Atopická dermatitida na rukou

Atopická dermatitida na rukou – Příčiny, příznaky a jak nejlépe zklidnit a pečovat o pokožku

5 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida na rukou (známá též jako dermatitida rukou nebo ekzém na rukou) je běžné onemocnění a postihuje zhruba každého 20. člověka1. Tento článek popisuje, čeho si všímat, možné příčiny a spouštěče a doporučí vám, jak pečovat o atopickou pokožku.

1British Association of Dermatology, publikováno March 2016

Jak poznám, zda mám atopickou dermatitidu na rukou?

Příznaky mohou být od mírného vysychání, zarudnutí a svědění až po šupinatění, popraskané a intenzivně svědící ruce. V horších případech se na pokožce mohou vytvořit  puchýře a praskliny a může mokvat nebo krvácet. Ekzém se může objevit na jakékoliv části rukou a příznaky se individuálně liší.

ekzém na rukou
Příznaky ekzému na rukou mohou být od suchosti až po puchýře a praskliny

Pokud se u vás či u vašeho dítěte atopická dermatitida již vyskytla na jiných částech těla, pak je pravděpodobné, že spolu tyto dva případy souvisí. Více o tom, jak rozpoznat příznaky atopické dermatitidy, si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida a kojenci, Atopická dermatitida a děti a Atopická dermatitida u dospělých

Zatímco ekzém na rukou se může poprvé objevit již v dětství, častěji se vyskytuje u dospělých v produktivním věku. Často postihuje osoby, jejichž ruce jsou v kontaktu s chemikáliemi a jinými dráždivými látkami v rámci jejich zaměstnání. Stejně jako všechny typy atopické dermatitidy je ekzém na rukou neinfekční, ale život s ním může být obtížný a může způsobovat problémy na pracovišti. Více si můžete přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života

Mírná psoriáza na rukou může vypadat podobně jako ekzém na rukou, proto pokud máte jakékoliv pochybnosti o vašich příznacích, měli byste se poradit s vaším lékařem, který určí vaši přesnou diagnózu. Více si přečtěte ve článku Psoriáza.

Co způsobuje nebo vyvolává ekzém na rukou?

Někteří lidé mají genetickou predispozici k atopické dermatitidě - o těchto možných příčinách si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy. Vzhledem k tomuto dědičnému nastavení jsou citlivější na vnější dráždivé látky a alergeny a s větší pravděpodobností se u nich vyskytne ekzému na rukou.

mytí rukou
Časté mytí a/nebo agresivní surfaktanty mohou vyvolat ekzém na rukou

Ale také lidé bez těchto dědičných dispozic mohou trpět ekzémem na rukou. Už kvůli struktuře své pokožky jsou ruce náchylnější k vysychání než jiné části našeho těla. Důvody si můžete přečíst ve článku Pokožka na různých částech těla. Časté mytí, chladné počasí a chemikálie na pracovišti, to vše může poškozovat vnější vrstvy pokožky, což vede k jejímu vysychání a větší tendenci k podráždění. Toto onemocnění je známé jako dráždivá kontaktní dermatitida. 

Další forma kontaktní dermatitidy, známá jako alergická kontaktní dermatitida, je mnohem méně častá a objevuje se, když naše tělo začne být alergické na látku poté, co jí bylo pravidelně vystavováno. Příznaky jsou podobné, stejně jako léčba. Mezi běžné alergeny patří barvy na vlasy, parfémy, nikl (používaný ve špercích a hodinkách), latex v gumových rukavicích a některé druhy rostlin.

Je-li pokožka suchá a podrážděná, škrábání tyto příznaky dále zhoršuje. Více si přečtěte ve článku Znalost atopické dermatitidy.

Jak mám pečovat o atopickou pokožku na rukou?

hydratované ruce
Pravidelná hydratace poskytuje atopickým rukám potřebnou péči
Alergická kontaktní dermatitida způsobená šperky
Alergická kontaktní dermatitida způsobená šperky

Pravidelná a účinná kosmetická péče vám také pomůže poskytnout vaší pokožce potřebnou podporu, prodloužit dobu mezi vzplanutími a zklidnit pokožku ve chvíli, kdy je nejvíce podrážděná a svědí.

Mytí rukou 

Ruce si myjte ve vlažné vodě (vyhýbejte se příliš horkým nebo příliš chladným teplotám) a používejte jemné přípravky na mytí rukou bez vůně, které byly vyvinuty speciálně pro pravidelné používání a/nebo atopickou pokožku, jako je Eucerin AtopiControl Sprchový olej

Snažte se vyhýbat antibakteriálním mycím přípravkům bez obsahu vody, neboť často obsahují alkohol a rozpouštědla, která mohou vaše příznaky zhoršovat a zesilovat vzplanutí pokožky.

Pokožku vysušte jemným přikládáním ručníku, netřete a bezprostředně po umytí rukou použijte hydratační krém.

Hydratace rukou

Na každém umyvadle doma i v práci mějte hydratační krém na ruce, abyste jej mohli použít po každém mytí rukou a kdykoliv je vaše pokožka suchá. Eucerin Krém na ruce AtopiControl byl vyvinut speciálně tak, aby poskytoval atopickým rukám potřebnou každodenní hydratační péči a obsahuje licochalcon A (pro zklidnění pokožky a zmírnění zarudnutí) a ceramidy (které posilují bariérovou funkci pokožky).

Při vzplanutí můžete používat Eucerin AtopiControl Acute krém jako doplňkovou péči k léčbě předepsané vaším lékařem. Doplňková péče znamená v lékařské terminologii, že výrobek zvyšuje účinky jiného výrobku. Ačkoliv se nejedná o zdravotnický výrobek a není určen jako jeho náhrada, Eucerin AtopiControl Acute krém obsahuje mentoxypropandiol (výtažek z mentolu) a dekandiol (antibakteriální aktivní složku), které prokazatelně ochlazují a zklidňují pokožku a přinášejí rychlou úlevu. Pro maximální účinek poté naneste  Eucerin AtopiControl Krém na ruce

Více si můžete přečíst ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí a informace o tom, jak pečovat o ekzém na rukou u dětí najdete ve článku Atopická dermatitida a kojenci a Atopická dermatitida a děti

Zdravotnická léčba

Nejčastějším zdravotnickým léčebným řešením jsou steroidy, ale slabé steroidní krémy a masti (například 1% hydrokortizon) ne vždy přinášejí účinek na silné pokožce, proto vám v některých případech může lékař doporučit silnější složení. Terapie ultrafialovým zářením (UV) se také někdy používá k léčbě závažné dermatitidy rukou.

Jakým dalším způsobem mohu pečovat o své ruce?

Nejlepší léčbou ekzému na rukou je snažit se vyhýbat faktorům, které jej vyvolávají. Uvádíme kroky, které ostatním pacientům pomohly:

  • Noste ochranný oděv (např. rukavice), abyste ruce nevystavovali škodlivým látkám
  • Pod pracovními vinylovými nebo neoprenovými rukavicemi noste bavlněné rukavice, které ochrání pokožku před třením a zabrání kumulaci vlhkosti uvnitř rukavic. 
  • Po použití vysušte vnitřek gumových rukavic a bavlněné rukavice udržujte v čistotě (pravidelně je perte pomocí vašeho pracího přípravku bez vůně a mýdlových složek nebo přípravku na mytí rukou) 
  • Nenoste velké množství šperků, na noc si je sundávejte a pravidelně je čistěte. 

Při přetrvávajících příznacích se obraťte na lékaře.

Více o tom, jak pečovat o atopickou pokožku na dalších částech těla, si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na různých částech těla, Atopická dermatitida na obličeji, Atopická dermatitida na očních víčkách a Atopická pokožka na vlasové pokožce.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin