Hyperpigmentace – Co způsobuje stařecké skvrny a jak je mohu zmírnit?

4 min čtení
Zobrazit více

Stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny) jsou malé oblasti nepravidelného zabarvení (hyperpigmentace), které se často objevují na obličeji, rukou a jiných částech těla pravidelně vystavovaných slunci. V tomto článku si můžete přečíst co je způsobuje a jakým způsobem můžete předcházet jejich tvorbě. Rovněž se dočtete o jednotlivých krocích, kterými můžete zmírnit již vytvořené tmavé skvrny.

Co jsou stařecké skvrny a jaké jsou jejich příčiny?

Stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny) se projevují jako drobné, ploché a tmavé skvrny na pokožce

Stařecké skvrny a sluneční skvrny jsou totéž. Jedná se o běžnou formu hyperpigmentace a projevují se jako drobné, ploché a tmavé oblasti pokožky, světle hnědé až černé barvy. Nejčastěji se vyskytují u osob ve věku nad 40 let (odtud jejich název), ale mohou se objevit i dříve. 

Jejich příčinou je zvýšená produkce melaninu - přírodního pigmentu, díky kterému získává pokožka své zbarvení. Melanin působí jako přirozená ochrana pokožky proti slunečnímu záření, neboť ji chrání před škodlivými UV paprsky, a tak se na lidské pokožce projevuje opálení. Ale nadměrné vystavování slunci zvyšuje množství melaninu, který pokožka produkuje. Jak jejich alternativní označení "sluneční skvrny" napovídá, tyto tmavé skvrny jsou nejčastěji způsobeny nadměrným vystavováním pokožky slunci. Proto se obvykle nacházejí na oblastech těla, které jsou často na slunci: obličeji, krku, dekoltu, ramenou, předloktích a rukou.

Stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny) se nejčastěji vyskytují u osob ve věku nad 40 let
Stařecké skvrny se obvykle objevují na oblastech pokožky nejvíce vystavovaných slunci

Více o tom, co způsobuje hyperpigmentaci a jaké jsou různé typy této poruchy si můžete přečíst ve článku

Hyperpigmentace: co způsobuje tmavé skvrny a jak je mohu zmírnit?

Pigmentové skvrny jsou většinou neškodné, mohou však negativně ovlivňovat  sebevědomí osob, u nichž se vyskytují. Některé formy, jako je melanom (typ kožního nádoru), mohou být životu nebezpečné. Máte-li jakékoliv obavy týkající se vašich pigmentových skvrn - pokud mění tvar, velikost a barvu, nebo pokud začnou svědit a krvácet - rozhodně se obraťte na vašeho lékaře.

Jak mohu předcházet stařeckým skvrnám?

Sluneční ochrana je nejdůležitějším krokem ke zmírnění stařeckých skvrn
Použijte vhodný přípravek sluneční ochrany na všechny oblasti pokožky, které jsou vystaveny slunečnímu záření

Nejdůležitějším krokem v prevenci tvorby stařeckých skvrn je sluneční ochrana. Je důležité si uvědomit, že sluneční paprsky působí na pleť i za oblačného počasí, proto vaše pleť potřebuje každodenní sluneční ochranu. Eucerin Anti-Pigment Denní krém SPF 30 kromě redukce hyperpigmentace poskytuje také účinnou UVA a UVB (SPF 30) ochranu a brání tvorbě dalších pigmentových skvrn vyvolaných slunečním zářením.
Kombinace tohoto denního krému se sluneční ochranou s jednokomorovým sérem s duálním účinkem v rámci každodenní rutiny, také pomáhá předcházet stařeckým skvrnám.


Také zkrácením času, který trávíte na slunci pomůžete zmírnit tvorbu stařeckých skvrn. V době nejintenzivnějšího slunečního záření se snažte pobývat ve stínu a noste ochranné oděvy včetně pokrývky hlavy a slunečních brýlí kdykoli je to možné. Je-li pokožka vystavena slunci, použijte a opakovaně nanášejte výrobek sluneční ochrany: 

  • s vhodnou úrovní SPF 
  • který byl vyvinut speciálně pro váš typ a stav pleti 

Více si o řadě Eucerin vysoce kvalitních výrobků sluneční ochrany můžete přečíst zde.

Stařecké skvrny - zmírnění či odstranění tmavých skvrn na pleti

Ačkoliv prevence je to nejdůležitější, pokud se stařecké skvrny již projevily, existují kroky, které vám pomohou skvrny zesvětlit a zabránit jejich opakovanému výskytu.

Dermokosmetická řešení stařeckých skvrn

Účinným řešením může být každodenní kosmetická péče o pleť pomocí produktů, u nichž byla klinicky a dermatologicky prokázána schopnost redukovat stařecké skvrny. Tyto dermokosmetické přípravky jsou neinvazivní, a proto je lze používat po celý rok. Mohou také prodlužovat výsledky dermatologických zákroků, jako je chemický peeling nebo laserová terapie.

Produkty Eucerin Anti-Pigment redukují tmavé skvrny a pomáhají zabraňovat jejich opakovanému výskytu
Eucerin Anti-Pigment Duální sérum je ideální pro zesvětlování velkých ploch hyperpigmentace

Řada Eucerin Anti-Pigment byla speciálně vyvinuta pro redukci tmavých skvrn (a dalších forem hyperpigmentace) pro sjednocený tón a zářivý vzhled pleti. S obsahem složky, patentovené značkou Eucerin - thiamidolem - nabízí tato řada denní krém, noční krém, sérum s duálním účinkem a lokální korektor pro zmírnění hyperpigmentace. Denní krém tónovaný světlý a středně tmavý obsahují také SPF 30 a UVA filtr, zatímco Rozjasňující sérum je určeno pro zvýšení přirozené zářivosti vaší pleti. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že redukuje pigmentové skvrny a brání jejich opakovanému výskytu. Sérum s duálním účinkem nyní přichází v jednokomorovém balení a využívá působení dvou aktivních složek -  thiamidolu a kyseliny hyaluronové, které pomáhají redukovat a předcházet pigmentovým skvrnám. Inovované balení umožňuje ještě snadnější aplikaci výrobku se stejnou ověřenou účinností. První výsledky jsou viditelné po dvou týdnech a při pravidelném používání se stav pleti dále zlepšuje. Výrobky řady Eucerin Anti-Pigment lze také používat ke zvýšení účinků dermatologické léčby.

Dermatologická ošetření stařeckých skvrn

Chemický peeling odstraňuje vrchní vrstvu pleti a odhaluje čerstvou pleť pod ní
Laserová terapie může být účinným řešením stařeckých skvrn

Dermatologická ošetření, jako je chemický peeling a laserová terapie, mohou pomoci zmírnit stařecké skvrny:

  • Při chemickém peelingu je na pleť obličeje, krku a dekoltu aplikován chemický roztok (například AHA), který umožňuje exfoliaci pleti (odstranění odumřelých kožních buněk) a následně dochází ke stimulaci růstu nových kožních buněk a odhalení čerstvé pleti. Více si o chemickém peelingu přečtěte ve článku Co jsou chemické peelingy a jak účinkují

  • Laserová terapie má podobný účinek, ale bývá přesnější, neboť dermatologové zde mají větší kontrolu nad intenzitou zákroku. Při laserovém ošetření se nad postiženými oblastmi přejíždí vysokoenergetickým světlem. Nejmírnější ošetření účinkují na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzivnější ošetření mohou proniknout do nejhlubších vrstev pleti. Více si přečtěte ve článku Laserová terapie: Jak pečovat o pokožku po zákroku?

Dermatologové také mohou předepsat a/nebo použít hydrochinon, který je stále považován za nejúčinnější lokální prostředek na zmírnění hyperpigmentace. Lze jej však používat pouze po omezenou dobu, neboť, stejně jako jiné formy chemického peelingu a laserové terapie, může pleť dráždit a způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci, zejména u osob s tmavší barvou pleti.

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin