Úleva pro atopickou pokožku – Existuje kosmetická péče, která mi pomůže při atopické dermatitidě?

7 min čtení
Zobrazit více

Přibližně každý 12. dospělý trpí atopickou dermatitidou1 a tento článek vysvětluje, jak pečovat o dospělou atopickou pokožku. Chcete-li se dozvědět, jak pečovat o pokožku vašeho kojence či dítěte, přečtěte si článek Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku. Vysvětlíme vám, jak správná každodenní péče pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a prodlužuje období mezi vzplanutími. A také se dozvíte, jak přizpůsobit vaši pravidelnou péči pro zklidnění pokožky během vzplanutí. Chcete-li zjistit více o symptomech, příčinách a spouštěčích onemocnění, přečtěte si článek Atopická dermatitida u dospělých.

Jak mám pečovat o pokožku s atopickým ekzémem?

Pro atopickou dermatitidu (také známou jako atopický ekzém) jsou typické dvě fáze:

 • Akutní fáze, kdy pokožka vzplane a je nejvíce dráždivá.
 • Neakutní období mezi vzplanutími, kdy je pokožka klidnější. 

Více si o těchto dvou fázích můžete přečíst ve článcích Znalost atopické dermatitidy a Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí

Řada Eucerin AtopiControl
Řada Eucerin AtopiControl: každodenní péče a úleva při vzplanutí při atopické dermatitidě

Vaše pleť má v každé z těchto fází mírně odlišné potřeby, proto doporučujeme odpovídajícím způsobem přizpůsobit vaši pravidelnou péči:

 • Každodenní péče: Jemné čištění a pravidelná, účinná a hojná hydratace pro posílení ochranné bariéry pokožky a prodloužení doby mezi vzplanutími.
 • Akutní péče: Používání protizánětlivých léčiv (nebo jiných způsobů léčby, které vám předepíše váš lékař, jako jsou například mokré zábaly) a pečující tělová a pleťová mléka a krémy pro zklidnění pokožky během vzplanutí.

Ačkoliv neexistuje žádný známý lék na atopickou dermatitidu, výzkum ukázal, že zdravotnická léčba může zlepšit ukazatele kvality života2 a pravidelná a vhodná kosmetická péče může zlepšit stav pokožky, podpořit spánek a zlepšit kvalitu života.3

Jaká každodenní péče pomůže mé atopické pokožce?

Těžištěm každodenní kosmetické péče by měla být podpora ochranné bariéry pokožky. Pokud poskytnete pokožce potřebnou hydrataci a lipidy, pomůžete zabránit dalšímu vysychání a prodloužit dobu mezi vzplanutími.

Jemné čištění

I čistá voda může zvyšovat ztrátu hydratace4, proto se vyhýbejte dlouhým koupelím a dávejte si rychlé sprchy. Pokud máte opravdu rádi koupání, snažte se jej omezit na deset minut maximálně. Horká voda způsobuje další ztrátu hydratace, proto doporučujeme teplotu vody pod 32 ° C.

mytí pokožky
Šetrné mytí je prvním krokem v péči o atopickou pokožku

Agresivní mycí prostředky a peelingy mohou pokožku připravovat o esenciální lipidy a poškozovat její citlivou ochrannou bariéru a hydratační rovnováhu. Nepoužívejte drsné houby a masážní kartáče, perličkové koupele, koupelové soli, peelingy, alkalická mýdla a agresivní surfaktanty, jako je laurylsulfát sodný. Vybírejte si šetrné mycí a čisticí přípravky bez mýdlových složek, jako je Eucerin AtopiControl Sprchový olej.

Pokožku osušte jemným přikládáním čistého měkého ručníku, netřete. Okamžitě po umytí naneste hydratační výrobek, tak zabráníte dalšímu odpařování vody4 a vaše pokožka snáze vstřebá účinné složky.

Pravidelná hydratace

Účinné zvládání atopické pokožky spočívá v pravidelném a průběžném používání hydratačních výrobků (známých také jako emolienty).5 Hydratační výrobky je důležité aplikovat na obličej i tělo nejméně dvakrát denně, i během období, kdy se zdá, že je nemoc pod kontrolou5, tak zabráníte recidivám nebo je oddálíte. Doporučujeme používat častěji krém na ruce − alespoň po každém mytí rukou.

žena hydratující pokožku
Pravidelná hydratace může pomoci předcházet vysychání pokožky
nanášení tělového mléka
Eucerin AtopiControl Tělové mléko se snadno nanáší po celém těle

Hledejte výrobky, které jsou bez parfemace a které obsahují osvědčené, ale šetrné aktivní složky, jako například:

 • Licochalcon A: výtažek z lékořice, který zklidňuje pokožku
 • Ceramidy: posilují přirozenou ochrannou bariéru pokožky
 • Přírodní oleje bohaté na omega mastné kyseliny pro zklidnění, výživu a ochranu citlivé a suché pokožky

Tyto složky jsou základem složení výrobků Eucerin AtopiControl, které jsou k dostání v různých konzistencích pro různé části těla:

Více o tom, jak onemocnění postihuje pokožku po celém těle různým způsobem, si přečtěte ve článcích: Atopická dermatitida na obličejiAtopická dermatitida na očních víčkách, Atopická dermatitida na hlavě a vlasové pokožce, Atopická dermatitida na rukou a Atopická dermatitida na různých částech těla.

Sluneční ochrana

použití krému s ochranným faktorem
Používejte výrobky sluneční ochrany, které jsou na základě klinických testů prokazatelně vhodné pro atopickou pokožku

Atopická pokožka je sama o sobě suchá a slunce způsobuje její další vysychání. Omezte pobyt na slunci, vyhýbejte se mu v hodinách, kdy jsou jeho paprsky nejintenzivnější, noste ochranný oděv a používejte vhodný ochranný faktor. Vyzkoušejte Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování na obličej Sensitive Protect SPF 50+ nebo SPF 30 pro pleť obličeje a Eucerin Extra lehké mléko na opalování Sensitive Protect SPF 50+ pro pokožku těla. Tyto výrobky poskytují spolehlivou, vysoce kvalitní ochranu a klinické a dermatologické testy prokázaly jejich vhodnost pro atopickou pokožku. 

Přečtěte si více o účincích UVA a UVB záření na citlivou pokožku.

Zajímavost

Make-up

Jen proto, že je vaše pleť atopická, nemusíte přestat používat make-up, ale rozhodně si vybírejte podkladové výrobky, které byly vyvinuty speciálně pro suchou, podrážděnou pleť.5  A nezapomeňte před spaním make-up pečlivě odstranit.

Jak mohu zklidnit svoji pokožku během vzplanutí?

Těžištěm kosmetické péče o pokožku během akutní fáze atopické dermatitidy je zklidnění pokožky, zmírnění podráždění a svědění a úleva od diskomfortu. Naštěstí existuje celá řada opatření, která mohou pomoci:

Farmaceutické výrobky a postupy

Masti a krémy, jako jsou kortikosteroidy (např. 1% hydrokortizonový krém), nabízejí rychlou a účinnou úlevu při vzplanutí. Hydrokortizon však není dlouhodobým řešením. Více si můžete přečíst ve článku Co je kortizon a jak účinkuje?

Kortizonový krém
Kortizonový krém lze použít pro zklidnění atopické pokožky během vzplanutí

U závažných příznaků vám může váš lékař předepsat nebo doporučit:

 • silnější krém nebo mast 
 • fototerapii (léčbu ultrafialovým zářením pro zmírnění zánětu)  
 • mokré zábaly 
 • perorální kortikosteroidy a někdy antibiotika, která zabrání infekci pokožky 
 • antihistaminika pro zmírnění silného svědění  

Kosmetické výrobky s pečujícími a zklidňujícími složkami

krém na ekzém
Eucerin Acute krém pomůže zklidnit pokožku během vzplanutí

Existuje celá řada účinných látek, které prokazatelně zklidňují pokožku během vzplanutí:

 • Licochalcon A: extrakt z lékořice, který zmírňuje zánět a zklidňuje podráždění 
 • Dekandiol: silný antioxidant, který působí proti bakteriím, čímž zabraňuje infekci 
 • Mentoxypropandiol: derivát mentolu, který pokožku ochlazuje a zmírňuje svědění na smyslové úrovni. Vaše dítě bude mít menší potřebu škrábání, a tak zmírníte poškození jeho pokožky. 

Licochalcon A, dekandiol a mentoxypropandiol jsou všechny součástí složení Eucerin Acute krému AtopiControl, který byl vytvořen tak, aby pokožce poskytoval intenzivní péči potřebnou během vzplanutí. Nejprve naneste vaši předepsanou léčbu a nechte zcela vstřebat, poté aplikujte Eucerin Acute krém AtopiControl a následně Eucerin Tělové mléko AtopiControl.

Ačkoli Eucerin Acute krém AtopiControl není zdravotnický výrobek a není určen jako jeho náhrada, klinické a dermatologické testy prokázaly, že zlepšuje stav pokožky, zmírňuje svědění a podporuje kvalitní spánek a zlepšuje celkovou kvalitu života.6

 

Doporučení

Tipy při vzplanutí:

 • Hydratační výrobky pro obličej i tělo skladujte v lednici, tak zvýšíte jejich chladivý účinek
 • Při svěděním si ulevujte raději poklepáváním na pokožku, než škrábáním: tak zmírníte nepříjemné pocity bez poškození pokožky
 • Dbejte, aby u každého umyvadla ve vaší domácnosti a/nebo na pracovišti byl krém na ruce, a po každém mytí rukou jej použijte 

 Co dalšího mohu udělat pro zmírnění příznaků atopické dermatitidy?

Sledujte, jak vaše pokožka reaguje, rozpoznejte případné spouštěče a snažte se jim vyhýbat/omezit je. Tak prodloužíte dobu mezi vzplanutími a snížíte jejich závažnost. Více si o potenciálních spouštěčích můžete přečíst ve článku Co způsobuje vzplanutí atopické pokožky, a jak jim předcházet ve článku Atopická pokožka u dospělých.

Zdroje

 1.  WebMD
 2.  Ben-Gashir MA. Relationship between quality of life and disease severity in atopic dermatitis/eczema syndrome during childhood. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2003 Oct; 3(5):369-73. 
 3.  Uživatelská PIU studie Eucerin. Itálie. Květen 2017
 4.  Handbook of Atopic Eczema. M. Kerscher & S. Williams. Springer 2006
 5.  Handbook of Atopic Eczema. M. Kerscher & S. Williams. Springer 2006 
 6.  Při použití společně s Eucerin Tělovým mlékem AtopiControl. Zdroj: Výzkum společnosti Beiersdorf, Uživatelská PIU studie AtopiControl na podporu tvrzení, květen 2017

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin