spálení od slunce

Spálení od slunce – příznaky a léčba

6 min čtení
Zobrazit více

Co je to spálení od slunce a co ho způsobuje?

Pokožka je zarudlá, oteklá a bolí – spálení od slunce je nepříjemné, a především škodlivé pro pokožku. Lékařský termín pro spálenou pokožku je „dermatitis solaris“. Jedná se o akutní poškození kůže způsobené ultrafialovým zářením (zkráceně UV záření). Konkrétním viníkem nepříjemného a bolestivého spálení a poškození pokožky je pak UVA záření a zejména UVB záření, které jsou obě součástí slunečního světla. Spálení může vést k dlouhodobému poškození pokožky a zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Proto je důležité se v první řadě zaměřit na prevenci vzniku i mírných spálenin od slunce. Existuje několik kroků k prevenci a léčbě mírných, středně těžkých nebo těžkých spálenin od slunce. 

Běžné příznaky spálení od slunce

Spálená pokožka se projevuje mimo jiné následujícími příznaky nebo průvodními jevy:

  • pokožka po pobytu na slunci hřeje
  • zarudnutí a občasné puchýře
  • bolest
  • otok

Příznaky se objevují přibližně 3 až 5 hodin po pobytu na slunci, přičemž nejzávažnější jsou 12 až 24 hodin po slunění. Přibližně po dvou dnech se může poškozená kůže začít loupat. Po 72 hodinách průvodní jevy mírného spálení odezní a příznaky pomalu ustupují, až se nakonec postižená oblast pokožky zcela zhojí. Proces hojení je obvykle ukončen přibližně po týdnu, ale může trvat i déle v závislosti na závažnosti spálení.

Oblasti nejčastěji postižené spálením od slunce

usmívající se žena

Některé části pokožky jsou častěji nebo daleko intenzivněji postiženy spálením než jiné. Patří mezi ně: 

  • pokožka obličeje (zejména nos)
  • krk
  • ruce a předloktí
  • klenby nohou (v létě)
  • u žen je spálením od slunce častěji postižen také dekolt

Vzhledem k tomu, že riziko nepříjemného spálení je na těchto oblastech pokožky vyšší, měli byste o ně intenzivně pečovat a chránit je před sluncem, např. používáním produktů péče o pokožku s ochranným faktorem SPF (sun protection factor). Na obličej doporučujeme v létě používat Vysoce ochranný krém Sensitive Protect SPF 50+ pro všechny typy pleti. Poskytuje vysokou ochranu proti UVA/UVB záření a vysokoenergetickému viditelnému světlu (HEVIS). Celoročně můžete používat denní hydratační krém s SPF, například Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Denní krém SPF 15, který je určen pro všechny typy pleti a poskytuje ochranu proti UVA záření, nebo pak Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFCT Denní krém SPF 30. Oba přípravky dodávají hydrataci citlivé a stárnoucí pokožce obličeje a chrání ji před spálením a poškozením sluncem. Dalším krokem jsou opalovací přípravky Eucerin, které pleť chrání před nepříjemným spálením a zároveň pečují o pokožku poškozenou mírným spálením.

Doporučené produkty

Závažnost spálení od slunce: tabulka stupňů závažnosti

Spáleniny od slunce lze rozdělit do tří stupňů závažnosti. V následující tabulce jsou uvedeny tři stupně závažnosti a tipy na to, co dělat, abyste spálené pokožce ulevili od bolesti a dalších příznaků:  

 

Stupeň závažnosti spálení od slunce

Co pomáhá?

1. stupeň neboli mírné spálení od slunce:

Při mírném spálení je pokožka zarudlá a horká. Postižená místa bolí, pálí a svědí a pokožka je napjatá. Více ohroženy spálením jsou oblasti nejvíce vystavené slunečnímu záření, jako je obličej, ruce, krk a u žen i oblast dekoltu.

Mírné spálení od slunce zvládnete ošetřit sami. Postižené oblasti pokožky ochlazujte, abyste zmírnili nepříjemné pocity. Vhodné jsou mokré obklady, na které můžete případně použít studený heřmánkový čaj. Známým domácím prostředkem pro úlevu při spáleninách od slunce jsou tvarohové obklady: Na místa spálená sluncem naneste tvaroh z chladničky a překryjte je čistou bavlněnou látkou. Důležité upozornění: Tvaroh se nesmí nanášet na poraněnou pokožku, protože hrozí riziko infekce. Na spálený obličej je velmi příjemná chladivá maska z plátků okurky.

Proti příznakům mírného spálení od slunce pomáhá také studená sprcha a zklidňující krém po opalování, například Eucerin Regenerační gelový krém po opalování Sensitive Relief. Hyaluronová mlha ve spreji Eucerin Hyaluronová hydratační mlha zase ochladí a zklidní spálenou pokožku obličeje a krku. Důležité je pít více než obvykle. Tělo má v důsledku spálení pokožky zvýšenou potřebu tekutin.

Spálení od slunce 2. stupně (středně těžké až těžké):

Spálení od slunce 2. stupně může být středně těžké i těžké. Kromě zarudnutí a bolesti při něm na pokožce vznikají také puchýře.

Při středně těžkém spálení od slunce bez puchýřů se řiďte výše uvedenými tipy. Zvláštní pozornost věnujte tomu, abyste tělu dodali dostatek tekutin.

Pokud je spálení od slunce silné a objeví se i puchýře, měli byste navštívit lékaře. Ten může puchýře odborně otevřít, aby se spálená místa pokožky rychleji zahojila. Sami byste si puchýře neměli propichovat, hrozí riziko infekce.

Spálení 3. stupně (těžké):

Pokud je spálení od slunce těžké, mohou být běžné příznaky jako bolest, zarudnutí a puchýře doprovázeny závažnějšími průvodními jevy, jako je např. olupování svrchní vrstvy pokožky na spálených místech. Při spálení 3. stupně se může vyskytnout i horečka, nevolnost a zimnice.

 

Při spáleninách od slunce 3. stupně určitě navštivte lékaře. Mohou se objevit komplikace, např. infekce a problémy s krevním oběhem. Lékař rozhodne, zda vám předepíše léky proti bolesti a antibiotika. Kromě toho je třeba kvůli stabilizaci oběhu kompenzovat vzniklý nedostatek tekutin. To se provádí formou infuzí. Léčba těžkých spálenin od slunce může probíhat ambulantně nebo v rámci hospitalizace.

 

Poté, co spálení od slunce ustoupí a pokožka se začne loupat, může ji pomoci obnovit hydratační a regenerační krém. Produktová řada Eucerin pH5 přispívá k obnově přirozené ochranné kožní bariéry a zklidňuje podrážděnou a citlivou pokožku. Pokud je vaše pokožka po spálení suchá, vyzkoušejte produktovou řadu Eucerin UreaRepair PLUS s intenzivním hydratačním účinkem.

Kdo se nejčastěji spálí?

Nejčastěji trpí spálením od slunce děti a dospívající se světlým typem pleti (typ 1-2). Přibližně 75 % všech spálenin od slunce se vyskytuje u osob mladších 20 let. Rodiče by měli dbát na používání opalovacích krémů pro děti. Přečtěte si článek o ochraně před sluncem u kojenců a dětí a o tom, proč je tak důležitá.

Výskyt spálenin od slunce podle věku:

Ve věku 18 až 29 let se 71 % osob spálí jednou ročně.

U osob starších 60 let se jednou ročně spálí 16 %.

Jak dlouho trvá, než se pokožka spálí?

Každý člověk toleruje sluneční záření jinak, a proto se individuálně liší i míra, do jaké je pokožka schopna se sama bránit proti spálení v důsledku UVA a UVB záření. Doba bezpečného pobytu na slunci, než se pokožka spálí, se nazývá „doba vlastní ochrany před slunečním zářením“.

Souvisí především s typem pokožky: lidé se světlejší pletí produkují méně melaninu a jsou více ohroženi mírným a středně silným spálením i po několika minutách pobytu na slunci. Čím tmavší pokožka, tím delší je její vlastní schopnost bránit se spálení. 

Jak předcházet spálení obličeje a těla na slunci

žena s kloboukem na hlavě
Klobouk proti slunci může poskytnout dodatečnou ochranu obličeje.

Nejlepším způsobem prevence spálení je používání vhodných opalovacích přípravků s vysokým ochranným faktorem. Opalovací přípravky Eucerin kombinují širokospektrální, fotostabilní UVA/UVB filtry a zajišťují spolehlivou ochranu. Jejich používáním nejen snížíte riziko vzniku rakoviny kůže, které je jedním z dlouhodobých důsledků spálení, ale také zabráníte předčasnému stárnutí kůže způsobenému slunečním zářením (tzv. fotostárnutí). 

Doporučuje se také vyhýbat se polednímu slunci (přibližně od 11 do 15 hodin), protože v této době je UV záření nejsilnější. Kromě toho se můžete před sluncem chránit nošením dlouhého oblečení a obličej stínit kloboukem a slunečními brýlemi s UV filtrem. Před slunečním zářením by se měli chránit zejména lidé se světlým typem pleti nebo s fotosenzitivitou způsobenou léky, kteří jsou nejvíce náchylní ke spálení. 

Doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin