Suchá pokožka těla – Příčiny, příznaky a řešení

10 min čtení
Zobrazit více

Kůže je jedním z našich nejdůležitějších orgánů, protože nás chrání proti okolnímu prostředí. Propůjčuje nám náš vzhled, je smyslovým orgánem hmatu, reguluje tělesnou teplotu a chrání nás proti infekcím. Když je však naše kůže suchá, může být na dotek hrubá a napjatá, šupinatá a může svědit či bolet. Tím je narušena její schopnost správně fungovat - hmat je méně citlivý a zvyšuje se riziko poškození v důsledku působení UV záření a předčasného stárnutí, také infekce mohou být častější. Často však lze najít účinná řešení v podobě dermokosmetické péče určené pro suchou pokožku.

Projevy A Příznaky

Suchá pokožka těla - velmi častý problém

Suchá pokožka je zásadní příčinou kožních problémů, více než 40 % dermatologických ošetření má souvislost se suchou pokožkou. Ta se může objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji na rukou, nohou a holeních, neboť tyto oblasti jsou více než ostatní vystavovány vnějším faktorům, které mohou jejich stav dále zhoršit, např. chladnému počasí. Často se suchá pleť objevuje také na obličeji.

Suchá pokožka není schopna regulovat svoji hydrataci.
Vnitřní a vnější faktory mohou narušit schopnost hydratace kůže a vést k velmi suché pokožce.

Extrémně suchá pokožka těla může být napjatá, šupinatá, silně svědící až bolestivá, a dokonce extrémně hrubá a popraskaná. Nicméně nemusí být vždy zřejmé, že příčinou těchto příznaků je právě vysušení pokožky.  

 • Suchá pokožka
  Nejprve se nedostatek hydratace může projevovat jako mírné napětí a zhrubění pokožky. 
 • Velmi suchá pokožka
  Později pokožka ztrácí další vlhkost, stává se hrubší a může mít popraskaný nebo šupinatý vzhled, a často také svědí. 
 • Extrémně pokožka
  Pokud není suchá pokožka dostatečně ošetřována, může dojít k poškození pokožky, extrémnímu pocitu napětí a pokožka může být extrémně hrubá, šupinatá až popraskaná. V této fázi ji může doprovázet také velmi intenzivní svědění.

Postižené oblasti suché pokožky těla

V důsledku častého mytí bývá pokožka rukou přesušená.

Suchá pokožka se může vyskytovat kdekoliv na těle, velmi často se vyskytuje na rukou, chodidlech, loktech, kolenou a holeních. Suchá pokožka na chodidlech je běžná a často má za následek popraskané paty, které jsou v  závažnějších případech bolestivé až zanícené. 

Suchá pokožka způsobená mytím agresivními mycími prostředky většinou postihuje celé tělo. Časté mytí přispívá k suché pokožce nicméně zejména na rukou, neboť ruce jsou v každodenním styku s vodou a mycími prostředky nejvíce.

Citlivá pokožka

Suchá pokožka těla je často citlivá, přesto není citlivost pokožky vždy způsobena její dehydratací.  Pokožka některých jedinců je přirozeně citlivá, i když je dobře hydratovaná. V obou případech je důležité vyhnout se kosmetickým výrobkům, které obsahují dráždivé parfemace a barviva. Vždy se přesvědčte, že výrobek byl dermatologicky testován na citlivé pokožce.

Suchá pokožka a kožní onemocnění

Při kožních onemocněních, jako je lupénka nebo atopický ekzém, může být pokožka zarudlá, šupinatá a může svědit.

Suchá pokožka může také souviset s některými onemocněními:

 • Xeróza je patologicky suchá pokožka, která může mít různé příčiny. Toto označení pochází z řečtiny, kde "xero" znamená "suchá", a "osis" znamená "nemoc". 
 • Keratóza Pilaris (někdy označována také jako "kuřecí kůže") je běžným onemocněním v souvislosti se suchou pokožkou. Vzniká, když se ve vlasových folikulech v pokožce hromadí příliš mnoho keratinu. Oblasti postižené kůže – nejčastěji na zadní straně horní paže – jsou pokryty velkým množstvím malých bílých nebo lehce načervenalých pupínků a pokožka je na dotek hrubá a nerovná.
 • Atopický ekzém a lupénka také souvisejí se suchou pokožkou, ačkoli tato onemocnění mají základní zánětlivé příčiny. Pokožka při těchto onemocněních bývá zarudlá, šupinatá a silně svědí.   
 • Poruchy metabolismu, jako je diabetes mellitus a onemocnění ledvin také mohou zvyšovat riziko vysušování pokožky.

Doporučení

Pokud si nejste jisti příznaky nebo se tyto příznaky na pokožce zhoršují, doporučujeme se obrátit na Vašeho dermatologa pro osobní konzultaci.

Pokud potřebujete další informace, které Vám pomohou určit příčinu kožního problému a jakou péči máte zvolit, může Vám pomoci naše diagnostika pleti.

Příčiny A Faktory

Pochopení příčin suché pokožky těla

Existuje mnoho příčin a přitěžujících faktorů suché pokožky těla, od životního prostředí a nevhodné kosmetické péče po onemocnění jako je lupénka nebo atopický ekzém nebo keratóza pilaris. Pokožka funguje jako ochranná bariéra našeho těla, a je neustále vystavována vnějším i vnitřním vlivům.

Vnější vlivy

Nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF), které v kůži vážou vodu, má za následek dehydrataci horních vrstev pokožky.

 • Vnější faktory způsobují narušení přirozené bariérové funkce kůže, což má za následek zvýšený úbytek hydratace pokožky. 
 • Narušení povrchové kožní bariéry z důvodu ztráty životně důležitých lipidů brání zadržování vlhkosti v pokožce a rychlost úbytku vody z pokožky se zvyšuje. 
 • Když dehydratace zasáhne i hlubší vrstvy pokožky, dojde k narušení důležitých hydratačních kanálků a cirkulace vody v tkáních je snížena.

Vnější příčiny

Hlavními vnějšími příčinami výše uvedeného procesu jsou životní prostředí a péče o pokožku:

Přílišné vystavování UV záření může vést ke stárnutí pokožky a dehydrataci.
Doporučujeme omezit čas koupele a teplotu, neboť dlouhé koupání může vést k odpařování vlhkosti z pokožky.
Některé léky mohou způsobit dehydrataci pokožky, proto doporučujeme poradit se s lékařem.

Životní prostředí

 • Nepříznivé klimatické podmínky - horký, chladný a suchý vzduch poškozují bariérovou funkci kůže. 
 • Sezónní změny - příznaky suché pokožky se často zhorší během zimy nebo léta. 
 • Ultrafialové (UV) záření může urychlit stárnutí pokožky a pokožka se s rostoucím věkem stává náchylnější k vysychání. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí a předčasném stárnutí pokožky.

Nevhodná péče o pokožku
 • Časté mytí, nebo dlouhé a horké koupele či sprchy připravují pokožku o lipidy, které tvoří její bariéru. 
 • Nevhodná péče o pokožku – je důležité dodržovat pravidelnou péči a používat výrobky určené pro suchou pokožku. Je obzvláště důležité nepoužívat agresivní mýdla, která pokožku připravují o její přirozené lipidy.

Užívání léků
Suchá pokožka je vedlejším účinkem mnoha léků. Běžně používané léky, které mají tento vedlejší účinek jsou diuretika na regulaci  krevního tlaku, které zvyšují rychlost vylučování vody z těla a některá antibiotika a perorální léky proti akné. Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, pokud se obáváte, že Vaše léky mohou mít negativní vliv na stav Vaší pokožky.

Vnitřní faktory

Genetika 
Hydratační rovnováha kůže je dána také geneticky. Někteří lidé mají mastnou pleť a někteří suchou, a tyto kožní typy jsou dědičné, ačkoliv ne každý jedinec musí mít stejný typ pleti jako jeho rodiče. Kožní onemocnění, jako je atopický ekzém, lupénka, diabetes nebo ichtyóza nebo keratóza pilaris často mají genetickou souvislost.

Během těhotenství může být pokožka dehydratovaná a svědit.
Vyvážená strava bohatá na vitamíny a živiny, je nezbytná pro zachování zdraví pokožky.

Hormonální vlivy
Změny v množství některých hormonů, zejména estrogenu a testosteronu, mohou ovlivnit hladinu hydratace pokožky a lipidů. To je zvláště patrné po menopauze, kdy pokožka začíná být suchá z důvodu poklesu produkce estrogenu. 
Suchá pokožka se může projevit i během těhotenství v důsledku hormonálních změn a zvýšené spotřebě tělesných tekutin.

Strava 
Jako každý jiný orgán i kůže vyžaduje řadu důležitých živin, aby mohla správně fungovat. Patří mezi ně nenasycené mastné kyseliny a vitamíny. Jejich nedostatek může přispívat k vysychání pokožky. 

Věk 
S přibývajícím věkem se zpomalují vnitřní procesy, které probíhají v pokožce, a snižuje se produkce lipidů. Množství vody v pokožce a její schopnost zadržovat vlhkost je také snížena. Tyto faktory vedou k suchosti, která opět přispívá ke stárnutí pokožky a tvorbě jemných linek a vrásek. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.

Další Faktory

Faktory, které mohou přispívat k suché pokožce těla

Kromě hlavních příčin suché pokožky těla ovlivňuje závažnost vysušování pokožky také několik dalších faktorů. Jejich znalost Vám pomůže vyhnout se jim a tím snížit jejich dopad.

Nejlepší čas na hydrataci je, když je pokožka čistá a ještě vlhká, tedy ihned po koupeli nebo sprchování.
Vždy si vybírejte sluneční ochranu s vysokým SPF.
Některá povolání, například kadeřnice, přicházejí do častého kontaktu s vodou a chemickými látkami, které mohou vysušovat jejich ruce.

Nedostatečná péče
Pokud suché pokožce neposkytneme rychlé a účinné ošetření, může se její vysušování zhoršovat a způsobovat komplikace v celkovém stavu pokožky.

Sluneční záření  
Při ochraně suché pokožky před slunečním zářením je důležité, aby sluneční ochrana obsahovala odpovídající ochranný faktoru (SPF). Zvolte si takový výrobek, který pokožku hydratuje a zcela určitě neobsahuje dráždivé parfemace a barviva, neboť suchá pokožka je náchylnější k podráždění, než normální pokožka.

Riziková povolání
Některá povolání vyžadují práci v podmínkách, které mohou zvyšovat riziko suché pokožky. Jedná se zpravidla o povolání, kde dochází k působení příčin suché pokožky, jako je práce v horkých nebo chladných podmínkách (zemědělec/rybář), časté používání mycích přípravků (lékař / zdravotní sestra / kadeřnice), nebo vystavování chemickým látkám (automechanik/uklízečka).

Dehydratace 
Pokožka získává svoji vlhkost z těla a je tedy závislá na množství vody v těle. Když je tělo dehydrované, snižuje dodávky vody do kůže, což může přispívat k jejímu vysušování. Starší lidé mají větší sklon k dehydrataci, neboť pocit žízně se s věkem snižuje.  

Kouření 
Cigarety obsahují mnoho toxinů, včetně nikotinu, které mají negativní vliv na cirkulaci krve, což má za následek omezený metabolismus kůže a někdy také její dehydrataci. 

Řešení

Péče o suchou pokožku těla

Suchá pokožka je způsobena narušením bariérové funkce kůže, což vede k nedostatku přirozených hydratačních faktorů (NMFs) a snížení schopnosti pokožky vázat vodu. Proto suchá pokožka potřebuje pravidelnou kosmetickou péči, která kožní bariéru dále neohrozí a naopak doplní chybějící přirozené hydratační faktory.

Velmi suchá až extrémně suchá pokožka a suchá pokožka u pacientů s atopickým ekzémem, cukrovkou nebo lupénkou vyžaduje odpovídající výrobky dle závažnosti dehydratace. Při výběru kosmetických výrobků pro děti, se vždy přesvědčte o jejich vhodnosti pro věk vašeho dítěte nebo se poraďte s vaším lékárníkem a/nebo lékařem.

Doporučená péče o suchou pokožku těla

Spíše než třením osušte vlhkou pokožku přikládáním ručníku. Zůstane-li pokožka mírně vlhká, lépe vstřebá hydratační přípravek.
Chcete-li zabránit ztrátě hydratace, je nezbytné používat hydratační výrobky pravidelně.

Mytí suché pokožky těla
Nejčastěji bývá pokožka suchá v důsledku narušené kožní bariéry, proto je důležité používat účinné, ale šetrné mycí prostředky, které pokožku nepřipraví o její přirozenou ochrannou funkci. Složení obohacené o přirozené hydratační faktory, jako je urea, také pomůže obnovit hydratační rovnováhu pokožky. 


Hydratace suché pokožky těla
První podmínkou hydratačních výrobků pro suchou pokožku je, že musí obnovovat hydratační rovnováhu v horních vrstvách pokožky. Ureakyselina mléčná a další hydratační faktory vážou vlhkost v horní vrstvě pokožky - stratu corneu. Pro péči o velmi suchou, hrubou pokožku obvykle postačí 5% koncentrace urey. Extrémně suchá, hrubá, šupinatá, svědící a olupující se pokožka vyžaduje vyšší 10% koncentraci urey. Řada pro suchou pokožku EucerinUreaRepair PLUS obsahuje tělová mléka a krémy, krémy na ruce a nohy a masti s obsahem 5% a 10% urey.

Zejména na loktech se často objevuje suchá pokožka.
Je důležité dodržovat pravidelnou péči speciálními přípravky pro suchou pokožku.

Suchá, hrubá a napjatá pokožka může být způsobena narušením kožní bariéry v důsledku nedostatku kožních lipidů a látek, které vážou v pokožce vlhkost. Výrobky Eucerin UreaRepair PLUS  řeší tyto nedostatky pomocí dermatologicky ověřených aktivních látek: 
 
 • Doplnění urey a dalších přirozených hydratačních faktorů vede ke zlepšení hydratace ve stratu corneu
 • Ceramidy obnovují lipidovou kožní bariéru, a tak brání transepidermálnímu úbytku vody. 

 
Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 5% Urea a Eucerin UreaRepair PLUS Tělový krém 5% Urea jsou ideální pro každodenní péči o suchou, hrubou a napjatou pokožku, zatímco Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 10% Urea je ideální pro každodenní péči o extrémně suchou, šupinatou, svědící a olupující se pokožku.  
Tato řada obsahuje také odpovídající výrobky pro péči o suchou pokožku rukou a nohou: Eucerin UreaRepair PLUS Krém na ruce 5% Urea, Eucerin UreaRepair PLUS Krém na nohy 10% Urea a Eucerin UreaRepair PLUS Pěna na nohy 10% Urea.
Na postižené oblasti je třeba často používat vhodný hydratační přípravek.

Ochrana suché pokožky těla proti UV záření
Pokud budete trávit čas venku, je vhodné se před působením slunce chránit vhodným oděvem a přípravky s UV filtry. Je důležité, aby přípravky sluneční ochrany nejen působily proti UV záření, ale také obsahovaly hydratační látky. Opalovací výrobky pro suchou pokožku by neměly obsahovat dráždivé parfemace a barviva, protože suchá pokožka je více náchylná k podráždění. Eucerin výrobky na opalování pro suchou pokožku nabízejí sluneční ochranu s UV filtry v souladu s požadavky EU a s antioxidačním licochalconem A na ochranu proti oxidačnímu stresu a předčasnému stárnutí pokožky.

Prevence faktorů, které přispívají ke vzniku suché pokožky

Je důležité nejen dodržovat pravidelnou kosmetickou péči (čištění, hydratace), ale také se vyhýbat faktorům, které přispívají k suché pokožce. Tak pomůžete zmírnit závažnost suché pokožky a nutnost léčby:

Doporučujeme nepoužívat agresivní mýdla, která pokožku připravují o přirozené kožní lipidy.
Pití je nezbytné, neboť naše pokožka je závislá na množství vody v těle.

 • Vyhýbejte se suchému vzduchu - v horkém a chladném počasí omezte pobyt venku a ve vytápěných vnitřních prostorách používejte zvlhčovač.  
 • Zkraťte čas trávený v horké vodě - dlouhé koupele nahraďte rychlým sprchováním.  
 • Při mytí nádobí používejte rukavice - vyhnete se kontaktu s teplou vodou a agresivními čisticími prostředky.  
 • Noste oblečení z přírodních materiálů jako bavlna a hedvábí, které nedráždí pokožku. Vlna je přírodní, může však dráždit, proto se vyhněte přímému kontaktu s pokožkou.  
 • Snažte se používat prací prostředky bez barviv a parfémů, neboť mohou po vyprání ulpět na oblečení a dráždit suchou pokožku. 
 • Používejte kosmetické výrobky bez alkoholu, parfemace a barviv, tak zabráníte podráždění. 
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin každý den, zejména u starších osob.

 

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin