Akutní vzplanutí atopické dermatitidy

Co způsobuje akutní vzplanutí atopické pokožky – a jak mohu zmírnit příznaky?

6 min čtení
Zobrazit více

Život s atopickou pokožkou může být obtížný, a to zejména při „vzplanutí“, kdy jsou příznaky nejzávažnější. V tomto článku si můžete přečíst, co znamená „vzplanutí“ a čím se liší dvě fáze atopické pokožky. Dozvíte se, které faktory s největší pravděpodobností vyvolávají vzplanutí, a získáte také podložené návrhy, jak můžete pomoci zklidnit a pečovat o pokožku, když je nejvíce dráždivá.

Co je to vzplanutí?

ekzém na paži
Vzplanutí se může objevit na jakékoliv části těla
zarudlý ekzém
Pokožka během vzplanutí svědí, je zarudlá a zanícená

Atopická dermatitida má dvě odlišné fáze. Vzplanutí je jedním z termínů používaných pro označení fáze, kdy je pokožka nejvíce dráždivá.
Vzplanutí je také známé jako „aktivní fáze“ nebo „akutní fáze“  onemocnění, mezi jejíž symptomy patří:

  • Mírné nebo intenzivní svědění pokožky. Pokožka může být také bolestivá a někteří lidé cítí pálení.
  • Vyrážka, která je na pohled suchá, zarudlá a šupinatá. Pokožka může být hrbolatá nebo oteklá a může mírně krvácet.

Pokožka může vzplanout na jakékoliv části těla, ale vyrážka se nejčastěji  objevuje na obličeji, vlasové pokožce, krku, dekoltu/hrudníku, rukou, zápěstích, zákolenních jamkách a vnitřní straně loktů. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na obličeji, Atopická dermatitida na hlavě a vlasové pokožce, Atopická dermatitida na rukou a Atopická dermatitida na různých částech těla. Příznaky se mohou lišit také v závislosti na věku, o čemž si můžete více přečíst ve článcích Atopická dermatitida u kojenců a dětí a Atopická dermatitida u dospělých.

Vzplanutí versus neakutní fáze

Ve fázi vzplanutí pacienti zažívají mnohem větší stres, než ve fázi klidové, což je může  zatěžovat jak fyzicky, tak psychicky. Více si můžete přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života.

Délka vzplanutí se u každého jedince liší, ale naštěstí existují kroky, díky nimž můžete pokožku během vzplanutí zklidnit, zmírnit závažnost vzplanutí a prodloužit dobu mezi vzplanutími. Období mezi vzplanutími je označováno jako neakutní fáze a můžete si o ní více přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.

Fáze atopické dermatitidy
Fáze atopické dermatitidy

Co způsobuje nebo spouští vzplanutí atopické dermatitidy?

Atopická dermatitida je zánětlivé suché kožní onemocnění. Z velké části dědičného původu, je spojeno s narušením bariérové funkce pokožky a poruchou imunitního systému. Dráždivé látky a alergeny z vnějšího prostředí mohou u osob s predispozicí k atopické dermatitidě vyvolat reakci. Více si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.

V důsledku své narušené bariéry atopická pokožka s obtížemi zachovává základní hydrataci a množství lipidů. Dále vysychá a má menší schopnost chránit se před vnějšími vlivy. Pokožka se stává náchylnější k podráždění a infekci a vzhledem k tomu, že lidé s atopickou pokožkou již mají oslabený imunitní systém, jsou také hůře schopni bojovat s těmito dráždivými látkami a jsou náchylnější k alergickým reakcím.

Znečištěné ovzduší
Znečištěné ovzduší může vyvolat vzplanutí atopické dermatitidy
kočka - alergie
Alergie mohou vyvolat vzplanutí

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou vyvolat vzplanutí a symptomy zhoršovat. Individuálně se liší, ale patří mezí ně:

Podnebí a znečištění: Změny teplot, horké a vlhké podnebí a znečištěné ovzduší ve městech  onemocnění zhoršují. 

Pot: Pot může dráždit povrch pokožky a způsobovat svědění a podráždění.

Stres: Pacienti často uvádějí, že jejich pokožka je náchylnější ke vzplanutí, jsou-li ve stresu. A samozřejmě - čím více jejich pokožka svědí, tím více stresu může vyvolávat. 

Alergie: Domácí roztoči, pyl a/nebo prach mohou vyvolávat vzplanutí. Více o vztahu mezi atopickým ekzémem a astmatem a sennou rýmou si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy. Možná souvislost mezi stravou a atopickou dermatitidou není jasná, nicméně  někteří lidé uvádějí, že některé druhy potravin a nápojů stav jejich pokožky zhoršují. Nejběžnější alergenní potraviny jsou vejce, mléko, arašídy, pšenice, sója, ořechy, korýši a ryby.1,2

Cigaretový kouř: Kouření i pasivní kouření může zhoršovat příznaky.

Látky: Syntetické, neprodyšné tkaniny, jako je nylon a Lycra mohou pokožku dráždit, stejně jako hrubá vlna.

Šperky: Hodinky a šperky často obsahují nikl. Při dlouhodobém nošení může pot způsobit oxidaci niklu a vyvolat reakci.

Chemické látky: Složky v některých make-upech a výrobcích sluneční ochrany mohou vyvolat vzplanutí. Agresivní mycí a čisticí prostředky, některé prací prostředky a cigaretový kouř také aktivují atopickou pokožku. 

Slunce: Někteří lidé uvádějí, že slunce zmírňuje jejich příznaky, zatímco u ostatních může  vyvolávat vzplanutí a zhoršovat stav pokožky. 

Více si o nich můžete přečíst ve článku Faktory, které mají vliv na kůži.

Také příznaky atopické dermatitidy mohou vyvolat a/nebo zhoršit vzplanutí. Protože atopická pokožka je suchá a svědí, pacienti se škrábou. Toto škrábání poškozuje ochrannou bariéru pokožky a bakterie známá jako Staphylococcus Aureus se může množit a infikovat pokožku. Tato infekce způsobuje zánět a svědění, které onemocnění ještě zhoršují, neboť pokožka je ještě více dráždivá a svědí: bludný kruh známý jako Cyklus atopické pokožky.

CYKLUS SVĚDĚNÍ - ŠKRÁBÁNÍ

Cyklus atopické pokožky
Cyklus atopické pokožky

Může vzplanutí ovlivňovat více než vaši pokožku?

svědící pokožka
Vzplanutí atopické dermatitidy mohou být velmi stresující

Vzplanutí atopické dermatitidy mohou mít značný vliv na kvalitu života. Kromě svědění pokožky a diskomfortu pacienti uvádí nedostatek spánku, diskriminaci, stres a nízké sebevědomí.

Přestože atopická dermatitida není infekční onemocnění, má vliv také na ostatní členy rodiny a blízké - vztahy jsou negativně ovlivněny neustálým svěděním, bezesnými nocemi a nízkým sebevědomím postiženého, a v případě kojenců a dětí rodiče často trpí pocity viny a bezmoci.

Více si můžete přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života, a zjistit, jaké konkrétní dopady má onemocnění na různé věkové skupiny ve článcích Atopická dermatitida u dětí a Atopická dermatitida u dospělých.

Jak lze zabránit vzplanutí nebo ho zmírnit?

Bohužel na atopickou dermatitidu neexistuje žádný lék, je však řada věcí, díky nimž můžete pečovat o vaši atopickou pokožku nebo atopickou pokožku vašeho dítěte a pomoci zmírnit a zklidnit její příznaky:

Vyhýbejte se potenciálním spouštěčům

žena radící se s lékařem
Poraďte se s vaším lékařem, jak nejlépe pečovat o vaši pokožku během vzplanutí

Rozpoznání a eliminace možných spouštěčů je dalším důležitým krokem v oddálení a zmírňování příznaků. O potenciálních spouštěčích atopické dermatitidy a jak se jim vyhnout si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy. Pokud onemocněním trpí vaše dítě nebo kojenec, poradíme vám, které spouštěče jsou nejčastější u dětí a jak se jim vyhnout ve článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí.

Účinná medicínská léčba a kvalitní kosmetická péče

Eucerin Acute krém AtopiControl
Eucerin Acute krém AtopiControl zklidňuje pokožku během vzplanutí

Výzkum ukázal, že medicínská léčba může zlepšit kvalitu života3, proto požádejte o radu vašeho lékaře, který vám doporučí tu nejlepší léčbu pro vaši pokožku. Mezi možnosti léčby patří:

  • steroidy, jako je hydrokortizon 1% krém 
  • silnější krém nebo mast 
  • obvazy a mokré zábaly 
  • fototerapie (léčba ultrafialovým zářením pro zmírnění zánětu) 
  • orální kortikosteroidy a někdy antibiotika, která zabrání infekci pokožky 
  • antihistaminika pro zmírnění silného svědění 

Také pravidelná a vhodná kosmetická péče může zlepšit stav pokožky, podpořit kvalitní spánek a zlepšit kvalitu života.4 Společně s léky na předpis můžete během vzplanutí pro zklidnění pokožky používat kosmetický výrobek, jako je Eucerin Acute krém AtopiControl, který prokazatelně zlepšuje spánek a kvalitu života při použití s Eucerin Tělovým mlékem AtopiControl.4

Více si můžete přečíst ve článcích Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku a Jak pečovat o atopickou pokožku u dospělých

Zdroje

  1.  Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 June, Vol. 23, No. 8, Supplement S115-123
  2.  Handout on health: atopic dermatitis (a type of eczema). National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases website. https://www.niams.nih.gov/Health_Info/Atopic_Dermatitis/. Published July 2016. Accessed April 13, 2017
  3.  Ben-Gashir MA. Relationship between quality of life and disease severity in atopic dermatitis/eczema syndrome during childhood. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2003 Oct; 3(5):369-73 
  4.  Uživatelská PIU studie značky Eucerin, Itálie, květen 2017

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin