Jak se projevuje stárnutí kůže – Kvalitní péče o pleť je nejlepší prevencí jejího stárnutí

3 min čtení
Zobrazit více

Naše pleť začíná stárnout okolo 25. roku. Příčiny stárnutí pleti lze rozdělit do dvou skupin: vnitřní a vnější. Vnitřní faktory jsou přirozené, jsou výsledkem chronologického stárnutí a dědičnosti, a nelze je změnit. Vnější faktory však lze ovlivňovat prostřednictvím holistického přístupu k prevenci.

Struktura zralé pleti

Proces stárnutí kůže

Ke stárnutí dochází v důsledku kombinace přirozených, vnitřních faktorů a vnějších faktorů naší životosprávy. Stárnutí pleti probíhá v každé části struktury kůže.

Stárnutí postihuje všechny vrstvy kůže (1. vrstvy epidermis, 2. vrstvy dermis, 3. vrstvy podkoží) různým způsobem.

Kůže se skládá ze tří různých vrstev: epidermis, dermis a podkoží. Stárnutí se může projevit v každé z nich prostřednictvím odlišných viditelných projevů.

Vrstvy epidermis

  • Změny: pomalejší obnova kožních buněk, snížená tvorba lipidů.
  • Vnější projevy: hrubší a sušší povrch pleti s jemnými linkami a vráskami. Větší citlivost na UV záření a náchylnost vůči infekci, méně efektivní proces hojení. 

Vrstvy dermis
  • Změny: 1% roční úbytek kolagenu a pokles hladiny elastinu. Snížený krevní oběh. 
  • Vnější projevy: Méně pružná pleť, která se snáze poškodí a je náchylnější k tvorbě vrásek. Ztráta pružnosti pleti. Ztrácí se narůžovělý vzhled typický pro mladou pleť. 

Vrstvy podkoží
  • Změny: Snížení velikosti a množství tukových buněk. 
  • Vnější projevy: Ztráta objemu, hlubší vrásky a propadlé tváře. Zhoršené hojení ran.

Řešení

Kvalitní péče o pleť = prevence proti předčasnému stárnutí kůže

Stárnutí je přirozený proces, kterému nelze zabránit. Viditelné projevy stárnutí pleti je však možné zmírnit. Je užitečné se znovu zamyslet nad těmi oblastmi životního stylu, které mají vliv na naši pleť. Tyto zvenčí působící  faktory způsobují uvolňování volných radikálů v těle, proces známý jako oxidační stres. Volné radikály způsobují poškození všech částí kožních buněk a urychlení viditelných projevů stárnutí: vrásekztráty objemu a ztráty pružnosti pleti.

Vyhýbejte se dlouhodobému pobytu na slunci

Dlouhodobý a pravidelný pobyt na slunci vyvolává fotostárnutí.
Důsledné používání sluneční ochrany je nezbytné.

Jak dlouhodobé, tak běžné každodenní působení slunečního záření vyvolává proces zvaný fotostárnutí, způsobený oxidačním stresem. Účinky slunce na stárnutí pleti by se neměly podceňovat.

80 % předčasného stárnutí pleti je výsledkem škodlivých účinků UV záření.
Ačkoliv pleť sama má schopnost chránit se před sluncem zhnědnutím a zesílením epidermis, je to jen do určité míry.  Tato míra se u každého člověka liší a po překročení má za následek trvalé poškození kůže a zrychlení projevů stárnutí.

Kdykoliv se vystavujeme slunci, dokonce i v zimě, působí na naši pleť škodlivé UV záření. Více si o účincích UVA i UVB záření přečtěte zde. Může vést ke zhnědnutí, spálení, nerovnoměrné pigmentaci, stárnutí pleti, a v nejhorších případech dokonce i k rakovině kůže. Pro snížení škodlivých účinků slunce je třeba zvolit odpovědný přístup. Zařaďte vhodné výrobky s SPF ochranou do Vaší každodenní péče o pleť. Vhodné opalovací prostředky zvolte dle typu pleti, typu pigmentace a intenzity slunce v místě pobytu. Přečtěte si více o sluneční ochraně pleti obličeje.

Přestaňte kouřit

Chemické látky a nikotin v cigaretách vyvolávají oxidační stres podobným způsobem jako znečištěné ovzduší. Odvyknutí kouření je klíčovou součástí celostního přístupu k oddálení stárnutí pleti.

Vhodná péče o pleť

Kvalitní pleťový čisticí výrobek by měl být šetrný a pleť nevysušovat.
Pečující fáze správné pravidelné péče o pleť poskytuje klíčové účinné látky pro zpomalení procesu stárnutí.

Vzhledem k tomu, že stárnutí pleti začíná od 25. roku, měli bychom s preventivními kroky začít co nejdříve, chceme-li zpomalit tento proces a zabránit budoucím škodám. Poskytneme-li pleti kvalitní pravidelnou péči o pleť, pomůžeme zpomalit projevy stárnutí pleti. Zvolené výrobky by měly odpovídat tomu problému stárnutí pleti, který chcete řešit, ať už jsou to vrásky, ztráta objemu nebo ztráta pružnosti pleti.

Odlíčení čisticím přípravkem, který odstraňuje make-up a nečistoty, aniž by pleť zatěžoval, je prvním krokem. Měl by být šetrný a pleť nedehydratovat.

  • Tonizace pleti vhodnou pleťovou vodou pleť dočišťuje a připravuje na následnou péči.
  • Péče dodává pleti hydrataci a výživu, kterou potřebuje. Tím také pomůžete napravit následky stárnutí, mezi něž často patří suchá pleť
  • Pokud během dne plánujete pobyt na slunci, měli byste použít účinnou sluneční ochranu pleti obličeje.

Zdravá strava

Čerstvé ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou vitamíny C, A a E.

Zdravá pleť potřebuje hydrataci také zevnitř. 

Pití podporuje hydrataci pokožky.

Stejně jako má oxidační stres na pleť škodlivé účinky, může konzumace správných potravin přispět k omezení tohoto procesu. Strava s dostatečným obsahem čerstvého ovoce a zeleniny je bohatá na antioxidanty a stopové prvky. Antioxidanty jsou molekuly se schopností neutralizovat volné radikály. Úprava jídelníčku tak, aby obsahoval více těchto důležitých potravin, může pomoci zpomalit nejen stárnutí způsobené vnějším oxidačním stresem, ale také stárnutí přirozené, které je vnitřní příčinou stárnutí pleti.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin