diabetická pokožka

Diabetická pokožka - příčiny a symptomy a jak o ni co nejlépe pečovat

5 min čtení
Zobrazit více

Pokud vám byl diagnostikován diabetes mellitus 2. typu (častěji označovaný pouze jako diabetes), není třeba se obávat - stále můžete vést šťastný a naplňující život. Stačí několik změn vašich každodenních návyků a s cukrovkou můžete obvykle pohodlně žít dále - důležité jsou především zdravá strava a cvičení.
 
Diabetes může mít vliv i na vaši pokožku, největší orgán vašeho těla, kterému prospěje extra péče. Průzkumy ukázaly, že čtyři z pěti diabetiků trpí kožními problémy, které mohou významně snižovat jejich celkovou pohodu. Každodenní péče o pokožku a zejména péče o nohy může hrát klíčovou roli ve zdraví pokožky a vaší celkové kvalitě života.

Co způsobuje diabetes 2. typu?

Výzkum Mezinárodní federace pro diabetes ukazuje, že více než 415 milionů dospělých po celém světě má diabetes (to znamená každý jedenáctý). Dále také předpovídá, že do roku 2040 vzroste toto číslo na 642 milionů (každý desátý)1. Z tohoto celkového čísla má zhruba 90 % pacientů diabetes 2. typu2.

Diabetická pokožka potřebuje zvláštní péči
Většina lidí s diabetem musí běžně kontrolovat hladiny glukózy v krvi.

Zdravé tělo přirozeně produkuje inzulín, který reguluje hladinu glukózy v krvi. Diabetes 2. typu je metabolické onemocnění, při němž lidské tělo buď neprodukuje dostatek inzulínu nebo buňky v těle již účinně nereagují na inzulín v těle produkovaný. 

 

Toto onemocnění má dalekosáhlé důsledky pro celý organismus, včetně kůže. Tělo se snaží vylučovat přebytek cukru močí, a tak ztrácí vodu a pokožka se vysušuje - to může ovlivňovat zejména pokožku nohou a chodidel. Příznaky bývají horší u starších lidí, neboť lidská pokožka s přibývajícím věkem sama přirozeně ztrácí hydrataci.

Jak diabetes působí na strukturu pokožky

Struktura kůže
1 - Epidermis, 2 - Dermis, 3 - Podkoží

Úlohou epidermis (vrchních vrstev kůže) je chránit tělo před dehydratací, nemocemi a škodlivými látkami. Právě tyto vrstvy bývají nejvíce postiženy diabetem 2. typu.

Pod epidermis se nachází dermis. Dermální vrstvy kůže obsahují krevní cévy, nervy, potní a mazové žlázy. Pokud vysoké hladiny cukru v krvi poškodí dermis, musí pokožka vedle svého biologického stárnutí a působení dráždivých látek zvenčí čelit celé řadě dalších zátěží.

Symptomy diabetické pokožky

Viditelně suchá, svědící a napjatá pokožka může být varovným signálem diabetes. Postihuje až 40 % pacientů s cukrovkou. Vzniká v důsledku narušeného zásobování pokožky živinami, které:

  • komplikuje zadržování potřebné hydratace v pokožce, a ta se následně rychleji vysušuje
  • narušuje přirozenou rovnováhu produkce mazových a potních žláz 
  • poškozuje hydrolipidický film pokrývající epidermis, která pak neposkytuje pokožce spolehlivou ochranu 
  • snižuje bariérové funkce pokožky, které mohou ohrozit imunitní systém organismu
  • zvyšuje pravděpodobnost poranění pokožky řeznými rankami a dalšími poraněními, která mohou být náchylná k infekci
  • může vést k nervovým poruchám (onemocnění známé jako neuropatie), které způsobují, že pokožka nevnímá své poškození

Pokožka a neuropatie

V konečném důsledku může být pokožka křehká a praskat. To je nejen nepříjemné, ale představuje to také zdravotní riziko. Běžné škrábance se mohou rozvinout do lehkých zranění, kterým není věnována potřebná pozornost, aby došlo k jejich zahojení. Stav pokožky se zhoršuje, a může vyvolávat tělesné i psychické problémy. Díky správné péči však můžete vážnému poškození pokožky zabránit.

Jak pečovat o diabetickou pokožku

Pokud jste diabetik, je důležité chránit a pečovat o vaši suchou, hrubou a poškozenou pokožku kvalitními výrobky, které jsou prokazatelně vhodné pro pacienty s cukrovkou. Všechny výrobky v řadě Eucerin UreaRepair PLUS mají klinicky a dermatologicky prokázanou vysokou účinnost a dobrou kožní snášenlivost na diabetické pokožce.3
 
Důkladná, pravidelná péče může výrazně zlepšit stav pokožky. Stav pokožky se na pohled i na dotek zlepšuje a riziko infekce se snižuje.
 
Pro pokožku těla, a zejména nohou, vyzkoušejte Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 5% Urea nebo Eucerin UreaRepair PLUS Tělové mléko 10% Urea. Výrobek s 5 % urey byl vyvinut speciálně pro suchou a hrubou pokožku. Je-li vaše pokožka extrémně suchá, svědící a šupinatá, doporučujeme vyšší koncentraci urey ve výrobku s 10 % urey. 
 
Oba výrobky obsahují jedinečnou a vysoce účinnou kombinaci účinných látek, které společně působí v boji proti některým z hlavních příčin suché pokožky.
 
Klíčové účinné složky ve výrobcích jsou urea, ceramidy a další přirozené hydratační faktory (NMFs). Tělová mléka Eucerin UreaRepair PLUS přinášejí pokožce okamžitou úlevu a intenzivní hydrataci a oddalují příznaky suché pokožky až o 48 hodin.
 
Více informací o Tělovém mléce 10% Urea najdete ve článku Vědecké pozadí Eucerin UreaRepair PLUS Tělového mléka 10% Urea.

Zvláštní pozornost věnujte chodidlům

Diabetická pokožka se vysušuje rychleji

1. krok: Mytí

Chodidla myjte vlažnou vodou a jemným mýdlem

Péče o vaši diabetickou pokožku

2. krok: Kontrola

Nohy důkladně osušte a zkontrolujte případné škrábance, praskliny a drobné rány

Diabetická pokožka na chodidlech

3. krok: Hydratace

Chodidla ošetřete vhodným krémem

Výrobky péče o diabetickou pokožku
Vodná péče pomocí správného krému na nohy zanechává chodidla jemná a vláčná.

Pro péči o nohy a chodidla doporučujeme Eucerin UreaRepair PLUS Krém na nohy 10% Urea a Eucerin UreaRepair PLUS Pěnu na nohy 10% Urea vyvinuté ve spolupráci s diabetology (lékařskými odborníky na cukrovku) a dermatology. Naše studie ukazuje, že devět z deseti diabetických pacientů, kteří používali Eucerin UreaRepair PLUS Pěnu na nohy 10% Urea, potvrdilo, že výrobek jejich chodidla viditelně zjemňuje a účinně hydratuje, aniž by zanechával stopy1. Celková účinnost je hodnocena velmi vysoko. Klíčové složky - urea, ceramidy, další přirozené hydratační faktory (NMFs), dexpanthenol a dekandiol se spojují v účinný výrobek, který umožňuje pokožce dýchat a neucpává póry. Dexpanthenol a dekandiol jsou dvě účinné látky, velmi oblíbené v péči o nohy díky své schopnosti rychle podporovat regeneraci pokožky a snižovat množství mikroorganismů způsobujících plísňové infekce. Výrobky poskytují intenzivní hydrataci po dobu až 48 hodin, posilují odolnost pokožky, výrazně snižují náchylnost pokožky k poraněním a zlepšují její celkový stav.  
 
Pravidelné mytí a hydratační péče přispívají k péči o diabetickou pokožku spolu s výrobky medicínské péče o pokožku. 
 
Právě takové jsou výrobky řady Eucerin UreaRepair - lze je používat každý den k úlevě od příznaků suché, diabetické pokožky, zlepšují odolnost pokožky a zanechávají ji na pohled a na dotek jemnou, hebkou a vláčnou.

Zdroje:

1 IDF Diabetes Atlas (7. vydání): Globální zpráva zveřejněná Mezinárodní federací pro diabetes (IDF), Brusel, Belgie (2015) 

2 Mezinárodní federace pro diabetes. IDF Diabetes Atlas. Páté vydání. Brusel (2011)

3 Zdroj: Deutscher Gesundheitsbericht Diabetes 2016, vydal: Deutsche Diabetes-Hilfe a Německá společnost pro diabetes (DDG)

Související články

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin