akné a stárnutí pleti

Akné a stárnutí pleti: Mohu redukovat pupínky i vrásky současně?

4 min čtení
Zobrazit více

Naše pokožka je stejně individuální jako my, ale u většiny z nás se začínají objevovat první známky stárnutí– jemné linky a vrásky zhruba od věku 25 let.

V tu dobu z akné mnoho lidí, kteří je měli během puberty, vyrostlo. Ale pro až 40 % z nás příznaky pokračují až dlouho do dospělosti1. A z nich je 75 – 85 % žen.2

Tak jak se vypořádat s oběma najednou? Je možné předcházet nedokonalostem pleti a vráskám a redukovat je současně? Tento článek poskytuje rady o tom, jak dávat stárnoucí pleti se sklonem k akné péči, kterou potřebuje. Také doporučuje několik různých postupů (v závislosti na tom, zda absolvujete léčbu akné či nikoliv), které vám pomohou zpomalit a snížit viditelné známky stárnutí pleti a udrží pupínky pod kontrolou.

1 C.C.Zouboulis, Hautarzt 2014 65: 733-750
2 Zeichner et al., J Clin Aesthet Dermatolog., 2017; 10 (1): 37-46 and Holzmann, Sharkery, Skin Pharmacol Physiol 2014; 27: 3-8

Jak se pleť se sklonem k akné mění ve věku po třicítce?

akné na bradě
Akné po třicítce se normálně objevuje na bradě

Kůže se sklonem k akné je obvykle mastná pleť, pro niž je typická nadměrná tvorba kožního mazu. Dobrou zprávou pro lidi s mastnou pletí je to, že tento kožní maz má tendenci udržovat pleť hladkou a pružnou delší dobu, takže jemné linky a vrásky jsou zpočátku méně viditelné. Přesto však všechny typy pleti se s věkem stávají sušší a mastná pleť není žádnou výjimkou.

Acne tarda (neboli „pozdní akné“) se liší od klasického akné v pubertě: je u něj tendence k menšímu množství černých teček ale k více pupínkům a zánětlivým lézím primárně na bradě.

Rady pro péči o pleť

Jak pečovat o pleť s akné, která stárne

Existují produkty péče o pleť zaměřené proti stárnutí, které jsou vhodné pro pleť s akné, nedoporučujeme je však používat při léčbě akné (topické nebo perorální). Pokud používáte léky, vyzkoušejte přípravky Eucerin DermoPure, které byly speciálně vyvinuty pro pokožku, která podstupuje léčbu a začněte používat produkty proti stárnutí pleti až po dokončení léčby.

Při výběru vhodných produktů pro svou pleť se zaměřte na následující:

  • Vyvarujte se přípravků, které vysušují pleť: vysoušení pokožky ve skutečnosti stimuluje produkci kožního mazu, která může vyvolat akné, a když se pokožka vysuší, je náchylnější k tomu vykazovat známky stárnutí dříve. Příliš radikální pleťové čisticí přípravky, chemické peelingy a některé léky proti akné mohou pleť vysušit.
  • Vyhněte se mastným hydratačním krémům a mastným anti-age krémům: mastné produkty mohou ucpávat póry a tím akné zhoršovat. Můžete zjistit více v článku Příčiny a spouštěcí mechanismy akné. Hledejte místo toho produkty, které jsou „nekomedogenní“ – to znamená, že byly speciálně navrženy tak, aby neucpávaly póry a nezpůsobovaly akné.

 

A pokud jde o pravidelnou péči o pleť, mohou vám být užitečné následující rady:

Jemné, ale důkladné čištění

čištění pleti
Dokonce i mastná pleť se v průběhu stárnutí vysuší a vytvoří se vrásky

Účinné čištění je klíčovým krokem při redukci a prevenci pupínků i vrásek. Také pomáhá pleti účinněji absorbovat účinné složky ve vašich přípravcích péče o pleť.

Doporučujeme, abyste pleť čistili dvakrát denně. Ráno, abyste odstranili přebytečný kožní maz a odumřelé kožní buňky, které se nahromadily přes noc, a večer, abyste dbali na to, že nečistoty za celý den, stejně jako všechny stopy po make-upu a korektoru budou před spaním zcela odstraněny. To umožní vaši pleť přes noc zregenerovat a obnovit. 
Jak vaše kůže stárne, stává se citlivější a jemné čištění je tedy obzvláště důležité. Snažte se používat vlažnou vodu (příliš horká voda může pokožku namáhat) a vybírejte si čisticí přípravky bez mýdlových složek, bez konzervantů a bez parfemace.

Lehká, ale efektivní péče

S tím, jak pleť stárne, potřebuje intenzivní hydrataci. Hydratace pomáhá posílit přirozenou ochrannou bariéru pokožky, vy ale budete chtít použít produkt, který není mastný, takže nebude vaši pokožku tížit. Vyhledejte si lehké hydratační přípravky a/nebo séra, která nabízejí výhody proti stárnutí pleti a je prokázáno, že jsou vhodné pro pleť se sklonem k akné.

Lidé se často ptají, v jakém pořadí by se měly produkty péče o pleť používat. Obecným pravidlem je aplikovat ten, jehož účinek by měl být nejvyšší, jako první, tedy produkt zvláštní péče (sérum, oční krém) a teprve pak obecný hydratační krém nebo emulzi.

Berte ochranu před slunečním zářením vážně

Ochrana před sluncem je důležitou součástí vaší pravidelné ranní péče. Nadměrné vystavování pleti UVA a UVB paprskům ji může vysušit a jsou-li vyrážky vystaveny nadměrnému slunečnímu záření, může to vést k problémům s pigmentací. Je důležité si uvědomit, že léčba akné může zapříčinit, že problematická pleť bude na UV záření ještě citlivější. Více se dozvíte v článku Akné a ochrana před slunečním zářením.

Krytí a make-up

Používejte pouze výrobky, které byly speciálně vyvinuty pro pleť se sklonem k akné a o kterých je prokázáno, že jsou nekomedogenní. A než půjdete do postele, nezapomeňte odstranit všechny stopy make-upu. Více se dozvíte v článku Make-up pro pleť se sklonem k akné.

Pokud máte pochybnosti, poraďte se s lékařem. Ten vám bude moci poradit ty nejlepší produkty a postupy péče o vaši pleť.

Doporučená pravidelná péče o pleť

Ideální péče o pleť pro vaši stárnoucí pleť se sklonem k akné

Ideální pravidelná péče o vaši pleť se bude lišit v závislosti na tom, zda u vás probíhá léčba akné či nikoliv. Z tohoto důvodu jsme nastínili tři různé možné typy pravidelné péče:

Pravidelná péče 1: Pro pleť, u níž neprobíhá léčba akné
Pravidelná péče 2: Uplatňovaná zároveň s místně aplikovanými léky proti akné
Pravidelná péče 3: Uplatňovaná spolu s perorální léčbou akné

Pravidelná péče o pleť pro osoby, u kterých neprobíhá léčba akné

ČIŠTĚNÍ

čištění

Ráno a večer: Vyčistěte si pleť pomocí přípravku Eucerin DermoPure Čisticí gel.

Může pro vás být rovněž prospěšné, když jednou týdně použijete peeling, abyste uvolnili ucpané póry a zjemnili texturu pleti. Vyzkoušejte Eucerin DermoPure Peeling.

TONIZACE

TONIZACE

Ráno a večer: Tonizujte pleť pomocí přípravku Eucerin DermoPure Čisticí pleťová voda.

SPECIÁLNÍ PÉČE

speciální péče

Ráno a večer: Pro cílenou péči proti stárnutí pleti použijte Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Sérum. Pro cílené zmenšení linek kolem očí doporučujeme Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Oční krém.

PÉČE

péče

Ráno a večer: Použijte zklidňující a zmatňující hydratační krém, jako např. Eucerin DermoPure Zmatňující emulze.

Pro trvaleji čistší a hladší pleť se můžete také rozhodnout začlenit do své pravidelné večerní péče o pleť peelingový přípravek jako např. Eucerin DermoPure Sérum pro regeneraci pleti. Aplikujte tento přípravek před zmatňující emulzí nebo přípravkem Hyaluron-Filler.

OCHRANA

ochrana

Ráno: Aplikujte Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+.

KOREKTOR/MAKE-UP

KOREKTOR

Ráno: Správný krycí korektor, jako je Eucerin DermoPure Krycí korektor, by měl fungovat i jako přípravek, s jehož pomocí lze ošetřit a redukovat pupínky.

Výzkum1 ukazuje, že pleť čištěná přípravkem Eucerin DermoPure Čisticí gel je schopna absorbovat o 9 % více některých účinných látek (L-karnitin a dekandiol), které jsou pro pleť prospěšné.

1 Vhodné čištění pleti zvyšuje epidermální biologickou dostupnost dermokosmetických aktivních látek proti akné, Decandiol a Licochalcone A, veřejná prezentace výzkumu, EADV 2013

Pravidelná péče o pleť uplatňovaná zároveň s místně aplikovanými léky proti akné

ČIŠTĚNÍ

čištění

Ráno a večer: Vyčistěte si pleť pomocí přípravku Eucerin DermoPure Čisticí gel.

LÉČBA

léčba

Ráno a/nebo večer: Použijte své místně aplikované léky proti akné podle pokynů svého lékaře. Vyčkejte pět minut, aby se produkt absorboval.

SPECIÁLNÍ PÉČE

speciální péče

Pro cílené zmenšení linek kolem očí doporučujeme Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Oční krém

PÉČE

péče

Ráno a večer: Aplikujte Eucerin DermoPure Zklidňující krém.

OCHRANA

ochrana

Ráno: Aplikujte Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+.

KOREKTOR/MAKE-UP

KOREKTOR

Ráno: Správný krycí korektor, jako je Eucerin DermoPure Krycí korektor, by měl fungovat i jako přípravek, s jehož pomocí lze ošetřit a redukovat pupínky.

Pravidelná péče o pleť uplatňovaná zároveň s orálně podávanými léky proti akné

ČIŠTĚNÍ

čištění

Ráno a večer: Vyčistěte si pleť pomocí přípravku Eucerin DermoPure Čisticí gel.

SPECIÁLNÍ PÉČE

speciální péče

Pro cílené zmenšení linek kolem očí doporučujeme Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Oční krém

PÉČE

péče

Ráno a/nebo večer: Aplikujte Eucerin DermoPure Zklidňující krém.

OCHRANA

ochrana

Ráno: Aplikujte Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+.

KOREKTOR/MAKE-UP

KOREKTOR

Ráno: Správný krycí korektor, jako je Eucerin DermoPure Krycí korektor, by měl fungovat i jako přípravek, s jehož pomocí lze ošetřit a redukovat pupínky.

Více o různých formách léčby akné se můžete dozvědět v článku Léčba akné a nežádoucí vedlejší účinky

Další tipy, jak pečovat o stárnoucí pleť se sklonem k akné, naleznete zde: Pravidelná péče o pleť se sklonem k akné, Jak mohu změnit svou stravu, abych tím pomohl/a své pleti?, Tipy na omezení stresu.

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin