Lupy ve vlasech: Jak se jich zbavit?

3 min čtení
Zobrazit více

Lupy jsou problémem, který se dá jen těžko skrýt, a přitom se s ním potýká přibližně 50 % dospělých na celém světě. Jestliže sami máte lupy, je pro vás velice důležité znát příčiny, a ještě důležitější je si uvědomit, že tento problém je možné vyřešit.

CO JSOU LUPY?

Viditelné šupinky patří k projevům lupů

Lupy jsou velice častým projevem stavu pokožky hlavy a existují ve dvou formách. Mastné lupy, seboroická dermatitida jsou charakteristické mastnými žlutými šupinkami až ložisky, které zůstávají přilepené k pokožce hlavy a k vlasům. Suché lupy jsou bílé nepřilnavé šupinky, které se oddělují od pokožky hlavy - jsou více viditelné a padají z vlasů. K dalším projevům obou forem patří svědění, zarudnutí a buď příliš suchá, nebo příliš mastná pokožka hlavy.

Hlavní příčiny

HLAVNÍ PŘÍČINY LUPŮ

1. Hyperproliferaci pokožky způsobuje Malassezia globosa 2. Vznikají mikrozáněty vlasové pokožky 3. Tvoří se viditelné šupinky

Lupy se tvoří, když se naruší přirozený proces obnovy vlasové pokožky, který vede k rychlému olupování zrohovatělých buněk vlasové pokožky, které se spojují a vytvářejí viditelné šupinky. 

Tento proces, nazývaný hyperproliferace pokožky, spouští mikroorganismus Malassezia globosa, který se živí přirozenými lipidy nebo mazem, které vlasová pokožka produkuje. A tento mikroorganismus dráždí pokožku tím, že způsobuje mikrozáněty a svědění. 

Tyto symptomy mohou spouštět různé faktory:

  • genetická dispozice - vliv dědičnosti v rodině
  • klimatické podmínky - např. UV záření, zima, teplo, vítr
  • fyzický nebo emoční stres
  • hormonální změny
  • faktory životního stylu, jako je špatná životospráva a pití alkoholu

Mikrozáněty a vlasová pokožka

Co jsou mikrozáněty? Jsou to velice slabé záněty kůže, které nejsou ani klinicky prokazatelné. Když ale zkoumáme tkáň pokožky postiženou mikrozáněty, můžeme zjistit přítomnost zánětlivých imunitních buněk - jinými slovy kůže reaguje na podráždění vyvoláním zánětu, kterým se snaží o vlastní regeneraci. Jestliže jsou pak takové kožní buňky vystaveny dalšímu dráždění, může kůže přejít k "reálné" zánětlivé reakci.

1. Zdravá pokožka 2. Mikrozánět 3. Zánět (erytém)

Jak souvisí s onemocněním vlasové pokožky? 

Výzkumy ukazují, že mikrozáněty vlasové pokožky  jsou příčinou jejích nejčastějších onemocnění, od vypadávání vlasů, tvorby lupů až po suchost vlasové pokožky, svědění a její citlivost

Jestliže u vás náhle dojde k většímu vypadávání vlasů nebo k jejich lámavosti, může být důvodem nějaký neodhalený zdravotní problém, jako je onemocnění štítné žlázy, nedostatek železa, nebo autoimunní onemocnění. I některé léky mohou způsobit vypadávání vlasů. Ve všech případech navštivte dermatologa, který určí přesnou příčinu.

Obecně zažité mylné představy

Jedna z mylných informací o lupech tvrdí, že lupy vznikají, když si nemyjete vlasy dost často.

  • Lupy mohou způsobit řídnutí vlasů nebo ztrátu  vlasů  
  • Lupy naznačují,  že vlasy a pokožka hlavy jsou špinavé  
  • Lupy se dají vyléčit octem, přírodními oleji nebo dětským šamponem


Neexistují žádné důkazy, že by některé z předcházejících tvrzení bylo pravdivé.

Řešení

CO PROTI LUPŮM

Na mastné lupy používejte Eucerin Gelový šampon proti mastným lupům DermoCapillaire, a na suché lupy Eucerin Šampon proti suchým lupům DermoCapillaire, abyste vymyli šupinky a přitom nedošlo k podráždění pokožky hlavy.

MÁTE LUPY?

Máte lupy, jestliže...

Máte mastné žluté nebo bílé šupinky, které ulpívají na vašich vlasech nebo na pokožce hlavy: to je typické pro mastné lupy, seboroickou dermatitidu.
Máte suché bílé šupinky, které vám padají z vlasů a z pokožky hlavy: to je typický projev suchých lupů.
Trápí vás svědění nebo podráždění pokožky hlavy a máte viditelné olupující se šupinky: mnoho lidí s mastnými nebo suchými lupy trpí i těmito symptomy.

Možná trpíte jiným onemocněním vlasové pokožky, jestliže...

Máte pocit suché pokožky hlavy, trápí vás svědění nebo podráždění, ale nemáte žádné viditelné šupinky: je možné, že máte suchou, svědící nebo citlivou vlasovou pokožku

Máte na vlasové pokožce zarudlá, olupující se stříbřitá místa: můžete mít lupénku.

Doporučení

Navštivte svého lékaře nebo dermatologa, pokud vás tyto příznaky zneklidňují, zhoršují se, nebo jestliže je vaše vlasová pokožka zanícená, mokvá apod.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin