Život s atopickou dermatitidou

Život s atopickou dermatitidou – Jak ovlivňuje spánek a kvalitu života?

5 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida má významný fyzický i psychologický dopad na ty, jimž vstoupí do života.
V tomto článku se dočtete, proč je život s tímto onemocněním tak stresující. Shrnujeme zde výsledky výzkumu o vztahu mezi atopickou dermatitidou, nedostatkem spánku a negativním psychologickým dopadem a doporučíme vám, jak zklidnit pokožku s cílem zlepšit celkovou kvalitu života.

Jaký má atopická dermatitida vliv z tělesného hlediska?

Atopická pokožka se může objevit kdekoliv na těle, přičemž místo výskytu se může lišit v závislosti na věku. Ať je to kdekoliv, pokožka je suchá, zarudlá,  svědící a dráždivá. Více si o oblastech nejčastěji postižených atopickou dermatitidou můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida na různých částech těla a Atopická dermatitida na obličeji.

Jsou pro ni typické dvě fáze:

  • Akutní fáze, kdy pokožka vzplane, nejsilněji svědí a je nejvíce dráždivá
  • Neakutní období mezi vzplanutími, kdy je pokožka klidnější

Více si o těchto dvou fázích můžete přečíst ve článcích Znalost atopické dermatitidy a Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí.

Nejtěžší je zvládnout akutní fázi, a to bez ohledu na věk pacienta. Přirozenou reakcí na svědění pokožky je škrábání, které bohužel vše jen zhoršuje. Napomáhá šíření bakterií, zintenzivňuje pocity svědění a může pokožku poškodit. Více si o fázi akutního vzplanutí můžete přečíst ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí.

Ale tělesné účinky vzplanutí nepůsobí pouze na pokožku:

Svědící pokožka
Svědící pokožka může být velmi rušivá
škrábání se v noci
Neustálé škrábání může poškozovat pokožku a způsobit bezesné noci

Během dne: Svědící pokožka může pacientům ztěžovat schopnost soustředit se na cokoliv jiného: děti s atopickou dermatitidou mohou mít problémy se soustředěním ve škole a pro dospělé je těžké soustředit se v práci. Dětem může onemocnění znemožnit užívat si život naplno (např. u některých může chlor v bazénové vodě vyvolávat reakce, a proto se v ní nemohou koupat stejně jako ostatní). Některé případy atopické dermatitidy u dospělých, jako je atopická dermatitida na rukou, mohou znepříjemňovat, komplikovat či znemožňovat vykonávání určitých profesí. Více si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida na rukou.

V noci: Pacienti mohou mít potíže s usínáním a často se v noci budit svěděním. Z výzkumu vyplývá, že 60 % nemocných zažívá nedostatek spánku způsobený svěděním a bolestivostí.1 Tento nedostatek spánku může mít značný vliv na celkovou náladu, zdraví a vývoj. A všichni rodiče jistě vědí, že pokud je jejich dítě v noci vzhůru, pravděpodobně budou oni také. Také rodiče, blízcí a partneři mohou zažívat spánkovou deprivaci. 

Jaký má vliv na člověka z psychického hlediska?

Atopická dermatitida si svoji daň vybírá nejen na lidském těle, ale i na lidské psychice. Zarudlá pokožka, někdy i živá kůže, mění vnější vzhled pacientů. Také kvůli neustálému svědění na sebe pacienti upoutávají pozornost. Tyto odchylky ve vzhledu a chování mohou působit problémy, jako je nízké sebevědomí, obtíže ve vztazích s vrstevníky a partnery, šikana, diskriminace a sociální vyloučení.

Život s atopickou dermatitidou může být značně stresující. Ale stres sám o sobě je také silným spouštěčem onemocnění2, potenciálně zhoršuje jeho příznaky a situaci ztěžuje.

Zajímavost

Atopická dermatitida versus kvalita života

Nedávná korejská studie na vzorku téměř 12 000 lidí zjistila, že dospělí s atopickou dermatitidou měli výrazně nižší kvalitu života a vyšší míru stresu než ti, kteří onemocněním netrpí.3

Už jen sám název výzkumu z roku 2006 - Kvalita života a dětská atopická dermatitida: Utrpení života s dětským ekzémem4 - vypovídá o tom, jaký stres může nemoc způsobovat mladým lidem.

vliv ekzému na psychiku
Atopická dermatitida může způsobovat značnou psychickou zátěž

Také společenský kontakt může být obtížný. Rodiče kojenců a dětí s atopickou dermatitidou mohou ve výsledku trpět pocity úzkosti, viny, bezmoci a depresí. Další zpráva došla k závěru, že zhoršení kvality života způsobené dětským ekzémem bylo prokazatelně větší nebo stejné jako u jiných běžných dětských nemocí, jako je astma a diabetes, s důrazem na význam ekzému jako hlavního chronického dětského onemocnění.1

Má atopická dermatitida nějaké další dopady?

Nemoc může také představovat významnou finanční zátěž pro jednotlivé rodiny i pro společnost jako celek.1

Léčba může být nákladná pro rodiny s nízkými příjmy, a vzhledem k tomu, že výskyt onemocnění nadále roste i v rozvojovém světě, je pravděpodobné, že se tento problém bude zvětšovat, spíše než zmenšovat. Údaje naznačují, že onemocnění je příčinou významné míry pracovní neschopnosti (ze zaměstnání či školy). A postupem času bude velkou zátěží i pro poskytovatele zdravotní péče.

Jak mohu snížit dopad atopické dermatitidy na můj život?

Bohužel neexistuje žádný lék na atopickou dermatitidu, ale existuje řada kroků pro péči o vaši atopickou pokožku či atopickou pokožku vašeho dítěte, které vám pomohou zmírnit a zklidnit příznaky:

Účinná zdravotnická léčba a kvalitní kosmetická péče

matka a dcera hydratující pokožku
Eucerin Acute krém AtopiControl zlepšuje spánek a kvalitu života5

Výzkum ukázal, že lékařská intervence může zlepšit ukazatele kvality života4 a pravidelná a vhodná kosmetická péče může zlepšit stav pokožky, podpořit spánek a zlepšit kvalitu života.5

Spolu s vaší předepsanou léčbou můžete používat kosmetický výrobek, jako je Eucerin AtopiControl Acute krém pro zklidnění pokožky během vzplanutí. Eucerin AtopiControl Acute krém na základě klinických a dermatologických testů prokazatelně významně zlepšuje spánek a kvalitu života, pokud následně použijete Eucerin AtopiControl Tělové mléko.5 Více si můžete přečíst ve článku Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku a Jak pečovat o dospělou atopickou pokožku.

Vyhýbejte se potenciálním spouštěčům

Dalším důležitým krokem v oddálení a zmírňování příznaků je rozpoznat a vyhýbat se potenciálním spouštěčům. Více si o potenciálních spouštěčích atopické dermatitidy a jak se jim vyhnout můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy. Pokud tímto onemocněním trpí váš kojenec nebo dítě, ve článku Atopická dermatitida u kojenců a dětí získáte informace o příčinách nejčastěji spojovaných s kojenci a jak se jim vyhnout.

Zdroje

  1. Lewis-Jones S. Quality of life and childhood atopic dermatitis: the misery of living with childhood eczema. Int J Clin Pract. 2006 Aug; 60(8):984-92.
  2. Bridgett C., Norén P. (2017) Stress and Atopic Dermatitis. In: França K., Jafferany M. (eds) Stress and Skin Disorders. Springer, Cham
  3. Kwak Y, Kim Y. Health related quality of life and mental health of adults with atopic dermatitis. Arch Psychiatr Nurs. 2017 Oct;31(5):516-521. doi: 10.1016/j.apnu.2017.06.001. Epub 2017 Jun 2.
  4. Ben-Gashir MA. Relationship between quality of life and disease severity in atopic dermatitis/eczema syndrome during childhood. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2003 Oct; 3(5):369-73. 
  5. Uživatelská studie Eucerin PiU study. Itálie. Květen 2017 

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin