jak snížit stres

Rozlučte se s akné ze stresu: Tipy, jak zmírnit skvrnky způsobené stresem

4 min čtení
Zobrazit více

Pleť je odrazem naší fyzické i duševní pohody. Když jsme ve stresu, trpí jím i pleť, a to může být spouštěcím mechanizmem pro vznik pupínků a akné. Názory odborníků na to, čím stres způsobuje akné, se mírně liší a Vy si můžete o tomto tématu zjistit více v článku Akné a stres.

Všichni se ale shodnou na tom, že méně stresu je lepší pro tělo, mysl i pleť. V tomto článku načrtneme 10 kroků, které můžete vyzkoušet, abyste snížili úroveň stresu a prospěli problematické pleti se sklonem k akné.

Základní informace

Když se úroveň stresu sníží, kvalita života stoupá

čaj a kniha
Čaj a dobrá kniha: to je pro mnoho lidí ztělesněním relaxace

Více relaxovaný život má řadu možných výhod. Věděli jste, například, že kolem 20 minut relaxace urychluje hojení malých ranek. 1 Relaxace usnadňuje regeneraci a napomáhá tlumení bolesti.

Co máme ale na mysli, když mluvíme o „relaxaci"? To je osobní věc každého z nás, ve svém pojetí relaxace se jeden od druhého lišíme. Některé z nás uklidňuje poslech hudby, jiní k úplnému „vypnutí“ potřebují úplné ticho.

Možná pomůže rozlišení mezi fyzickou, emoční a kognitivní relaxací:

  • Fyzická relaxace znamená, že povolí napětí svalů, sníží se krevní tlak a srdeční frekvence a zpomalí se dýchání.
  • Emoční relaxace je zklidňující pocit pohody, vnitřního pokoje a klidu
  • Ke kognitivní relaxaci dochází, když si dovedete poradit s myšlenkovými procesy, které přispívají k pocitům úzkosti, pak se cítíte být méně pod stresem a stabilnější.

Když jakýkoli z těchto faktorů není v rovnováze, objeví se stres. Je ale jasné, že stres není vždy negativní. Je součástí života. Například atlet nemůže dosáhnout svého cíle ve stavu fyzické relaxace a i kognitivní stres může u některých lidí a v některých situacích působit stimulačně. Stálý a každodenní stres ale není zdraví prospěšný. Je zapotřebí ujasnit si, jaká kombinace fyzické, emoční a kognitivní relaxace je vhodná pro Vás osobně, a snažit se takového stavu dosáhnout častěji. 

Techniky relaxace

Dosáhněte té správné rovnováhy: 10 tipů, jak se vypořádat se stresem

techniky relaxace
Hladina stresu klesá, když jsou tělo, mysl a duše v harmonii

1. Jste na sebe tvrdí?

Jak se vidíte? Máte nereálná očekávání v tom, jak Vás vidí ostatní? Tyto otázky je dobré si položit, abyste se přesvědčili, zda na sebe nejste příliš přísní. Mnozí viní média z toho, že nastavili nereálné cíle v oblasti krásy. Pocit, že se Vám stále nedaří těchto cílů dosáhnout je stresující – zvláště když je Vaše pleť náchylná k akné. Zde naleznete více informací o psychologickém dopadu akné.

Zkuste si pravidelně připomínat, že nikdo není dokonalý. Zaměřte se na své silné stránky, oslavujte pozitiva a snažte se neulpívat na věcech negativních.  Tento důležitý krok Vám dodá více vnitřního štěstí, budete se cítit pohodověji mezi ostatními a šance, že se u Vás objeví stresové akné, se sníží.

2. Meditace

Podle řady lidí je odpovědí na každodenní kognitivní stres meditace. Slovo „meditace“ pochází z latinského pojmu „meditatio“, což znamená „myslet“ nebo „být ponořen v myšlenkách“. Meditace je o umění „vypnout“, naslouchat sobě sama a zaměřit se na své tělo, zejména na dýchání. Je důležité, abyste meditovali tam, kde se cítíte opravdu dobře a kde je mír a klid.

Aplikace „Headspace: Řízená meditace“ Vám pomůže každý den na pár minut zapomenout na stresy a napětí každodenního života a tak zredukovat stresem způsobené akné.

3. Autogenní trénink

Autogenní trénink je technika, která Vám umožní regulovat svůj dech a srdeční rytmus a dosáhnout relaxace těla slovními pokyny. Někdy ji přirovnávají k hypnóze. Jedná se o sérii šesti cvičení, jejichž zvládnutí vyžaduje čas, praxi a odhodlání. Když se je však naučíte, mohou být účinným způsobem, jak dosáhnout hluboké relaxace, zvládnout chronický stres a zabránit vzniku stresových skvrnek.

4. Jóga

Jóga je zdraví prospěšnou směsí odpočinku a pohybu a pozitivním a zklidňujícím vlivem na tělesnou a duševní pohodu. Může prospět i Vaší kůži. Jen pár cviků jógy denně může přinést úžasné výsledky a mnoho lidí zachová této technice věrnost po celý další život.

5. Vyspěte se do krásy

Každý, kdo se někdy po neklidné noci cítil náladový a podrážděný, ví, jak důležitý je pro relaxaci a rovnováhu kvalitní noční spánek. I Vaše pleť potřebuje spánek ke svému zotavení a regeneraci. Ve studiích se zjistilo, že příliš málo spánku podporuje vznik zánětu – což je jedna z příčin akné.1

Kolik spánku potřebujete, to záleží na každém jednotlivci, obvykle se za optimální považuje šest až osm hodin spánku denně. Zde vám navrhneme několik tipů, které Vám pomohou rychle a hluboce usnout:

  • Přesvědčte se, že je ve Vaší ložnici úplná tma
  • Ideální teplota je někde mezi 15°C a 18°C
  • Ložnici používejte pouze k spánku: v ložnici nepracujte, nesledujte televizi ani nehrajte počítačové hry.

6. Snažte se práci brát více uvolněně

Svět, ve kterém pracujeme, nabírá na rychlosti a složitosti. Očekává se od nás, že zvládneme více úkolů v kratším čase a tlak, abychom byli „vždy v obraze“, může být značný. Z toho jsou někteří lidé nešťastní a frustrovaní, mohou se objevit stresové skvrny. Snažte se vyniknout bez toho, abyste si stres pustili k tělu. Klíčem k co nejvyšší produktivitě a k minimalizaci stresu je naplánovat si den tak, abyste se mohli řídit jasným rozvrhem a abyste věděli, na čem budete pracovat a kdy. Snažte se během dne zařadit krátké přestávky.

7. Dopřejte si den péče „wellness“

Najděte si uklidňující rituál, který Vám pomůže snížit stres, a odměňujte se vždy, když začne být tlak příliš velký. Může se jednat o relaxační koupel s pleťovou maskou, po které se necháte chvíli hýčkat péčí, měsíční návštěva lázní, sauny nebo termálních koupelí, či pravidelné masáže. Ať už zvolíte cokoliv, dopřejte svému tělu a mysli čas na to, aby si tu chvíli opravdu prožily. Tím snáze dosáhnete úlevy od napětí, posílíte ducha a vyhnete se stresovému akné. 

8. Buďte fit

Všichni známe ten dobrý pocit po dlouhé procházce nebo běhu na čerstvém vzduchu: naše mysl je bdělá, tělo se cítí skutečně naživu a pleť má svěží a zářivý vzhled. Cvičení však není přínosem jen pro tělo. Uvolňují se hormony štěstí, které přispívají ke klidu a pocitu sebevědomí, a zlepší se nám nálada. Více si můžete přečíst v článku Akné a sport.

„7minutové cvičení“ sestavené vědci zabývajícími se sportem z Institutu pro lidskou výkonnost (Human Performance Institute) v Orlandu na Floridě zahrnuje 12 cviků pro vyšší zdatnost celého těla. Je vysoce intenzivní a snadno proveditelné i doma. Více informací o tomto cvičení a o aplikacích, které Vás touto rutinou provedou, najdete na internetu.

9. Zdravá výživa

Zdravá výživa Vašemu tělu pomůže se se stresem lépe vyrovnat. Co by tedy mělo být na jídelním lístku? Na živiny bohaté, vyvážené a přirozené potraviny a spousta čerstvých a syrových plodin. Dodávají vitamíny a minerály, které jsou právě v období stresu tolik důležité. Káva, čaj, cukr a energetické nápoje nejsou vhodné, protože tělo spíše povzbuzují, než aby mu pomohly se uvolnit.

Zdravé stravovací návyky jsou pro osoby trpící akné obzvláště důležité. Více informací naleznete v článcích Akné a výživa: základní informace a Jaké změny v jídelníčku mohou prospět mé pleti?

10. Rovnováha mezi prací a soukromým životem

Rovnováha mezi prací a životem se odvíjí od vztahu mezi Vaším profesionálním a soukromým životem, který by měl být co nejvyváženější. Není problém na krátkou dobu zanedbat jedno ve prospěch druhého, ale dlouhodobá nerovnováha vede k pocitu nespokojenosti a ke stresu. Kritickým faktorem často je, jak nakládáte s časem. Proto se nenechávejte pohltit činnostmi, kde se časem snadno plýtvá: sledování sociálních médií, aktualizace příspěvků a prohlížení internetu trvá déle, než by se zdálo. Snažte se nastavit si jasné priority. To Vám pomůže rozeznat to důležité od méně důležitého.

Můžeme Vám pomoci? Váš osobní poradce pro pleť (Pure Skin Coach) bude připraven, když budete připraveni Vy. Prostě si jen stáhněte aplikaci, zaregistrujte se a připojte se.

1 The Effects of Relaxation Before or After Skin Damage on Skin Barrier Recovery: A Preliminary Study (Vliv relaxace před poškozením kůže či po něm na obnovu kožní bariéry: předběžná studie), Robinson, Hayley MSc; Jarrett, Paul FRCP, FRACP; Broadbent, Elizabeth PhD, Psychosomatic Medicine: Říjen 2015 Svazek 77 Vydání 8 str. 844-852

Další doporučené produkty

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin