ekzém na rukou

Druhy ekzémů: Jak pečovat o ekzematickou pokožku

6 min čtení
Zobrazit více

Co je to ekzém

Pod slovem ekzém najdeme různé neinfekční zánětlivé změny na kůži. Ekzém se často projevuje zarudlými a svědivými oblastmi kůže. 

Mezi typické příznaky ekzému patří:

  • Svědění
  • Zarudnutí 
  • Puchýřky na kůži
  • Mokvání
  • Tvorba krust na kůži
  • Šupinatění
  • Hrubší struktura kůže

Existuje akutní a chronický ekzém, jehož příznaky jsou v podstatě stejné. Akutní a mírný ekzém, který není příliš výrazný, nezpůsobuje vážná vzplanutí na kůži a dá se pomocí správné péče zmírnit.

ženské nohy
Mezi nejčastější příznaky ekzému a atopické dermatitidy patří právě svědění kůže.

Na kterých částech těla se ekzém vyskytuje

Ekzém může postihnout jakoukoli část těla. Mezi nejčastější místa výskytu patří:

  • Ruce a paže
  • Lokty a zadní strana kolen
  • Obličej
  • Kožní záhyby
  • Pokožka hlavy

Ekzém na loktech a rukou patří mezi rozšířený druh. Může se jednat o kontaktní nebo atopickou dermatitidu. Ekzém na obličeji se často vyskytuje hlavně na tvářích a nose. 

Jaké druhy ekzému existují

 

Atopická dermatitida

Atopickou dermatitidu někdy najdete také pod označením atopický ekzém. Jedná se o chronické zánětlivé neinfekční kožní onemocnění. Může se objevit jak na těle, tak i na obličeji. Mezi typické znaky atopického ekzému patří suchá až šupinatá pokožka.

Atopická kůže je silně podrážděná a velmi svědivá. Jde o nejčastější druh ekzému u dětí (dalšími jsou pak seboroický ekzém a neruodermatitida). 

Přečtěte si, jak se projevuje a léči atopický ekzém.

 

Seboroický ekzém

Seboroický ekzém neboli seboroická dermatitida je vyrážka, která se objevuje především na pokožce hlavy. Ale vyskytnout se může i v obočí nebo v okolí nosu, kde způsobuje mastné šupinaté zarudnutí.  

 

Kontaktní dermatitida

Jedná se o alergický kontaktní ekzém. Nejčastěji se vyskytuje na pažích a rukou. Právě tyto části těla přicházejí nejčastěji do kontaktu s potenciálně dráždivými látkami. 

 

Dyshidrotický ekzém

Co způsobuje dyshidrotický ekzém není doposud zcela jasné. Často postihuje osoby, které už trpí jinými druhy ekzému. Projevuje se malými, ale intenzivně svědícími puchýřky na dlaních, chodidlech, okrajích prstů na rukou i na nohou.  

 

Numulární ekzém

Numulární ekzém neboli numulární dermatitida se objevuje na pažích, nohách, rukou nebo trupu. Vyznačuje se roztroušenými kruhovitými, svědivými a v některých případech i mokvajícími skvrnami.

 

Stázová dermatitida

Stázovou dermatitidu najdete také pod názvem žilní ekzém nebo gravitační dermatitida. Jde o druh ekzému, který postihuje především osoby s žilní nedostatečností – tedy špatným prokrvením dolních končetin. Většinou se proto objevuje zejména na nohách starších lidí.

Co pomáhá proti ekzému

Podle toho, o jaký druh ekzému se jedná a jaká je četnost vzplanutí, pomáhají různé metody, jak ekzém zmírnit. Nejdůležitější je sledovat sebe a své tělo. Díky tomu nejlépe zjistíte, co ekzém vyvolává a co vaší pokožce pomáhá. 

Existuje řada doporučení, jak předejít recidivám a zároveň najít úlevu od příznaků ekzému. 

 

1. Vyhýbejte se spouštěčům

Prvním krokem, jak zmírnit příznaky ekzému, je vyvarovat se všeho, co ho může vyvolat. Mohou to být například některé látky jako například nikl nebo různé čisticí prostředky. Pro některé druhy ekzému ale může být spouštěčem konkrétní jídlo nebo dokonce stres. 

2. Neškrábejte si svědivá místa

Přestože ekzém opravdu hodně svědí, snažte se ho neškrábat. Příznaky ekzému se tím totiž zhoršují a nutkání škrábat se, zesiluje. Tím se spustí začarovaný kruh neustálého svědění kůže a škrábání, které vede k většímu poškození. 
 
3. Správně o pokožku s ekzémem pečujte 

Příznaky ekzému můžete zmírnit i správnou péčí o pokožku. Doporučujeme ji zregenerovat pomocí speciálních pečujících přípravků. Při péči o suchou pokožku a zmírnění ekzému nezapomínejte ani na důkladnou hydrataci. 

Vyberte si krém na ekzém, který obsahuje účinné látky s prokázaným zmírňujícím nebo hydratačním účinkem. Naopak se vyhněte dráždivým látkám a přílišné parfemaci v kosmetice. 

Jednou z prokazatelně zklidňujících látek je například urea (močovina). 

Urea udržuje vyrovnané pH pokožky a pomáhá jí vázat vodu a tím zvyšuje její hydrataci. Díky tomu také zmírňuje akutní svědění při vzplanutí ekzému. 

Ekzematické pokožce pomáhá například speciálně vyvinutá pečující řada Eucerin UreaRepair. Je vhodná pro podrážděnou a svědící pokožku, posiluje její ochrannou bariéru a zvyšuje hydrataci. Je vhodná pro denní použití i pro velmi suchou pokožku s mírnými projevy ekzému.

Pro extrémně suchou a podrážděnou pokožku s atopickým ekzémem pomáhá řada Eucerin AtopiControl. Obsahuje účinné látky jako omega-6 mastné kyseliny nebo licochalcon A, který přináší okamžité zklidnění během vzplanutí. Zklidňuje svědění a zarudnutí a snižuje potřebu kůži škrábat.

Doporučujeme

Info: Pokud máte příznaky ekzému, měli byste se v každém případě poradit se svým dermatologem. Ten vám poradí další léčbu.  

4. Vyhýbejte se stresu

Častým spouštěčem ekzému je stres. Proto ve svém každodenním životě věnujte zvláštní pozornost zmírňování stresových situací a vyhýbejte se věcem, které vás stresují.

Prvním krokem je sebereflexe. Co je pro vás dobré? Co vás stresuje? Jak můžete tyto situace řešit v budoucnu? Můžete se těmto situacím úplně vyhnout? Nebo existuje způsob, jak s nimi lépe žít?

5. Zdravá strava

Vyvážená strava bohatá na různé druhy ovoce a zeleniny je nejen zdravá, ale může být i zábavná. Věnujte čas přípravě jídla a jeho konzumaci – budete si ho tak více užívat! Nezapomeňte také pít dostatek vody. Tekutiny podporují metabolismus kožních buněk a jsou nezbytné pro udržení rovnováhy hydratace pokožky.

Snažte se vyhnout cukru, pšeničné mouce, tučným snackům a umělým přísadám. Dbejte na to, aby vaše jídlo nebylo příliš kořeněné, protože to může pokožku dále dráždit. A co je nejdůležitější, snažte se zjistit, které potraviny u vás vyvolávají nesnášenlivost a alergie. Alergický test u dermatologa vám pomůže vyhnout se těmto látkám v budoucnu. 

6. Jak pečovat o pokožku se sklonem k atopii v zimě

V chladném období topení vysušuje vzduch v místnosti, což může vést ke zvýšené ztrátě vlhkosti pokožky. Zvýšená suchost pokožky umožňuje znečišťujícím látkám a alergenům snáze pronikat do pokožky, což může zhoršit atopickou dermatitidu nebo vést ke svědivému ekzému.

V zimě používejte zvlhčovače vzduchu, pokožku vyživujte olejovými koupelemi pro úlevu a poté denně používejte vhodnou péči o pokožku. Vhodný je například Eucerin AtopiControl Sprchový olej, posiluje přirozenou ochrannou bariéru pokožky a chrání ji před vysušením.

7. Osvěžte pokožku v létě

V létě naopak teplo může zesílit svědění a další příznaky ekzému. V noci používejte tenké přikrývky, abyste se příliš nepotili. V horkých letních dnech pokožku osvěžte chladnou sprchou. Po sprchování i v rámci každodenní péče používejte produkty určené pro suchou a hypersenzitivní pokožku. Eucerin AtopiControl Tělové mléko můžete nanášet několikrát denně, abyste předešli zhoršení příznaků. 

8. Dodržujte hygienické standardy

Prostředí, ve kterém se pohybujete a se kterým přicházíte do přímého kontaktu, má velký vliv na stav pokožky.

Zde je několik tipů pro ložnici bez alergenů: 

  • Na matracích používejte protiroztočové potahy.
  • Matrace pravidelně vysávejte.
  • Lůžkoviny perte minimálně jednou týdně na 60 °C.
  • Vždy noste pyžamo a pravidelně ho měňte.
  • Upřednostňujte hladké látky, aby nedocházelo k podráždění pokožky.
  • Roztoči milují vlhko, proto denně větrejte přikrývky.
     

9. Zdravý životní styl

U ekzému nestačí vést zdravý životní styl jen občas. Tělo totiž zůstává náchylné k novým vzplanutím. Proto prospějete sobě i své pokožce, pokud do svého denního režimu zavedete pravidelnost, zbavíte se špatných návyků a začleníte zdravé rutiny.

Související články

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin