Atopická dermatitida je velice časté kožní onemocnění, které se objevuje v obličeji i na těle, kdy je pokožka chronicky suchá a citlivá. Nemocní obvykle popisují dvě fáze nemoci. Fázi chronickou ("remise"), kdy je sice pokožka v obličeji suchá a podrážděná, ale symptomy se dají zvládnout, a fázi akutní ("vzplanutí"), kdy se pokožka zaněcuje a svědí. Během fáze vzplanutí je potřeba se pokožce věnovat aktivněji, používat prostředky dermokosmetické péče, a pokud je potřeba podstoupit i dermatologickou léčbu.
Příznaky A Symptomy
Co je atopický ekzém
Atopická dermatitida (atopický ekzém) je chronické kožní onemocnění, které postihuje kojence, děti a dospělé, jak na těle, tak v obličeji. Typickým příznakem je suchá, zhrubělá, svědící a citlivá pokožka, na které se mohou objevit praskliny, a někdy i krvácí. Není doposud známa jasná příčina, ale nemocní trpí nedostatečnou hydratací a mají narušený metabolismus mastných kyselin, což vede k narušení funkce kožní bariéry.


Postihuje 10 % světové populace (10 až 20 % dětí a 2 až 5 % dospělých) a za posledních 30 let vzrostl počet pacientů o 200 až 300 %.
Kojenci a malé děti trpí tímto onemocněním nejčastěji. U 90 % pacientů se první příznaky projevily před pátým rokem života, a u 80 % pacientů před druhým rokem života. Podle zjištěných důkazů ženy onemocní častěji než muži a tato nemoc postihuje zejména obyvatele Západního světa.
Atopická pokožka prochází dvěma fázemi: latentní ("bezpříznakovu") a akutní ("vzplanutí").
Během latentní fáze může být pleť suchá až extrémně suchá, lehce se olupuje, je zarudlá a na postižených místech – nejčastěji na tvářích, na pokožce hlavy, čele, v okolí očí a za ušima – se mohou objevit malé zahojené ranky.
Daleko náročnější fáze – jak fyzicky, tak psychicky – je fáze vzplanutí, kdy nemocní pociťují lehké až úporné svědění a pleť obličeje je zarudlá až tmavě rudá, hrubá, bolestivá, olupuje se a někdy i slabě krvácí.
Suchost, svědění a záněty jsou také příznaky hypersenzitivní pleti. U hypersenzitivní pleti je suchost doprovázena neviditelnými, ale nepříjemnými pocity.
Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti.
Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.
Příčiny A Faktory
Příčiny vzniku atopického ekzému
Doposud není známa přesná příčina, ale má se za to, že na vzniku atopické dermatitidy se podílí několik faktorů.


Například:
- Je prokázaná souvislost mezi atopickou dermatitidou, astmatem a sennou rýmou a jsou důkazy o tom, že když jeden rodič nebo oba rodiče mají některou z těchto nemocí, je u jejich dítěte větší pravděpodobnost, že zdědí dispozici k atopické dermatitidě. A jestliže mají oba rodiče atopickou pokožku, je 60 - 80% pravděpodobnost, že jejich dítě ji bude mít také. Děti zdědí od nemocných rodičů nedostatek filagrinu a hydratace kůže.
- Místo, kde na světě lidé žijí, může sehrát významnou roli v tom, zda se u nich onemocnění objeví. Nejčastější výskyt se koncentruje do Západních zemí a počet případů je významně vyšší ve městech než na venkově. Riziko zřejmě vzrůstá i v chladném podnebí. • Jsou také jisté důkazy, že věk matky při narození dítěte je v přímém vztahu k riziku, zda dítě bude mít atopickou pokožku – čím je matka starší, tím větší je riziko.
Tyto patogenetické faktory jsou příčinou suché pokožky s narušenou funkcí kožní bariéry.
Když se nemocní škrábou, poškodí si kožní bariéru a spodní vrstvy kůže se stanou náchylnější k bakteriální infekci a environmentálním vlivům, jako jsou dráždivé látky, alergeny a znečištění prostředí.

Další Faktory
Co dalšího podporuje vznik atopického ekzému


Jsou ještě některé další materiály a chemikálie, které mohou podporovat existující symptomy nebo je dále zhoršovat. Patří mezi ně:
- oblečení a látky - zejména vlna a nylon
- některá jídla - mléčné výrobky, ořechy, mořské plody atd.
- alkoholické nápoje
- alergie na roztoče, pyly, prach
- prací prostředky
- formaldehyd
- cigaretový kouř
Dále sem patří emoční spouštěče, které mohou ovlivnit symptomy nemocného, jako jsou:
- stres
- nespavost
- pocení
Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na pokožku.
Řešení
Rady jak zvládnout atopický ekzém v akutní fázi
Není sice znám lék, který by atopickou dermatitidu zcela vyléčil, ale jsou jisté způsoby, které pomáhají nemocným pečovat o pokožku a prodlužovat období mezi dvěma vzplanutími nemoci.
Nejdůležitější je udržovat pokožku neustále hydratovanou díky emolienčním přípravkům.
Emolienční přípravky
V latentních fázích je nutné užívat pravidelně a důsledně každý den emoliencia (zvláčňující přípravky). Tyto krémy, tělová mléka a sprchový olej obsahují vysokou koncentraci mastných látek, a udržují proto pleť vláčnou, pružnou a chrání ji před podrážděním. Když je pokožka hydratovaná, nesvědí tolik a je menší riziko že se kožní bariéra poškodí škrábáním.
Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:
- Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleje a z oleje z jadérek hroznového vína, které uklidňují a vyživují nemocnou pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.
- Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.
Aktivní péče
V období vzplanutí vyžaduje pleť ještě aktivnější péči, aby se potlačily záněty a utlumilo svědění. Léky většinou obsahují kortikosteroidy, které jsou velice účinné, přinášejí úlevu při svědění a zároveň léčí závažná vzplanutí ekzémui. Přesto ale není hydrokortizon dlouhodobě vhodné řešení, zejména ne u kojenců a dětí, protože při dlouhodobém používání se kůže může ztenčovat. Také jej nelze aplikovat na velké plochy kůže a dlouhodobým používáním jeho účinnost klesá.


Eucerin Acute krém AtopiControl výýznamně zlepšuje vzhled pokožky při akutních fázích nemoci, a díky němu je možné v této fázi omezit aplikaci hydrokortizonu. Klinická studie prokázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má srovnatelný kosmetický účinek jako 1% hydrokortizon krém aplikovaný na atopickou pokožku. Eucerin Acute krém AtopiControl ale není klasifikován jako lék a nenahrazuje dermatologickou léčbu.
Používá se jako produkt doplňkové péče k emolienčním přípravkům, a přináší účinnou úlevu od svědění.
Každodenní péče o atopickou dermatitidu v obličeji
Pacienti také mají možnost změnit svůj životní styl, aby se jim v jejich obtížích ulevilo.


Například:
- Udržovat v místnostech nižší teplotu, zejména v noci. Pocení totiž způsobuje podráždění a svědění kůže.
- Krémy a masti skladovat v ledničce, protože chladné emolienční přípravky přinášejí větší úlevu od svědění.
- Vést si deník o environmentálním a stravovacím chování, aby se dalo určit, jaké spouštěče vyvolávají symptomy.
- Jezdit na dovolenou do klimaticky příznivých zemí jako je Severní moře, Atlantik, Mrtvé moře, Středozemní moře a vysokohorské oblasti.
- Cvičení jógy a meditace pomáhají odstraňovat stres.
- Pokožku neškrábat, ale raději ji poklepávat rukou. Obojí totiž pokožku uklidňuje, ale poklepávání nepoškozuje kožní bariéru.
- Dětem neustále krátce zastřihovat nehty a udržovat je hladké, aby si co nejméně poškozovaly pokožku škrábáním.
- Na noc si oblékat bavlněné rukavice jako prevenci proti škrábání.
- Je lépe se sprchovat než se koupat, ale voda nemá nikdy mít víc než 32°C , a sprchování nemá být příliš časté.
- Poklepávat pokožku, až je téměř suchá a pak ji ihned natřít krémem nebo mlékem.
- Vyhýbat se dráždění pokožky např. drsnou houbou.
Pokud si nejste jisti, jak postupovat při zvládání symptomů, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.