Melasma na ženské tváři

Hyperpigmentace: melasma Diagnostika a léčba onemocnění známého též jako "těhotenská maska"

Melasma je typ hyperpigmentace běžný u žen, zejména během a po těhotenství. Projevuje se jako velké tmavě zabarvené skvrny na obličeji, může se ale objevit i na dalších částech těla.

Příznaky, příčiny a možnosti léčby

Pigment melanin určuje barvu očí, vlasů a pokožky jedince. Některé vnitřní a vnější faktory, jako je působení slunce, dědičnost, hormonální změny, záněty a věk mohou tvorbu melaninu ovlivnit. Jeho nadprodukce vede k hyperpigmentacím, kdy se objevují tmavé skvrny a nerovnoměrný tón pokožky. Nedostatečná produkce - hypopigmentace – má opačný účinek, kdy se na postižených oblastech objevují plochy bez pigmentu.

Melasma je typ hyperpigmentace, který se objevuje na obličeji, zejména na tvářích, hřbetu nosu, čele a horním rtu a někdy na dalších částech těla vystavovaných slunci, jako jsou předloktí.

Melasma and pregnancy

Existují tři typy melasmatu: epidermální, dermální a smíšené.  

 • Epidermální melasma postihuje horní vrstvy kůže a hyperpigmentace má hnědou barvu a jasně ohraničené okraje.
 • Dermální melasma postihuje hlubší dermální vrstvu s typicky modro-šedými skvrnami.
 • Smíšené melasma (kombinace dermálního a epidermálního) se projevuje jako hnědo-šedé zabarvení. Vzhledem k hloubce melaninového barviva u dermálního a smíšeného melasma mohou být tyto typy obtížněji léčitelné.
Melasma se nejčastěji vyskytuje u žen – jen 10 % případů je umužů - a postihuje až 90 % těhotných žen.

Z tohoto důvodu je také známé jako "těhotenská maska" (nebo chloasma). Ačkoliv se vyskytuje u všech etnických skupin, lidé s tmavšími typy pleti jsou k melasmatu náchylnější. Na rozdíl od stařeckých skvrn může melasma zmizet samo od sebe po porodu, nebo při snížení množství estrogenu.
Melasma na ženské tváři
Melasma se objevuje jako velké tmavé skvrny zejména na obličeji.
Těhotná žena s rukou na bříšku
V těhotenství endogenní hormony stimulují produkci melaninových pigmentů.

Pokud pigmentová skvrna mění velikost, tvar, barvu, nebo svědí či krvácí, měli byste se obrátit  na dermatologa, který vyloučí malignitu.

Co způsobuje melasma?

Melasma and oral contraceptives

Melasma je způsobeno nadměrnou tvorbou pigmentu melaninu. I když se toto onemocnění obvykle objevuje v reakci na hormonální změny, jako je těhotenství, užívání antikoncepce nebo hormonální substituční léčba (HRT), svoji roli mohou hrát i jiné faktory jako je UV záření, rodinné predispozice, věk a některé léky proti epilepsii.

Melanocyty (buňky produkující melanin v bazální vrstvě epidermis) mají na svědomí zvýšenou epidermální pigmentaci u melasmatu.  
Endogenní hormony během těhotenství stimulují melanocyty, které produkují více melaninových pigmentů.

Obrázek hyperpigmentace
Tyrosináza je enzym, který tvoří melanin a v případech, kdy není tvorba melaninu omezena, objevují se tmavé skvrny.

U žen, které užívají antikoncepci nebo procházejí hormonální substituční léčbou (HRT) se také může objevit melasma, neboť jejich organismus prochází podobnými typy hormonálních změn, jako jsou ty, které se vyskytují během těhotenství.  

UV záření je také zásadní příčinou nebo přitěžujícím faktorem při vzniku melasmatu, proto je vhodné, aby se lidé, kteří mají sklony k tomuto onemocnění nebo v jejichž rodině se vyskytují predispozice, vyhýbali delšímu pobytu na slunci a používali širokospektrální sluneční ochranu s vysokým faktorem. Tak zabrání stimulaci tvorby pigmentu.

Jaké jsou možnosti léčby melasmatu?

Pro osoby postižené melasma existují dvě možnosti  – odstranění zabarvení kůže nebo regulace pigmentu.

Odstranění

Odstranění se provádí laserovou terapií, intenzivním pulzním světlem nebo chemickým peelingem. Tyto metody mohou být drahé a invazivní a ve skutečnosti mohou vyvolat pozánětlivé hyperpigmentace, zejména u tmavších kožních fototypů. Mezi možné vedlejší účinky patří záněty, podráždění a pocity pálení. 

Laserové terapie (Fraxel, Erbium YAG) a intenzivní pulsní světlo (IPL)
Podobné, ale přesnější metody nabízí laserová terapie. Zde dermatolog "ochromí" postižené oblasti vysoce energetickým světlem. V závislosti na závažnosti bude světlo působit buď pouze v povrchové vrstvě (epidermis) nebo pronikne do hlubších vrstev kůže.

Chemické peelingy např. pomocí AHA kyselin
V tomto případě jde o aplikaci kyselého roztoku (kyselina glykolová (AHA)) na postiženou oblast za účelem odstranění povrchových vrstev pokožky. Při tomto postupu nejprve vznikají puchýřky. Jakmile se puchýř sloupne, objeví se pod ním nová a rovnoměrně zabarvená pokožka.

Použití laserové terapie na ženském obličeji
Laserová terapie je jednou z možností léčby hyperpigmentací. Požádejte svého dermatologa o další informace.
Nanášení chemického peelingu na ženské čelo
Chemický peeling pomáhá odkrýt spodní vrstvu nepostižené pokožky, která se nachází pod pigmentovanou oblastí.

How can I remove or reduce melasma?

Regulace

Dalším způsobem je regulace zbarvení pokožky, pro níž je v posledních letech k dispozici také řada kosmetickým či lékařských výrobků. Ty obvykle obsahují jednu nebo více z následujících složek:

 • Hydrochinon 2-4 % (pouze na lékařský předpis) je účinná látka pro bělení pokožky, která je k dostání pouze na předpis, a je od roku 2001  v rámci EU v kosmetických výrobcích zakázána díky svým potenciálním toxikologickým rizikům a pravděpodobnosti způsobení pozánětlivých hyperpigmentací. V nižších koncentracích (> 2 %) je k dostání v některých volně prodejných lécích v USA.
 • Kyselina kojová. Přírodní látka a vedlejší produkt japonského rýžového vína saké. Je však považována za poměrně slabý inhibitor tvorby melaninu a v mnoha zemích je také zakázána.
 • Kyselina glykolová. Kromě využití v dermatologii při chemickém peelingu je  kyselina glykolová účinnou složkou v mnoha hyperpigmentačních krémech pro místní aplikaci.
 • Deriváty vitamínu C se často používají ve spojení s dalšími aktivními látkami a ukázaly se být  proti hyperpigmentaci relativně účinné.
 • Kyselina retinová je považována za účinnou, může však vyvolávat některé vedlejší účinky včetně podráždění a zvýšené citlivosti na slunce (kterou již osoby s pozánětlivými hyperpigmentacemi trpí). Vzhledem k některým potenciálním souvislostem s vrozenými vadami u dětí, těhotné nebo kojící ženy by kyselinu retinovou neměly používat. 

Velmi účinná složka při snižování tvorby melaninu – a hlavní aktivní složka v řadě Eucerin Even Brighter – je B-resorcinol neboli butyl resorcinol.
 • U B-resorcinolu bylo klinicky prokázáno, že má schopnost začít zmírňovat tmavé skvrny již po čtyřech týdnech. Je to velmi silný inhibitor tyrosinázy (enzymu, který vytváří melanin). Nezpůsobuje žádné nebo jen mírné podráždění pokožky a je účinný proti nejčastějším typům hyperpigmentací, jako je melasma a stařecké skvrny.
Obrázek zpomalení činnosti tyrosinázy B-resorcinolem
B-resorcinol reguluje syntézu melaninu.

Kromě lokální léčby existují další faktory, jako regulovat melasma:

Chcete-li zabránit jakékoliv další hyperpigmentaci, je u osob náchylných k tvorbě melasmatu vhodné používat širokospektrální sluneční ochranu s vysokým SPF jako součást každodenní kosmetické péče.

Účinky léčby se projeví teprve po několika týdnech, proto buďte trpěliví, důslední a léčbu nepřerušujte.

Žena aplikující krém na tvář
Eucerin Even Brighter denní nebo noční krém doporučujeme používat pravidelně.

Poraďte se se svým dermatologem nebo lékárníkem, pokud se u Vás objevily nějaké nové tmavé skvrny, či některé původní změnily vzhled, nebo vypadají odlišně než ostatní skvrny.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub