Správná péče o suchou pleť obličeje – Navraťte své pleti její přirozenou krásu

8 min čtení
Zobrazit více

Pleť obličeje je jednou z nejviditelnějších částí těla. Když ale pleť obličeje vysychá, může být zhrubělá až šupinatá, napjatá, zarudlá a může i svědit. Existuje několik příčin suché pleti obličeje a jejich pochopení Vám pomůže najít vhodná řešení

Projevy a příznaky

Proč se pleť obličeje vysušuje a jak rozpoznat její vznik na základě vašeho typu pleti

Suchá pleť obličeje je běžný problém, i když někteří lidé jsou k němu náchylnější než jiní. Hlavní typy pleti obličeje jsou normální, suchá, mastná a smíšená. S přibývajícím věkem však stárnutí kůže ovlivňuje změny a vlastnosti pleti.

Suchá pleť obličeje může být hrubá až šupinatá.

  • Normální typ představuje pleť, která nemá sklony k dehydrataci ani maštění. Mnoho faktorů může způsobit, že normální pleť obličeje vysychá (viz. odstavec "Příčiny suché pleti obličeje" níže). 
  • Suchý typ je pleť, která má tendenci být suchá a obvykle působí napjatě, a v některých oblastech velmi hrubě. 
  • Mastný typ méně často vysychá, s výjimkou případů nadměrného mytí, nebo při špatné péči o pleť. 
  • Smíšený typ má tendenci vysychat v určitých oblastech obličeje, zejména na tvářích, zatímco T-zóna je mastná.

Projevy a příznaky suché a velmi suché pleti

Suchá pleť není schopna regulovat svoji hydrataci.
Existuje několik vnitřních a vnějších faktorů suché pleti obličeje, z nichž všechny přispívají k témuž procesu dehydratace pleti.

Suchá pleť
Zpočátku, když pokožka začíná ztrácet vlhkost působí: 

  • napjatě 
  • hrubě 

 

Velmi suchá pleť
Pokud není suchá pleť ošetřována a dále ztrácí vlhkost, stává se: 

  • velmi napjatou
  • šupinatou
  • popraskanou
  • svědící

V této fázi je možné, že vysušení pleti povede ke vzniku jemných linek, což přispívá k předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek.

Citlivá suchá pleť
Když je pleť obličeje suchá, často bude také citlivá může být až hypersenzitivní. Nicméně, citlivá pleť obličeje a hypersenzitivní pleť obličeje není vždy spojena se suchostí. Citlivou a hypersenzitivní pleť charakterizují hyperreaktivní nervová vlákna v epidermis, proto je vždy důležité se vyhýbat kosmetickým výrobkům, které obsahují dráždivé složky, jako jsou parfemace a barviva. Vždy se přesvědčte, že výrobek byl dermatologicky testovaný na citlivé pleti.

Suchá pleť a kožní onemocnění:

  • Xeróza je lékařské označení pro suchou pokožku. Toto označení pochází z řečtiny, kde "xero", znamená "suchá", a "osis" znamená "nemoc".  
  • Atopický ekzém a lupénka také souvisí se suchou pokožkou.  
  • Poruchy metabolismu, jako je diabetes mellitus a onemocnění ledvin také mohou mít vliv na úroveň hydratace pokožky.
  • Některé léky proti akné, lokální nebo perorální, mohou způsobit, že mastná, aknózní pleť bude přesušená.  

Na našich webových stránkách najdete další informace o suché pleti, včetně tipů na prevenci, a také informace o dalších kožních onemocněních, jako je atopický ekzém, lupénka a cukrovka. Pokud ale máte obavy nebo si nejste jisti příznaky, či se tyto příznaky zhoršují, doporučujeme se obrátit na Vašeho dermatologa pro osobní konzultaci.

Příčiny a faktory

Vnější a vnitřní faktory ovlivňující proces vzniku dehydratace pleti obličeje

Existuje mnoho vnitřních a vnějších faktorů suché pleti obličeje, z nichž všechny přispívají k témuž procesu dehydratace pleti. Závažnost suché pleti bude záviset na množství a intenzitě těchto faktorů.

Vnější vlivy

Je-li přirozená bariérová funkce kůže narušena vnějšími faktory, vlhkost se snáze odpařuje.
Nižší hydratační úroveň kůže vlivem omezeného množství aquaporinů.

Všechny vnější příčiny suché pleti obličeje způsobují narušení přirozené kožní bariéry. Jakmile je tato lipidová bariéra narušena, vlhkost se může odpařovat a životně důležité látky vážící vlhkost snadno ubývají. Pokud tyto přirozené hydratační faktory chybí, pleť nemůže pojmout mnoho vody a vysychá, dokud tyto faktory nejsou doplněny a lipidová bariéra na povrchu obnovena.  

Pokud suchá pleť není ošetřena pleťovými přípravky, které obsahují hydratační faktory, může vysušování postupovat hlouběji kůže a narušit hydratační síť v jejích hlubších vrstvách.  

Přirozená distribuce vlhkosti do horních vrstev se sníží, a následkem toho je velmi suchá pleť.

Vnější faktory

Hlavní vnější faktory jsou životní prostředí a nevhodná péče o pleť. Obličej je obecně vystavován těmto vnějším faktorům mnohem častěji než zbytek těla:

Chlad jako vnější klimatický faktor může ovlivnit fyziologické změny.
Některá mýdla mohou pleť připravovat o její přirozené kožní lipidy – doporučujeme používat výrobky vhodné pro suchou pleť.

Životní prostředí

  • Nepříznivé klimatické podmínky - horký, chladný a suchý vzduch poškozují bariérovou funkci kůže. 
  • Sezónní změny - příznaky suché pleti se často zhorší během zimy nebo léta. 
  • Ultrafialové (UV) záření může urychlit stárnutí pleti a pleť se s rostoucím věkem stává náchylnější k vysychání. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.

Péče o pleť
  • Časté mytí, nebo dlouhé a horké koupele či sprchy připravují pokožku o lipidy, které tvoří její bariéru. 
  • Nevhodná pravidelná péče o pleť – je důležité dodržovat pravidelnou péči a používat výrobky určené pro suchou pleť. Je obzvláště důležité nepoužívat agresivní čisticí přípravky, které pleť připravují o její přirozené lipidy.

Užívání léků
Běžně používané léky, které mají tento vedlejší účinek jsou diuretika na regulaci  krevního tlaku, které zvyšují rychlost vylučování vody z těla a některá antibiotika a perorální léky proti akné. Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, pokud se obáváte, že Vaše léky mohou mít negativní vliv na stav Vaší pleti.

Vnitřní faktory

Genetika 
Hydratační rovnováha kůže je dána také geneticky. Někteří lidé mají mastnou pleť a někteří suchou, a tyto kožní typy jsou dědičné, ačkoliv ne každý jedinec musí mít stejný typ pleti jako jeho rodiče. Kožní onemocnění, jako je atopický ekzém, lupénka, diabetes nebo ichtyóza často mají genetickou souvislost.

Hormonální změny v důsledku těhotenství mohou vést k suché pleti.
S přibývajícím věkem je struktura kůže narušena a častěji se objevují na pleti hlubší vrásky.

Hormonální vlivy
Změny v množství některých hormonů, zejména estrogenu a testosteronu, mohou ovlivnit hladinu hydratace pokožky a lipidů. To je zvláště patrné po menopauze, kdy pokožka začíná být suchá z důvodu poklesu produkce estrogenu. 
Suchá pokožka se může projevit i během těhotenství.

Věk 
S přibývajícím věkem se snižuje množství mazových a potních žláz, a s ním také schopnost kůže vytvářet pot a lipidy. Množství vody v pokožce a její schopnost zadržovat vlhkost je také snížena. Tyto faktory vedou k suchosti, která opět přispívá ke stárnutí pokožky a tvorbě jemných linek a vrásek. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.  

Předčasné stárnutí pleti
Stárnutí pleti je přirozený proces. Ale intenzivní nebo dlouhodobé působení ultrafialového (UV) záření může stárnutí pleti urychlovat a vést k tvorbě předčasných vrásek.

Strava
Pleť vyžaduje řadu živin, nenasycených mastných kyselin a vitamínů pro svoji správnou funkci. Nedostatek některého z nich může přispívat k suché pleti.

Další faktory

Sluneční záření, dehydratace, kouření, chladné prostředí - další možné příčiny vzniku suché pleti obličeje

Kromě hlavních příčin suché pleti obličeje ovlivňuje závažnost suchosti pleti také několik dalších faktorů. Jejich znalost Vám pomůže vyhnout se jim a tím snížit jejich dopad.

Nedostatek účinné péče
Pokud nemá suchá pleť obličeje správnou péči, nebo se používají neúčinné hydratační výrobky, může se stav suché pleti dále zhoršovat. To proto, že postupující vysušování ovlivňuje hydratační sítě v hlubších vrstvách kůže, které dodávají hydrataci do horních vrstev.

Suchá pleť bývá i více citlivá a neměla by být vystavována škodlivému UV záření – slunce pleť ještě více vysušuje.
Polední sluneční záření je intenzivní, proto je dobré se mu vyhnout – zejména pokud máte suchou pleť.

Sluneční záření  
Při ochraně suché pokožky před slunečním zářením je důležité, aby sluneční ochrana kromě odpovídajícího ochranného faktoru (SPF) také doplňovala scházející hydratační faktory. Je také důležité, aby opalovací přípravky a jakékoli jiné kosmetické výrobky používané na suchou pokožku neobsahovaly dráždivé parfemace a barviva, neboť suchá pokožka, a zejména suchá pleť obličeje je náchylnější k podráždění, než normální pokožka. 

"Rizikové" aktivity
Některé situace vyžadují pobyt v podmínkách, které mohou vést k vysychání pleti obličeje. Například venkovní sporty, zahradničení nebo dovolená v chladných oblastech zvyšují riziko suché pleti.

Dehydratace 
Množství hydratace v kůži je závislé na množství vody, které jí naše tělo může poskytnout. Proto když je tělo dehydrované, není schopno jí poskytnout dostatečné množství vody. 

Velmi často k dehydrataci dochází u starších lidí, neboť pocit žízně se s věkem snižuje, a u těch, kteří vykonávají manuální práci nebo hodně sportují.  

Kouření 
Cigarety obsahují mnoho toxinů, včetně nikotinu, které mají negativní vliv na cirkulaci krve, což má za následek omezený metabolismus kůže. Pleť tak může předčasně stárnout a být dehydratovaná.

Řešení

Pravidelná péče o suchou pleť obličeje je řešením pro navrácení její dostatečné hydratace

Prevence dalších faktorů

Je důležité nejen dodržovat správnou pravidelnou péči o pleť, ale také se vyhýbat faktorům, které k suché pleti přispívají. Tak pomůžete zmírnit závažnost suché pleti a nutnost léčby:

  • Vyhýbejte se suchému vzduchu - v horkém a chladném počasí omezte pobyt venku a ve vytápěných vnitřních prostorách používejte zvlhčovač.  
  • Zkraťte čas trávený v horké vodě - dlouhé koupele nahraďte rychlým sprchováním.  
  • Používejte kosmetické výrobky bez alkoholu, parfemace a barviv, tak zabráníte podráždění. 

Suchá a velmi suchá pleť obličeje potřebuje komplexní pravidelnou kosmetickou péči, včetně používání vhodných čisticích, hydratačních a opalovacích pleťových přípravků. Pleťové čisticí výrobky na vodní bázi s přidanými hydratačními faktory jsou vhodné pro suchou až velmi suchou pleť, zatímco čisticí výrobky na olejové bázi se ideálně hodí pro péči o velmi suchou pleť, včetně atopického ekzému.

Čištění suché nebo velmi suché pleti obličeje

Zvykněte si na pravidelnou kosmetickou péči o pleť, která zlepší její stav a vzhled.
Čisticí výrobky na vodné nebo olejové bázi lze používat na suchou až velmi suchou pleť.

Jemné, ale účinné čištění pleti je nezbytným předpokladem kosmetické péče o normální nebo suchou pleť, stejně jako o pleť se sklony k tvorbě akné a v případě atopického ekzému. Význam správně zvolené každodenní čisticí a hydratační péče o pleťobličeje je třeba neustále zdůrazňovat - protože pouze kvalitně vyčištěná pleť obličeje s funkční kožní bariérou absorbuje a zadržuje vlhkost mnohem účinněji.  

Extra jemné Eucerin Čisticí pleťové mléko DermatoCLEAN s hydratačními složkami důkladně čistí, brání vysychání pleti a zesiluje účinnost hydratačních pleťových krémů. Je vhodné pro suchou a citlivou pleť obličeje. Eucerin Čisticí pleťová voda DermatoCLEAN pleť okamžitě tonizuje a hydratuje a je vhodná pro všechny typy pleti.

Hydratace pleti obličeje

Vhodné kosmetické výrobky poskytují suché pleti hydrataci a výživu, kterou potřebuje.

Klíčem k hydrataci suché a velmi suché pleti je doplnit chybějící přirozené hydratační faktory, které vážou vlhkost v rohové vrstvě. To brání vysychání pleti a zmírňuje hrubost a napjatost.

Péče o stárnoucí pleť

Péče o stárnoucí pleť vyžaduje řešení běžných příčin stárnutí kůže. S přibývajícím věkem přispívá suchost a UV poškození pleti k tvorbě jemných linek a vrásek, ztrátě objemu pleti a hutnosti. Proto je dodržování účinné pravidelné kosmetické péče, zejména hydratace a ochrany pleti proti UVA a UVB záření, ještě důležitější. Navíc stárnoucí pleť často vyžaduje hloubkovou hydrataci, která předchází vzniku nových hlubších vrásek. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.

Řada Eucerin Hyal-Urea splňuje potřeby suché až velmi suché pleti.
Pleťové krémy s obsahem kyseliny hyaluronové mohou zpomalit tvorbu vrásek.

Hyaluron, neboli kyselina hyaluronová, je nezbytnou přirozenou součástí pojivové tkáně.
Má vysokou schopnost vázat vodu, zlepšuje regeneraci kůže a usnadňuje distribuci živin. S rostoucím věkem se v epidermis, a zejména v nižších vrstvách dermis, snižuje množství volného hyaluronu. Kyselina hyaluronová, aplikovaná buď lokálně nebo injekčně, může zpomalit tvorbu vrásek. Navíc lze její účinek dále optimalizovat vhodnou pravidelnou hydratační péčí o pleť.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin