Žena s pocitem diskomfortu na pokožce hlavy

Citlivá pokožka hlavy: Symptomy, příčiny a řešení

Citlivá vlasová pokožka může být nepříjemná a narušovat každodenní život. Až 60 % žen a 40 % mužů uvádí, že mají citlivou vlasovou pokožku, a její příčiny se mohou značně lišit. Je-li vlasová pokožka nadměrně citlivá, může to znamenat, že je hyperreaktivní nebo hypersenzitivní, což lze zmírnit pomocí správné péče.

PŘÍZNAKY A SYMPTOMY

CO JE CITLIVÁ POKOŽKA?

Mezi symptomy citlivé pokožky patří pálení, štípání, bolest, svědění a zarudnutí. Můžete také jen mít pocit, že je vlasová pokožka napjatá a svědí. Pokud se u vás projevují tyto symptomy v závažné formě, máte hyperreaktivní vlasovou pokožku,která reaguje citlivě na různé faktory. Ať už je vaše pokožka méně či více citlivá, je důležité zjistit, jaké faktory citlivost způsobují. Příčinou může být např. nevyvážená strava, nebo používání nesprávného šamponu. Dále pak může být příčinou citlivosti pokožky hlavy působení klimatických podmínek, znečištění prostředí nebo stres. Pokud najdete příčinu, proč je vaše pokožka citlivá, pomůže to její stav co nejlépe vylepšit.

Citlivá a podrážděná pokožka hlavy
Citlivá pokožka hlavy může být zdrojem diskomfortu.
HLAVNÍ PŘÍČINY

Šampon bývá u mnoha lidí jednou z hlavních příčin citlivé pokožky hlavy. Dráždivé mycí a čistící složky, které šampony často obsahují, mohou narušit kyselý kožní plášť - přirozenou kyselost, která pokožku chrání - a v důsledku toho hrozí větší riziko vysoušení a podráždění pokožky.

Citlivá pokožka hlavy se může objevit také u pacientů po léčení některých kožních onemocnění, jako např. atopická dermatitida nebo lupénka.

Když se naruší přirozená ochranná vrstva pokožky díky jednomu nebo více těmto faktorům, je možné, že hlavní příčinou zvýšené citlivosti budou mikrozáněty vlasové pokožky. Mikrozáněty vznikají tak, kožní buňky reagují zánětlivými procesy, a pokožka se stává citlivější na dráždivé podněty. 

Mezi další příčiny citlivosti nebo alergií vlasové pokožky patří: 

  • klimatické podmínky - např. UV záření, zima, teplo, vítr, a znečištění prostředí   
  • Fyzický nebo emoční stres 
  • Chemikálie obsažené v mýdle a kosmetice, voda, některé léky
  • Hormonální změny - např. těhotenství, menopauza, menstruační cyklus  
  • Potravinové alergie

Příčiny citlivé a svědící vlasové pokožky
1.Agresivní čistící složky smyjí kožní lipidy 2. Ochranná funkce kůže je narušena 3. Mikrozáněty

Mikrozáněty a pokožka vaší hlavy

Co jsou mikrozáněty? Jsou to velice slabé záněty kůže, které nejsou ani klinicky prokazatelné. Když ale zkoumáme tkáň pokožky postiženou mikrozáněty, můžeme zjistit přítomnost zánětlivých imunitních buněk - jinými slovy kůže reaguje na podráždění vyvoláním zánětu, kterým se snaží o vlastní regeneraci. Jestliže jsou pak takové kožní buňky vystaveny dalšímu dráždění, může kůže přejít k "reálné" zánětlivé reakci.

Zobrazení zdravé pokožky, mikrozánětu a zánětu
1. Zdravá pokožka 2. Mikrozánět 3. Zánět (erytém)

Jak souvisí s onemocněním vlasové pokožky? Výzkumy ukazují, že mikrozáněty vlasové pokožky jsou příčinou jejích nejčastějších onemocnění, od vypadávání vlasů, tvorby lupů až po suchost vlasové pokožky, svědění a její citlivost. 

Jestliže u vás náhle dojde k většímu vypadávání vlasů nebo k jejich lámavosti, může být důvodem nějaký neodhalený zdravotní problém, jako je onemocnění štítné žlázy, nedostatek železa, nebo autoimunní onemocnění. I některé léky mohou způsobit vypadávání vlasů. Ve všech případech navštivte dermatologa, který určí přesnou příčinu.
OBECNĚ ZAŽITÉ MYLNÉ PŘEDSTAVY

OBECNĚ ZAŽITÉ MYLNÉ PŘEDSTAVY

Ocet, přírodní oleje a příjem osmi sklenic vody denně patří mezi přírodní prostředky, o nichž se tvrdí, že předchází citlivé vlasové pokožce. Ale i když je dostatečný příjem vody prospěšný pro celkové zdraví, sám o sobě citlivou vlasovou pokožku nevyřeší. A neexistuje žádný důkaz, který by potvrzoval účinnost dalších zde uvedených prostředků.

Žena pijící vodu
Pití vody je dobré pro celkové zdraví, ale samo o sobě citlivou pokožku hlavy nevyřeší.
ŘEŠENÍ

DOPORUČENÉ ŘEŠENÍ

Eucerin pH5 Šampon pro citlivou pokožku hlavy DermoCapillaire a Eucerin Hypertolerantní šampon DermoCapillaire pro podrážděnou a alergickou vlasovou pokožku byly vytvořené bez dráždivých přísad, tak aby vlasovou pokožku jemně umyly a poskytly jí potřebnou péči. Získejte více informací o pH5 šamponu a Hypertolerantním šamponu.

Žena si myje vlasy
Eucerin pH5 Šampon pro citlivou pokožku hlavy DermoCapillaire byl vyvinut speciálně pro to, aby udržoval přirozenou hodnotu pH kůže.

MÁTE CITLIVOU POKOŽKU HLAVY?

Můžete mít citlivou pokožku hlavy, jestliže...

Možná trpíte jiným onemocněním vlasové pokožky, jestliže...

Vaše pokožka hlavy obecně špatně reaguje na šampony nebo stylingové přípravk: ty často obsahují agresivní mycí složky nebo chemikálie.  

V nedávné době jste byli vystaveni faktorům, které jsou popsané výše: zejména, když se symptomy u vás projevily brzy poté.

Máte bílé nebo žluté šupinky na pokožce hlavy nebo na vlasech: možná máte lupy nebo seborrhoickou dermatitidu.  

Máte na vlasové pokožce zarudlá, olupující se stříbřitá místa: můžete mít lupénku.

Vaše vlasová pokožka hodně svědí: možná máte suchou a svědící pokožku.

Navštivte svého lékaře nebo  dermatologa, pokud vás tyto příznaky zneklidňují, zhoršují se, nebo jestliže je vaše vlasová pokožka zanícená, mokvá apod.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

  • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
  • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
  • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
     

eucerin klub

Registrační formulář