Post-inflammatory hyperpigmentation from acne

Pozánětlivé hyperpigmentace Jak rozpoznat a řešit projevy pozánětlivých hyperpigmentací

Pozánětlivá hyperpigmentace, způsobená podrážděním a zánětem kůže, je typem hyperpigmentace, který může postihnout obličej i tělo.Obvykle vzniká jako reakce na zánět na kůži (např. akné, atopický ekzém či lupénku) nebo poranění (může jej vyvolat např. dermabraze, chemické peelingy či laserové terapie).

Projevy, příčiny a možnosti léčby pozánětlivých hyperpigmentací

hyperpigmentaci dochází, když vnitřní nebo vnější faktory způsobují zvýšení tvorby melaninu. To způsobuje zbarvení pokožky, nejčastěji v oblastech nejvíce vystavovaných slunci. Existuje několik forem hyperpigmentací, jako jsou pigmentové skvrny (stařecké skvrny a pihy), melasma a pozánětlivé hyperpigmentace (PIH).

Pozánětlivé hyperpigmentace se projevují jako ploché zbarvené skvrny. Barva těchto skvrn může být od růžové po červenou, hnědou nebo černou, v závislosti na tónu pokožky a hloubce pigmentu. Mohou vypadat jako drobné, vybledlé pihy nebo větší plochy tmavší pokožky, které mohou být lesklé nebo vypadat jako "nová" kůže.

PIH často postihuje osoby s akné a někdy může být vyvolána estetickými zákroky, jako je například dermabraze, chemický peeling nebo laserové terapie. Pozánětlivé hyperpigmentace se mohou vyskytovat u všech typů pokožky, častěji však u osob s tmavším kožním fototypem. Lidé s tmavší pokožkou se s PIH obracejí na dermatology více než s jakýmikoli jinými problémy. U mužů a žen je stejné riziko vzniku pozánětlivých hyperpigmentací.

Detail ženské tváře
Pozánětlivé hyperpigmentace se projevují jako ploché tmavě zbarvené skvrny.
Ženský obličej při laserovém zákroku
Laserové terapie odstraňují hyperpigmentované kožní buňky, mají ale vedlejší účinky, jako jsou záněty a podráždění.

Pokud pigmentová skvrna mění velikost, tvar, barvu, nebo svědí či krvácí, měli byste se obrátit  na dermatologa, který vyloučí malignitu.

Co způsobuje pozánětlivé hyperpigmentace?

Když zranění, vyrážka, vřídek nebo jakýkoli jiný typ příčiny způsobuje zanícení pokožky, vyvolává tento zánět u melanocytů - buněk produkujících melanin – nadměrné uvolňování  melanozomů (pigmentových zrnek). Tyto melanozomy obsahují tyrosinázu (enzym, který spustí tvorbu melaninu) a syntetizovaný melanin. Melanin má na svědomí barvu pokožky a vlasů. Nadměrné množství těchto pigmentových zrnek způsobuje ztmavnutí a zabarvení původně poraněné oblasti, a zůstává zde i dlouho po zahojení původního poranění.

Obrázek hyperpigmentace
Tyrosináza je enzym, který vytváří melanin a v případech, kde není tvorba melaninu omezena, vznikají tmavé skvrny.

Skvrna pozánětlivé hyperpigmentace často zůstává jako důsledek zanícené léze akné.

Skvrny PIH se mohou projevovat od poměrně nevýrazných papul nebo pupínků až po vážnější poranění. Z toho vyplývá, že čím je větší zánět, tím výraznější budou skvrny PIH, jak svojí velikostí, tak barvou. Pokud se pokoušíte pupínek vymáčknout, zvyšujete tak pravděpodobnost vzniku pozánětlivé hyperpigmentace.  

Zatímco samo slunce není příčinou PIH, může její příznaky zhoršit, ztmavit postižené plochy a prodloužit čas, který je třeba k jejich vyblednutí.

Pozánětlivá hyperpigmentace nezanechává jizvy, a postupem času se i bez léčby sama zlepší. Doba hojení se liší, ale v průměru může trvat od 3 do 24 měsíců, během nichž tmavé oblasti zesvětlají. V některých případech však i déle. Délka této doby záleží na míře odlišnosti tónu pokožky mezi přirozeným tónem pokožky a zabarvenými plochami - čím výraznější tento rozdíl je, tím déle bude trvat, než se tóny srovnají. Existují však metody, které mohou zefektivnit a urychlit tuto dobu hojení.

Brada ženy s pozánětlivou hyperpigmentací
Doporučujeme pupínky nevymačkávat, aby se nezvýšilo riziko vzniku pozánětlivých hyperpigmentací.
Žena si rukou cloní obličej před sluncem
Slunce může vyvolat a zhoršit příznaky hyperpigmentací.

Jaké jsou možnosti léčby pozánětlivých hyperpigmentací?

Dermatologové využívají dva hlavní postupy: odstranění zabarvení kůže způsobeného pozánětlivou hyperpigmentací a regulaci pigmentu.

How can I reduce or remove post-inflammatory hyperpigmentation?

Odstranění

Odstranění se provádí laserovou terapií, intenzivním pulzním světlem nebo chemickým peelingem. Tyto metody mohou být drahé a invazivní a ve skutečnosti mohou vyvolat pozánětlivé hyperpigmentace, zejména u tmavších kožních fototypů. Mezi možné vedlejší účinky patří záněty, podráždění a pocity pálení.

Chemické peelingy např. pomocí AHA kyselin
V tomto případě jde o aplikaci kyselého roztoku (kyselina glykolová (AHA)) na postiženou oblast za účelem odstranění povrchových vrstev pokožky. Při tomto postupu nejprve vznikají puchýřky. Jakmile se puchýř sloupne, objeví se pod ním nová a rovnoměrně zabarvená pokožka.  

Laserové terapie (Fraxel, Erbium YAG) a intenzivní pulsní světlo (IPL)
Podobné, ale přesnější metody nabízí laserová terapie. Zde dermatolog "ochromí" postižené oblasti vysoce energetickým světlem. V závislosti na závažnosti bude světlo působit buď pouze v povrchové vrstvě (epidermis) nebo pronikne do hlubších vrstev kůže. Přečtěte si více o struktuře kůže.

Použití chemického peelingu na ženském čele
Chemikálie používané při chemickém peelingu způsobují, že se na pokožce vytvoří puchýře, které po sloupání odhalí pokožku bez pigmentace.

Regulace

Regulace využívá léků na předpis nebo volně prodejných léků, které omezují tvorbu melaninu a vyrovnávají tón pleti, neboť zesvětlují tmavší skvrny tak, aby odpovídaly normální pigmentaci pleti.

Pro léčbu pozánětlivých hyperpigmentací existuje řada lékařských nebo kosmetických výrobků pro místní aplikaci, které většinou obsahují jednu nebo více z následujících složek:  

 • Hydrochinon 2-4% (pouze na lékařský předpis) - účinná aktivní látka pro bělení pleti, která je zakázána v kosmetických výrobcích ve většině zemí EU kvůli obavám ze souvislostí s možnými toxikologickými riziky. Ve Spojených státech se však stále používá. Vyšší koncentrace (> 4 %) je pouze na lékařský předpis, zatímco nižší koncentrace (> 2 %) se používají ve volně prodejných lécích.
 • Arbutin. Tento přírodní zdroj hydrochinonu je klíčovou složkou v mnoha bělicích kosmetických výrobcích používaných v Asii. Přestože není tak silný  nebo účinný jako průmyslově vyráběný hydrochinon, o jeho bezpečnosti panují podobné obavy.

 • Kyselina kojová. Přírodní látka a vedlejší produkt japonského rýžového vína saké. Je však považována za poměrně slabý inhibitor tvorby melaninu a v mnoha zemích je také zakázána.
 • Kyselina glykolová. Kromě využití v dermatologii při chemickém peelingu je  kyselina glykolová účinnou složkou v mnoha hyperpigmentačních krémech pro místní aplikaci.
 • Kyselina retinová je považována za účinnou, může však vyvolávat některé vedlejší účinky včetně podráždění a zvýšené citlivosti na slunce (kterou již osoby s pozánětlivými hyperpigmentacemi trpí). Vzhledem k některým potenciálním souvislostem s vrozenými vadami u dětí, těhotné nebo kojící ženy by kyselinu retinovou neměly používat.
 • Deriváty vitamínu C se často používají ve spojení s dalšími aktivními látkami a ukázaly se být  proti hyperpigmentaci relativně účinné.

Žena při užívání léku
Medicínská léčba může regulovat pozánětlivé hyperpigmentace.
Těhotná žena dotýkající se bříška
Kyselina retinová by neměla být užívána během těhotenství.

B-Resorcinol

Velmi účinná látka při snižování tvorby melaninu je B-resorcinol neboli butyl resorcinol. Má schopnost zpomalovat činnost tyrosinázy, enzymu, který je nezbytný pro tvorbu melaninu. Je také hlavní účinnou látkou v řadě Eucerin Even Brighter.

Obrázek hyperpigmentace
B-resorcinol reguluje syntézu melaninu.

Řada  Eucerin Even Brighter s B-resorcinolem. U B-resorcinolu bylo klinicky prokázáno, že má schopnost začít zmírňovat tmavé skvrny již po čtyřech týdnech. Nezpůsobuje žádné nebo jen mírné podráždění pokožky.

Osoby postižené pozánětlivou hyperpigmentací by měly vědět, že:

 • Sluneční UV záření má významný vliv na pokožku. Působení slunce  zhoršuje příznaky hyperpigmentací, proto doporučujeme vyhýbat se delšímu pobytu na slunci, a zároveň používat širokospektrální sluneční ochranu s vysokým SPF jako součást každodenní kosmetické péče.
 • Neočekávejte okamžité výsledky. Léčba může trvat několik týdnů, než se projeví viditelný výsledek, buďte tedy důslední, trpěliví a léčbu nepřerušujte.
 • Pozánětlivá hyperpigmentace může vyžadovat lékařskou péči. Pokud máte obavy ohledně velikosti, tvaru nebo barvy tmavé skvrny, měli byste se obrátit na dermatologa nebo lékárníka.

Žena s kloboukem
Správná sluneční ochrana je nezbytná – pobyt na slunci může zhoršit příznaky pozánětlivé hyperpigmentace.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub