Atopická dermatitida na těle

Atopický ekzém – Co používat na různé části těla?

3 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida se může objevit kdekoliv na těle. V tomto článku se dozvíte, které oblasti bývají s největší pravděpodobností postiženy, jaké jsou příčiny a spouštěče onemocnění a jak pečovat o atopickou pokožku.

Jaké části těla jsou nejčastěji postiženy atopickou dermatitidou?

Některé části těla jsou více vystaveny faktorům vnějšího prostředí než jiné: naše tvrdě pracující ruce pravidelně myjeme a také je u nich největší pravděpodobnost kontaktu s chemickými látkami. Při tomto typu expozice je pokožka náchylná k atopické dermatitidě. Dalším faktorem, který má vliv na místo výskytu, je věk. 

Pojďme se podívat na některé z nejčastěji postižených oblastí:

atopický ekzém na loktech
Atopická dermatitida se často objevuje na vnitřní straně loktů

Obličej a krk: atopický ekzém na obličeji je běžný u kojenců a dětí a objevuje se na tvářích, za ušima, na krčních záhybech u kojenců a v citlivé oblasti okolo očí. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na obličeji a Atopická dermatitida na očních víčkách.

Hlava a vlasová pokožka: seboroická dermatitida (často označovaná jako mléčná krusta) se běžně vyskytuje u kojenců, ale i dospělí mohou trpět atopickou dermatitidou na vlasové pokožce. Přečtěte si více ve článku Atopická dermatitida na vlasové pokožce.

Ruce: běžnější u dospělých než u dětí, atopický ekzém na rukou je často způsoben reakcí na chemikálie, častým mytím a/nebo teplotními změnami, kterým jsou ruce vystaveny. Přečtěte si více ve článku Atopická dermatitida na rukou.  

Paže a nohy: Zejména u kojenců a dětí se atopická dermatitida objevuje na rukou a nohou. Přečtěte si více v článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí.

Co způsobuje a/nebo vyvolává atopickou dermatitidu na různých částech těla?

Atopická dermatitida je zánětlivé suché kožní onemocnění. Do značné míry je dáno geneticky a souvisí s narušenou bariérovou funkcí pokožky a imunitního systému. Jakmile má jedinec predispozici k tomuto onemocnění, je řada faktorů, které mohou vyvolat příznaky. Přečtěte si o nich ve článku Znalost atopické dermatitidy

Dráždivé látky a alergeny ve vnějším prostředí mohou u osob s predispozicemi vyvolat reakci a - v některých případech - mohou vyvolat podobnou reakci i u jedinců, kteří v minulosti nikdy atopickou pokožku neměli. To je častý případ u kontaktní dermatitidy na rukou a někdy také u atopické dermatitidy na očních víčkách. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na rukou a Atopická dermatitida na očních víčkách.

Jak mám pečovat o atopickou pokožku na různých částech těla?

ekzém na pažích
Atopická dermatitida se běžně vyskytuje na pažích

Protože na atopickou dermatitidu neexistuje žádný známý lék, nejlepší způsob péče o pokožku je rozpoznat a vyhýbat se potenciálním spouštěčům, a tím oddálit a zmírnit příznaky. Přečtěte si více o opatřeních, která vám mohou pomoci, ve článku Znalost atopické dermatitidy

Zdravotnická léčba a pravidelná a účinná kosmetická péče mohou také pomoci příznaky lépe zvládat. Atopická dermatitida má dvě odlišné fáze:

Péče, kterou poskytujete vaší pokožce nebo pokožce vašeho dítěte, by měla být přizpůsobena konkrétní fázi a konkrétní oblasti pokožky, kde se onemocnění objevilo. Zjistěte, jak pečovat o atopickou pokožku ve článcích Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku a Jak pečovat o dospělou atopickou pokožku. Doporučení, jak pečovat o specifické části těla, si přečtěte ve článcích Atopická dermatitida na obličeji, Atopická dermatitida na očních víčkách, Atopická dermatitida na hlavě a vlasové pokožce a Atopická dermatitida na rukou.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin