Acne treatment and acne medication

Akné a dermatologická léčba

Pro mnoho pacientů s akné volně prodejné léky jednoduše nejsou dostatečně účinné. Tito lidé obecně trpí těžšími formami akné, acne papulopustulosa nebo conglobata. Dobrou zprávou je, že existuje účinná léčba na předpis, a čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko trvalého fyzického a psychického poškození.

PROJEVY A PŘÍZNAKY

Pochopení čtyř faktorů akné a možnosti léčby

Než se rozhodnete, který typ léčby zvolíte, je důležité specifikovat příznaky, které jsou příčinou daného kožního problému. Léčba mírných až středně těžkých forem akné většinou působí na jeden nebo více ze čtyř problémů, které tento stav doprovázejí. Účinkují tak, že:

 • snižují tvorbu kožního mazu.
 • urychlují odlučování povrchových kožních buněk (deskvamaci), a tak pomáhají regulovat hyperkeratózu.
 • bojují proti bakteriální infekci způsobené mikrobiální kolonizací. 
 • zmírňují zánět, a tím zklidňují pupínky, papuly a pustuly.

Grafické znázornění akné
Akné: co se děje v pleti.

Jaké jsou možnosti dermatologické léčby?

 • Lokální retinoidy
 • Benzoylperoxid
 • Lokální antimikrobiální léky
 • Kyselina azelaová
 • Orální antibiotika
 • Orální isotretinoin
 • Orální antiandrogeny

Lze je používat samostatně nebo v kombinaci, a dermatolog předepíše vhodné léky v závislosti na závažnost příznaků

Dermatologická léčba akné odpovídá přísné mezinárodní normě, která zaručuje, že jsou lékaři ve své léčbě jednotní. Tato směrnice založená na důkazech* poskytuje lékařům informace o tom, které léčebné postupy nebo kombinace postupů mají použít v závislosti na závažnost akné a jednotlivých příznacích. Nabízí alternativy, které odpovídají různým typům pleti a také různé možnosti, dle vhodnosti, pro ženy.

Některé perorální léky proti akné na předpis by neměly být užívány v těhotenství, zejména v prvním trimestru, dermatologové v takovém případě doporučují jiné alternativy.

 

Čelo s akné
Léky na akné se liší v závislosti na závažnost příznaků akné.
Žena užívá lék
Vždy informujte svého lékaře o lécích, které v současnosti užíváte, abyste zabránili interakci s léky proti akné.

Je důležité upozornit, že léčba akné vždy trvá nějakou dobu, než se projeví.

Obecně platí 4 až 8 týdnů, ačkoliv může trvat i tři měsíce, a příznaky se mohou nejprve zhoršit a teprve poté zlepšit. Pacienti snadno ztrácí naději a s léčbou přestávají, proto je důležité vytrvat a pokračovat ve veškeré započaté péči, i když se neprojevuje žádná okamžitá změna k lepšímu.

Dermatologická léčba akné

Vedlejší účinky léků proti akné

Léky mohou mít některé nežádoucí účinky. Například dehydratace pleti nebo citlivost na světlo. Tyto příznaky můžete vyřešit  pomocí komplementárních hydratačních výrobků pro aknózní pleť jako například Eucerin DERMOPURE Zklidňující krém. Lze je použít spolu se standardními léky proti akné pro intenzivní hydrataci a zklidnění přesušené pleti.

Obrázek vedlejších účinků běžných léků proti akné

* Nast, A.; Dréno, B.; Degitz, K. a kol. (2012), Evropská směrnice založená na důkazech (S3) pro léčbu akné, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 26, s. 1–29.

PŘÍČINY A FAKTORY

Hlavní příčiny a faktory akné

Hormony. Většina případů akné je vyvolána reakcí mazových žláz na androgenní hormony. Mazové žlázy reagují na hormony zvýšenou tvorbou mazu.

Kombinace nadměrného mazu (seborea) a narušeného odlučování kožních buněk má za následek zvětšení mazových žláz a tvorbu pupínků. Následně se mohou přemnožovat bakterie a pleť může zarudnout a zanítit se. 

Tento proces je nejčastější u teenagerů, chlapců i dívek, u nichž dochází během puberty ke zvýšení androgenů. Až 90 % teenagerů trpí nějakou formou akné, ačkoli v dospělosti většinou vymizí. 

Osoby všech věkových kategorií mohou trpět akné. Až 80 % případů akné dospělých postihuje ženy, které procházejí hormonálními změnami.

Může to být během těhotenství, menstruace nebo při onemocnění souvisejícím s hormony (např. syndrom polycystických ovarií).

Znázornění seborey
Seborrhoea
Znázornění mikrobiální kolonizace
Mikrobiální kolonizace

Bakterie. Lidé s akné mívají mastnou, lesklou pleť. Ta poskytuje ideální prostředí pro množení běžně se na pleti vyskytujících bakterií  (Propionibacterium acnes), což způsobuje podráždění a zánět zvětšených žláz.

Dědičnost. Další teorie o tom, proč jsou někteří lidé více náchylní k akné než ostatní, souvisí s dědičností. I když se nejedná o dědičné onemocnění, existuje souvislost mezi akné rodičů a zvýšenou pravděpodobností jeho výskytu u jejich dětí. Stejným způsobem je u dětí dospělých postižených akné vyšší pravděpodobnost vzniku akné v jejich dospělosti. 

Léky. V poslední řadě panuje přesvědčení, že některé léky (např. steroidy a lithium) mohou vyvolat akné u lidí se sklony k tomuto onemocnění.
Detail pleti
Mastná pleť je více náchylná k akné než jiné typy pleti.

Mýty o akné

Kromě prokázaných příčin existuje okolo akné mnoho mýtů, z nichž mnohé neprávem svalují vinu na pacienty. Například není pravda, že lidé s akné nedodržují dostatečnou hygienu.
Ve skutečnosti se pleť může poškodit spíše nadměrným, než nedostatečným mytím.

Není ani pravda, že akné způsobuje špatná strava. Zdravá strava je samozřejmě lepší než nezdravá, ale tučné potraviny a čokoláda mají na akné jen malý vliv. 

Lidé s aknózní pletí se nepotýkají pouze s fyzickým onemocněním, mohou mít také psychické potíže. Výskyt pupínků a vřídků na obličeji lze jen obtížně skrýt, pacienti tedy běžně trpí nízkým sebevědomím. 

Podobně některé způsoby, jak akné zamaskovat pomocí hutného make-upu nebo zakrytí obličeje vlasy, mohou ve skutečnosti stav pleti ještě zhoršovat. Také plnovous může zkomplikovat aplikaci lokálních léků. 

Dobrou zprávou je, že existují způsoby léčby, a čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko trvalého fyzického a psychického poškození.

Přečtěte si více o dermatologické léčbě akné.
Přečtěte si více o ošetřování problematické pleti a akné bez léčby.

Muž při mytí obličeje
Přílišné čištění pleti může zhoršovat projevy akné.
Žena při nanášení make-upu štětcem
Make-up pro aknózní pleť by měl být nekomedogenní, aby nedošlo k ucpání pórů.
CONTRIBUTING FACTORS

DALŠÍ FAKTORY

Příznaky se u jednotlivců liší a někteří lidé reagují odlišně na potraviny nebo okolní prostředí. 

Některé z běžných faktorů, o kterých je známo, že zhoršují akné jsou:

 • přílišná konzumace sacharidů s krátkým řetězem (cukr a bílá mouka)
 • vysoký příjem mléka a mléčných výrobků (ačkoliv sýr nejspíše problémy nezpůsobuje)
 • kouření cigaret 
 • komedogenní kosmetické výrobky a make-up.
Žena pije mléko
Nadměrné pití mléka může zhoršit příznaky akné.

Je důležité vyhledat dermatologa, i když jsou příznaky mírné nebo v počáteční fázi, neboť účinná lékařská pomoc může zabránit zhoršení onemocnění a minimalizovat riziko jizev.

Měli byste také dodržovat několik obecných pravidel:

 • Používejte vlažnou vodu místo horké nebo studené.
 • Používejte pouze nekomedogenní kosmetiku.
 • Používejte pouze make-up, který neucpává póry.
 • Před spánkem použijte k odstranění nečistot a pro přípravu pleti na absorpci léků vhodné čisticí výrobky.
 • Nechte pupínky, aby se samy zhojily - vymačkávání je jen zhoršuje.  

Přečtěte si více o ošetřování problematické pleti a akné bez léčby.

Žena při nanášení make-upu houbičkou
Z hygienických důvodů byste měli pomůcky pro nanášení make-upu, jako jsou houbičky a štětce, pravidelně vyměňovat.
ŘEŠENÍ

Dermatologická léčba příznaků akné

Přestože na akné neexistuje 'lék', jeho symptomy lze léčit pomocí medicínských i nemedicínských prostředků. Dermatologickou léčbu doporučujeme u těžších forem akné nebo v případě, že neléčebné alternativy neměly požadované účinky. 

Jednou z možností léčby pro těžké formy akné může být lokální aplikace gelu, krému nebo lotia.

Muž se dotýká levé tváře
Při každém kožním problému je nezbytné dodržovat každodenní pravidelnou péči o pleť pomocí vhodných výrobků.

Dermatologické způsoby léčby jsou:

 • Lokální retinoidy, jako je tretinoin a adapalen. Lokální retinoidy působí proti abnormální keratinizaci a mají také protizánětlivé účinky, působí tedy jak proti komedonálnímu, tak proti zánětlivému akné.    
 • Benzoylperoxid pomáhá předcházet ucpávání folikulů odumřelými buňkami a také redukuje výskyt bakterií, které způsobují infekci.     
 • Lokální antibiotika pomáhají likvidovat bakterie na kůži, které by mohly infikovat ucpané folikuly. Vždy by měly být kombinovány s benzoylperoxidem, aby se zabránilo vzniku bakteriální rezistence.    
 • Kyselina azelaová je často používána jako alternativní léčba pro zbavení pleti odumřelých buněk a redukci výskytu bakterií a je obvykle předepisována, pokud se u pacientů při použití benzoylperoxidu nebo lokálních retinoidů objevily vedlejší účinky.

Lokální léčbu lze kombinovat s perorálními antibiotiky (většinou tetracykliny nebo erytromycin).

Pokud neúčinkují, může lékař předepsat isotretinoin. Také hormonální léčba může být účinná u žen, které trpí akné, neboť estrogen tlumí činnost mazových žláz a snižuje tvorbu androgenů ve vaječnících a nadledvinkách.

Stejně jako u všech léků, existují známé vedlejší účinky některých druhů medicínské léčby akné. Patří mezi ně suchost pokožky a citlivost na sluneční záření, lze je však často kompenzovat používáním doplňkové hydratační péče pro aknózní pleť, jako Eucerin DERMOPURE Zklidňující krém. O to více je však u pacientů s akné důležitější používat denně sluneční ochranu uzpůsobenou potřebám mastné a aknózní pleti, jako je Eucerin Ochranný krémový gel na opalování Oil Control SPF 30 / 50+. Kromě toho, že obsahují velmi vysokou/ vysokou širokospektrální UVA/UVB ochranu, poskytuje jejich složení biologickou ochranu buněk pro prvotřídní fotoochranu, a unikátní technologii Oil Control s L-karnitinem regulujícím tvorbu mazu pro dlouhotrvající suchý a matný povrch pleti.

Přečtěte si více o nemedicínských způsobech léčby akné.
Přečtěte si více o sluneční ochraně pro aknózní pleť.
Přečtěte si více o řadě Eucerin DERMOPURE.

Těhotná žena
Pokud jste těhotná nebo plánujete těhotenství, poraďte se o možnostech léčby akné s dermatologem.
Ruka držící prášky
O některých antikoncepčních pilulkách je známo, že zlepšují příznaky akné.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář