Akné a slunce

Působení slunečního záření na akné: pomáhá nebo zhoršuje stav pleti?

6 min čtení
Zobrazit více

Trocha slunce prospívá vaší náladě i pleti. Ale ač někteří lidé dříve doporučovali horské slunce jako léčbu akné, vědci nyní vědí, že příliš mnoho slunce není dobré pro každý typ nebo stav pokožky – a to platí i o pleti se sklonem k akné.

Tento článek se zabývá tím, jak nadměrné a/nebo nechráněné vystavení pleti slunečním paprskům může zhoršit příčiny a spouštěcí mechanismy akné a situaci spíše zhoršit než zlepšit. A vysvětluje to, jak si můžete užívat slunce a pečovat o svou pokožku se sklonem k akné, a to i v případě, že podstupujete léčbu akné pomocí léků

Pokožka a slunce

Jaké má UV záření pozitivní účinky na akné?

pozitivní účinky slunce na akné
Sluneční paprsky nám mohou zlepšit náladu a pomáhají nám zmenšit stres.

Sluneční světlo je v přiměřeném množství pro naše tělo i mysl dobré. Je důležitým zdrojem vitaminu D, který je nezbytný pro mnoho důležitých procesů v našem těle, jako je vývoj zdravých kostí. Více informací o tom naleznete v článku Jak ovlivňuje UVA, UVB a HEV záření pokožku.

Sluneční paprsky mohou také zlepšit naši náladu. Schopnost našeho těla produkovat serotonin (často nazývaný „šťastný hormon“) je přímo ovlivněn slunečním zářením a výzkum ukázal, že nedostatek slunečního světla může vést k sezónní afektivní poruše (tzv. S.A.D.), kdy se lidé dostanou do deprese.

Vyšší teploty také stimulují oběh a pocení, a zvýšené pocení, je-li dobře řízeno, může pomoci přivést přebytečnou mastnotu na povrch pokožky a vyčistit póry. Zjistěte, jak k tomu dochází v článku Akné a sport.

Někteří lidé s akné a/nebo pokožkou se sklonem k akné tvrdí, že jejich stav pokožky se zlepšuje, když si užívají trochu pobytu na slunci. Život s akné může být stresující, takže pokud trochu slunce potěší vás a vaši pokožku, pak je to dobré. Více se o psychologických dopadech života s akné můžete dočíst zde

Jaké má UV záření naopak negativní účinky na akné?

negativní účinky slunce na akné
Změny pigmentace jsou jasným znamením pokožky poškozené slunečním zářením

Jsme všichni individuality a naše kůže je stejně odlišná, jako jsme my, takže to, co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro jiného. Na každého pacienta s akné, který říká, že se mu pokožka na slunci zlepšuje, narazíte na jiného, který říká, že v teplejších měsících se stav jeho pokožky horší. Existuje řada možných důvodů:

  • Slunce způsobuje vysoušení pokožky a dokonce i mastná pokožka (nadbytečná produkce mazu je typická pro pokožku náchylnou k akné) potřebuje vlhkost. Při nadměrném vystavení slunečnímu záření se kůže vysouší a mazové žlázy (které produkují kožní maz, který dodává kůži mastnotu, kterou potřebuje) pracují na plné obrátky a tato přebytečná tvorba kožního mazu – známá jako mazotok – je jednou z klíčových fází vzniku pupínků. 
  • Dalším výsledkem vysoušení pokožky je to, že rohovatí neboli keratinuje. To znamená, že kožní buňky na povrchu tvrdnou. To vadí přirozenému procesu, při kterém odumřelé kožní buňky odpadávají, a brání to výtoku kožního mazu z pórů. Následkem toho vznikají komedony.
  • Produkce potu se zvyšuje v teplém počasí stejně jako rychlost, kterou pot degraduje na povrchu pokožky. To vytváří prostředí, v kterém se P.acnes,  bakterii spojená s akné, dobře daří a šíří se. 
  • Sluneční světlo může také vyvolat určitý konkrétní typ akné známý pod názvem jako Acne aestivalis (nebo častěji Mallorca akné). K němu dochází, když UVA paprsky jsou v kombinaci s chemickými látkami v některých přípravcích péče o pleť a sluneční ochrany a vyvolávají alergickou reakci. Akné aestivalis působí převážně u žen mezi 25. a 40. rokem, z nichž mnohé měly v pubertě akné a můžete se o tom dočíst více v článku Různé typy akné.
  • Nadměrné vystavení slunci a/nebo nevhodná ochrana před sluncem mohou také způsobit problémy s pigmentací a osoby s akné nebo jizvičkami po akné jsou obzvláště náchylné k hyperpigmentaci. Více se dozvíte v článku Akné a hyperpigmentace.
  • A jak všichni víme, slunce představuje i další rizika pro všechny typy pleti - nejen pro ty, kdo mají problematickou pleť. Patří k nim spáleniny od slunce (a v nejhorším případě i rakovina), sluneční alergie (například polymorfní světelná erupce, zkratka PLE) a předčasné stárnutí pokožky1. Více se o tom můžete dočíst v článku Jak ovlivňuje UVA, UVB a HEV záření pokožku.

Ochrana proti slunci

Jaká ochrana před slunečním zářením je vhodná pro problematickou pleť?

sluneční ochrana pro problematickou pleť
Vyberte si sluneční ochranu, která je speciálně navržena pro pokožku se sklonem k akné.

Někteří lidé s pokožkou se sklonem k akné se snaží co nejvíce vyhnout produktům sluneční ochrany v obavě, že oleje a chemikálie v krémech jim ucpou póry a zhorší stav pokožky. Jiným se nelíbí skutečnost, že některé produkty ochrany proti slunečnímu záření způsobují, že jejich pleť vypadá leskle.

Účinná ochrana před slunečním zářením je nezbytná pro všechny typy pleti a pleť se sklonem k akné není výjimkou. Ve skutečnosti volba správné sluneční ochrany může být ještě důležitější pro kůži se sklonem k akné, neboť je obzvláště náchylná k hyperpigmentaci.

Jde o to vybrat produkty, které byly speciálně vyvinuty pro pokožku se sklonem k akné a u nichž bylo klinicky a dermatologicky prokázáno, že dávají pokožce ochranu, kterou potřebuje, aniž by blokovala póry, zvyšovala lesk pleti nebo vyvolávala a zhoršovala akné.
Vyberte si lehké krémy, emulze nebo gely. Lehčí struktura neznamená, že potřebujete dělat kompromisy, když chcete vysokou ochranu. Podívejte se také na produkty označené jako „nekomedogenní“ - to znamená, že neobsahují přísady, které by mohly ucpávat póry a způsobovat pupínky.
Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control nabízí lehkou texturu a je dodáván ve variantách ochranného faktoru SPF 30 i 50+.  Oba SPF jsou nekomedogenní a je o nich klinicky i dermatologicky prokázáno, že jsou vhodné pro problematickou pleť. Poskytují dlouhodobý zmatňující efekt a obsahují L-karnitin regulující kožní maz, čímž pomáhá zlepšit stav kůže.

Používáte-li peeling na bázi kyselin nebo resurfacing, jako je vysoce účinné Eucerin DERMOPURE Sérum pro regeneraci pleti, pak je důležité mít na paměti, že vaše kůže bude ještě citlivější na paprsky UVA a UVB. Doporučujeme, abyste tento produkt používali večer a následující ráno aplikovali vysoký ochranný faktor.

Jaká je vhodná sluneční ochrana při léčbě akné?

léčba akné
Pokud podstupujete léčbu akné, je ochrana před sluncem nezbytnou součástí vaší každodenní péče o pleť

Účinné látky v několika postupech při léčbě akné - např. benzoylperoxid, tretinoin, adapalen a kyselina azelová - můžou zvýšit citlivost pokožky na paprsky UVA a UVB. Více se dozvíte v článku Akné a dermatologická léčba. Pokud podstupujete léčbu, je důležité, abyste praktikovali „bezpečné slunění“. Omezte čas strávený venku, vyhýbejte se slunci během hodin, kdy nejintenzivněji pálí, a kdykoliv je to možné, noste ochranný oděv. Zvolte vysoký faktor ochrany před slunečním zářením, jako je Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+ a dbejte na to, abyste ho aplikovali jak během slunečných, tak i zamračených dnů.

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin