Pozánětlivá hyperpigmentace v důsledku akné

Pozánětlivá hyperpigmentace Co způsobuje pozánětlivou hyperpigmentaci a jak jí mohu zmírnit?

Jak její název napovídá, pozánětlivá hyperpigmentace se objevuje po poranění nebo zánětu kůže, kdy pokožka zůstává ztmavlá či zabarvená i po zahojení poranění. V tomto článku si můžete přečíst, jak pozánětlivá pigmentace ovlivňuje vzhled pokožky a jaké jsou její příčiny. Také vám představíme kroky, které mohou pomoci zmírnit intenzitu tmavých skvrn na vaší pokožce. 

Co je to pozánětlivá hyperpigmentace a jaké jsou její příčiny?

Pozánětlivá hyperpigmentace (známá též jako PIH a hyperpigmentace způsobená záněty) je druh hyperpigmentace, která se může objevovat na obličeji i na těle. Projevuje se jako ploché zabarvené skvrny. Jejich barva může být od růžové po červenou, hnědou nebo černou, v závislosti na tónu pleti a hloubce zabarvení. 

Postihuje stejnou měrou muže i ženy, a pozánětlivá hyperpigmentace se může objevovat u všech typů pokožky, ačkoli nejčastěji postihuje tmavší tóny pokožky. Pozánětlivá hyperpigmentace je ve skutečnosti jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé s tmavší pokožkou vyhledávají dermatologické poradny. 1 

pozánětlivá hyperpigmentace (PIH) na tváři
Pozánětlivá hyperpigmentace se projevuje jako ploché zabarvené skvrny.

Příčinou vzniku pozánětlivé hyperpigmentace je zvýšená produkce melaninu. Melanin je pigment, který určuje barvu kůže každého jedince a ke zvýšené tvorbě melaninu dochází, když se kůže hojí po zánětu nebo poranění. 

1 Postinflammatory hyperpigmentation: a review of the epidemiology, clinical features, and treatment options in skin of color. E.C. Davis and V.D. Callender. J Clin Aesthet Dermatol.  červenec 2010; 3(7): 20-31

Pozánětlivá hyperpigmentace často postihuje osoby s akné a někdy může být způsobena kosmetickými zákroky, jako je dermabraze, chemický peeling a laserová terapie.

Když zranění, vyrážka nebo vřídek způsobí zanícení pokožky, vyvolává tento zánět u melanocytů - buněk produkujících melanin – nadměrné uvolňování melanozomů (pigmentových zrnek). Tento nadbytek pigmentových zrnek způsobuje ztmavnutí a zabarvení původně poraněné oblasti, a zůstává zde i dlouho po zahojení původního poranění.

Čím silnější je zánět, tím výraznější plochu zabarvení zanechá, a to jak velikostí, tak barvou. Je-li pozánětlivá hyperpigmentace způsobena akné, vymačkávání pupínků může stav pleti dále zhoršit. 

Ačkoliv slunce není příčinou pozánětlivé hyperpigmentace, může její příznaky zhoršit, ztmavit postižené plochy a prodloužit čas, který je třeba k jejich vyblednutí. 
Slunce úzce souvisí s jinými formami hyperpigmentace, jako jsou stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny) a melasma.

Hyperpigmentace v důsledku akné
Vymačkávání pupínků zvyšuje pravděpodobnost vzniku pozánětlivé hyperpigmentace
Pozánětlivá hyperpigmentace a slunce
Slunce může vyvolat a zhoršit příznaky pozánětlivé hyperpigmentace

Pozánětlivá hyperpigmentace je neškodná, na druhou stranu melanom může být životu nebezpečný. Máte-li jakékoliv obavy týkající se vašich pigmentových skvrn - pokud mění tvar, velikost a barvu, nebo pokud začnou svědit a krvácet - rozhodně se obraťte na vašeho lékaře.

Jak mohu předcházet tvorbě tmavých skvrn?

Je-li na vaší pokožce poranění nebo má sklony k nedokonalostem, nebo pokud trpíte kožním onemocněním, jako je atopická dermatitida či lupénka, je důležité o vaši pokožku pečovat a snížit tak pravděpodobnost výskytu pozánětlivé hyperpigmentace. 

Vhodné léky a/nebo pravidelná kosmetická péče pomocí výrobků, které byly vyvinuty speciálně pro potřeby vaší pleti, pomohou zlepšit její stav: 

Zodpovědný přístup ke sluneční ochraně vám také pomůže zabránit nebo zmírnit závažnost pozánětlivé hyperpigmentace: 

 • Omezte čas, který trávíte na slunci 
 • V době nejintenzivnějšího slunečního záření zůstávejte ve stínu
 • Noste ochranné oděvy a pokrývku hlavy kdykoli je to možné 
 • Používejte přípravky sluneční ochrany, které poskytují potřebnou úroveň ochrany vaší pokožky a které byly ověřeny pro váš typ a/nebo stav pleti. 

Řada Eucerin vysoce kvalitních výrobků sluneční ochrany obsahuje přípravky pro obličej i tělo, které jsou vhodné pro pleť se sklony k nedokonalostem, atopickou pokožku a pokožku krátce po dermatologickém zákroku.

Pozánětlivá hyperpigmentace, akné a slunce
Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 50+ a SPF 30 poskytuje mastné, aknózní pleti potřebnou sluneční ochranu

Může pozánětlivá hyperpigmentace zmizet sama o sobě?

Pozánětlivá hyperpigmentace nezanechává jizvy, a tak se i bez léčby postupem času zlepšuje. Rychlost blednutí se u každého liší: doba závisí na rozdílu mezi přirozeným tónem pleti a tmavými skvrnami - čím je rozdíl výraznější, tím déle bude trvat, než se zabarvení vyrovná. 

Jak mohu zmírnit pozánětlivé tmavé skvrny na pleti?

Dermatologické zákroky, jako je chemický peeling a ošetření laserem, mohou zlepšit příznaky a urychlit dobu blednutí:

 • Při chemickém peelingu je aplikován chemický roztok (například AHA), který umožňuje exfoliaci pleti (odstranění odumřelých kožních buněk) a následně dochází ke stimulaci růstu nových kožních buněk a odhalení čerstvé pleti.

 • Laserová terapie má podobný účinek, ale bývá přesnější, neboť dermatologové zde mají větší kontrolu nad intenzitou zákroku. Při laserovém ošetření se nad postiženými oblastmi přejíždí vysokoenergetickým světlem. Nejmírnější ošetření účinkují na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzivnější ošetření mohou proniknout do nejhlubších vrstev pleti. Více si přečtěte ve článku Laserová terapie: Jak pečovat o pokožku po zákroku?

Krém na pozánětlivou hyperpigmentaci: chemický peeling
Chemický peeling odstraní odumřelé kožní buňky a stimuluje růst nových
Zesvětlení pleti pomocí laserové terapie
Laserová terapie odstraňuje hyperpigmentované kožní buňky, může ale přinášet nežádoucí účinky, jako je zánět a podráždění pleti.

Dermatologové také mohou předepsat a/nebo použít hydrochinon, který je stále považován za nejúčinnější lokální prostředek na zmírnění hyperpigmentace. Lze jej však používat pouze po omezenou dobu, neboť, stejně jako jiné formy chemického peelingu a laserové terapie, může pleť dráždit a způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci, zejména u osob s tmavší barvou pleti.

Dermokosmetické výrobky lze používat každý den a pomoci tak prodloužit výsledky dermatologických zákroků.
 
Řada Eucerin Anti-Pigment obsahuje thiamidol, účinnou a patentovanou složku, která cíleně řeší příčinu vzniku hyperpigmentace snížením tvorby melaninu. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že redukuje pigmentové skvrny a brání jejich opakovanému výskytu. 

Pozánětlivá hyperpigmentace pleti: kosmetická péče o pleť
Výrobky Eucerin Anti-Pigment mohou pomoci prodloužit výsledky dermatologických zákroků
Pozánětlivá hyperpigmentace po akné a Eucerin
Eucerin DERMOPURE Sérum pro regeneraci pleti obnovuje povrch aknózní pleti a pleti se sklony k nedokonalostem

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář