Jak se projevuje keratóza pilaris
neboli nemoc "kuřecí kůže" – Příčiny keratózy pilaris

4 min čtení
Zobrazit více

Jak vzniká keratóza pilaris?

Keratóza pilaris (známá také jako keratosis follicularis a folikulární keratóza) je neinfekční kožní onemocnění

Nadprodukce keratinu ucpává vlasové folikuly a tvoří se drobné pupínky. V důsledku toho dochází k zesilování vnějších vrstev kůže, zejména v horní části paží a stehen, ale také na hýždích a obličeji. Tvoří se malé pupínky a pokožka je na dotek hrubá a nerovná - proto je keratóza pilaris často označována jako ‚kuřecí kůže‘.

Drobné pupínky tělové, červené nebo hnědé barvy se objevují na pokožce.

Genetická porucha, která postihuje především mladé lidi: první příznaky keratózy pilaris se obvykle objevují již v dětství a jsou velmi časté u dospívajících. Kuřecí kůže může s rostoucím věkem vymizet, nebo se může opakovaně vracet.

Na keratózu pilaris bohužel neexistuje žádný známý lék, její příznaky však lze zmírňovat pravidelnou kosmetickou péčí o pokožku pomocí vhodných olejů, peelingů a tělových krémů.

Jak se projevuje keratóza pilaris?

Drobné pupínky na pokožce mohou být příznakem keratózy pilaris
Keratóza pilaris může způsobovat stres

Příznaky keratózy pilaris jsou malé pupínky, které mívají tělovou nebo červenou barvu na světlé pokožce a hnědé zbarvení na tmavé pokožce. Objevují se na pažích, stehnech, hýždích nebo obličeji a někdy bývají přirovnávány k ‚husí kůži‘. Vyskytnou-li se tyto příznaky na jiných částech těla, měli byste se poradit s lékařem nebo dermatologem.
  
Tyto pupínky velikosti špendlíkové hlavičky (keratózy) jsou neškodné a obvykle nezpůsobují žádnou bolest. Pokud se příznaky objeví  na jasně viditelných partiích těla, může keratóza pilaris způsobovat nepříjemné pocity a problém, který začal jako kosmetický, může přejít také do psychologických obtíží.
 
Zejména suchá pokožka je náchylná ke vzniku ‚kuřecí kůže‘. Příznaky keratózy pilaris se zhoršují v podmínkách nízké vlhkosti (např. v zimě) a při vyšší vlhkosti se často zlepšují (např. v létě). Keratóza pilaris může souviset také s atopickým ekzémem.

Co způsobuje kuřecí kůži?

Přesné příčiny nejsou známy, ale vzhledem k tomu, že u velkého procenta těch, kteří kuřecí kůží trpí, se tato porucha vyskytla i u dalších rodinných příslušníků (je-li u jedno z dvojčat diagnostikována keratóza pilaris, objeví se obvykle i u druhého), je velmi pravděpodobné, že se jedná o poruchu genetickou a dědičnou

Víme, že pupínky se tvoří v důsledku nadměrné produkce keratinu. Protein keratin zajišťuje stabilitu tělesné tkáně a je stavebním kamenem našich vlasů a nehtů. V případě keratózy se přebytek vytvořeného keratinu hromadí ve vlasových folikulech, které ucpává. Výsledkem je, že pokožka zesiluje a pupínky se mění ve tvrdé zátky.

Jak zmírnit příznaky keratózy pilaris?

Důkladná každodenní hydratace může pomoci zmírnit příznaky

Přestože na kuřecí kůži neexistuje žádný lék, její příznaky lze zmírňovat vhodnou pravidelnou kosmetickou péčí a dalšími opatřeními (jako je strava).
 
Prvním krokem k péči o keratinizovanou pokožku je důkladná osobní hygiena. Mírné příznaky lze významně zlepšit pravidelným používáním hydratačních výrobků.

Zejména tělová mléka s ureou (jeden z vlastních přirozených hydratačních faktorů pokožky) jsou vhodná pro každodenní péči o pokožku. Urea v pokožce váže hydrataci a zabraňuje keratinizaci. Pro nejlepší výsledky používejte tělová mléka nebo krémy, které jsou bez obsahu parfémů a barviv, a výrobek nanášejte několikrát denně na postiženou oblast těla.

Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 10% Urea poskytuje velmi suché a hrubé pokožce okamžitou úlevu, která trvá až 48 hodin

Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 10% Urea bylo vyvinuto speciálně pro intenzivní péči o suchou pokožku a je často doporučováno pro ošetření pokožky s keratózou pilaris. Složení kombinující ureu a další přirozené hydratační faktory a ceramidy (cenné kožní lipidy) přináší suché pokožce okamžitou úlevu. Pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a zanechává pokožku hladkou a pružnou.

Rozsáhlé klinické a dermatologické studie na suché pokožce prokázaly účinnost výrobku při řešení suché pokožky a keratózy pilaris. Výzkum ukázal významné zmírnění příznaků suché pokožky při každodenním používáním.¹
 
 
1 Treatment of Xerosis with a topical formulation containing Glyceryl Glucoside, Natural Moisturizing Factors and Ceramide; Weber a kol.., JCAD 2012s

Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 10% Urea přináší intenzivní hydrataci

Pravidelná kosmetická péče o pokožku, která pomáhá zmírňovat příznaky keratózy pilaris

Mytí

Postiženou oblast důkladně jednou nebo dvakrát denně omyjte přípravkem bez obsahu mýdlových složek.

Zjistit více

Peeling

Pravidelná šetrná exfoliace vrchní vrstvy pokožky pomůže uvolnit a odstranit všechny ‚zátky‘, které se vytvořily. Vhodná je mořská sůl, výrobky s obsahem ovocných kyselin a také mléko. Peeling - především u pleti obličeje - doporučujeme používat střídmě a ne příliš často, aby nedošlo k podráždění citlivé pokožky nebo zhoršení jejího stavu.

Zjistit více
použití krému

Péče

Každodenní hydratace pomocí tělového mléka s obsahem urey, jako je Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 10% Urea. Mléko jemně vmasírujte do pokožky, dokud se zcela nevstřebá. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, nechte mléko působit přes noc. Postiženou část těla můžete zabalit potravinovou fólií pro zvýšení hydratačních účinků.
Také krémy s vitamínem A (retinoidy) nebo oleje s vitamínem E (například kokosový olej nebo olivový olej) mohou pomoci zmírnit příznaky.

Zjistit více

Jak dále pomoci léčbě keratózy pilaris

Doporučujeme vyzkoušet více způsobů léčby keratózy pilaris a zjistit, které pro vás jsou a nejsou účinné. Lidé s keratózou pilaris zjistili, že následující kroky mohou pomoci:

Exfoliace může pomoci se zmírněním kuřecí kůže - a sauny a parní lázně exfoliaci usnadňují
Vyvážená strava bohatá na vitamíny a živiny je pro zdravou pokožku důležitá

Sauny a parní lázně

Pomáhají změkčovat pokožku, což usnadňuje exfoliaci a odstraňování odumřelých kožních buněk. 

Strava

Osoby s keratózou pilaris by rozhodně měly konzumovat zdravou stravu. Doporučujeme vyhýbat se potravinám, které mohou vyvolávat alergické reakce, jako je lepek. Také si můžete nechat udělat alergologické testy a zjistit, zda trpíte intolerancí k některé látce. 
Dále doporučujeme vypít alespoň dva litry vody denně a vyhýbat se nezdravým sladkým a šumivým nápojům.

Přestože na kuřecí kůži neexistuje žádný známý lék, vhodnou pravidelnou kosmetickou péčí a pravidelnou hydratací pomocí výrobků bohatých na ureu, například Eucerin UreaRepair PLUS Tělového mléka 10% Urea, lze příznaky zmírnit a pokožku vyhladit. 

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin