Ekzém na očním víčku

Atopická dermatitida na očních víčkách – Příčiny, příznaky a jak nejlépe zklidnit a pečovat o pleť

3 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida - také známá jako atopický ekzém - je chronické (tj. přetrvávající nebo dlouhodobé) kožní onemocnění, pro něž je typická suchá, šupinatá a svědící pokožka. Může se objevit kdekoli na těle a může vzplanout také na obličeji.
Tento článek se zaměřuje na atopickou dermatitidu na a kolem očních víček. Vysvětluje, jak poznáte, zda vy nebo vaše dítě trpíte tímto onemocněním, představuje možné příčiny a doporučí vám, jak pečovat o atopickou pleť každý den a zklidnit ji během vzplanutí.

Jak poznám, zda mám okolo očí atopický ekzém?

Je-li pleť okolo očí suchá, zarudlá a svědí, pak pravděpodobně trpíte atopickou dermatitidou. Někteří lidé mají také pocit pálení.
Pokud se u vás nebo vašeho dítěte již objevila atopická dermatitida také na jiných částech těla, pak je pravděpodobné, že příznaky kolem očí s ní souvisí. Atopická dermatitida na obličeji je běžná zejména u kojenců a dětí, ale postihuje také mnohé dospělé. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida a kojenci, Atopická dermatitida a děti a Atopická dermatitida u dospělých
Máte-li jakékoliv pochybnosti o svých příznacích, obraťte se na vašeho lékaře, který určí vaši diagnózu a poradí vám. 
Pokud vy nebo vaše dítě netrpíte atopickou dermatitidou, pak existuje několik dalších typů dermatitidy, které jsou také běžné v oblasti okolo očí a které vykazují velmi podobné příznaky. Patří mezi ně:

  • Seboroická dermatitida (nebo Seboroický ekzém): Tento typ dermatitidy, který je údajně způsobován reakcí na kvasinky na povrchu pleti, může postihnout také okraje víček. Pleť je na pohled zarudlá se žlutými šupinkami, ale málokdy svědí. Seboroická dermatitida postihuje děti i dospělé, ale v oblasti okolo očí se obvykle objevuje u dospělých. Více všeobecných informací o seboroické dermatitidě najdete zde.
  • Kontaktní dermatitida: Kontaktní dermatitida se běžně vyskytuje na rukou, a jedná se o zarudlou a dráždivou vyrážku způsobenou alergickou reakcí na látku, která se dostala do kontaktu s pokožkou. Nejčastější forma kontaktní dermatitidy v oblasti očí je způsobena alergickou reakcí na lak na nehty, k němuž dojde, když si ženy s nalakovanými nehty mnou oči, ale také jiné typy make-upu mohou způsobit citlivost v oční oblasti. 

Více si o příznacích atopické dermatitidy a o tom, jak se liší na různých částech těla, můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na obličeji, Atopická dermatitida na hlavě/vlasové pokožce, Atopická dermatitida na rukou a Atopická dermatitida na různých částech těla

Co způsobuje atopickou dermatitidou na očních víčkách?

Atopická dermatitida okolo očí
Atopická dermatitida okolo očí může být nepříjemná a bolestivá

Pleť okolo očí i na očních víčkách je obzvláště citlivá: je zhruba třikrát tenčí než zbytek pleti na obličeji (a asi čtyři až šest krát tenčí než pokožka na těle). Více si můžete si můžete přečíst ve článku Pokožka na různých částech těla. Proto je velmi náchylná k vysychání a podráždění.

Je-li pleť v této oblasti suchá a podrážděná, škrábání její příznaky velmi rychle dále zhoršuje, neboť pleť v oční oblasti lze snadno poškodit. 

Více si o obecných příčinách a spouštěčích atopické dermatitidy můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.

Jak mám pečovat o atopickou pokožku na očních víčkách?

Atopická dermatitida má dvě odlišné fáze, proto přizpůsobte vaši péči o pleť fázi, ve které se aktuálně nachází:

odličování očního make-upu
Na atopická oční víčka použijte jemný odličovač očního make-upu

Pro každý den a v obdobích mezi vzplanutími: 
Vzhledem k tomu, že pleť okolo očí je velmi jemná, zvolte šetrné oční odličovací, čisticí a hydratační výrobky bez vůně. Vyhýbejte se kosmetickým přípravkům, které obsahují parfémy a konzervační látky, které mohou dráždit vaši pleť. 

V akutní fázi vzplanutí pleti: 
Požádejte svého lékaře o doporučení, jak zklidnit a pečovat o pleť v oční oblasti během vzplanutí. Může vám předepsat kortizon, který umí účinně zmírňovat příznaky.

Více si o možných spouštěčích vzplanutí a také o tom, jak zklidnit a pečovat o atopickou pleť během vzplanutí, můžete přečíst ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin