Vypadávání a řídnutí vlasů – Symptomy, příčiny a řešení

4 min čtení
Zobrazit více

Vypadávání vlasů je problém, který může stresovat a ovlivňovat vlastní sebevědomí. Je zcela běžné, že každý den vypadne několik vlasů, ztráta většího množství vlasů však může znamenat, že dochází k jejich řídnutí. Je to problém, který postihuje muže i ženy, a stále více jich dnes vyhledává v tomto ohledu pomoc.

Příznaky A Symptomy

CO JE ŘÍDNUTÍ A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ?

Rozšiřující se pěšinka ve vlasech může být příznakem jejich řídnutí.

Jestliže se doba aktivního růstu vlasů, neboli anagenní fáze, zkracuje, začnou vlasové folikuly vytvářet kratší, tenčí a na pohled slabší vlasy, což způsobuje řídnutí vlasového porostu. Když se tato anagenní fáze zastaví úplně, postižené vlasové folikuly  přestanou vytvářet nové vlasy a dojde ke ztrátě vlasů.

Ženy obecně trpí spíš řídnutím vlasů, u mužů naopak více dochází k úbytku vlasů a ustupujícímu vlasovému porostu.

Příčiny A Faktory

HLAVNÍ PŘÍČINY ŘÍDNUTÍ A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Dědičná ztráta vlasů je nejčastější formou řídnutí a ztráty vlasů u mužů i žen. Hovoří se také o ztrátě vlasů ženského a mužského typu, androgenní alopecii, která vzniká, když jsou vlasové folikuly geneticky citlivé na androgeny - mužské pohlavní hormony (zejména na dihydrotestosteron - DHT). Reakce mezi DHT a vlasovými folikuly vede následně ke zpomalení nebo zastavení růstu vlasů, což má za následek řídnutí nebo ztrátu vlasů. Dále pak, zejména v případě vypadávání vlasů ženského typu, obvykle působí i některé další kauzální faktory.

Vyhýbání se stresu může mít pozitivní vliv na řídnutí vlasů.
Řídnutím vlasů trpí více ženy než muži.

Predispozici můžete zdědit v rodině jak z matčiny, tak z otcovy strany. Lidé si často myslí, že ztráta nebo řídnutí vlasů postihuje jen osoby vyššího věku, ale toto onemocnění může začít už teenagerů, po dvacítce nebo třicítce věku.

S přibývajícím věkem sice u většiny lidí vlasy postupně řídnou, ale míra postižení se u jednotlivých osob velice liší.

U mužů se obvykle projevuje ztráta vlasů tak, že vlasová linie začne ustupovat, dochází ke ztrátě vlasů na temeni, nebo k obojímu zároveň. Postupem času může u mužů s dědičným sklonem ke ztrátě vlasů dojít k úplné plešatosti.

U žen se obvykle projevuje ztráta vlasů jinak. Trpí spíše řídnutím vlasů, a nedochází u nich k úplné ztrátě vlasů. Jejich vlasy většinou prořídnou na celé hlavě, zejména pak na hranici vlasového porostu. Někdy je řídnutím více postižené temeno, ale dědičná ztráta vlasů u žen jen málokdy způsobí úplnou pleš.

Mikrozáněty vlasové pokožky patří mezi hlavní příčiny řídnutí a vypadávání vlasů. Dochází k nim tak, že se pokožka kolem vlasových folikulů zanítí a oslabí vlasový kořínek, čímž se znásobuje riziko dědičné ztráty vlasů.

Protože se při růstu vlasů spotřebovává nesmírné množství energie, je růst vlasů velice citlivý na nedostatečný přísun energie do vlasového folikulu.

1. Mikrozáněty oslabí vlasy 2. Vlasy nemají dostatek energie 3. Růst vlasů se zpomalí nebo zcela zastaví

Co jsou mikrozáněty? Jsou to velice slabé záněty kůže, které nejsou ani klinicky prokazatelné. Když ale zkoumáme tkáň pokožky postiženou mikrozáněty, můžeme zjistit přítomnost zánětlivých imunitních buněk - jinými slovy kůže reaguje na podráždění vyvoláním zánětu, kterým se snaží o vlastní regeneraci. Jestliže jsou pak takové kožní buňky vystaveny dalšímu dráždění, může kůže přejít k "reálné" zánětlivé reakci.

1. Zdravá pokožka 2. Mikrozánět 3. Zánět (erytém)

Jak souvisí s onemocněním vlasové pokožky? Výzkumy ukazují, že mikrozáněty vlasové pokožky  jsou příčinou jejích nejčastějších onemocnění, od vypadávání vlasů, tvorby lupů až po suchost vlasové pokožky, svědění a její citlivost

Jestliže u vás náhle dojde k většímu vypadávání vlasů nebo k jejich lámavosti, může být důvodem nějaký neodhalený zdravotní problém, jako je onemocnění štítné žlázy, nedostatek železa, nebo autoimunní onemocnění. I některé léky mohou způsobit vypadávání vlasů. Ve všech případech navštivte dermatologa, který určí přesnou příčinu.

Obecně Zažité Mylné Představy

Není prokázané, že by masáže hlavy působily proti vypadávání vlasů.

Mezi nejčastější mylné představy o řídnutí a ztrátě vlasů patří:

  • masírování pokožky hlavy přírodním olejem může vyléčit ztrátu vlasů.
  • budete-li si holit hlavu, vyrostou nové silnější vlasy.
  • provádění stojky na hlavě podporuje růst vlasů.
  • existují "zázračné léky", po kterých vlasy znovu narostou.
Neexistují žádné důkazy o pravdivosti kteréhokoliv z výše uvedeného tvrzení.

Řešení

CO NA VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

V případě potřeby je možné používat Eucerin Tonikum proti vypadávání vlasů DermoCapillaire dvakrát denně, ráno a večer.

Klinické a dermatologické studie prokázaly, že Eucerin Šampon proti vypadávání vlasů DermoCapillaire a Eucerin Tonikum proti vypadávání vlasů DermoCapillaire oddalují a zpomalují proces geneticky daného řídnutí vlasů. Získejte více informací o tomto šamponu a toniku.

MÁTE PROBLÉM S ŘÍDNUTÍM A VYPADÁVÁNÍM VLASŮ?

Trpíte řídnutím vlasů, jestliže...

Začíná se postupně rozšiřovat přirozená pěšinka ve vlasech.

Vlasy jsou slabší, jemnější nebo je jich viditelně méně.

Mezi vlasy prosvítá pokožka.

Navštivte svého lékaře nebo dermatologa v případě, že...

Vypadává vám mnohem více vlasů než normálně.

Na hlavě se vám objevují holá místa bez vlasů.

Linie vlasů začíná ustupovat.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin