Projevy stárnutí – citlivá stárnoucí pleť

5 min čtení
Zobrazit více

Se začátkem procesu stárnutí se začíná měnit také struktura pleti. Tyto změny se navenek projevují v její textuře a vzhledu.

V důsledku snížení hladiny přirozených látek, které zajišťují pleti pevný a mladistvý vzhled, se mohou objevit jemné linky a vrásky. S dalším oslabením vnitřní struktury se může vyskytnout ztráta objemu nebo ztráta pružnosti pleti. Pleť se může také stát citlivější.

Projevy A Příznaky

JAK ROZPOZNAT CITLIVOU STÁRNOUCÍ PLEŤ

Pleť obličeje, která je citlivá, může mít různé projevy a příznaky. Může ji doprovázet svědění, pocit napětí nebo vyrážky.  

Navíc se od 25. roku začínají na povrchu pleti objevovat první viditelné známky stárnutí. Na pohled nejvíce patrné jsou jemné linky a vrásky, ztráta objemu a ztráta pružnosti. Avšak ne všechny změny jsou vidět. V případě citlivé pleti je nejvýraznější změnou způsob, jak pleť reaguje na různé podněty.

Stárnutí pleti ovlivňuje všechny vrstvy kůže

Po 25. roce vede každoroční úbytek kolagenu a elastinu k povolování struktury dermis.
Úbytek tukových buněk může vést k tvorbě vrásek, například kolem nosu a úst.

1. Vrstvy epidermis
Pomalejší obnova buněk a snížená tvorba lipidů na povrchu pokožky představuje větší riziko zhrubnutí a dehydratace. S rostoucím věkem se tato konkrétní vrstva kůže stává citlivější na UV záření. Pokožka se hůře hojí a snížená funkce imunitního systému může vést k nárůstu kožních infekcí, i pomalejšímu hojení ran. Pleť je méně odolná a častějí reaguje podrážděním.

2. Vrstvy dermis
Od 25. roku dochází ročně k 1% úbytku kolagenu, jednoho ze "stavebních pilířů" pleti. Společně s úbytkem elastinu to vede k povolení pojivové tkáně. Stavební struktura je narušena, a tak mohou vznikat vrásky. Dochází ke snížení pružnosti a pleť je náchylnější k poškození a praskání kapilár. Snížený krevní oběh znamená méně efektivní přívod živin a kyslíku k povrchu pleti. Následkem toho pleť ztrácí svůj mladistvý vzhled.

Jaká je citlivá stárnoucí pleť na pohled a na dotek

Nevyhnutelný proces stárnutí zhoršují klesající hladiny kyseliny hyaluronové a koenzymu Q10.
Řada příznaků, jako je zarudnutí, dehydratace, napjatost a citlivost na vnější faktory může poukazovat na citlivou pleť.

Pleť obličeje je obzvlášť tenká a citlivá, proto je náchylnější k poškození a podráždění vnějšími faktory. Přirozený,  nevyhnutelný proces stárnutí má za následek sníženou schopnost pleti regulovat hydrataci, regenerovat a chránit sebe sama. K tomu dochází, když je bariérová funkce kůže oslabena a stav dále zhoršuje přirozené ubývání látek, jako je kyselina hyaluronová, která hydratuje kožní vrstvy. 

Pleť, která je citlivá a podléhá předčasnému stárnutí, se může projevovat následujícími příznaky: 

 • Zarudnutí 
 • Dehydratace a hrubý povrch 
 • Jemné linky a vrásky 
 • Pocit napjatosti 
 • Zvýšená citlivost na vnější faktory

Příčiny A Faktory

CO ZPŮSOBUJE CITLIVOU STÁRNOUCÍ PLEŤ?

Mladistvá pleť obsahuje přirozené látky na úrovních, díky nimž správně funguje. Dochází-li ke stárnutí pleti, změny hladin těchto látek způsobují změny ve způsobu, jak pleť vypadá a působí na dotek. Jedna z těchto látek, koenzym Q10, dodává kožním buňkám energii pro zlepšení jejich regenerační funkce, a tak jsou samy schopny se účinněji obnovovat.

Nedostatek koenzymu Q10 vede k snížení regeneračních schopností buněk, což znamená, že se pleť stává náchylnější k poškození způsobenému oxidačním stresem. Pleť se tak stává citlivější a vykazuje známky předčasného stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky nebo suchý povrch.

Další Faktory

CO DÁLE OVLIVŇUJE CITLIVOU STÁRNOUCÍ PLEŤ?

Vedle nevyhnutelných procesů stárnutí probíhajících v pleti, včetně poklesu buněčné energie, existuje řada dalších faktorů, které mohou přispívat k citlivé stárnoucí pleti.

Oxidační stres

Stresující a hektický životní styl může vyvolat oxidační stres.

Oxidační stres hraje významnou roli u biologických procesů, které urychlují proces stárnutí pleti. Dojde k němu, když některé faktory životního stylu a působení specifických látek vyvolají tvorbu volných radikálů - těkavých molekul, které napadají vnitřní buněčnou struktura pleti, čímž ji oslabují a umožňují viditelné projevy předčasného stárnutí, jako jsou vrásky, ztráta objemu a ztráta pružnosti pleti.

Faktory životního stylu, které mohou přispívat k oxidačnímu stresu jsou:

Slunce 
Nechráněné vystavování UV záření je hlavní příčinou stárnutí pleti. Kromě urychlení rozpadu kolagenu, který je součástí struktury dermis, může UV záření způsobit záněty a spálení, díky nimž může pleť být také citlivější.

Kouření 
Nikotin a toxické chemické látky v cigaretách ovlivňují zdraví kožních buněk a ztěžují jejich schopnost efektivně fungovat.

Řešení

PORAĎTE SI S CITLIVOU STÁRNOUCÍ PLETÍ

Klíčové složky

Pokud se budeme vyhýbat výše zmíněným faktorům životního stylu, existuje dále řada účinných složek, které prokazatelně redukují známky citlivé, stárnoucí pleti.

 • Koenzym Q10
  Koenzym Q10 je látka přirozeně se vyskytující v těle, která pomáhá buňkám přeměňovat živiny v energii. Kosmetické výrobky, které obsahují koenzym Q10, dodávají buňkám energii, posilují je a podporují buněčnou regeneraci.
  Koenzym Q10 je silný antioxidant. Pomáhá pleti zůstat déle pevnější tím, že jí poskytuje schopnost neutralizovat volné radikály vyvolané vnějšími faktory, jako je UV záření a znečištění ovzduší. Volné radikály přispívají k rozpadu kolagenu a elastinu, který způsobuje první známky stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky.
 • Kyselina hyaluronová
  Kyselina hyaluronová je látka přirozeně se vyskytující v těle. Jednou z jejích klíčových funkcí je udržovat hydrataci - má schopnost vázat až 30ti násobné množství vody v porovnání ke své vlastní molekulové hmotnosti. Ale s přibývajícím věkem se přirozená schopnosti pleti syntetizovat kyselinu hyaluronovou snižuje a v pleti se začínají tvořit a prohlubovat vrásky. Výrobky Eucerin Hyaluron-Filler, které obsahují kyselinu hyaluronovou, mohou pomoci zmírnit i suchost, která často doprovází citlivou stárnoucí pleť.
 • Ceramid-3
  Ceramidy jsou přirozeně přítomny v nejvrchnějších vrstvách kůže. Je to druh tuků, které tvoří součást kožní bariéry zajišťující zadržování vlhkosti uvnitř pleti a dráždivých látek vně pleti. Suchá pleť má často nedostatek ceramidů. Obsah ceramidů v  kosmetických výrobcích může pomoci posílit bariérovou funkci kůže, zmírnit suchost pleti a zabránit podráždění.

Citlivá pleť vyžaduje zvláštní péči, která by měla být vysoce snášenlivá a pleť nedráždit. Řada Eucerin Q10 ACTIVE prokázala dobrou kožní snášenlivost i u citlivé pleti a díky koenzymu Q10 má navíc omlazující účinky.

Pravidelná péče o pleť

Čisticí pleťové mléko Eucerin DermatoCLEAN je vhodné pro citlivou pleť.

Řada Eucerin Q10 ACTIVE obsahuje koenzym Q10 a má prokazatelnou účinnost při snižování hloubky vrásek a zpevňování stárnoucí pleti. Byla vyvinuta speciálně pro citlivou pleť, u níž byla prokázána také její dobrá snášenlivost.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin