Atopická dermatitida a kortizon

Co je kortizon – a jak účinkuje?

2 min čtení
Zobrazit více

Kortizon se používá k léčbě atopické dermatitidy již celá desetiletí a jeho účinky a vedlejší účinky byly důkladně prozkoumány. Mnozí z těch, kteří trpí atopickým ekzémem, zjistili, že poskytuje účinnou úlevu jejich příznakům.

Co je kortizon?

Naše nadledviny uvolňují různé hormony, včetně kortizolu (také známého jako hydrokortizon) a kortikosteronu. Oba patří do skupiny vlastních steroidních hormonů těla, známých jako glukokortikoidy, a jsou zapojeny v celé řadě fyziologických procesů, jako je například regulace zánětu. Mezi farmaceutické deriváty těchto přírodních glukokortikoidů patří dexametason, fludrokortison, prednison, prednisolon a triamcinolon, které se liší v účinnosti. Protože všechny glukokortikoidy mají podobný účinek, bývají souhrnně a hovorově označovány termínem kortizon.

zklidnění pokožky kortizonem
Kortizon se často používá ke zklidnění pokožky při vzplanutí

Tělu vlastní glukokortikoidy jsou důležitou součástí lidského metabolismu a ovlivňují - mimo jiné - kosti a svaly, minerální a vodní rovnováhu a náš imunitní systém.

Farmaceuticky vyráběné glukokortikoidy se používají v lékařských přípravcích na předpis i bez předpisu k léčbě atopické dermatitidy a také řady dalších kožních onemocnění, jako je například ekzém a psoriáza.

Jak kortizon pomáhá atopické pokožce?

Kortizon se používá pro svůj protizánětlivý účinek a je aktivní složkou léčiv, která jsou k dostání ve formě gelu, krému a masti a která se liší v síle a délce účinku. Lze jej dostat také v kapalné a tabletové formě, které lze užívat ústy.

Přípravky s obsahem kortizonu se používají na dobu nezbytně nutnou a mohou být velmi účinným lékem na příznaky atopické dermatitidy. Kortizon potlačuje nadměrnou reakci imunitního systému a zmírňuje zánět kůže. Následně odezní svědění. Kortizon však není vhodný jako dlouhodobé řešení atopické dermatitidy.

Jaké jsou možné vedlejší účinky kortizonu?

Při dlouhodobějším používání může kortizon způsobit ztenčení kůže (známé jako atrofie), které vede k její vyšší citlivosti. Riziko atrofie je vyšší při používání kortizonu ve vysokých dávkách (jak je tomu často v případě perorálního užívání kortizonu). Proto je důležité používat kortizon obezřetně a vždy dodržovat doporučení vašeho lékaře.

Upozornění

Pokud chcete začít používat přípravky s obsahem kortizonu, poraďte se s vaším lékařem.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin