Atopická dermatitida v obličeji Symptomy, příčiny a jak je zvládat

Atopická dermatitida je velice časté chronické kožní onemocnění, kterým trpí dospělí, děti i kojenci. Pokožka na obličeji i na těle je velmi suchá a citlivá. Atopická dermatitida probíhá obvykle ve dvou fázích, které se opakují - ve fázi akutní (vzplanutí ekzému) a ve fázi chronické. Pro nemocné je důležité, aby pečovali o svou pokožku i během chronických fází,  a aby tak co nejvíce  prodloužili období mezi dvěma akutními fázemi.

PŘÍZNAKY A SYMPTOMY

Co je atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (nebo atopický ekzém) je neinfekční chronické onemocnění, při kterém je pokožka na obličeji nebo/i na těle trvale suchá, citlivá a svědí. Jedná se o zánětlivé onemocnění, jehož výskyt neustále stoupá zejména v Západním světě. Postihuje 10 % celkové světové populace (10 až 20 %  dětí a 2 až 5 % dospělých), přičemž za posledních 30 let vzrostl počet zjištěných případů o 200 až 300 %.

Kojenci a malé děti trpí tímto onemocněním nejčastěji. U 90 % pacientů se první příznaky projevily před pátým rokem života, a u 80 % pacientů před druhým rokem života. 

U malých dětí a kojenců je nejčastější oblast výskytu obličej, nicméně jak děti rostou, stává se, že se vyrážka rozšíří i na tělo. Atopická dermatitida v obličeji postihuje všechny věkové skupiny a obvykle se objeví jako suché a olupující se ložiska ve vlasech, na čele, okolo očí a za ušima. Velice často se také objeví na tvářích, zejména u kojenců.

Projevy onemocnění jsou individuální, také se liší v různých ročních období, a dokonce se mění i ze dne na den. Pacienti popisují, jak se atopická pokožka projevuje ve dvou fázích - ve fázi remise (bezpříznakové) a ve fázi akutní (vzplanutí).
Pokožka se symptomy atopické dermatitidy.
1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění

Při akutním vzplanutí se u nemocných projevuje lehké až silné svědění, začervenání až velmi silné zarudnutí pokožky, na pokožce se objevují šupinky, její povrch je nerovný, je bolestivá a může dokonce slabě krvácet.
Během latentní fáze bývá pokožka suchá až extrémně suchá, lehce se olupuje, je citlivá (jde zde o stav, nikoliv o kožní onemocnění xeróza) a na postižených místech se mohou objevit malé zahojené ranky.

Kromě potíží způsobených samotným podrážděním pleti může být atopická dermatitida příčinou dalších tělesných a psychických problémů, jako jsou nespavost, diskriminace, stres a celkově nízké sebevědomí - zejména u případů atopické dermatitidy v obličeji. Následkem toho nemocní často podřizují nemoci svůj běžný život, jsou jí ovlivněni ve výběru svého oblečení, jídla, vzhledu a různých aktivit. U nemocného může dojít i k narušení vztahů, jestliže má pocit, že kvůli projevům nemoci ztrácí na atraktivitě.

Suchá a šupinatá pleť se objevuje u dalších kožních poruch, jako je hypersenzitivní pleť, kdy narušená kožní bariéra vede ke zvýšené transepidermální ztrátě vody a pleť může vykazovat subjektivní a objektivní příznaky jako reakce na externí agresory.

Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti.

Profil ženy se zarudlou pletí na tváři
Atopická dermatitida může způsobit různé tělesné i psychické problémy, jako je například diskriminace, stres a nízké sebevědomí.
Pokožka postižená dermatitidou
Jako akutní symptomy ve fázi vzplanutí se může projevit silné svědění, zarudnutí a olupující se, bolestivá až mírně krvácející pokožka.

Je možné, že máte atopický ekzém, pokud …

 1. Vaše pokožka je chronicky suchá a zarudlá, tj. na rozdíl od suché pokožky obecně, se tento stav nedá vyléčit, je možné ho pouze potlačit. 
 2. Vaše pokožka má tendenci vytvářet šupinky, zesilovat a praskat. Pokožka intenzivně svědí a je náchylná k zarudnutí a k zánětům. Příčinou není jen nedostatečná hydratace, ale také narušený metabolismus mastných kyselin, což vede k porušení ochranné funkce kožní bariéry.
 3. U Vaší suché pokožky se objevují akutní ekzémy.

Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s dermatologem.

PŘÍČINY A FAKTORY

Potenciální příčiny a faktory atopické dermatitidy

Není prokázané, že existuje jediná příčina vzniku atopické dermatitidy. A bohužel ani na ni neexistuje lék, který by ji vyléčil. Nicméně jestliže se nemocný bude vyhýbat spouštěčům nemoci a bude o sebe pravidelně aktivně a intenzivně pečovat, je možné prodloužit zdravá období atopické pokožky, a akutní léčba navíc přináší rychlou úlevu a rekonvalescenci ze symptomů vzplanutí nemoci.

Existuje několik genetických a environmentálních teorií proč někdo onemocní atopickou dermatitidou a jiný ne.

 • Genetické dispozice. Atopická dermatitida je nejčastější formou ekzému a je úzce propojená s astmatem a sennou rýmou. 
Jestliže mají oba rodiče atopickou dermatitidu, je u dítěte 60 - 80 % pravděpodobnost, že ji od rodičů zdědí.
 • Podnebí/znečištění prostředí. U obyvatel rozvinutých zemí, hlavně ve městech (zejména v těch, kde je vysoká úroveň znečištění) a v  zemích se studeným podnebím je zřejmě riziko onemocnění vyšší. Například u jamaických dětí, které žijí v Londýně, byla prokázána dvakrát vyšší pravděpodobnost, že dostanou atopickou dermatitidu, než u dětí, které žijí na Jamaice.
 • Pohlaví. U žen existuje o něco vyšší riziko onemocnění atopickou dermatitidou než u mužů.
 • Věk matky při narození dítěte. Čím je matka starší, tím větší je riziko, že dítě bude mít atopickou dermatitidu.

Žena používá inhalátor.
Když jeden z rodičů trpí atopickou dermatitidou, je u jejich dítěte zvýšené riziko, že zdědí dispozici k tomuto kožnímu onemocnění.
Znečistěné město se smogem
Život v oblastech s vysokou úrovní znečištění zvyšuje riziko onemocnění atopickou dermatitidou.
Cyklus atopické pokožky (cyklus svědění a škrábání)

Existují čtyři patogenetické faktory atopické dermatitidy:

1. Dědičný nedostatek filagrinu; nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) jako jsou aminokyseliny.
2. Narušený metabolismus epidermálních lipidů (ceramidy, cholesterol a volné mastné kyseliny) a narušená tvorba lipidové bariéry.

To má za následek suchost pokožky a narušenou funkci kožní bariéry. Infekční činitelé následně snáze pronikají do pokožky.

3. Množení bakterií (Staphylococcus aureus) a sekrece super-antigenů.
4. Environmentální vlivy, jako jsou dráždivé látky, alergeny, znečišťění.

Na suché a podrážděné pokožce se nakonec vytvoří zánět a začne svědit. Úporné svědění nutí pacienty ke škrábání. Škrábání pokožky ale narušuje ochrannou vrstvu kůže a vzniká vlhké prostředí příznivé pro množení bakterií. To dále vede k podráždění a následnému dalšímu svědění a zánětům. A tak pokračuje atopický cyklus dále (viz zobrazení).

DALŠÍ FAKTORY

Další faktory

Jsou ještě některé další vlivy, které mohou dále zhoršovat již existující symptomy, ale ty se u jednotlivců velice různí. Patří mezi ně:

 • některá jídla a nápoje (zejména mléčné výrobky, ořechy, mořské plody a alkohol)
 • alergeny (roztoči, pyly, prach)
 • formaldehyd
 • prací prostředky
 • stres
 • nespavost
 • pocení
 • cigaretový kouř


Přečtěte si další informace o faktorech, které mají vliv na pokožku. 

Stresovaná žena se sklopenou hlavou se dotýká rukou čela
Některé vlivy, mezi něž patří například stres nebo nespavost, mohou zhoršovat symptomy atopické dermatitidy.
ŘEŠENÍ

Zvládání symptomů atopické dermatitidy

Je sice pravda, že není možné atopickou dermatitidu "úplně vyléčit", ale její projevy je možné zvládnout díky důsledné a pravidelné péči.

Emolienční přípravky

Emoliencia (zvláčňující přípravky) jsou základem péče o pokožku a je možné je používat denně, bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Promašťují pokožku a dodávají jí pružnost, vlhkost a chrání ji před podrážděním. Také potlačují svědění a díky jim mohou být vzplanutí ekzému méně časté.
Emolienční přípravky mají za úkol zabránit vzplanutí atopické dermatitidy. Jedná se tedy o základní péči.

Při atopické dermatitidě v obličeji je zvlášť důležité, aby hydratační přípravky byly součástí každodenní pravidelné péče o pleť obličeje.

Žena relaxující v koupelové pěně.
Doporučuje se používat takové přísady do koupele, které vaši pokožku zhydratují.
Žena aplikující krém na levou tvář.
Jestliže máte v obličeji atopickou dermatitidu, používejte denně zvláčňující pleťové krémy.

Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:

 • Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleje a z oleje jadérek hroznového vína, které uklidňují a vyživují nemocnou pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.
 • Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Dermatologická léčba

Léčba (např. formou lokálně aplikovaných mastí s obsahem hydrokortizonu) potlačuje projevy vzplanutí ekzému a zklidňuje záněty a svědění.

Kortikosteroidy jsou velice účinné, jejich působení je rychlé a přinášejí úlevu při závažných vzplanutích nemoci. Nepředstavují však dlouhodobě únosnou alternativu, protože jejich delší používání může mít negativní vedlejší účinky. Také se nedají aplikovat na velké plochy kůže a při trvalém používání se jejich účinnost vytrácí.

Žena si krémem maže bradu.
Když potřebujete rychlou úlevu, můžete použít hydrokortizon. Dlouhodobé používání se ale nedoporučuje.

Každodenní péče o atopickou dermatitidu v obličeji

 • Nižší teplota, zejména v noci, působí příznivě, protože pocení bývá příčinou podráždění a svědění.
 • Přípravky základní péče je nejlépe skladovat v ledničce, protože studené krémy a mléka lépe uleví při svědění.
 • Líčení je dovolené, ale doporučuje se používat jen přípravky na citlivou pleť.
 • Je dobré si vést deník a sledovat, jestli některé potraviny nebo nápoje neovlivňují symptomy.
 • Dovolená v destinacích s terapeuticky příznivým podnebím, jako je Severní moře, Atlantik, Mrtvé moře, Středozemní moře nebo vysokohorské oblasti může působit velmi příznivě.
 • Relaxační cvičení jako například jóga a meditace někdy zmírňuje stres, který patří k faktorům ovlivňujícím atopickou dermatitidu v obličeji.
 • Při svědění je lepší pokožku poklepávat rukou a neškrábat se. Poklepávání kůži zklidní, a přitom ji nepoškozuje. Po sprchování kůži poklepávejte, dokud téměř neuschne a ihned ji ošetřete krémem nebo mlékem.
 • Dětem neustále krátce zastřihujte nehty a udržujte je hladké, aby nedocházelo k infikování škrábanců.
 • Nedopusťte, aby se kůže dráždila mechanicky, třeba drsnou houbou.

Žena si píše do zápisníku.
Mějte přehled o každodenní péči o pleť, například díky pravidelnému zapisování poznámek.
Žena odpočívá s vatovými tampónky na očích.
Z pohledu celostní medicíny je třeba se vyhýbat stresu a relaxovat (např. používat chladivé tampony na oči) - stres totiž dokáže vyvolat symptomy atopické dermatitidy.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat při zvládání symptomů, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Eucerin Exkluziv Klub registrace

Staňte se členem!

 • Nabízíme užitečné informace, jak správně pečovat o různé typy pleti. 
 • Budete dostávat zprávy o novinkách a výhodných akčních nabídkách jako první.
 • Můžete se účastnit soutěží a exkluzivních testování produktů zdarma.
   

eucerin klub

Registrační formulář