamnějších faktorů při předčasném stárnutí pleti (fotostárnutí). UVA paprsky mají na svědomí naše opálení, ale také vrásky a další známky předčasného stárnutí, zatímco UVB paprsky způsobují spálení a rakovinu kůže. UVA paprsky mohou pronikat mraky a sklem a působí po celý rok, proto doporučujeme používat sluneční ochranu každý den.

Projevy a příznaky

Následky poškození pleti slunečním zářením

Nadměrné vystavování UV paprskům způsobuje předčasné stárnutí.
UVA paprsky pronikají do hlubších vrstev pleti a mohou způsobovat její krátkodobé i dlouhodobé poškození.

Mezi příznaky patří přímé a nepřímé poškození DNA, tvorba volných radikálů v důsledku působení UV záření a rozklad kolagenu s následnou tvorbou vrásek a předčasným stárnutím pleti. Protože obličej, ruce a dekolt jsou vystaveny UV záření daleko více než zbytek těla, potřebují tyto oblasti - zejména obličej - specifickou a pravidelnou ochranu po celý rok pro zmírnění viditelných známek stárnutí.


Když pleť stárne, ať přirozeně či předčasně, mění se. Typické jsou:

  • Jemné linky a vrásky
  • Nejednotný tón pleti (nepravidelná pigmentace)
  • Stařecké skvrny (sluneční skvrny)

Nadměrné vystavování slunci může také vést k sluneční elastóze - pleť je na pohled nažloutlá a zesílená. 

Doporučení

Jestliže Vás znepokojují některé příznaky poškození pleti slunečním zářením, obraťte se na vašeho praktického lékaře nebo dermatologa.

Příčiny a faktory

Dva typy stárnutí

Stárnoucí pleť ztrácí svoji elasticitu.

Existují dva typy stárnutí: vnitřní stárnutí (také známé jako chronologické stárnutí) a vnější stárnutí.

Vnitřní stárnutí je nevyhnutelné a nemůžeme jej ovlivnit. Mezi faktory, které ovlivňují vnitřní stárnutí, patří etnický původ, hormonální změny a anatomické rozdíly.

Vnější stárnutí naopak ovlivnit můžeme. Mezi faktory, které ovlivňují vnější stárnutí, patří okolní prostředí, léky, kouření a působení UV záření.

Jestliže chcete snížit na minimum následky vnějšího stárnutí, používejte sluneční ochranu každý den po celý rok, vyhýbejte se nadměrnému slunění a kouření.

Přečtěte si více o stárnutí pleti všeobecně

Přečtěte si více o účincích slunce na pleť

Vystavování UV záření

Doporučujeme používat sluneční ochranu - UVA a UVB záření může poškozovat pleť.

Až 90 % všech známek stárnutí pleti je způsobeno vystavováním UV záření*.

UVA paprsky pronikají hluboko do podkožní tkáně a mají na svědomí dlouhodobé sluneční poškození, jako je stárnutí pleti, polymorfní světelné erupce a rakovina kůže. UVB paprsky pronikají do horních vrstev pleti a způsobují spálení a poškození buněčné DNA.

I když je UVA záření méně intenzivní než UVB záření, je 30 až 50krát běžnější a vyskytuje se relativně konstantně během celého dne v průběhu celého roku. Může pronikat i mraky a sklem, proto je důležité používat sluneční ochranu každý den, a tak předcházet dlouhodobému poškození pleti.

* Zdroj: Ramos-e-Silva a kol., "Anti-age kosmetika: fakta a mýty. Clin. Dermatol.
listopad - prosinec 2013; 31(6): 750-8.

Řešení

Velmi doporučujeme celoroční sluneční ochranu

To se může stát až ve chvíli, kdy se objeví vrásky a jemné linky. Chceme-li však předejít předčasnému stárnutí pleti, musíme používat sluneční ochranu každý den po celý rok. 

Přečtěte si více o stárnutí pleti všeobecně

Přečtěte si více o vráskách

Zabraňte fotostárnutí

Předčasnému stárnutí pleti lze předcházet

Eucerin Emulze na opalování proti vráskám (SPF 30/50) poskytuje vynikající sluneční ochranu a byla vyvinuta speciálně pro pleť obličeje.

Přináší tři klíčové prvky: systém širokospektrálních, fotostabilních UV filtrů (UVA a UVB), biologickou ochranu buněk a účinné složky pro zmírnění stávajících známek stárnutí.

Obsahuje účinné antioxidanty licochalcon A a kyselinu glycyrrhetinovou které podporují ochranu DNA. Dva druhy kyseliny hyaluronové (nízko- a vysokomolekulární) viditelně redukují vrásky obličeje a dekoltu.

Emulze má lehkou a příjemnou konsistenci, která nezanechává pocit mastné pleti. Představuje ideální podklad pod make-up, a má prokazatelně vysokou snášenlivost i na citlivé pleti - je ideálním doplňkem vaší každodenní péče o pleť, který poskytuje sluneční ochranu.

Přečtěte si více o Eucerin Emulzi na opalování proti vráskám.


Celoroční ochrana

Důležitost používání sluneční ochrany je všeobecně známa. Povědomí o nebezpečí nechráněného a nadměrného vystavování UVA a UVB záření je vysoké a opalovací krémy patří neodmyslytelně na seznam věcí, které si s sebou bereme na dovolenou. Toto příležitostné používání sluneční ochrany nás jistě ochrání před spálením a dlouhodobým poškozením vlivem UV záření, ale části těla, které jsou UV záření vystaveny trvale, jako je obličej, ruce a dekolt, potřebují mnohem pravidelnější ochranu, abychom zabránili předčasnému stárnutí pokožky.

"Teprve, když se objeví první viditelné známky stárnutí, naplno pochopíme a uvědomíme si souvislost mezi působením slunce a fotostárnutím."

Další doporučené výrobky

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin