Atopická dermatitida a děti

Atopická dermatitida a děti – Příčiny, příznaky a jak nejlépe zklidnit a pečovat o dětskou pokožku

8 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida je nejčastější kožní onemocnění u dětí, které postihuje přibližně 15 % až 20 % dětí.1,2, 3, 4 Příznaky - suchá, zarudlá, svědící a dráždivá  pokožka - mohou být pro děti mimořádně nepříjemné a také rodičům a blízkým mohou způsobovat značný stres. 
V tomto článku si přečtete, jaký vliv má atopická dermatitida na děti a jejich rodiny. Dozvíte se také o jejích příznacích, příčinách a spouštěčích, a také o tom, jak kosmetická péče pomáhá zmírnit příznaky a prodlužovat dobu mezi vzplanutími. 

Jakým způsobem ovlivňuje atopická dermatitida děti?

Atopická dermatitida se u dětí může objevit v jakémkoliv období. U mnohých se rozvine v kojeneckém věku a většina dětských pacientů jí začne trpět před pátým rokem5. Více si o ekzému u dětí můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida a kojenci.

Mezi druhým rokem a pubertou se atopická dermatitida běžně projevuje jako plochy suché, zarudlé a svědící pokožky na krku, zápěstích, kotnících, zákolenních jamkách, vnitřní straně loktů a mezi hýžděmi a nohama. Příznaky často přetrvávají déle než tři měsíce (lékařská definice chronického onemocnění) a pokožka v zanícených oblastech může zesílit a získat hrubší texturu. 

Atopická dermatitida má dvě odlišné fáze:

 • Akutní fázi, kdy je dětská pokožka vzplanutá a nejvíce dráždivá. Více si o této fázi můžete si přečíst ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí
 • Neakutní fázi mezi vzplanutími, kdy je pokožka na pohled i na dotek klidnější. Více si o této fázi můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.

Akutní fáze představuje největší psychickou zátěž. Vaše dítě může pociťovat silný diskomfort, intenzivní svědění, které mu znemožní spát, a onemocnění může mít značný dopad na kvalitu jeho života.6 Onemocnění může ovlivňovat také kvalitu života rodičů a blízkých, u kterých se může objevovat beznaděj, pocity viny a deprese. Více si můžete si přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života.

Zatímco většina dětí vyroste z atopické dermatitidy ještě než dosáhne puberty, onemocnění může přetrvávat až do dospělosti a výzkumy ukazují, že u těch, kteří trpěli atopickou dermatitidou jako děti, se mohou projevit další související onemocnění, jako je astma a alergická rinitida.8 

Pokud má vaše dítě kožní problémy nebo vás jakkoliv znepokojují jeho příznaky, poraďte se s vaším pediatrem.

Co způsobuje a vyvolává atopickou dermatitidu u dětí?

dítě v posteli
Vzplanutí atopické dermatitidy mohou dětem způsobovat bezesné noci
matka s dcerou
Ti, kteří mají atopickou dermatitidu v rodinné anamnéze, jí s větší pravděpodobností onemocní

Atopická dermatitida souvisí s narušenou bariérovou funkcí pokožky a poruchou imunitního systému. Dermatologové určili několik příčinných a přitěžujících faktorů: 

Genetická predispozice 
Existují dva hlavní rizikové faktory pro vznik atopické dermatitidy: 1) genetická porucha filagrinového genu (FLG)2, 9, a 2) historie atopického onemocnění v rodinné anamnéze.2, 10. Více o filagrinu a o tom, jaký má jeho nedostatek vliv na pokožku, si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy

Děti mohou zdědit nedostatek filagrinu od rodičů.11 Pokud rodič trpí atopickým ekzémem, pak má jeho dítě 40% pravděpodobnost, že onemocnění zdědí. Pokud jsou postiženi oba rodiče, pak pravděpodobnost roste na 60 % až 80 %12

Existuje také prokázaná souvislost mezi atopickým ekzémem a alergiemi. Historie senné rýmy a/nebo astmatu v rodinné anamnéze zvyšuje pravděpodobnost, že se u dítěte vyskytne atopická dermatitida. 

Pacienti také vykazují nepravidelnou imunitní funkci (známou jako atopie), kvůli níž jejich pokožka více reaguje na podněty z vnějšího prostředí a je náchylnější k zánětům.

Podnebí/znečištění ovzduší 
Narodí-li se dítě v rozvinuté zemi, chladném podnebí nebo znečištěném městě, zdá se, že je ohroženější výskytem atopické dermatitidy. Také počasí může spouštět její příznaky.13 

Citlivost na alergeny 
Narušená bariérová funkce usnadňuje dráždění pokožky potenciálními alergeny, jako je pyl, domácí prach a zvířecí srst. 
Role, kterou při onemocnění atopickou dermatitidou hrají potravinové alergie, není zcela jasná2, ale někteří lidé zjišťují, že určité potraviny mohou způsobovat větší citlivost pokožky jejich dítěte a větší sklony ke vzplanutí. 

Další negativní vnější vlivy
Hrubé látky, agresivní mycí a čisticí prostředky a chemické látky používané v biologických pracích prášcích mohou zhoršovat stav citlivé dětské pokožky. Výzkum potvrdil, že pasivní kouření je obzvláště škodlivé pro dětské plíce.14

Škrábání
Také samy příznaky atopické dermatitidy mohou vyvolávat a/nebo zhoršovat vzplanutí. Je-li pokožka suchá a svědí, děti se škrábou. Toto škrábání poškozuje ochrannou bariéru pokožky a bakterie známá jako Staphylococcus Aureus se může množit a infikovat pokožku. Tato infekce způsobuje zánět a svědění, které onemocnění dále zhoršuje a pokožka je ještě více dráždivá a svědí: začarovaný kruh známý jako Cyklus atopické pokožky. Více si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.

Jak bych měla pečovat o atopickou pokožku mého dítěte?

Dobrou zprávou je, že účinná zdravotnická léčba a kvalitní kosmetická péče mohou do velké míry diskomfort vzplanutí atopické dermatitidy zmírnit a pomáhají prodloužit dobu mezi vzplanutími.
Dětská pokožka je tenčí a má slabší pigmentaci než pokožka dospělých. Více si o struktuře dětské pokožky můžete přečíst ve článku Pokožka kojenců a dětí. Nejlépe jí prospívá šetrná péče přizpůsobená konkrétní fázi:

hydratace pokožky
Pravidelná hydratace může pomoci zabránit vysychání dětské pokožky

 • Během neakutní fáze potřebuje každodenní hydrataci, která zmírní suchost a prodlouží dobu mezi vzplanutími
 • Během akutní fáze vzplanutí potřebuje medicínskou léčbu a kosmetické výrobky, které kromě každodenní hydratace také zmírní příznaky 

Správné hydratační výrobky a pravidelná a šetrná péče hrají klíčovou úlohu při ochraně a zklidnění atopické pokožky vašeho dítěte.

Co dalšího mohu udělat pro zmírnění vzplanutí?

spící dítě
Oblékejte dítěti jemné textilie šetrné k jeho pokožce, které ji nedráždí
Rukavice proti škrábán
Rukavice proti škrábání mohou pomoci zabránit poškození pokožky

Veďte si záznamy o tom, kdy je pokožka vašeho dítěte v akutní fázi a poraďte se vaším pediatrem. Takto snáze odhalí možné spouštěče a určí nejlepší léčbu. Každé dítě je jiné, následující opatření však mohou pomoci snížit dopad potenciálních spouštěčů:

Nekuřte v blízkosti vašeho dítěte 
Pasivní kouření může příznaky zhoršovat.

Oblékejte dítěti jemné textilie šetrné k jeho pokožce
Bavlna a len jsou méně abrazivní než syntetické materiály. Nedávejte dítěti oblečení z hrubé vlny. Nové oblečení vždy vyperte, tak jej zbavíte veškerých chemických látek, které používají výrobci oblečení. 

Potravinové alergie 
Pokud si myslíte, že jídlo, které vaše dítě jí, vyvolává jeho příznaky, nebo jeho atopickou dermatitidu zhoršuje, poraďte se s vaším pediatrem, teprve s jeho souhlasem můžete tyto potenciální spouštěče ze stravy vyřadit. Je důležité, aby vaše dítě získalo dostatek vápníku, kalorií a bílkovin, které potřebuje k růstu a vývoji. 

Snažte se zmírnit potenciální poškození způsobené škrábáním  
Také samotné příznaky atopické dermatitidy mohou onemocnění spouštět a zhoršovat. Pokud je pokožka vašeho dítěte suchá a svědí, je pravděpodobné, že se začne škrábat.

Toto škrábání pokožku dále poškozuje a zvyšuje její ohrožení bakteriemi, které mohou způsobovat další svědění. Tento proces je známý jako Cyklus atopické pokožky a více si o něm můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.

Škrábání může také vést k infekci pokožky, proto dítěti pravidelně stříhejte nehty. Na noc mu můžete navléci bavlněné rukavice, které také mohou pomoci zabránit poškození pokožky.

Zdroje

 1. New insights into the epidemiology of childhood atopic dermatitis. Flohr C, Mann J. Allergy. 2014 Jan; 69(1):3-16. Epub 2013 Nov 21.
 2. Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 June, Vol. 23, No. 8, Supplement S115-123
 3. Nutten S. Atopic dermatitis: global epidemiology and risk factors. Ann Nutr Metab. 2015; 66 (suppl 1):8-16. doi:10.1159/000370220.
 4. Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014;70(2):338-351. doi: 10.1016/j.jaad.2013.10.010.
 5. Research statistics in Atopic Eczema: what disease is this? Kam-Lun Ellis Hon et al, Ital J Pediatr. 2012; 38:26
 6. Quality of life and childhood atopic dermatitis: the misery of living with childhood eczema. Lewis-Jones S. Int J Clin Pract. 2006 Aug; 60(8):984-92. 
 7. Sleep disturbance in children with moderate/severe atopic dermatitis: A case-control study. Fishbein AB1, Mueller K2, Kruse L3, Boor P3, Sheldon S4, Zee P5, Paller AS2., J Am Acad Dermatol. 2018 Feb; 78(2):336-341. doi: 10.1016/j.jaad.2017.08.043. Epub 2017 Oct 28.
 8. Spergel JM. From atopic dermatitis to asthma: the atopic march. Ann Allergy Asthma Immunol. 2010; 105:99–106. doi: 10.1016/j.anai.2009.10.002.
 9. Sicherer SC, Leung DY. Advances in allergic skin disease, anaphylaxis, and hypersensitivity reactions to foods, drugs, and insects in 2008. J Allergy Clin Immunol. 2009; 123(2):319-327. doi: 10.1016/j. jaci.2008.12.025.
 10. Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014; 70(2):338-351. doi: 10.1016/j.jaad.2013.10.010.
 11. Comprehensive analysis of the gene encoding filaggrin uncovers prevalent and rare mutations in ichthyosis vulgaris and atopic eczema. Sandilands et al. Nat Genet. 2007 May; 39(5):650-4.
 12. Genetics of atopic eczema. An update, Rodríguez1, Weidinger S., Hautarzt. 2015 Feb; 66(2):84-9. doi: 10.1007/s00105-014-3565-x.
 13. Suarez-Varela MM, Garcia-Marcos Alvarez L, Kogan MD, Gonzalez AL, Gimeno AM, Aguinaga Ontoso I et al. Climate and prevalence of atopic eczema in 6- to 7-year-old school children in Spain. ISAAC phase III. Int J Biometeorol 2008; 52:833–840.
 14. Parents' smoking habit and prevalence of atopic eczema in 6-7 and 13-14 year-old schoolchildren in Spain. ISAAC phase III. Morales Suárez-Varela M et al. Allergol Immunerpathol (Madr), 2008 Nov-Dc; 36(6): 336-42
Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin