atopický ekzém u novorozenců

Atopický ekzém u novorozenců a kojenců - Jak zklidnit a pečovat o dětskou pokožku

7 min čtení
Zobrazit více

U přibližně 60 % všech pacientů s atopickou dermatitidou se toto onemocnění objevuje v prvním roce života a u 90 % v prvních pěti letech.1
 
Tento článek se věnuje péči o dětskou atopickou pokožku a potížím, s nimiž se rodiče setkávají během prvních dnů a týdnů života malého miminka. Vysvětluje, jak pravidelné používání šetrné dermokosmetické péče pomáhá zachovat dětskou pokožku hydratovanou a prodlužuje období mezi vzplanutími a zmírňuje jejich závažnost. Dozvíte se také, jak upravit pravidelnou péči o pokožku vašeho novorozence nebo batolete s ohledem na fázi, v níž se nachází. Více informací o symptomech, příčinách a spouštěčích onemocnění si můžete přečíst v našem článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí.

Jak mám pečovat o atopickou pokožku mého novorozeného miminka nebo batolete?

Atopická dermatitida (známá též jako atopický ekzém) je charakteristická  dvěma fázemi:

 • akutní fáze, kdy pokožka prochází vzplanutím a je nejvíce podrážděná
 • klidnější období mezi vzplanutími 

Více si o těchto dvou fázích můžete přečíst v našem článku Znalost atopické dermatitidy a Jak určit a zvládat vzplanutí.

Pokožka vašeho novorozeného miminka či batolete má v každé z těchto fází mírně odlišné potřeby a my doporučujeme přizpůsobit pravidelnou péči o jejich pokožku tak, aby vyhovovala aktuální fázi a stavu pokožky. Obecně řečeno to znamená:

 • Každodenní péče: Jemné mytí a pravidelná, účinná a bohatá hydratace, která udrží pokožku vašeho miminka nebo batolete jemnou a vláčnou a prodlouží období mezi vzplanutími.
 • Akutní péče: během vzplanutí aplikace protizánětlivých mastí a krémů (a některých lékařsky vedených metod) vedle běžné každodenní hydratace pro zklidnění pokožky vašeho miminka nebo batolete.

Existuje každodenní péče, která pomůže s atopickým ekzémem mého dítěte?

Jemné mytí

koupání miminka
Jemné mytí je prvním krokem v péči o atopickou dětskou pokožku

Na atopickou dermatitidu neexistuje žádný známý lék, proto je důležité zaměřit každodenní péči o pokožku vašeho miminka na podporu ochranné bariéry pokožky pro prodloužení období mezi vzplanutími, a to zajištěním hydratace pokožky a doplněním scházejících kožních lipidů. Předejdete tak dalšímu vysychání pokožky.  

Koupání je důležité pro prohloubení vazby mezi miminkem a rodičem, ale i čistá voda může zvyšovat ztrátu hydratace2, proto se snažte pobyt ve vodě urychlit. Používejte pouze teplou vodu, neboť horká voda způsobuje další ztrátu hydratace.

Také agresivní mycí přípravky dětskou pokožku připravují o esenciální lipidy a poškozují její citlivou ochrannou bariéru a hydratační rovnováhu. Nepoužívejte pěnu do koupele, alkalická mýdla a agresivní surfaktanty, jako je laurylsulfát sodný. Vybírejte si šetrné mycí výrobky bez obsahu mýdla, jako je Eucerin AtopiControl Sprchový olej, který je vhodný pro použití na pokožku novorozenců. Je to ideální přísada do dětské koupele a je prokazatelně šetrný k dětské atopické pokožce.
Po koupání pokožku netřete, ale osušte jemným přikládáním čistého, suchého ručníku. 

Pravidelná hydratace

Je důležité hydratovat pokožku vašeho miminka okamžitě po umytí, neboť tak předejdete dalšímu odpařování vody z pokožky. Jednou denně však nestačí - účinný přístup k léčbě atopické dermatitidy u kojenců spočívá v pravidelné a průběžné aplikaci hydratačních výrobků (známých též jako emolienty)2. Doporučujeme hydratovat pokožku vašeho dítěte alespoň dvakrát denně (i po olejové koupeli). Vaše dítě bude při léčbě atopické vyrážky pravděpodobně potřebovat častější péči také na rukou a obličeji. 

hydratce pokožky miminka
Pravidelná hydratace může pomoci předcházet vysychání kojenecké pokožky
řada Eucerin AtopiControl
Výrobky Eucerin AtopiControl vám pomáhají pečovat o atopickou pokožku vašeho miminka

Hledejte produkty, které jsou bez parfemace a které obsahují osvědčené, ale jemné aktivní složky, jako jsou:

 • Licochalcon A: výtažek z lékořice, který zklidňuje pokožku
 • Ceramidy: které posilují přirozenou ochrannou bariéru pokožky
 • Přírodní oleje bohaté na omega mastné kyseliny, které zklidňují, vyživují a chrání citlivou a suchou pokožku

Tyto složky jsou základem produktů řady Eucerinu AtopiControl, která obsahuje výrobky prokazatelně vhodné pro pokožku miminek - a to i novorozenců. Eucerin AtopiControl Krém i Eucerin AtopiControl Tělové mléko jsou ideální hydratační přípravky pro každodenní použití pro kojence od čtyř týdnů i starší děti. Eucerin AtopiControl Tělové mléko je intenzivní tělové mléko, které se snadno nanáší na pokožku po celém těle vašeho miminka a zároveň poskytuje potřebnou intenzivní hydrataci. Eucerin AtopiControl Krém je ideální pro specifické problémové oblasti, jako jsou lokty a kolena. Pro okamžitou hydrataci novorozených miminek s atopickým ekzémem a atopickou dermatitidou můžete od prvního dne pravidelně používat Eucerin AtopiControl Lehkou Tělovou emulzi, a poskytnout tak vašemu drobečkovi úlevu.
 
Nespěchejte a výrobky do pokožky vašeho miminka jemně vmasírujte uklidňujícími pohyby. Rozhodněte tento proces neuspěchejte, mohli byste miminko rozrušit a tím příznaky jen zhoršit. 

Doporučení

Sluneční ochrana

Nevystavujte pokožku vašeho miminka slunci, zejména během prvních několika měsíců. Od tří měsíců dbejte pouze na krátkodobý pobyt na slunci, mimo dobu nejintenzivnějšího slunečního záření, citlivou pokožku dětí chraňte ochranným oděvem a používejte přípravky na opalování s velmi vysokým ochranným slunečním faktorem.
 
Pro děti od tří let můžete vyzkoušet Eucerin Dětský sprej na opalování Sensitive Protect s velmi vysokou ochranou SPF 50+. Klinické a dermatologické testy potvrdily, že výrobek je vhodný pro děti s atopickou pokožkou.
 
Více o tom, jak chránit dětskou pokožku před sluncem, si můžete přečíst v našem článku Děti a slunce

Jak mohu zklidnit pokožku mého miminka během vzplanutí atopické dermatitidy?

Cílem péče o pokožku během akutní fáze atopické dermatitidy je pokožku zklidnit, zmírnit podráždění a svědění a ulevit vašemu dítěti od nepříjemných pocitů. Naštěstí existuje řada opatření, která vám mohou pomoci:

Farmaceutické výrobky a léčby

Masti a krémy, jako jsou kortikosteroidy (např. 1% hydrokortisonový krém), nabízejí rychle působící a účinnou úlevu, lékaři je však obvykle předepisují pouze pro krátkodobé použití.
Pokud jsou příznaky vašeho dítěte závažné a nezmírňují se, může vám váš lékař doporučit alternativu, jako jsou například:

 • antihistaminika pro zmírnění silného svědění
 • léčba vlhkými zábaly

Zajímavost

Léčba vlhkými zábaly 

Zábaly obohacující pokožku o lipidy pomáhají doplnit esenciální kožní lipidy a zmírnit svědění ochlazením pokožky vašeho dítěte. Než budete léčbu vlhkými zábaly zkoušet, konzultujte ji s vaším lékařem, který potvrdí, zda je vhodná pro vaše dítě:

 1. Na pokožku naneste zklidňující hydratační krém pro atopickou pokožku
 2. Namočte tubulární obvaz do vlažné vody, vyždímejte jej a stále vlhký jej navlékněte na postiženou oblast 
 3. Vlhký obvaz překryjte dalším suchým obvazem, kterým jej zafixujete na místě
 4. Nechte obvazy působit alespoň hodinu a v ideálním případě čtyři až šest hodin
 5. Po třech hodinách opět navlhčete

Protože u malých děti hrozí nebezpečí podchlazení, střídejte obvazy přikládáním na trup, paže a nohy. 

Produkty péče o pokožku se zklidňujícími a utišujícími složkami

Existuje řada aktivních složek, které prokazatelně utišují a zklidňují pokožku během vzplanutí:

 • Licochalcon A: výtažek z lékořice, který zmírňuje záněty a zklidňuje podráždění
 • Dekandiol: Silný antioxidant, který působí proti bakteriím, a tak předchází infekci
 • Mentoxypropandiol: derivát mentolu, který pokožku ochlazuje a zmírňuje svědění na smyslové úrovni, takže vaše dítě necítí potřebu se tolik škrábat, čímž brání dalšímu poškození pokožky.

Licochalcon A, dekandiol a mentoxypropandiol jsou součástí složení Eucerin AtopiControl Acute krému, který je vhodný pro použití u miminek od čtyř týdnů a starších dětí. Eucerin AtopiControl Acute Krém není zdravotnický prostředek, ani není určen jako jeho náhrada, lze jej však použít jako doplňkovou léčbu k předepsané medikaci pro podporu účinků předepsaného léku a jako spolehlivý výrobek při volbě domácí léčby atopické dermatitidy u kojenců. 

zklidnění dětské pokožky
Eucerin Acute krém pomůže zklidnit pokožku během vzplanutí

Nejprve naneste lék předepsaný vaším lékařem a nechte jej zcela vstřebat, teprve poté naneste Eucerin AtopiControl Acute krém. Dále použijte Eucerin AtopiControl Tělové mléko.
Klinické a dermatologické studie ukazují, že Eucerin AtopiControl Acute krém společně s Eucerin AtopiControl Tělovým mlékem zlepšuje stav pokožky, zmírňují svědění, napomáhají kvalitnímu nočnímu spánku a zlepšují celkovou kvalitu života.3 Více si můžete přečíst v našem článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života.

Co dalšího mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Kromě jemné a účinné péče o pokožku doporučujeme vysledovat potenciální spouštěče a pomáhat vašemu dítěti se jich vyvarovat, čímž můžete pomoci prodloužit období mezi vzplanutími a zmírnit jejich závažnost. Více si o opatřeních, která můžete zavést, přečtěte v našem článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí.

Sources

 1. Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 červen, díl 23, č. 8, dodatek S115-123
 2. Handbook of Atopic Eczema. M. Kerscher & S. Williams. Springer 2006
 3. Při použití společně s Eucerin AtopiControl Tělovým mlékem. Zdroj: výzkum společnosti Beiersdorf, uživatelská studie AtopiControl - hodnocení, květen 2017

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin