Nezávislí odborníci doporučují – Urea pro léčbu suché pokožky

3 min čtení
Zobrazit více

Při léčbě a poradenství pacientům se specifickými zdravotními problémy lékaři často využívají doporučení důvěryhodných lékařských sdružení a výsledky jejich nejnovějšího výzkumu.

Suchá pokožka (jinak též xeróza cutis) je běžný kožní problém a postihuje přibližně 10 milionů osob po celém Německu. Je tedy překvapením, že až do nedávné doby neexistoval žádný standardizovaný postup, jak toto onemocnění nejlépe léčit. 

Tento článek představuje a analyzuje nejnovější zjištění v oblasti léčby suché pokožky.

Lékařští odborníci se shodli na nejlepším způsobu léčby suché pokožky

Lékařští odborníci se nyní shodli na nejlepším způsobu léčby suché pokožky

V roce 2018 publikovala skupina renomovaných lékařů odborný dokument na téma "Diagnostika a léčba xerózy cutis". Zpráva shrnuje nejnovější poznatky výzkumu v oblasti prevence, diagnostiky a léčby suché pokožky a poskytuje lékařům praktické rady, jak nejlépe toto onemocnění léčit. 

Urea jako zlatý standard pro léčbu suché pokožky

Dokument publikovaný v německém jazyce uvádí, že suchou pokožku lze - v zásadě - účinně léčit. Rozhodujícím faktorem účinnosti léčby suché pokožky je výběr vhodného pečujícího výrobku.

Xeróza cutis: Vnitřní i vnější faktory mohou narušovat hydratační rovnováhu pokožky a vést k výskytu velmi suché pokožky

Hydratační péče by měla obsahovat kombinaci hydratačních složek a složek doplňujících pokožce scházející lipidy pro obnovu její přirozené bariérové funkce tím nejlepším možným způsobem a prevenci dalšího vysychání pokožky.
 
Dokument uvádí, že „na základě dostupných vědeckých údajů představuje urea zlatý standard pro léčbu xerózy cutis.“ (1)
 
Urea má tu výhodu, že účinkuje zároveň na dvou úrovních: jako přirozený hydratační faktor váže hydrataci v horních vrstvách pokožky a současně podporuje také proces deskvamace, přirozený proces olupování odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky. Zdravě fungující deskvamace je zárukou hladké pokožky. 

Vědeckým odborníkům značky Eucerin se jako prvním podařilo účinně začlenit ureu do výrobků dermo-kosmetické péče a nyní mají za sebou již více než 25 let zkušeností v maximalizaci účinků urey ve složení kosmetických výrobků: zkušenosti založené na více než 30 klinických a dermatologických studiích u zhruba 10.000 dobrovolníků.

Účinnost urey se dále zvyšuje v kombinaci s dalšími hydratačními složkami

Dokument "Diagnostika a léčba xerózy cutis" také vysvětluje, že je-li urea kombinována s dalšími hydratačními složkami a lipidy, její účinek je ještě lepší: „Kombinace urey s ceramidy, přirozenými hydratačními faktory a glycerolem vykazuje výrazně lepší účinek než má samotná urea či vehikulum.“ (2)
 
Urea je klíčovou složkou řady výrobků Eucerin, kde je často kombinována s ceramidy, dalšími přirozenými hydratačními faktory a glycerolem. Jsou to následující výrobky:
 
 • řada Eucerin UreaRepair PLUS
 • Eucerin DermoCapillaire Zklidňující šampon s ureou

PLUS ve výrobcích řady UreaRepair PLUS

Tělová mléka a krémy v řadě Eucerin UreaRepair PLUS nabízí lidem se suchou pokožkou přesně to, co uvedený nezávislý odborný dokument doporučuje. Jejich složení obsahují
 
 • ureu v různých koncentracích (od 5% do 30%)
 • další přirozené hydratační faktory, ceramidy a glukoglycerol
 
Klinické a dermatologické testy prokázaly, že výrobky z této řady poskytují okamžitou úlevu a oddalují příznaky suché pokožky až po dobu 48 hodin. (3)

Urea a 17 dalších přirozených hydratačních faktorů
Pomáhají pokožce přitahovat a vázat uvnitř hydrataci pro zmírnění  příznaků suché pokožky.
 
Ceramidy
Obnovují a posilují kožní bariéru a snižují ztrátu hydratace. 

Urea váže vodu v horních vrstvách pokožky a zároveň štěpí spojení mezi odumřelými kožními buňkami - podporuje tak proces olupování (deskavamaci) a zanechává povrch pokožky hladší.
Urea je jedním z mnoha přirozených hydratačních faktorů v pokožce. Stejně jako urea i tyto faktory přitahují vodu do horních vrstev pokožky. Předcházejí tak dehydrataci, tvorbě lupů a poškození pokožky.

1 Augustin M. a kol., Diagnostika a léčba xerózy cutis. JDDG, červenec 2018: dodatek 4, svazek 16.
 2 Weber T.M. a kol., J Clin Aesthet Dermatol 2012, 5:. 29-39.
 3 Beiersdorf. Údaje v databázi společnosti

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin