korektor na akné

Akné a make-up: Jak si mám vybrat a jak aplikovat make-up na mou problematickou pleť?

5 min čtení
Zobrazit více

Neposlouchejte nikoho, kdo vám říká, že nemůžete nosit make-up, pokud máte akné nebo problematickou pleť. 

Správný make-up, dobře aplikovaný, vám pomůže zakrýt nedokonalosti pleti a dodá vám sebedůvěru, kterou potřebujete k tomu, abyste dál žili svůj život bez velkých omezení. A co víc, někteří lidé zjišťují, že jakmile se nalíčí, nedotýkají se tolik své tváře, protože nechtějí rozmazat krycí vrstvu. To je potenciálně dobrá zpráva pro ty, kdo trpí akné, protože není nic horšího pro vaši pleť, než si pupínky vymačkávat.

Existují také produkty, které mohou mít na vaši pleť pozitivní vliv: Eucerin DeromoPure Krycí korektor pomáhá redukovat pupínky a současně je zakrýt, takže dostanete péči i krytí v jednom produktu.

Tento článek poskytuje rady ohledně toho, na co se zaměřit a čemu se vyhnout při výběru make-upu, a nabízíme i několik tipů, jak aplikovat make-up na pleť se sklonem k akné, aby byly pupínky zakryty a vypadali jste a cítili jste se skvěle.

Správné produkty

Základní make-up, oční stíny, oční linky, řasenka, rtěnka..... Seznam pokračuje. Skutečnost, že máte akné nebo problematickou pleť, by vám neměla zabránit, abyste mohli používat některý z těchto typů make-upu. Ale existují věci, na které byste se měli zaměřit, a věci, kterým byste se měli vyhnout, pokud jste náchylní k pupínkům:

Vyberte si make-up, který je vyzkoušený, otestovaný a u něhož bylo prokázáno, že je kompatibilní s pletí se sklonem k akné

1: Na kvalitě záleží
Používejte výrobky vysoké kvality. Cena není vždy ukazatelem kvality, ale heslo „méně znamená více“ má tendenci být dobrým testem kvality, pokud jde o make-up pro pleť se sklonem k akné. Hledejte osvědčené a vyzkoušené produkty, které nemají příliš mnoho přísad.

2: Nekomedogenní
Nekomedogenní produkt je něco, co bylo speciálně navrženo tak, aby vám to neucpávalo póry (protože ucpané póry mohou vést k nedokonalostem pleti a vzniku akné). Ujistěte se, že vybíráte produkty, které mají na obalu napsáno, že jsou „nekomedogenní“ (nebo něco v podobném smyslu). Jsou nejvhodnější pro vaši pleť a jsou bezpečné i tehdy, když podstupujete léčbu akné. O tom, jak vzniká akné, se dozvíte více v článcích Co způsobuje akné a Jak dochází k rozvoji akné?

3: Osvědčené účinné složky
V ideálním případě by produkty, které si vybíráte, měly obsahovat také účinné složky, u kterých bylo prokázáno, že zlepšují pleť se sklonem k akné. Důkazem, který hledáte, je klinický a/nebo dermatologický výzkum. K aktivním látkám, které mohou mít pozitivní dopad na výskyt pupínků, patří kyselina salicylová, která rozkládá pupínky a má antibakteriální účinek.


Věděli jste, že mnoho dermatologů vám může poradit i o make-upu? Budou zkoumat individuální charakter vaší pleti a v případě potřeby provedou testy na alergie. Poté budou schopni doporučit nejlepší produkty v oblasti make-upu pro vaši pleť a poradí vám ohledně přísad, kterých byste se měli vyvarovat.

Jak mám připravit svou pleť se sklonem k akné na make-up?

Příprava je zásadně důležitá a před aplikací make-upu je důležité důkladně vyčistit a hydratovat pleť se sklonem k akné.

Čištění

Před aplikací make-upu pleť důkladně očistěte

Čištění je první zásadně důležitý krok v péči o pleť se sklonem k akné. Nečistoty, bakterie a odumřelé kožní buňky dokáží ucpat póry a dát vzniknout novým pupínkům, takže přidáte-li k výše uvedenému ještě make-up, ještě se vše zhorší.

Vyčistěte si obličej důkladně ale jemně pomocí produktů, které jsou speciálně navrženy pro problematickou pleť, jako je Eucerin DermoPure Čisticí gel. Podívejte se na článek Ideální produkty péče o pleť a pravidelná péče o pleť se sklonem k akné, kde naleznete tipy, jak nejlépe svou pleť vyčistit

Hydratace

Aplikujte zmatňující hydratační krém speciálně vyvinutý pro pleť, která má sklon k akné

Vyberte si hydratační krém, který zklidňuje pleť se sklonem k akné a současně poskytuje ideální podklad pro základní make-up. Vzhledem k tomu, že je vaše pleť mastná, budete si chtít vybrat produkt se zmatňujícím účinkem - to znamená takový, který brání viditelnému mastnému lesku na vaší pleti. Můžete vyzkoušet Eucerin DermoPure Zmatňující emulzi, která je ideálním podkladem pod make-up.

Pokud chcete, můžete po hydratačním krému nanést bázi pro make-up (nepoužívejte bázi pro make-up namísto hydratačního krému), ale nezapomeňte zvolit takovou, která je nekomedogenní.

Nechte svůj hydratační krám a bázi pod make-up několik minut vstřebávat, než aplikujete základní make-up.
Pokud podstupujete lokální léčbu akné, aplikujte příslušný krém nebo mast před hydratačním krémem a dejte své pleti čas je absorbovat. Eucerin DermoPure Zklidňující krém byl speciálně vytvořen jako hydratační krém, který se používá během léčby akné, takže můžete dát přednost tomu použít ho jako základ pod make-up namísto Eucerin DermoPure Zmatňující emulze, dokud vaše léčba neskončí.

Váš pravidelný postup při aplikaci make-upu

Přístup krok za krokem k čistší pleti

Krok 1: Korektor

Vyberte korektor, který kryje a redukuje pupínky

Někteří lidé dávají přednost tomu začínat při aplikaci make-upu s tenkou vrstvou základního make-upu, jiní zjišťují, že funguje lépe, když se nejprve aplikuje korektor. Můžete vyzkoušet oba přístupy a zjistit, co vám nejlépe vyhovuje.
Naším obecným pravidlem u péče o pleť je použít nejprve ten nejdůležitější produkt. Takže pokud máte korektor, u kterého je dokázáno, že redukuje a zároveň kryje pupínky, je vhodné ho aplikovat přímo na vyčištěnou a hydratovanou pleť bez předchozího použití vrstvy základního make-upu. Jedním takovým korektorem je Eucerin DermoPure Krycí korektor. Disponuje dvojím efektem v jednom přípravku, obsahuje kyselinu salicylovou, sjednocuje tón pleti a kryje a zároveň redukuje pupínky.

Jedná se o speciální korektor, který lze použít k zakrytí velkých ploch stejně jako jednotlivých pupínků. Pro přirozený vzhled zkuste aplikovat svůj korektor ve tvaru písmene X na každý pupínek. Tím se zajistí, že bude pokryt ze všech stran. Poté opatrně poklepávejte (neroztírejte), aby se produkt rovnoměrně rozprostřel a pupínek byl dobře zakryt. 

Můžete také zkusit při aplikaci korektoru použít štěteček na oční stíny, protože někteří lidé zjišťují, že to pomáhá vytvářet přirozené krytí bez skvrn. Krytí vytvářející skvrny může způsobit, že pupínky budou ještě více vidět, což není výsledek, který byste si přáli!

Krok 2: Základní make-up

Čistěte pravidelně své aplikátory make-upu s cílem snížit množství bakterií na nich

Při výběru základního make-upu:

  • Textura: vyberte lehký produkt
  • Výsledný efekt na pleti: zvolte spíše matnější než lesklou verzi. Lesklý základní make-up může způsobit, že vaše póry budou vypadat větší
  • Barva: snažte se přizpůsobit tónu své pleti. Je lepší použít tón o odstín světlejší než o odstín tmavší, má-li být krytí přirozené
Čisté špičky prstů jsou nejhygieničtějším způsobem, jak aplikovat svůj základní make-up

Při aplikaci základního make-upu:

  • V ideálním případě použijte prsty. Můžete si je těsně předtím umýt, abyste si byli jisti, že na svou pleť, která se snadno podráždí, nezanesete žádné bakterie.
  • Bakterie se s oblibou hromadí na aplikátorech make-upu. Pokud dáváte přednost použití štětečků a houbiček, dbejte na to, abyste je důkladně alespoň jednou týdně umyli jemným mycím prostředkem nebo přípravkem Eucerin Dermopure Čisticí gel.
  • Nepoužívejte přípravku příliš mnoho: je lákavé pokračovat, dokud není vše zakryto, ale až vykročíte z koupelny, pravděpodobně nebudete vypadat příliš přirozeně. Zlehka aplikujte základní make-up a znovu použijte korektor a přidejte ho tam, kde je potřeba.

Po nanesení základního make-upu můžete rozjasnit tmavé oblasti pod očima speciálním korektorem.

Krok 3: Pudr a růž

Pudr absorbuje mastnotu, takže make-up vypadá co nejlépe delší dobu

Aplikujte svou růž a pak pudr na obličej. Pudr absorbuje přebytečnou mastnotu, zabraňuje vzniku mastných ploch na vaší pleti a díky němu make-up vydrží déle. Při aplikaci obojího použijte jemné štětce a dbejte na to, abyste je alespoň jednou týdně umyli.

Stejně jako u základního make-upu se snažte vyhnout pudru s lesklým efektem. Může nakonec na pupínky spíše upozornit, než aby pomohl je zakrýt, a částice mohou také uvíznout v pórech a způsobit další podráždění.

Potřebujete-li osvěžit pleť během dne, používejte pudr a/nebo savé papírky na mastnou pleť a korektor. Použijete-li pudr na cestách, můžete ho aplikovat bavlněným tampónem a ten následně vyhodit, takže s sebou nemusíte nosit štěteček (na kterém se vám v kabelce nahromadí bakterie).


Okamžitý matný efekt na cestách:
Savé papírky pomáhají omezit tvorbu mastnoty na vašem obličeji. Stačí je použít, mastnotu vysát, znovu aplikovat pudr a korektor a vrátit se k tomu, na čem opravdu záleží.

Krok 4: Oči a rty

Krásné rty mohou odvést pozornost od drobných nedokonalostí pleti

Upozornit na oči nebo rty vám může pomoci odvést pozornost od drobných nedostatků vaší pleti.

Odstranění make-upu u pleti se sklonem k akné

Než půjdete do postele, nezapomeňte odstranit svůj make-up.

Po noci strávené venku je snadné padnout do postele, ale pokud má vaše pleť sklon k akné, je obzvláště důležité, abyste si udělali čas na odstranění make-upu.

Kůže se regeneruje přes noc a nejlépe se tak stane, když je čistá a může dýchat. Jemné, ale důkladné čištění před tím, než ulehnete ke spánku, odstraní make-up a další stopy nečistot, aby se vaše pokožka mohla sama léčit. Spát v make-upu, byť nekomedogenním, může zhoršit nedokonalosti pleti a způsobit tvorbu nových pupínků.

Pokud se obáváte, jak váš partner bude reagovat, když uvidí vaši pleť - zblízka a bez krycích přípravků - pak si s ním promluvte o tom, jak se cítíte. Je pravděpodobné, že v určitém okamžiku i on bude mít nějaké pupínky. Správný partner porozumí tomu, jak se cítíte, a podpoří vás, ať máte make-up nebo ne.


„Pigment v make-upu může ucpat póry a zabránit toku mazu, takže každodenní čištění je prvním důležitým krokem při péči o aknózní pleť.“
Dr med. Markus Reinholz, dermatolog

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin