Co je svědění kůže a jak vzniká
Svědění je nepříjemný pocit podobný mravenčení, která vás nutí poškrabat pokožku. Obvykle zasáhne v jednu chvíli pouze konkrétní místo na těle (záda, lýtko, tvář), ale může se projevit i po celém těle najednou.
Jakékoli podráždění dokáže narušit ochrannou bariéru kůže. Kožní buňky následně uvolňují histamin a receptory v kůži vyšlou zprávu do mozku, která nás donutí se poškrabat. Jenže časté škrabání dokáže svědění ještě zhoršit.

Pokud je pokožka suchá, její ochranná bariéra nemá dostatek hydratace a lipidů, které potřebuje k tomu, aby se efektivně bránila proti veškerým vnějším vlivům. Proto je pak náchylnější k podráždění, které vede ke svědění.
Škrábání je naprosto přirozená obranná reakce, která přináší dočasnou úlevu. Jenže časté škrabání pokožku poškodí a svědění se může následně zhoršit.
Vytvoří se v podstatě začarovaný kruh svědění – kůže zhrubne, začne vysílat do mozku signály o svědění a stupňuje se nutkání místo poškrabat.
Poškozená kůže je oslabená, její ochranná bariéra ztrácí svou schopnost kůži chránit. A jelikož je kůže největší orgán na našem těle, projeví se takové poškození například i ve větší náchylnosti k celkové infekci.
Proto je důležité brát svědění kůže vážně a ideálně ho zastavit hned v počáteční fázi a nenechat rozjet do chronického stavu.
Poznejte svou kůži zblízka. Přečtěte si článek o struktuře a funkcích kůže.