Projevy stárnutí – Ztráta hutnosti

5 min čtení
Zobrazit více

Proces stárnutí pleti začíná ovlivňovat to, jak pleť na pohled i dotek působí, přibližně od 25. roku. Od tohoto okamžiku se přirozené procesy, které udržují optimální zdraví pleti, začínají zpomalovat a látky, které jí propůjčují její mladistvý vzhled, se tvoří v menší míře. To způsobuje navenek viditelné projevy stárnutí. Ztráta hutnosti je jedním z nich, spolu se ztrátou objemu a vráskami. Příčiny stárnutí pleti jsou dvojí. Vnitřní, přirozené příčiny jsou předurčeny naší genetickou výbavou a věkem a nelze je zastavit, oproti tomu vnější faktory souvisí s naším životním stylem a lze je pozitivně ovlivnit prostřednictvím holistického přístupu k prevenci.

Projevy A Příznaky

Stárnutí pleti probíhá v konkrétních vrstvách kůže:

Kůže je tvořena vrstvami, z nichž nejsvrchnější je epidermis. Každá z nich stárne jiným způsobem.

Vrstvy epidermis

 • Změny: pomalejší obnova kožních buněk, snížená tvorba lipidů.
 • Vnější projevy: hrubší a sušší povrch pleti s jemnými linkami a vráskami. Větší citlivost na UV záření a náchylnost vůči infekci, méně efektivní proces hojení.

Vrstvy dermis

 • Změny: 1% roční úbytek kolagenu a pokles hladiny elastinu. Snížený krevní oběh.
 • Vnější projevy: Méně pružná pleť, která se snáze poškodí a je náchylnější k tvorbě vrásek. Ztráta hutnosti. Ztrácí se narůžovělý vzhled typický pro mladou pleť.

Vrstvy podkoží

 • Změny: Snížení velikosti a množství tukových buněk.
 • Vnější projevy: Ztráta objemu, hlubší vrásky a propadlé tváře. Zhoršené hojení ran.

Jak poznat ztrátu hutnosti

Díky ztrátě hutnosti je pleť na dotek méně pevná.

Ztráta hutnosti obvykle postihuje ženy zejména okolo a po menopauze. Pleť se mění a potřebuje v této fázi života větší péči. Pleť je méně odolná, tvoří se v ní hlubší vrásky a bývá bledší, bez jasu.

Ztráta hutnosti se projevuje na povrchu třemi hlavními způsoby:

 • Tenčí pleť. Pleť obličeje se zdá méně pružná a může se začít propadat.
 • Hlubší vrásky. Pleť ztrácí schopnost udržet si svůj tvar, a tak se vrásky prohlubují.
 • Pleť bývá bledší a matnější.

Příčiny A Faktory

Proč se naše pleť mění?

Ztráta hutnosti je do jisté míry nevyhnutelná a je součástí stárnutí pleti. Tento konkrétní problém je zčásti důsledkem vnitřních, přirozených změn, jako jsou hormonální změny, chronologické stárnutí pleti a jeho vliv na strukturu kůže.

U mladé pleti hustě a hluboce zvlněné papily efektivně zásobují horní vrstvy živinami, hydratací a kyslíkem.
U starší pleti se hustota a množství papil snižuje. Výsledkem je nižší efektivita systému, a následně ztráta jasu a odolnosti.

S přibývajícím věkem se spojení mezi vrchními a středními vrstvami kůže (epidermis a dermis) mění. Toto spojení je tvořeno papilami. Cévy,  které se nacházejí ve středu každé papily přivádí do horních vrstev živiny, hydrataci a kyslík, které potřebuje. U mladší pleti jsou papily hluboké a blízko u sebe. Tím získává mladá pleť svoji sílu a hladký povrch.

Čím jsme starší, tím je zvlnění papil menší a jejich množství se snižuje. Výsledkem je méně pružná a odolná pleť s více vráskami

Postupem času se snižuje také produkce kolagenu a elastinu, ubývá tak látek, které zajišťují pružnost pleti. 

Tím se zvyšuje pravděpodobnost vzniku vrásek. A nakonec se s přibývajícími roky zpomaluje také efektivní zásobování vrchních vrstev kůže živinami a kyslíkem. Právě toto zpomalení má za následek matnější a bledší tón pleti.

Existují některé další faktory, vnitřní i vnější, které jsou mimořádně významné při ztrátě hutnosti:

Klesající množství estrogenů může vést k nárůstu zánětů a může zhoršit kožní onemocnění, jako je například rosacea..
Slunce dramaticky urychluje proces stárnutí.

Hormonální změny
Spolu s hormonální aktivitou se zpomalují i některé procesy v kůži. Tvorba pojivové tkáně je jedním z nich. To znamená, že po menopauze je produkováno méně látek, které mladé pleti zajišťují její hustou strukturu a hladký povrch. Mezi ně patří kyselina hyaluronová, kolagen a elastin. Ve výsledku je pleť na pohled i na dotek méně pevná.

Působení slunečního záření
Působení slunce, které je primární příčinou oxidačního stresu, oslabuje stavební strukturu pleti a přispívá ke zhoršení problému. Výsledkem je výraznější ztráta hutnosti. S tím může zároveň docházet k nerovnoměrnému zabarvení pleti, pigmentovým skvrnám a dehydrataci. Každodenní ochrana pleti před tímto poškozením vlivem UV záření odpovídajícími výrobky s SPF ochranou tento proces zpomalí a pomůže také předejít tvorbě vrásek a ztrátě objemu.

Kouření
Chemické látky v cigaretách mají ničivý dopad na kolagen a elastin přes proces oxidačního stresu. Kouření urychluje všechny projevy stárnutí pleti, včetně vrásek a ztráty objemu.

Řešení

Jak pleti navrátit pevnost a jas

Ztrátu hutnosti lze řešit buď jen samotnými kosmetickými přípravky nebo společně s invazivnějšími metodami léčby.

Kosmetické výrobky pomáhající obnovit pevnost a hutnost pleti mohou obsahovat následující účinné látky.

Účinné látky

Používání složení s aktivními složkami, jako jsou antioxidanty, arctiin a Apiaceae peptidy může pomoci vlastní ochraně pleti a zpomalit procesy stárnutí.
Pro optimální a viditelné výsledky doporučujeme používat celou řadu Eucerin DermoDENSIFYER.

 • Antioxidanty
  Protože je stárnutí pleti částečně způsobeno oxidačním stresem, lokální aplikace antioxidantů může pomoci pleti s její vlastní ochranou. Tak můžeme zpomalit procesy, které vedou ke ztrátě pevnosti, stejně jako dalším projevům stárnutí, jako je ztráta objemu a vrásky.

 • Arctiin
  je rostlinný výtažek z plodů lopuchu, který stimuluje obnovu kožních buněk, pomáhá zralé pleti, která je zeslabena procesem stárnutí a hormonálními změnami, být opět pevnější. Arctiin je klíčovou složkou řady Eucerin DermoDENSIFYER. 

 • Apiaceae peptidy
  napomáhají vlastní regeneraci zralé pleti, neboť urychlují procesy, které posilují její stavební strukturu pro zlepšení pevnosti a pružnosti. Apiaceae peptidy jsou součástí složení řady Eucerin DermoDENSIFYER. 
 

Invazivní metody léčby

Tyto zákroky by měl provádět pouze kvalifikovaný odborník v klinickém prostředí.

Cílem chemického peelingu je zlepšení textury pleti odstraněním jejích poškozených vrstev.
Laserový resurfacing odstraňuje poškozené vrstvy, a zároveň stimuluje tvorbu kolagenu.

Chemické peelingy
Peelingy kyselinou glykolovou nebo mléčnou jsou určeny ke zlepšení a vyhlazení povrchu pleti odstraněním poškozených vnějších vrstev. Peeling může také pomoci zvýšit pevnost a sílu pleti, neboť podporuje syntézu kolagenu. Vzhledem k tomu, že dermatologické peelingy zanechávají pleť citlivější na vnější vlivy, doporučujeme používat výrobek s SPF sluneční ochranou, např. Eucerin Zmatňující emulzi na opalování na obličej SPF 50+.

Laserový resurfacing
Laser se používá k odstranění vnějších vrstev pleti obličeje a stimulaci růstu nových kolagenních vláken. Při hojení této oblasti pleť zesiluje a zlepšuje se její pevnost. Pleť však zůstává vystavena vnějším vlivům a proto je nezbytné používat výrobek s SPF sluneční ochranou, např. Eucerin Zmatňující emulzi na opalování na obličej SPF 50+.

Dále může být ztráta pevnosti a zářivosti zpomalena holistickým přístupem k prevenci.

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin