Hyperpigmentation: facial hyperpigmentation

Hyperpigmentace: co to je a jak se pozná

Hyperpigmentace může velmi negativně ovlivňovat psychiku, neboť tmavé se skvrny obvykle objevují na obličeji, rukou a ostatních na první pohled viditelných částech těla, které byly vystaveny slunci, a může být obtížné je skrýt.

PŘÍZNAKY A SYMPTOMY

CO JE HYPERPIGMENTACE? PROČ VZNIKÁ?

Hyperpigmentace vznikají při nadměrné tvorbě kožního barviva melaninu v určitých místech kůže.

Hyperpigmentace se projevují tmavšími skvrnami na pokožce. Mohou být zabarvené od světle hnědé až po černou barvu, a jsou nejrůznějších tvarů a velikosti.

Existuje několik typů hyperpigmentací, nejčastější jsou však tyto:

Jak nadměrná tvorba melaninu způsobí pigmentovou skvrnu.
Hyperpigmentace se projevují tmavšími skvrnami různých velikostí na pokožce.

Pigmentové skvrny, jako například stařecké skvrny, vznikají následkem expozice pokožky slunečnímu záření. Objevují se proto hlavně na těch částech těla, které jsou často vystavovány slunci, jako je obličej, ruce a paže. Většinou jde o malé, tmavě zabarvené skvrny na kůži.

Melasma nebo chloasma se také často nazývá jako "těhotenská maska", protože se objevuje u 90 % těhotných žen. Je důsledkem hormonálních vlivů v těhotenství nebo během užívání antikoncepce, a projevuje se ve formě tmavých a nepravidelných skvrn, někdy rozsáhlých, na obličeji nebo na pažích.

Pihy se často objevují na na pleti obličeje.
Pihy jsou důsledkem vystavování se slunečnímu záření a obvykle se objevují na obličeji.

Pozánětlivé hyperpigmentace vznikají při zahojování ran nebo většího poranění na kůži a zanechává plochou světlou skvrnu. Často tímto problémem trpí ti, kdo mají akné, ale příčinou mohou být i různé kosmetické procedury jako je dermabraze, ošetření laserem nebo chemický peeling.

Existují i další faktory, které mohou být důvodem ztmavnutí některých míst na kůži - mateřská znaménka, jizvy, sluneční neboli aktinické keratózy a rakovina kůže - ty se však nepovažují za formu hyperpigmentace. Poraďte se s dermatologem nebo lékárníkem, jestliže si nejste indikací jisti, pokud se Vám objeví na pokožce nové skvrny, nebo když začnou krvácet, svědit, anebo se změní jejich velikost nebo barva.

Obraťte se na svého dermatologa nebo lékárníka, pokud si nejste jisti tmavými skvrnami/znaménky na pokožce, zejména pokud mění svůj tvar a barvu.

PŘÍČINY A FAKTORY

PROČ SE OBJEVUJÍ HYPERPIGMENTACE A TMAVÉ SKVRNY?

Hyperpigmentace způsobuje nadměrná tvorba melaninu - pigmentu, který dodává kůži, vlasům a očím přirozenou barvu -  a který se objeví nerovnoměrně na některých místech na pokožce. Nadměrnou tvorbu melaninu mohou spustit různé faktory, ale mezi nejdůležitější patří UV záření, genetické faktory, věk, hormonální vlivy a různá poranění a záněty kůže. Získejte více informací o příčinách hyperpigmentací.


video znázorňuje jednotlivé vrstvy kůže
FAKTORY

HLAVNÍ FAKTORY

Sluneční záření je pro vznik hyperpigmentací příčinou číslo jedna, protože právě sluneční paprsky jsou hlavním spouštěčem tvorby melaninu. Melanin působí v pokožce jako přirozená ochrana před UV zářením a jeho negativními vlivy. Díky melaninu se lidé na slunci opálí. Nadměrné opalování může však tento proces přirozené tvorby kožního barviva narušit, a může dojít až ke vzniku pigmentových skvrn.

Sluneční záření také více zhoršuje již vzniklé pihy, stařecké skvrnymelasma a pozánětlivé hyperpigmentace, které ještě více tmavnou.

Vystavování se slunci je hlavní příčinou hyperpigmentací.
Sluneční záření je spouštěčem tvorby melaninu, který je klíčovou příčinou vzniku pigmentových skvrn.

Když nebudete nadměrně pobývat na slunci, a budete se chránit oděvem a používat přípravky s vysokým faktorem SPF, významně snížíte riziko vzniku hyperpigmentací a zabráníte tomu, aby se již vzniklé pigmentové skvrny ještě více nezhoršily.

Hormonální vlivy jsou hlavní příčinou melasma (neboli chloasma), které se vyskytuje zejména u žen. V tomto případě ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron stimulují nadměrnou tvorbu melaninu, když je pokožka vystavena slunečnímu záření.

Detail rtu se známkami hyperpigmentace
Hyperpigmentace se na horním rtu může vyskytnout v důsledku hormonálních změn.

Melasma vzniká především působením ženských hormonů. Postihuje velké množství těhotných žen, proto je označováno také jako "těhotenská maska". Častěji se vyskytuje u osob s tmavší pletí.

Hyperpigmentace může vznikat také jako příznak některých nemocí, jako jsou některá autoimunitní a gastrointestinální onemocnění, metabolické poruchy a nedostatek vitamínů. Hyperpigmentace je také vedlejším efektem některých typů hormonální léčby, chemoterapeutických léků, antibiotik, antimalarik, léků pro zmírnění záchvatů a dalších léků.

Melasma - specifický typ hyperpigmentace vyvolaný hormony - projevuje se u 90 % těhotných žen.

Fotokontaktní dermatitida způsobená barvením henou nebo tetováním může vyvolat reziduální hyperpigmentaci.

U určitých profesí je rovněž jistá spojitost s tvorbou pigmentových skvrn, protože tito pracovníci jsou vystaveni riziku slunečního záření nebo působení chemikálií. Jedná se např. o zahradníky, dělníky, kteří pracují s dehtem nebo asfaltem, a také pracovníky v pekárnách a ve výrobě parfémů.

U pozánětlivých hyperpigmentací, jak již sám název naznačuje, se skvrny objevují jako následek zranění nebo zánětu kůže - jako jsou říznutí, popálení, poškození chemikálií, akné, ekzém nebo lupénka. V místě zahojení rány zůstávají tmavší pigmentovaná nebo naopak světlá ložiska.

Hyperpigmentace mohou být vedlejším účinkem některých léků.
Některá onemocnění a léky mohou být příčinou vzniku hyperpigmentací.
ŘEŠENÍ

JAK SI PORADIT S HYPERPIGMENTACEMI?

Dermatologické metody - depigmentační procedury

Chemické peelingy spočívají v aplikaci roztoku s kyselinami na obličej, ruce nebo nohy, díky níž se odstraní povrchové vrstvy kůže. Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť.

Ošetření laserem mají velmi podobný účinek, ale jsou přesnější, protože dermatolog lépe ovlivňuje intenzitu zákroku. Při ošetření se nad místy s hyperpigmentací přejíždí světlem s vysokou energií. Nejjemnější ošetření působí jen na epidermis (vrchní vrstvu pokožky), zatímco intenzivnější ošetření může zasáhnout i hlubší vrstvy kůže.

Žena podstupující chemický peeling
Chemický peeling je jednou z možností, jak odstranit hyperpigmentace a znovu získat rovnoměrně pigmentovanou pleť.

Tato dermatologická ošetření bývají velmi účinná při odstranění hyperpigmentací, ale jsou také nákladná a značně invazivní. A jelikož může dojít k podráždění, zánětu nebo dokonce k popálení pokožky, stává se, že jsou naopak příčinou pozánětlivých hyperpigmentací, zejména u osob s tmavší pokožkou.

Žena podstupující ošetření laserem
Ošetření laserem má podobné účinky jako chemický peeling, ale umožňuje odstraňovat pigmentovaná místa přesněji.

Další možnosti

V posledních letech se objevila řada kosmetických výrobků, které uvádějí, že zmírňují hyperpigmentace. Většina z nich využívá jednu z následujících účinných látek pro snížení  tvorby melaninu a redukci výskytu tmavých skvrn.

 • Až donedávna byl nejúčinnější aktivní složkou pro léčbu hyperpigmentací hydrochinon. Stále je k dispozici v některých volně prodejných lécích v USA, ale pouze v nízkých koncentracích - 2 % či méně. Hydrochinon může ale také způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci, neboť dráždí pokožku.
 • Arbutin je přirozeným zdrojem hydrochinonu a je jednou z klíčových složek používaných ve výrobcích pro bělení pokožky v Asii. Není tak silný a účinný jako průmyslově vyráběný hydrochinon. • Kyselina kojová je vedlejším produktem kvasného procesu, který doprovází výrobu japonského rýžového vína saké. Je považována za relativně bezpečný a přirozený prostředek, produkci melaninu však omezuje poměrně slabě. V mnoha zemích je zakázána.
 • Deriváty vitamínu C se ukázaly jako poměrně účinné proti hyperpigmentacím. Často se používají ve spojení s dalšími aktivními látkami.
 • Deriváty kyseliny retinolové jsou také relativně účinné při léčbě hyperpigmentací. Mohou ale pokožku dráždit a zároveň způsobovat její vyšší citlivost na slunce, což může samozřejmě hyperpigmentace naopak ještě zhoršovat. Obavy ze souvislostí mezi retinoidy a vrozenými vadami také znamenají, že se nedoporučují pro těhotné nebo kojící ženy.
 • Kyselina azelaová má schopnost nepřímo ovlivňovat produkci melaninu a zmírňovat hyperpigmentace. Má malý až nulový účinek na pihy a stařecké skvrny, a může pokožku dráždit a vyvolávat záněty.

Existuje celá řada depigmentačních přípravků.
V posledních letech se objevila řada lokálně aplikovaných krémů proti tvorbě hyperpigmentací.
Některé produkty péče o pleť je možné aplikovat na pigmentové skvrny na těle.
Některé depigmentační produkty je možné používat jak na obličej, tak na tělo.

Testy prokázaly, že B-Resorcinol je vysoce účinný při snižování tvorby melaninu.

B-Resorcinol (butylresorcinol) je hlavní účinná látka použitá v řadě přípravků Eucerin Even Brighter Clinical. Nedráždí pleť, nebo jen minimálně, a účinně působí proti hlavním druhům hyperpigmentací - melasma a stařecké skvrny.

B- Resorcinol při klinických testech prokázal, že již po čtyřech týdnech je pleť jasnější a intenzita pigmentových skvrn se zmírňuje. Při dlouhodobém pravidelném používání se dosáhne ještě lepšího efektu. Získejte více informací o B-resorcinolu.

Podle "babských rad" jsou proti pigmentovým skvrnám účinné i jojobový olej, šťáva z citronu, nebo dodržování  jídelníčku bez obsahu cukru. Pro tato tvrzení nejsou ale žádné vědecké důkazy.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv možnost, používejte každý den účinné přípravky s dostatečnou UVA/UVB ochranou jako prevenci proti vzniku nových hyperpigmentacíi. Depigmentační denní krém Even Brighter Clinical obsahuje nejen UV faktor, ale také B-Resorcinol, redukuje pigmentové skvrny.


B-Resorcinol prokazatelně redukuje pigmentové skvrny.
Přípravky Eucerin Even Brighter s B-Resorcinolem prokazatelně redukují pigmentové skvrny.
Používání přípravků s UVA/UVB filtry je základní prevencí tvorby pigmentových skvrn.
Každodenní používání přípravků s UVA/UVB filtry zmenšuje riziko vzniku pigmentových skvrn.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub