Účinky slunečního záření – Na dětskou pokožku

7 min čtení
Zobrazit více

Mezi největší radosti dětství patří hrát si venku, na slunci. V dnešní době však již velmi dobře známe nebezpečí, které představují sluneční paprsky. Vzhledem k jejich rostoucí intenzitě, potřebuje citlivá dětská pokožka co nejlepší ochranu. Ať si děti hrají venku, ale bezpečně.

Příznaky a symptomy

Porovnání pokožky dospělých a dětí

Buňky v rohové vrstvě dětské pokožky jsou volněji shluknuté, než je tomu u dospělých.
Melanin je v dětské pokožce méně aktivní než v pokožce dospělých.

Pozitivní účinky pobytu na slunci jsou dobře známy, počínaje duševní pohodou a konče vytvářením vitamínu D, který má zásadní význam pro naše kosti. Bez UV ochrany je však naše pokožka vystavena riziku slunečního záření, které je nebezpečné zejména pro dětskou pokožku, protože je jemnější a citlivější, tedy i na sluneční paprsky. 

Dětská pokožka se liší od pokožky dospělých v několika důležitých aspektech. Dočtěte se více o pokožce v různých obdobích života.

I když má dětská pokožka stejný počet vrstev jako pokožka dospělých, je pětkrát slabší. Její rohová, tj. vnější vrstva, která nás aktivně chrání před vlivy prostředí a zadržuje vlhkost, je slabší a její buňky jsou volněji shluknuté. V důsledku toho plní méně účinně funkci ochranné bariéry a absorbuje látky, které pronikají rychleji i do hlubších vrstev kůže. Zjistěte více o struktuře kůže.

U dětí ještě není plně vyvinuta pigmentace (syntéza melaninu). Melanin je kožní barvivo, které dodává naší pokožce přirozenou barvu, pigmentaci. Jestliže pobýváme na slunci, naše kožní buňky produkují více melaninu, aby nás přirozeně ochránily před spálením - výsledkem je "opálení".  
Dětská kůže sice obsahuje melanocyty (buňky produkující melanin), ty však jsou méně aktivní, a proto jsou děti daleko citlivější na UV záření. Dočtěte se více o účincích slunečního záření na pokožku těla

Z tohoto důvodu je důležité používat produkty, které jsou speciálně vyvinuté pro potřeby dětské pokožky. Jde nejen o zajištění nejvyšší možné úrovně UV ochrany, ale také o podporu a posílení vlastní ochranné funkce kůže.

Příčiny a faktory

Hlavní příčiny a důvody spálení sluncem a poškození dětské pokožky

Co je spálení sluncem?

Spálení je akutní poškození kůže vyvolané UV zářením, zejména pak UVB paprsky. Je příznakem toho, že UV záření poškodilo genetický materiál neboli DNA kožních buněk. Přílišné vystavování se slunečnímu záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. 
Spálení v důsledku působení slunečního záření se obvykle projevuje zarudnutím a zapálením kůže, někdy může být provázeno celkovou únavou a mírnou závratí.

Doporučení

Pokud máte obavy o zdraví pokožky Vašeho dítěte, obraťte se na dermatologa.

Co je UV záření?

UV záření proniká hluboko do nižších vrstev kůže a může způsobit její chronické poškození.

Slunce vyzařuje UV světlo ve třech formách - ultrafialové A (UVA), ultrafialové B (UVB) a ultrafialové C (UVC). UVA paprsky se vyskytují téměř po celý den ve stejné intenzitě. Pronikají hluboko do nižších vrstev kůže a mají zásadní podíl na dlouhodobém poškození kůže, jako je předčasné stárnutí kůže, nepřímé poškození DNA, PLE a poškození očí a sítnice. UVB paprsky poskytují energii, kterou kůže potřebuje pro tvorbu vitamínu D, avšak mohou způsobit i akutní poškození kůže, včetně spálení, a přímé poškození DNA. UVC záření je blokováno atmosférou Země, a proto neproniká až k pokožce.

Dlouhé pobyty na slunci a spálení představují riziko rakoviny kůže v dospělosti.

Rakovina kůže byla tradičně spojována se staršími věkovými skupinami a dlouhými pobyty na slunci takzvaných "milovníků slunce". Nejnovější statistiky však ukazují, že je to dnes druhý nejčastější druh rakoviny u osob ve věku 15-34 let ve Velké Británii (podle britského Výzkumného ústavu rakoviny) a nejčastějším druhem rakoviny u osob ve věku 15-44 let v Austrálii (podle australské Rady pro rakovinu).

A výzkumy ukazují, že spálení sluncem v dětství může zdvojnásobit riziko vzniku rakoviny kůže (J. Invest. Dermatol 2003).

Hlavní faktory

Stav kůže a slunce

Slunce může zhoršit vlastnosti dětské pokožky.

Určité situace a podmínky mohou ještě zhoršit působení slunce na dětskou pokožku

  • Děti se světlou pletí, rezavými vlasy nebo pihami jsou náchylnější ke spálení, protože jejich kůže produkuje méně melaninu, který chrání pokožku před UV zářením. Přečtěte si více o typech pokožky.
  • Kůže může být citlivější na sluneční záření i v důsledku užívání léků na akné
  • Rovněž se doporučuje chránit před sluncem děti s vystouplými mateřskými znaménky, neboť některá mateřská znaménky mohou být karcinogenní.

U dětí z rodin, v nichž se vyskytla rakovina kůže, je vyšší riziko, že se u nich tento typ rakoviny také objeví.
Znalost intenzity slunečního záření může pomoci omezit působení UV záření na dětskou pokožku.

  • Děti by zásadně neměly pobývat na slunci v době záření s největší intenzitou, tj. mezi 11. a 15. hodinou. Je to doba, kdy paprsky UVA a UVB pronikají mnohem kratší cestou zemskou atmosférou, a jsou tedy podstatně silnější. Ani opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem neodfiltrují 100 % UV paprsků, což může vést k  poškození  epidermálních buněk kůže. 
  • Kojenci a malé děti by neměly vůbec pobývat na přímém slunci. 
  • I během dnů se zataženou oblohou může být vysoká úroveň UV záření, protože mraky odrážejí paprsky na zem. 

Dermatolog poradí správnou UV ochranu pro různé potřeby a typy pokožky.

Řešení

Hrát si venku, ale bezpečně

Sluneční ochrana pro děti

Bylo prokázáno, že poškození kůžev důsledku působení UV záření a opakované spálení sluncem v dětství zvyšují v dospělosti riziko rakoviny kůže, a proto je kvalitní a důkladná ochrana dětské pokožky mimořádně důležitá.

Správný opalovací krém hraje klíčovou roli u zdraví dětské pokožky.
Pro malé děti jsou nejvhodnější sluneční přípravky s minerálními UV filtry.

Používání opalovacího přípravku má klíčový význam pro zachování zdravé pokožky obecně a u dětí je obzvláště důležité používat přípravky UV ochrany vyvinuté speciálně pro jejich potřeby. 

Obecně opalovací přípravky pro dospělé i děti obsahují chemické a minerální filtry chránící před paprsky UVA a UVB. Tyto filtry fungují odlišným způsobem. Chemické filtry pohlcují UV záření a poté uvolňují jeho energii ve formě tepla, které může být i patrné. Minerální filtry jsou obvykle  anorganické minerální pigmenty, které odrážejí nebo rozptylují UV záření, které dopadne na jejich povrch, a tak zabraňují tomu, aby proniklo do kůže. 

Minerální filtry vytváří jakousi ochrannou vrstvu, a proto jsou vhodné  pro ochranu pokožky kojenců, malých dětí a osob, které mají kůži mimořádně citlivou na sluneční záření.

Vyberte si voděodolný přípravek UV ochrany, který odpovídá aktivitám a typu pokožky Vašeho dítěte.

Dětská pokožka potřebuje přípravek s vysokým ochranným faktorem a UVA a UVB filtry. Vzhledem k aktivitám dětí je ideální, aby opalovací přípravek byl voděodolný.
Protože citlivá pokožka může reagovat na určité látky, je dobré vybírat přípravky bez barviv, parfemace a konzervačních látek, a ideálně používat klinicky testované přípravky na kožní snášenlivost. Eucerin Dětský sprej na opalování s velmi vysokou ochranou SPF 50+ je určen speciálně pro citlivou pokožku dětí.

Prevence poškození dětské pokožky sluncem

Existuje celá řada způsobů, jak zabránit poškození dětské pokožky UV zářením. Můžete děti nechat oblečené, nebo je vůbec nevystatovat přímému slunci, což jsou samozřejmě dvě nejlepší řešení, která však nejsou vždy možná.

Existuje celá řada způsobů, jak včas zabránit poškození kůže.
Řádná ochrana jako klobouk, sluneční brýle a správný opalovací krém mohou pomoci předejít poškození kůže.

Praktické rady:

  • Zvolte vzdušné oblečení, které pokrývá co největší část těla, snažte se zakrýt krk, paže, hruď a nohy.
  • Používejte vysoký ochranný faktor (nejlépe 50+).
  • Dávejte dětem klobouk se širokou krempou a sluneční brýle.
  • Mějte s sebou dostatečné množství pitné vody.
  • Vezměte si slunečník, abyste vytvořili stín.

Pomoci může i zdravá strava. Nedávné studie ukázaly, že určité jídlo může omezit škodu způsobenou na kůži UV zářením. Pravidelná konzumace karotenoidů (červená, žlutá a oranžová zelenina a ovoce) během delšího období může pomoci chránit kůži před spálením a posílit její přirozenou ochrannou funkci. Podobných výsledků lze dosáhnout pomocí jídelníčku s vysokým podílem omega mastných kyselin (olivový olej, mastné ryby), vitamínu C a E a flavonoidů a při omezení spotřeby mléčných výrobků a červeného masa.

Správné používání opalovacího přípravku

Studie ukazují, že lidé obvykle používají jen čtvrtinu množství opalovacího přípravku, které skutečně potřebují. Optimální je následující postup: 

  • Na dětskou pokožku nanášejte opalovací přípravek v hojném množství. 
  • Aplikujte na pokožku ještě před odchodem ven (20 minut před vystavením slunci), aby se přípravek mohl vstřebat do kůže. 
  • Obličej, včetně uší a krku, pokryjte dostatečně silnou vrstvou krému. Pleť obličeje je i u dospělých velmi citlivá na slunce. Přečtěte si více o působení slunce na pleť obličeje
  • Věnujte zvláštní pozornost místům, na které se často zapomíná, jako jsou kolena, nárty a chodidla.
  • Po 30 minutách ideáně přidejte další vrstvu přípravku, aby byl nanesený všude, a tak byla zajištěna plná ochrana.
  • Nanášejte přípravek opakovaně vždy po dvou hodinách, zejména po plavání nebo v případě rizika zvýšeného pocení nebo mechanického sestření přípravku z pokožky.

Regenerace dětské pokožky po pobytu na slunci

Pitím vody po příliš dlouhém vystavení slunečním paprskům můžete urychlit proces hojení.

Prevence je vždy nejlepší řešení v případě ochrany proti negativnímu vlivu UV záření. Pokud byla ale kůže příliš vystavena slunci, můžete provést určitá opatření. 

Rehydratujte. Vypijte velké množství vody, aby se kůže mohla zhydratovat.

Používejte opalovací přípravky, které zároveň pomáhají regenerovat pokožku poškozenou sluncem. Bylo prokázáno, že aktivní složka kyselina glycyrrhetinová podporuje u kůže, poškozené UV zářením, proces přirozené obnovy DNA. Ve všech přípravcích UV ochrany Eucerin pro děti je tato látka kombinována s přírodním antioxidantem licochalconem A, který zabraňuje vzniku volných radikálů.

Doporučení

V případě vážnějšího spálení sluncem, zejména u kojenců, batolat a malých dětí, se okamžitě obraťte na lékárníka nebo lékaře.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin