Obličej ženy ve středních letech

Hyperpigmentace: stařecké skvrny Jak je rozpoznat a jaká jsou řešení

Stařecké skvrny jsou menší oblasti pleti s tmavším zabarvením (hyperpigmentace), které se vyskytují na obličeji, rukou a dalších částech těla často vystavovaných slunci. Obvykle se objevují ve větší míře po 40. roce, ale v některých případech se mohou se objevit i dříve.

Příčiny a metody léčby hyperpigmentací

Hyperpigmentace je běžný stav pokožky, při němž dochází k nadprodukci melaninu (přirozeného kožního pigmentu) a následně se objevují na pleti tmavě hnědé skvrny. Hyperpigmentace může ovlivnit barvu pleti osob jakéhokoli kožního typu, ačkoli je častější u osob s tmavších fototypem. A to ve stejné míře u obou pohlaví.

Existuje mnoho faktorů, proč se u někoho vyskytne  hyperpigmentace: nadměrné působení UV záření, genetické dispozice, věk, hormonální vlivy, kožní záněty nebo poranění. Hyperpigmentací je několik druhů, přičemž jedním z nich jsou tzv. pigmentové skvrny.

Stařecké skvrny (lentigo senilis nebo lentigo solaris) jsou jedním typem  pigmentových skvrn.

Stařecké skvrny se obvykle nacházejí na rukou, obličeji a dekoltu, případně jiných partiích těla často vystavovaných slunci. Jsou to drobné, ploché, tmavší skvrny na pleti (světle hnědé až černé barvy). Výskyt pigmentových skvrn může mít u postižených osob negativní vliv na jejich sebevědomí, a to zvláště díky jejich vnímání spojeným se stárnutím.  

Přestože pigmentové skvrny jsou obvykle neškodné, určité formy mohou být nebezpečné, jako v případě melanomu. Proto je vhodné nechat si pokožku vyšetřit dermatologem.

Čelo s viditelnými stařeckými skvrnami u osoby středního věku
Stařecké skvrny se vyskytují zejména u osob starších 40 let - objevují se na obličeji, rukou, pažích a ramenou.
Sevřené ruce
Stařecké skvrny se nejčastěji objevují na oblastech pokožky, které jsou nejvíce vystavovány slunci, například na hřbetech rukou.

Pokud pigmentová skvrna mění velikost, tvar, barvu, nebo svědí či krvácí, měli byste se obrátit  na dermatologa, který vyloučí malignitu.

Co způsobuje stařecké skvrny?

Pigmentové skvrny způsobuje zvýšená aktivita melanocytů, buněk, které vytvářejí melanin v bazální vrstvě epidermis. Hlavním faktorem určujícím barvu pleti není množství, ale spíše míra aktivity těchto melanocytů.  

Uvnitř melanocytů jsou pigmentová zrnka, takzvané melanozomy, která obsahují tyrosinázu (enzym, který má klíčový význam pro produkci melaninu) a syntetizovaný melanin. Ty se z melanocytů přesouvají do keratinocytů – přibližně 30 keratinocytů na jeden melanocyt.

Obrázek hyperpigmentace
Tyrosináza je enzym, který tvoří melanin a v případech, kdy není tvorba melaninu omezena, mohou se objevit tmavé skvrny.

Dermo-cosmetic solutions for age spots

Melanin pohlcuje UV záření slunečních paprsků, a tak představuje přirozenou ochranu kůže. Je-li působení slunce přiměřené, výsledkem je rovnoměrné opálení.  

Pokud je však pokožka vystavena příliš silnému slunci po dlouhou dobu, zvýší se aktivita melanocytů a vytvoří se příliš mnoho melaninu. Výsledkem může být výskyt stařeckých skvrn na nejčastěji exponovaných oblastech, jako je obličej, ruce a dekolt.  

S rostoucím věkem se množství melanocytů v pokožce snižuje, u zbývajících se  však zvětšuje velikost a jejich rozmístění je účelnější.  

Regulace melanozomů je také méně řízena. Tyto fyziologické změny vysvětlují zvýšený výskyt stařeckých skvrn u osob nad 40 let.

Také genetika může hrát roli při tvorbě stařeckých skvrn. Pokud se u jednoho či obou rodičů vyskytly stařecké skvrny, je vyšší pravděpodobnost, že se objeví i v další generaci.


Žena si rukou cloní obličej před sluncem
Dostatečnou sluneční ochranou můžete zabránit další tvorbě hyperpigmentací.
Ženský dekolt se stařeckými skvrnami
Stařecké skvrny se mohou objevit v důsledku nadprodukce melaninu, mimo jiné v oblasti dekoltu.

Jak lze stařecké skvrny léčit?

Dermatologové používají dva hlavní postupy: odstranění zbarvení pokožky způsobené hyperpigmentací a regulaci skvrn.

V případě odstranění, chemickým peelingem či laserovou terapií, může mít každý z těchto postupů vedlejší účinky, jako je podráždění, zánět a dokonce i popálení, které mohou vyvolat pozánětlivou hyperpigmentaci, zejména u tmavších odstínů pokožky. Mohou být také drahé a invazivní.

Odstranění

Chemické peelingy např. pomocí AHA kyselin
V tomto případě jde o aplikaci kyselého roztoku (kyselina glykolová (AHA)) na postiženou oblast za účelem odstranění povrchových vrstev pokožky. Při tomto postupu nejprve vznikají puchýřky. Jakmile se puchýř sloupne, objeví se pod ním nová a rovnoměrně zabarvená pokožka.  

Laserové terapie (Fraxel, Erbium YAG) a intenzivní pulsní světlo (IPL)
Podobné, ale přesnější metody nabízí laserová terapie. Zde dermatolog "ochromí" postižené oblasti vysoce energetickým světlem. V závislosti na závažnosti bude světlo působit buď pouze v povrchové vrstvě (epidermis) nebo pronikne do hlubších vrstev kůže.


Použití laserové terapie na ženské ruce
"Zapování" je efektivní způsob, jak léčit postižené oblasti pomocí vysokoenergetického laseru. Požádejte svého dermatologa o další informace.

Regulace

Existuje také řada lékařských nebo kosmetických výrobků pro místní aplikaci, které pigmentaci regulují. Většina využívá jednu nebo více z následujících klíčových složek k zesvětlení tmavých skvrn na pokožce tak, aby odpovídaly  normálnímu zbarvení pokožky, a/nebo zpomalují tvorbu melaninu:


 • Hydrochinon 2-4 % (pouze na lékařský předpis) je účinná látka pro bělení pokožky, která je k dostání pouze na předpis, a je od roku 2001  v rámci EU v kosmetických výrobcích zakázána díky svým potenciálním toxikologickým rizikům a pravděpodobnosti způsobení pozánětlivých hyperpigmentací. V nižších koncentracích (> 2 %) je k dostání v některých volně prodejných lécích v USA.
 • Kyselina kojová. Přírodní látka a vedlejší produkt japonského rýžového vína saké. Je však považována za poměrně slabý inhibitor tvorby melaninu a v mnoha zemích je také zakázána.
 • Kyselina glykolová. Kromě využití v dermatologii při chemickém peelingu je  kyselina glykolová účinnou složkou v mnoha hyperpigmentačních krémech pro místní aplikaci.
 • Deriváty vitamínu C se často používají ve spojení s dalšími aktivními látkami a ukázaly se být  proti hyperpigmentaci relativně účinné.

Kromě regulace tvorby pigmentu, existují další způsoby, jak zabránit vzniku hyperpigmentací, a klíčové složky, které hyperpigmentace zmírňují.  

 • Sluneční ochrana. Chcete-li zabránit jakékoliv další hyperpigmentaci, je vhodné používat každý den širokospektrální sluneční ochranu s SPF jako součást každodenní kosmetické péče.
 • Arbutin. Tento přírodní zdroj hydrochinonu je klíčovou složkou v mnoha bělicích kosmetických výrobcích používaných v Asii. Přestože není tak silný  nebo účinný jako průmyslově vyráběný hydrochinon, o jeho bezpečnosti panují podobné obavy.
 • Retinoidy (deriváty vitamínu A). Jedná se o poměrně účinné látky, ale také mohou dráždit pokožku a vést k větší citlivosti na slunce (což, samozřejmě, může hyperpigmentace ještě zhoršit). Retinoidy nejsou vhodné pro těhotné nebo kojící ženy vzhledem k možné souvislosti s vrozenými vadami u dětí.

Žena aplikující sprej na opalování na paži
Doporučujeme používat adekvátní výrobky na opalování pro ochranu pokožky před přílišným působením slunce, které může vést ke vzniku stařeckých skvrn.
Těhotná žena se dotýká svého bříška
Takzvaná "těhotenská maska" je dalším typem hyperpigmentace, který se objevuje v důsledku hormonálních změn během těhotenství.

B-resorcinol

Velmi účinná složka při snižování tvorby melaninu – a hlavní aktivní složka v řadě Eucerin Even Brighter – je B-resorcinol neboli butyl resorcinol. Je to velmi silný inhibitor tyrosinázy (enzymu, který vytváří melanin) a bylo klinicky prokázáno, že již po čtyřech týdnech začíná zmírňovat tmavé skvrny. Nezpůsobuje žádné nebo jen mírné podráždění pokožky a je účinný proti nejčastějším typům hyperpigmentací, jako je melasma a stařecké skvrny.

Je důležité upozornit na to, že v případě hyperpigmentací nelze očekávat okamžité výsledky. Její projevy se zmírní až po několika týdnech.

Obrázek hyperpigmentace před a po použití výrobků Eucerin Even Brighter.
Hyperpigmentace před a po použití výrobků Eucerin Even Brighter.

Poraďte se se svým dermatologem nebo lékárníkem, pokud se u Vás objevily nové tmavé skvrny, či některé původní změnily vzhled, nebo vypadají odlišně než ostatní skvrny.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub