smějící se žena

Péče o suchou pokožku vlivem stárnutí – tipy na zpomalení procesu stárnutí u suché pleti

5 min čtení
Zobrazit více

Někdy procesy stárnutí kůže způsobí postupem času změnu i samotného typu pokožky, čímž se změní její vzhled a vlastnosti. V případě suché pokožky se jedná o rostoucí pocity napjatosti a dehydratace pokožky vyskytující se současně s jemnými linkami a vráskami. Tato dvojí změna znamená, že je třeba přehodnotit způsob, jak o pokožku pečovat: zachovat ji zdravou, příjemnou na dotek a minimalizovat viditelné známky stárnutí.

Projevy a příznaky

Poznejte suchou pokožku včas a zpomalte její stárnutí

Suchá pokožka je problém, který je stále patrnější a postupem času může vyžadovat více péče.

Může ovlivnit všechny čtyři hlavní typy pleti. U všech typů pokožky se mohou projevit sklony k dehydrataci s přibývajícím věkem. Ačkoli tomu tak nemusí vždy být, zvyšující se vysušování pokožky je proces související se stárnutím kůže.

Postupem času pokožka ztrácí vlhkost.
Povrch suché pleti obličeje může být hrubý i šupinatý.

Suchá a citlivá pokožka jsou často propojeny a mohou se vyskytovat současně. S postupujícím časem se suchost, která doprovází citlivost, může ještě zhoršovat.

Charakteristika suché pokožky vlivem stárnutí
S přibývajícím věkem může pokožka působit stále více dehydratovaně a napjatě. Mezi další charakteristiky suché stárnoucí pokožky patří: 

 • Hrubost
 • Praskání se sklony k tvorbě ragád (podélných prasklin) 
 • Šupinatění
 • Časté svědění 

Jak suchá pokožka vlivem stárnutí vypadá 
Vedle rostoucího pocitu suché pokožky, začínají být na povrchu pokožky patrné drobné prasklinky a vrásky. Ty se postupně prohlubují a přibývají.

Příčiny a faktory

Důvody suché pokožky spojené s procesem stárnutí kůže

Suchá pokožka vlivem stárnutí je dána kombinací vnitřních a vnějších faktorů, které mají s rostoucím věkem stále větší vliv na pokožku.

První jemné linky a vrásky se obvykle objevují kolem očí.
Známky stárnutí se na tmavší pleti projevují méně viditelně a začínají v pozdějším věku.

Po 25. roce se metabolismus kůže zpomaluje. Ve třetí dekádě života se kůže začíná měnit. Toto chronologické stárnutí pokožky je nevyhnutelné. Je způsobeno především fyziologickými změnami fungování kůže. V tomto případě se pokožka postupem času stává sušší a méně elastická. 

Bariérová funkce kůže je oslabena, a tím přispívá k úbytku vlhkosti. Je-li tato životně důležitá funkce narušena, pokožka má nižší schopnost sama se chránit před vnějšími faktory, které dále urychlují dehydrataci v důsledku stárnutí.  

Metabolický systém každé buňky se zpomaluje. Pokožka stále častěji ztrácí vlhkost a je méně pružná. Následuje suchá pleť obličeje a vrásky. Tyto dva faktory se projevují na povrchu pokožky jako známky suché pokožky vlivem stárnutí.

Genetické predispozice a etnická příslušnost mohou mít vliv na rychlost, jakou pokožka jedince stárne a na viditelné projevy suché pokožky vlivem stárnutí.

V průběhu života mají svůj vliv také hormonální změny. S nástupem menopauzy může pokles hladiny estrogenů zpomalit tvorbu elastických vláken.

K čemu dochází ve vrstvách pokožky?

 • Rohová vrstva
  Skládá se z hustě uspořádaných keratinocytů a látek, které jsou známé pod označením přirozené hydratační faktory (NMF). Tyto látky zajišťují rohové vrstvě schopnost vázat vodu. U mladé pokožky je ve funkční rohové vrstvě uloženo mezi 10 a 20 % vody celého těla.

  S přibývajícím věkem je rohová vrstva ovlivňována zpomalenými procesy v kůži a vnějšími faktory, které narušují její bariérovou funkci. Již není schopna  stejně efektivně zadržovat vlhkost. Výsledkem je suchá pokožka a výskyt vrásek.
 • Vrstvy dermis
  Struktura kůže je narušena a mohou se častěji vyskytovat hlubší vrásky. Se snížením elasticity a pevnosti pleť ztrácí svůj mladistvý vzhled.
 • Vrstvy podkoží
  V těchto hlubších vrstvách kůže dochází ke zmenšování a ubývání tukových buněk.  

  Přečtěte si více o struktuře kůže nebo o dalších viditelných projevech stárnutí a jejich příčinách, jako jsou vrásky, ztráta objemu nebo ztráta hutnosti.

Řešení

Jak správně pečovat o suchou pokožku s přibývajícím věkem

Zvykněte si na správnou pravidelnou péči o pokožku

Dbejte na používání kosmetických výrobků určených pro suchou pokožku.

Jakýkoliv typ suché pleti potřebuje důkladnou pravidelnou kosmetickou péči s cílem zlepšit její vzhled a vlastnosti. Suchá pokožka může reagovat mnohem citlivěji na mýdla a zásadité roztoky, které se nacházejí v mnoha mycích prostředcích. Proto je třeba při mytí používat výrobky, které jsou jemné a nepřipravují pokožku o vlhkost. Hledejte složení, která jsou bez vůní a barviv, jako je řada Eucerin DermatoCLEAN.

Během pečující fáze může pomoci používat výrobky péče o pleť, které obsahují následující účinné látky. Ty jsou účinné zejména při řešení suché pokožky vlivem stárnutí:

Účinné složky

Eucerin Denní nebo noční krém proti vráskám Hyal-Urea je vhodný pro suchou až velmi suchou pleť obličeje.
Eucerin Oční krém proti vráskám Hyal-Urea zmírňuje suchou pleť v okolí očí a redukuje i hluboké vrásky.

Urea
Urea je jedním z přirozených hydratačních faktorů, NMF, které si tělo samo vytváří. Je tedy ideální složkou při řešení suché pokožky. Urea je klíčovou složkou všech výrobků řady Eucerin UreaRepair Plus

Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová se také přirozeně vyskytuje v pokožce a má vysokou schopnost vázat vodu. Zlepšuje regeneraci pokožky a usnadňuje distribuci živin. Právě díky své účinnosti jak proti dehydrataci pokožky, tak proti vráskám, je kyselina hyaluronová mimořádné účinná proti vysušování pokožky vlivem stárnutí.  

Tyto dvě účinné složky společně vytvářejí mimořádně účinné řešení proti suché pokožce vlivem stárnutí.

Ceramid-3 
Přirozeně podporuje regeneraci kožní bariéry a snižuje nedostatek lipidů.

Prevence dalších faktorů

žena aplikující si krém na obličej
Doporučujeme používat krémy s vysokou UV ochranou, např. Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování na obličej SPF 50+.
Jídelníček s potravinami bohatými na antioxidanty (ovoce a zelenina) Vám pomůže udržet organismus a pokožku zdravé a v dobré kondici.

Stejně jako u suché a velmi suché pleti obličeje, je důležité se vyhnout všemu, co by mohlo pleť dále vysušovat. Existují také jistá pravidla životního stylu, která mohou pomoci oddálit vysušování pokožky vlivem stárnutí. 

Vyhýbejte se klimatickým výkyvům. Velmi horký, chladný nebo suchý vzduch může narušit hydratační rovnováhu pokožky.


Existují pozitivní i negativní účinky působení slunečního záření. Při vystavování UV záření byste měli dodržovat následující pravidla: vyhýbejte se intenzivnímu slunci během dne a noste volné ochranné oblečení. Také používání  vhodných výrobků s SPF  je součástí tohoto holistického přístupu. Přečtěte si více o tom, jaký vliv má slunce pokožku.

Chemickým vlivům, jako jsou čisticí prostředky, které jsou příliš agresivní, nebo mytí obličeje příliš horkou vodou byste se měli vyvarovat, neboť mohou způsobit další vysoušení pokožky. K tomu dochází, když pokožka ztrácí přirozené hydratační faktory, NMF, a zůstává nechráněná vůči negativním vlivům a ztrátě vlhkosti.  

Strava může pomoci tento proces zpomalit. Výživa bohatá na antioxidanty může minimalizovat dopad oxidačního stresu.

Pokud si nejste jisti stavem Vaší pokožky, vyhledejte odbornou pomoc u dermatologa.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin