Ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých: Příčiny, příznaky, péče

5 min čtení
Zobrazit více

I když je atopická dermatitida často popisována jako dětské onemocnění, postihuje také každého dvanáctého dospělého1. U některých se jedná o příznaky přetrvávající od dětství, u jiných se mohou objevit poprvé. V tomto článku si můžete přečíst o jejích příznacích, příčinách a spouštěčích, a také doporučení, jak nejlépe pečovat o atopickou pokožku u dospělých.

Co způsobuje atopickou dermatitidu u dospělých?

Většina dětí vyroste z atopické dermatitidy  před začátkem puberty, ale u některých příznaky přetrvávají. Nedávný výzkum naznačuje, že pokud jste trpěli dlouhodobým, pozdním či závažným onemocněním atopické dermatitidy jako dítě, pak jeho příznaky s vyšší pravděpodobností přetrvají do dospělosti.2
 
Existuje také celá řada genetických a vnějších faktorů, díky nimž je u některých osob vyšší pravděpodobnost vzniku atopické dermatitidy než u ostatních, bez ohledu na věk. Více si o těchto možných příčinách můžete přečíst v článku Znalost atopické dermatitidy a o vlivech onemocnění na kojence a děti zjistit v článcích Atopická dermatitida a kojenci a Atopická dermatitida a děti.

Jakým způsobem ovlivňuje atopická dermatitida dospělé?

svědící pokožka
Život se svědící pokožkou není příjemný
atopická dermatitida na obličeji
Atopická dermatitida způsobuje stres a může mít vliv na kvalitu života

Suchá, svědící a dráždivá pokožka - to vše jsou příznaky atopické dermatitidy. Pro onemocnění jsou typické dvě fáze: akutní fáze vzplanutí a meziobdobí, kdy je pokožka klidnější a méně reaktivní. Více si o těchto fázích můžete přečíst v článcích Znalost atopické dermatitidy a Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí. U osob se světlou pokožkou je atopická pokožka obvykle zarudlá a může zhnědnou. V tmavších typů pokožky může být postižená oblast světlejší nebo tmavší, neboť atopická dermatitida ovlivňuje kožní pigmentaci.

Postižené oblasti se liší v závislosti na věku. U dospělých se příznaky nejčastěji objevují na obličeji (včetně citlivé oblasti očí), vlasové pokožce, vnitřní straně loktů, zákolenních jamkách, rukou a nohou. Více si o atopické pokožce v těchto jednotlivých oblastech můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na obličejiAtopická dermatitida na očních víčkách, Atopická dermatitida na hlavě/vlasové pokožce, Atopická dermatitida na rukou a Atopická dermatitida na různých částech těla

Život se suchou, svědící pokožkou není příjemný a stav pokožky může mít značný vliv na kvalitu života. Neustálé škrábání může způsobovat problémy na pracovišti a může vést k bezesným nocím.3 Více si můžete přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života

Co vyvolává vzplanutí a jak jim mohu zabránit?

Existuje celá řada vnějších podnětů, které mohou vyvolat vzplanutí atopické dermatitidy a také celá řada kroků, díky nimž můžete pomoci zmírnit intenzitu vzplanutí vaší pokožky. Více si o nich přečtěte ve článku Znalost atopické dermatitidy

Následující možné spouštěče se častěji objevují u dospělých, než u kojenců nebo děti:

relaxace
Snažte se zmírnit stres, který může podráždit atopickou pokožku

Reakce na chemické látky na pracovišti 
U dospělých, kteří již trpí atopickým ekzémem, je vyšší pravděpodobnost vzniku kontaktní dermatitidy na pracovišti. Kontaktní dermatitida vzniká, je-li pokožka podrážděna přírodními a syntetickými chemickými látkami používanými na pracovišti, nebo má na ně alergii. Patří mezi ně: agresivní mýdla, parfémy, barviva a rozpouštědla. Více si o kontaktní dermatitidě můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida na rukou. Snažte se omezit expozici látkám (např. nošením rukavic) a nezapomeňte pokožku pravidelně a po expozici dráždivým látkám důkladně mýt a hydratovat. 

Pot 
Pohyb je skvělý pro mysl i tělo, ale rychlé změny teploty v kombinaci se solí obsaženou v potu mohou způsobit vysychání pokožky a vznik zánětu. Snažte se dělat pravidelné přestávky, aby se tělo ochladilo, pít hodně vody a nosit jemné, přírodní a prodyšné oblečení. 

Cigaretový kouř
Přestaňte kouřit, nebo kouření alespoň omezte, abyste snížili pravděpodobnost podráždění vaší atopické pokožky. 

Které kosmetické výrobky zklidní moji atopickou pokožku?

Jemné, ale důkladné čištění a účinná hydratace pomůže poskytnout vaší pokožce potřebnou každodenní péči a prodlouží dobu mezi vzplanutími:

Jak si mám vybrat čisticí výrobek pro každodenní použití?

sprchování
Po sprchování pokožku osušte jemným přikládáním ručníku, ne třením

Hledejte takový, který byl testován a prokázal se jako účinný na atopické pokožce. A snažte se vyhýbat výrobkům, které obsahují vůně a barviva. Doporučujeme Eucerin AtopiControl Sprchový olej pro pokožku těla.

Dbejte, aby voda nebyla příliš horká (může pokožku vysušovat) a dávejte přednost rychlému sprchování před dlouhými koupelemi. Pokožku osušte jemným přikládáním ručníku, ne třením, a okamžitě po umytí použijte hydratační tělové mléko.

Jak si mám vybrat hydratační výrobek pro každodenní použití?

hydratace pokožky
Pravidelná hydratace pomůže zmírnit příznaky atopické dermatitidy

Hledejte výrobky, které obsahují ověřené účinné látky, jako jsou:

 • Licochalcon A: výtažek z lékořice, který zklidňuje pokožku a zmírňuje zarudnutí 
 • Ceramidy: posilují bariérovou funkci pokožky
 • Přírodní oleje bohaté na omega mastné kyseliny pro zklidnění, výživu a ochranu pokožky

Tyto složky jsou základem složení výrobků Eucerin AtopiControl. Eucerin AtopiControl Tělové mléko se snadno nanáší na celé tělo, Eucerin AtopiControl Krém je ideální pro specifické problémové oblasti, jako jsou vnitřní strany loktů a zákolenní jamky. U atopické dermatitidy na rukou doporučujeme Eucerin AtopiControl Krém na ruce a na obličej vyzkoušejte Eucerin AtopiControl Pleťový krém.

Jak mohu zklidnit moji pokožku během vzplanutí?

Výrobky Eucerin AtopiControl
Výrobky Eucerin AtopiControl zklidňují a pečují o atopickou pokožku

Pokud trpíte atopickým ekzémem, poraďte se s vaším lékařem. Může vám  doporučit:

 • steroidy, jako je hydrokortizon 1% krém 
 • silnější krém nebo mast 
 • obvazy a mokré zábaly 
 • fototerapie (léčba ultrafialovým zářením pro zmírnění zánětu) 
 • perorální kortikosteroidy a někdy antibiotika, která zabrání infekci pokožky 
 • antihistaminika pro zmírnění silného svědění  

Společně s léky na předpis můžete pro zklidnění pokožky během vzplanutí používat dermokosmetický výrobek, jako je Eucerin AtopiControl Acute krém. Kromě licochalconu A obsahuje Acute krém chladivý Mentoxypropandiol a antibakteriální dekandiol. Nejprve naneste vaši lokální předepsanou léčbu, nechte vstřebat a poté použijte Eucerin AtopiControl Acute krém na oblast vzplanuté pokožky. Nakonec byste měli použít odpovídající pečující výrobek Eucerin, například Eucerin AtopiControl Tělové mléko nebo Lehkou tělovou emulzi na pokožku těla.
 
Více si můžete přečíst v článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí.

Zdroje

 1. WebMD
 2. Persistence of atopic dermatitis (AD): A systematic review and meta-analysis. Kim JP, Chao LX, Simpson EL, Silverberg JI. J Am Acad Dermatol. 2016 Oct; 75(4):681-687.e11.Epub 2016 Aug 17.
 3. Atopic dermatitis from adolescence to adulthood in the TOACS cohort: prevalence, persistence and comorbidities .Mortz CG, Andersen KE, Dellgren C, Barington T, Bindslev-Jensen C. Allergy. 2015 Jul; 7097):836-45. Epub 2015 Apr 16.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin