Atopická dermatitida v obličeji – Symptomy, příčiny a jak je zvládat

6 min čtení
Zobrazit více

Atopická dermatitida je velice časté chronické kožní onemocnění, kterým trpí dospělí, děti i kojenci. Pokožka na obličeji i na těle je velmi suchá a citlivá. Atopická dermatitida probíhá obvykle ve dvou fázích, které se opakují - ve fázi akutní (vzplanutí ekzému) a ve fázi chronické. Pro nemocné je důležité, aby pečovali o svou pokožku i během chronických fází,  a aby tak co nejvíce  prodloužili období mezi dvěma akutními fázemi.

Příznaky A Symptomy

Co je atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (nebo atopický ekzém) je neinfekční chronické onemocnění, při kterém je pokožka na obličeji nebo/i na těle trvale suchá, citlivá a svědí. Jedná se o zánětlivé onemocnění, jehož výskyt neustále stoupá zejména v Západním světě. Postihuje 10 % celkové světové populace (10 až 20 %  dětí a 2 až 5 % dospělých), přičemž za posledních 30 let vzrostl počet zjištěných případů o 200 až 300 %.

1. Narušená funkce kožní bariéry usnadňuje pronikání mikroorganismů 2. Aktivace imunitních buněk, zánět 3. Svědění

Kojenci a malé děti trpí tímto onemocněním nejčastěji. U 90 % pacientů se první příznaky projevily před pátým rokem života, a u 80 % pacientů před druhým rokem života. 

U malých dětí a kojenců je nejčastější oblast výskytu obličej, nicméně jak děti rostou, stává se, že se vyrážka rozšíří i na tělo. Atopická dermatitida v obličeji postihuje všechny věkové skupiny a obvykle se objeví jako suché a olupující se ložiska ve vlasech, na čele, okolo očí a za ušima. Velice často se také objeví na tvářích, zejména u kojenců.

Projevy onemocnění jsou individuální, také se liší v různých ročních období, a dokonce se mění i ze dne na den. Pacienti popisují, jak se atopická pokožka projevuje ve dvou fázích - ve fázi remise (bezpříznakové) a ve fázi akutní (vzplanutí).
Atopická dermatitida může způsobit různé tělesné i psychické problémy, jako je například diskriminace, stres a nízké sebevědomí.
Jako akutní symptomy ve fázi vzplanutí se může projevit silné svědění, zarudnutí a olupující se, bolestivá až mírně krvácející pokožka.

Při akutním vzplanutí se u nemocných projevuje lehké až silné svědění, začervenání až velmi silné zarudnutí pokožky, na pokožce se objevují šupinky, její povrch je nerovný, je bolestivá a může dokonce slabě krvácet.
Během latentní fáze bývá pokožka suchá až extrémně suchá, lehce se olupuje, je citlivá (jde zde o stav, nikoliv o kožní onemocnění xeróza) a na postižených místech se mohou objevit malé zahojené ranky.

Kromě potíží způsobených samotným podrážděním pleti může být atopická dermatitida příčinou dalších tělesných a psychických problémů, jako jsou nespavost, diskriminace, stres a celkově nízké sebevědomí - zejména u případů atopické dermatitidy v obličeji. Následkem toho nemocní často podřizují nemoci svůj běžný život, jsou jí ovlivněni ve výběru svého oblečení, jídla, vzhledu a různých aktivit. U nemocného může dojít i k narušení vztahů, jestliže má pocit, že kvůli projevům nemoci ztrácí na atraktivitě.

Suchá a šupinatá pleť se objevuje u dalších kožních poruch, jako je hypersenzitivní pleť, kdy narušená kožní bariéra vede ke zvýšené transepidermální ztrátě vody a pleť může vykazovat subjektivní a objektivní příznaky jako reakce na externí agresory.

Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti.

Je možné, že máte atopický ekzém, pokud …

 1. Vaše pokožka je chronicky suchá a zarudlá, tj. na rozdíl od suché pokožky obecně, se tento stav nedá vyléčit, je možné ho pouze potlačit. 
 2. Vaše pokožka má tendenci vytvářet šupinky, zesilovat a praskat. Pokožka intenzivně svědí a je náchylná k zarudnutí a k zánětům. Příčinou není jen nedostatečná hydratace, ale také narušený metabolismus mastných kyselin, což vede k porušení ochranné funkce kožní bariéry.
 3. U Vaší suché pokožky se objevují akutní ekzémy.

Pokud si nejste jisti, o jaké symptomy se jedná, poraďte se s dermatologem.

Příčiny A Faktory

Potenciální příčiny a faktory atopické dermatitidy

Není prokázané, že existuje jediná příčina vzniku atopické dermatitidy. A bohužel ani na ni neexistuje lék, který by ji vyléčil. Nicméně jestliže se nemocný bude vyhýbat spouštěčům nemoci a bude o sebe pravidelně aktivně a intenzivně pečovat, je možné prodloužit zdravá období atopické pokožky, a akutní léčba navíc přináší rychlou úlevu a rekonvalescenci ze symptomů vzplanutí nemoci.

Existuje několik genetických a environmentálních teorií proč někdo onemocní atopickou dermatitidou a jiný ne.

Když jeden z rodičů trpí atopickou dermatitidou, je u jejich dítěte zvýšené riziko, že zdědí dispozici k tomuto kožnímu onemocnění.
Život v oblastech s vysokou úrovní znečištění zvyšuje riziko onemocnění atopickou dermatitidou.

 • Genetické dispozice. Atopická dermatitida je nejčastější formou ekzému a je úzce propojená s astmatem a sennou rýmou. 
Jestliže mají oba rodiče atopickou dermatitidu, je u dítěte 60 - 80 % pravděpodobnost, že ji od rodičů zdědí.
 • Podnebí/znečištění prostředí. U obyvatel rozvinutých zemí, hlavně ve městech (zejména v těch, kde je vysoká úroveň znečištění) a v  zemích se studeným podnebím je zřejmě riziko onemocnění vyšší. Například u jamaických dětí, které žijí v Londýně, byla prokázána dvakrát vyšší pravděpodobnost, že dostanou atopickou dermatitidu, než u dětí, které žijí na Jamaice.
 • Pohlaví. U žen existuje o něco vyšší riziko onemocnění atopickou dermatitidou než u mužů.
 • Věk matky při narození dítěte. Čím je matka starší, tím větší je riziko, že dítě bude mít atopickou dermatitidu.

Existují čtyři patogenetické faktory atopické dermatitidy:

1. Dědičný nedostatek filagrinu; nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) jako jsou aminokyseliny.
2. Narušený metabolismus epidermálních lipidů (ceramidy, cholesterol a volné mastné kyseliny) a narušená tvorba lipidové bariéry.

To má za následek suchost pokožky a narušenou funkci kožní bariéry. Infekční činitelé následně snáze pronikají do pokožky.

3. Množení bakterií (Staphylococcus aureus) a sekrece super-antigenů.
4. Environmentální vlivy, jako jsou dráždivé látky, alergeny, znečišťění.

Na suché a podrážděné pokožce se nakonec vytvoří zánět a začne svědit. Úporné svědění nutí pacienty ke škrábání. Škrábání pokožky ale narušuje ochrannou vrstvu kůže a vzniká vlhké prostředí příznivé pro množení bakterií. To dále vede k podráždění a následnému dalšímu svědění a zánětům. A tak pokračuje atopický cyklus dále (viz zobrazení).

Další Faktory

Jsou ještě některé další vlivy, které mohou dále zhoršovat již existující symptomy, ale ty se u jednotlivců velice různí. Patří mezi ně:

Některé vlivy, mezi něž patří například stres nebo nespavost, mohou zhoršovat symptomy atopické dermatitidy.

 • některá jídla a nápoje (zejména mléčné výrobky, ořechy, mořské plody a alkohol)
 • alergeny (roztoči, pyly, prach)
 • formaldehyd
 • prací prostředky
 • stres
 • nespavost
 • pocení
 • cigaretový kouř


Přečtěte si další informace o faktorech, které mají vliv na pokožku. 

Řešení

Zvládání symptomů atopické dermatitidy

Je sice pravda, že není možné atopickou dermatitidu "úplně vyléčit", ale její projevy je možné zvládnout díky důsledné a pravidelné péči.

Emolienční přípravky

Doporučuje se používat takové přísady do koupele, které vaši pokožku zhydratují.
Jestliže máte v obličeji atopickou dermatitidu, používejte denně zvláčňující pleťové krémy.

Emoliencia (zvláčňující přípravky) jsou základem péče o pokožku a je možné je používat denně, bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Promašťují pokožku a dodávají jí pružnost, vlhkost a chrání ji před podrážděním. Také potlačují svědění a díky jim mohou být vzplanutí ekzému méně časté.
Emolienční přípravky mají za úkol zabránit vzplanutí atopické dermatitidy. Jedná se tedy o základní péči.

Při atopické dermatitidě v obličeji je zvlášť důležité, aby hydratační přípravky byly součástí každodenní pravidelné péče o pleť obličeje.

Účinné látky, které emolienční přípravky mohou obsahovat:

 • Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleje a z oleje jadérek hroznového vína, které uklidňují a vyživují nemocnou pokožku a obnovují přirozenou ochrannou kožní bariéru.
 • Licochalcon A (výtažek z kořene lékořice) je přirozený protizánětlivý prostředek a antioxidant, který zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zánět.

Dermatologická léčba

Léčba (např. formou lokálně aplikovaných mastí s obsahem hydrokortizonu) potlačuje projevy vzplanutí ekzému a zklidňuje záněty a svědění.

Když potřebujete rychlou úlevu, můžete použít hydrokortizon. Dlouhodobé používání se ale nedoporučuje.

Kortikosteroidy jsou velice účinné, jejich působení je rychlé a přinášejí úlevu při závažných vzplanutích nemoci. Nepředstavují však dlouhodobě únosnou alternativu, protože jejich delší používání může mít negativní vedlejší účinky. Také se nedají aplikovat na velké plochy kůže a při trvalém používání se jejich účinnost vytrácí.

Každodenní péče o atopickou dermatitidu v obličeji

Mějte přehled o každodenní péči o pleť, například díky pravidelnému zapisování poznámek.
Z pohledu celostní medicíny je třeba se vyhýbat stresu a relaxovat (např. používat chladivé tampony na oči) - stres totiž dokáže vyvolat symptomy atopické dermatitidy.

 • Nižší teplota, zejména v noci, působí příznivě, protože pocení bývá příčinou podráždění a svědění.
 • Přípravky základní péče je nejlépe skladovat v ledničce, protože studené krémy a mléka lépe uleví při svědění.
 • Líčení je dovolené, ale doporučuje se používat jen přípravky na citlivou pleť.
 • Je dobré si vést deník a sledovat, jestli některé potraviny nebo nápoje neovlivňují symptomy.
 • Dovolená v destinacích s terapeuticky příznivým podnebím, jako je Severní moře, Atlantik, Mrtvé moře, Středozemní moře nebo vysokohorské oblasti může působit velmi příznivě.
 • Relaxační cvičení jako například jóga a meditace někdy zmírňuje stres, který patří k faktorům ovlivňujícím atopickou dermatitidu v obličeji.
 • Při svědění je lepší pokožku poklepávat rukou a neškrábat se. Poklepávání kůži zklidní, a přitom ji nepoškozuje. Po sprchování kůži poklepávejte, dokud téměř neuschne a ihned ji ošetřete krémem nebo mlékem.
 • Dětem neustále krátce zastřihujte nehty a udržujte je hladké, aby nedocházelo k infikování škrábanců.
 • Nedopusťte, aby se kůže dráždila mechanicky, třeba drsnou houbou.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat při zvládání symptomů, poraďte se s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin