Atopický ekzém v obličeji – Pečujte aktivně o svou pleť a rozpoznejte ekzém včas

5 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida je velice časté kožní onemocnění, které se objevuje v obličeji i na těle, kdy je pokožka chronicky suchá a citlivá. Nemocní obvykle popisují dvě fáze nemoci. Fázi chronickou ("remise"), kdy je  sice pokožka v obličeji suchá a podrážděná, ale symptomy se dají zvládnout, a fázi akutní ("vzplanutí"), kdy se pokožka zaněcuje a svědí. Během fáze vzplanutí je potřeba se pokožce věnovat aktivněji, používat prostředky dermokosmetické péče, a pokud je potřeba podstoupit i dermatologickou léčbu.

Příznaky A Symptomy

Co je atopický ekzém

Atopická dermatitida (atopický ekzém) je chronické kožní onemocnění, které postihuje kojence, děti a dospělé, jak na těle, tak v obličeji. Typickým příznakem je suchá, zhrubělá, svědící a  citlivá pokožka, na které se mohou objevit praskliny, a někdy i krvácí. Není doposud známa jasná příčina, ale nemocní trpí nedostatečnou hydratací a mají narušený metabolismus mastných kyselin, což vede k narušení funkce kožní bariéry.

1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění
Během latentních fází atopické dermatitidy je pleť suchá, narůžovělá až zarudlá a olupuje se.

Postihuje 10 % světové populace (10 až 20 % dětí a 2 až 5 % dospělých) a za posledních 30 let vzrostl počet pacientů o 200 až 300 %.

Kojenci a malé děti trpí tímto onemocněním nejčastěji. U 90 % pacientů se první příznaky projevily před pátým rokem života, a u 80 % pacientů před druhým rokem života. Podle zjištěných důkazů ženy onemocní častěji než muži a tato nemoc postihuje zejména obyvatele Západního světa.

Atopická pokožka prochází dvěma fázemi: latentní ("bezpříznakovu") a akutní ("vzplanutí").

Během latentní fáze může být pleť suchá až extrémně suchá, lehce se olupuje, je zarudlá a na postižených místech – nejčastěji na tvářích, na pokožce hlavy, čele, v okolí očí a za ušima – se mohou objevit malé zahojené ranky.

Daleko náročnější fáze – jak fyzicky, tak psychicky – je fáze vzplanutí, kdy nemocní pociťují lehké až úporné svědění a pleť obličeje je zarudlá až tmavě rudá, hrubá, bolestivá, olupuje se a někdy i slabě krvácí.

Suchost, svědění a záněty jsou také příznaky hypersenzitivní pleti. U hypersenzitivní pleti je suchost doprovázena neviditelnými, ale nepříjemnými pocity.

Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti.

Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Příčiny A Faktory

Příčiny vzniku atopického ekzému

Doposud není známa přesná příčina, ale má se za to, že na vzniku atopické dermatitidy se podílí několik faktorů.

Když rodiče mají sennou rýmu nebo astma, mohou děti mít dispozici k atopické dermatitidě.
Místo bydliště může obecně sehrát značnou úlohu v onemocnění atopickou dermatitidou.

Například:

 • Je prokázaná souvislost mezi atopickou dermatitidou, astmatem a sennou rýmou a jsou důkazy o tom, že když jeden rodič nebo oba rodiče mají některou z těchto nemocí, je u jejich dítěte větší pravděpodobnost, že zdědí dispozici k atopické dermatitidě. A jestliže mají oba rodiče atopickou pokožku, je 60 - 80% pravděpodobnost, že jejich dítě ji bude mít také. Děti zdědí od nemocných rodičů nedostatek filagrinu a hydratace kůže.
 • Místo, kde na světě lidé žijí, může sehrát významnou roli v tom, zda se u nich onemocnění objeví. Nejčastější výskyt se koncentruje do Západních zemí a počet případů je významně vyšší ve městech než na venkově. Riziko zřejmě vzrůstá i v chladném podnebí. • Jsou také jisté důkazy, že věk matky při narození dítěte je v přímém vztahu k riziku, zda dítě bude mít atopickou pokožku – čím je matka starší, tím větší je  riziko.

Tyto patogenetické faktory jsou příčinou suché pokožky s narušenou funkcí kožní bariéry.

Když se nemocní škrábou, poškodí si kožní bariéru a spodní vrstvy kůže se stanou náchylnější k bakteriální infekci a environmentálním vlivům, jako jsou dráždivé látky, alergeny a znečištění prostředí.

Další Faktory

Co dalšího podporuje vznik atopického ekzému

Pití alkoholických nápojů může být spouštěčem symptomů atopické dermatitidy.
Stres může být spouštěčem symptomů atopické dermatitidy.

Jsou ještě některé další materiály a chemikálie, které mohou podporovat existující symptomy  nebo je dále zhoršovat. Patří mezi ně: 

 • oblečení a látky - zejména vlna a nylon 
 • některá jídla -  mléčné výrobky, ořechy, mořské plody atd.
 • alkoholické nápoje
 • alergie na roztoče, pyly, prach
 • prací prostředky
 • formaldehyd
 • cigaretový kouř

Dále sem patří emoční spouštěče, které mohou ovlivnit symptomy nemocného, jako jsou:
 • stres
 • nespavost
 • pocení

Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na pokožku.

Řešení

Rady jak zvládnout atopický ekzém v akutní fázi

Není sice znám lék, který by atopickou dermatitidu zcela vyléčil, ale jsou jisté způsoby, které pomáhají nemocným pečovat o pokožku a prodlužovat období mezi dvěma vzplanutími nemoci.
Nejdůležitější je udržovat pokožku neustále hydratovanou díky emolienčním přípravkům.

Emolienční přípravky

V latentních fázích je nutné užívat pravidelně a důsledně každý den emoliencia (zvláčňující přípravky). Tyto krémy, tělová mléka a sprchový olej obsahují vysokou koncentraci mastných látek, a udržují proto pleť vláčnou, pružnou a chrání ji před podrážděním. Když je pokožka hydratovaná, nesvědí tolik a je menší riziko že se kožní bariéra poškodí škrábáním.

Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:

 • Omega-6 mastné kyselinypupalkového oleje a z oleje z jadérek hroznového vína, které uklidňují a vyživují nemocnou pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.
 • Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Aktivní péče

V období vzplanutí vyžaduje pleť ještě aktivnější péči, aby se potlačily záněty a utlumilo svědění. Léky většinou obsahují kortikosteroidy, které jsou velice účinné, přinášejí úlevu při svědění a zároveň léčí závažná vzplanutí ekzémui. Přesto ale není hydrokortizon dlouhodobě vhodné řešení, zejména ne u kojenců a dětí, protože při dlouhodobém používání se kůže může ztenčovat. Také jej nelze aplikovat na velké plochy kůže a dlouhodobým používáním jeho účinnost klesá.

Jakmile dojde ke vzplanutí ekzému, doporučuje se vyhledat pomoc dermatologa.
Hydrokortizon je možné používat pro dosažení úlevy při akutních symptomech atopické dermatitidy. Avšak dlouhodobé používání se nedoporučuje, protože po něm může pokožka zeslabovat.

Eucerin Acute krém AtopiControl výýznamně zlepšuje vzhled pokožky při akutních fázích nemoci, a díky němu je možné v této fázi omezit aplikaci hydrokortizonu.  Klinická studie prokázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má srovnatelný kosmetický účinek jako 1% hydrokortizon krém aplikovaný na atopickou pokožku. Eucerin Acute krém AtopiControl ale není klasifikován jako lék a nenahrazuje dermatologickou léčbu.

Používá se jako produkt doplňkové péče k emolienčním přípravkům, a přináší účinnou úlevu od svědění.

Každodenní péče o atopickou dermatitidu v obličeji

Pacienti také mají možnost změnit svůj životní styl, aby se jim v jejich obtížích ulevilo.

Snažte se mít život pod kontrolou - když si budete zapisovat dobu a okolnosti vzniku symptomů, možná se Vám podaří vyhýbat se spouštěcím faktorům
Doporučuje se spíš sprchování než koupání ve vaně, a teplota vody by neměla být vyšší než 32°C.

Například:

 • Udržovat v místnostech nižší teplotu, zejména v noci. Pocení totiž způsobuje podráždění a svědění kůže.
 • Krémy a masti skladovat v ledničce, protože chladné emolienční přípravky přinášejí větší úlevu od svědění.
 • Vést si deník o environmentálním a stravovacím chování, aby se dalo určit, jaké spouštěče vyvolávají symptomy.
 • Jezdit na dovolenou do klimaticky příznivých zemí jako je Severní moře, Atlantik, Mrtvé moře, Středozemní moře a vysokohorské oblasti.
 • Cvičení jógy a meditace pomáhají odstraňovat stres.
 • Pokožku neškrábat, ale raději ji poklepávat rukou. Obojí totiž pokožku uklidňuje, ale poklepávání nepoškozuje kožní bariéru.
 • Dětem neustále krátce zastřihovat nehty a udržovat je hladké, aby si co nejméně poškozovaly pokožku škrábáním.
 • Na noc si oblékat bavlněné rukavice jako prevenci proti škrábání.
 • Je lépe se sprchovat než se koupat, ale voda nemá nikdy mít víc než 32°C , a sprchování nemá být příliš časté.
 • Poklepávat pokožku, až je téměř suchá a pak ji ihned natřít krémem nebo mlékem.
 • Vyhýbat se dráždění pokožky např. drsnou houbou.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat při zvládání symptomů, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin