péče o pleť s akné

Jaký postup péče je ideální pro pleť se sklonem k akné?

8 min čtení
Zobrazit více

„Akné se tvoří lidem, kteří se nemyjí”. To jste určitě už slyšeli. Ale není to tak jednoduché. Akné je primárně způsobeno hormony a i ti nejčistotnější lidé také trpí akné. Více naleznete v článku Akné a hormony.

To znamená, že svědomitá a každodenní péče o pleť – s použitím takových prostředků k čištění a ošetření pleti, jejichž speciální složení vyhovuje potřebám vaší pleti – vám pomůže snížit výskyt pupínků a udržet svou problematickou pleť pod kontrolou. 

Tento článek vám vysvětlí, na co byste se měli při výběru přípravků pro péči o pleť zaměřit, a doporučí vám postup vyhovující vaší pokožce, která se mění podle toho, zda se na akné léčíte pomocí léků. Podíváme se i na některé další kroky, kterými můžete péči o problematickou pleť pomoci.

Proč potřebuji speciální postup péče o pleť?

Pokud máte problematickou nebo aknózní pleť, prospěje vám pravidelně prováděná péče s použitím přípravků, jejichž speciální složení vyhovuje konkrétním potřebám vaší pleti.

Při výběru těch správných přípravků péče o pleť vám může pomoci, když trochu pochopíte, jak ke tvorbě kožních nedokonalostí dochází.

V procesu hraje roli řada komplexních a vzájemně provázaných faktorů – zánět, seborea (nadměrná tvorba kožního mazu), hyperkeratóza (ztluštění vnějších vrstev kůže) a přemnožení bakterií – můžete si přečíst více o každém z nich i o tom, jak spolupůsobí u akné obecně nebo při vzniku akné, a můžete též zjistit více o mikro-zánětu jako základní příčině akné na pozadí vědeckých poznatků o mikro-zánětu.

Nejvhodnějšími přípravky pro péči o problematickou pleť se sklonem k akné jsou ty, které působí na všechny uvedené faktory, a tím pleti prospívají, snižují výskyt pupínků a brání jejich návratu.

Vznik nedokonalostí pleti a akné

Pokud máte problematickou pleť nebo pleť se sklonem k akné, prospějí vám přípravky určené k čištění a péči, jejichž speciální složení vyhovuje potřebám takovéto pleti. Zaměřte se na následující vlastnosti uvedené na obalu:

Pokud máte problematickou pleť, používejte přípravky, které jsou prokazatelně nekomedogenní

Neobsahuje mýdlo
Přirozené pH zdravé pleti je lehce kyselé. Problematická pleť má sklon k zásaditějšímu pH a mýdlo, jehož pH je též zásadité, ještě více narušuje přirozenou rovnováhu pleti a zvyšuje její náchylnost k infekci.

Nekomedogenní
Přípravek, který nepodporuje tvorbu komedonů (nekomedogenní), je takový přípravek, který neobsahuje žádné složky ucpávající póry (ucpaný pór je známý též pod označením komedon). Ucpané póry vedou ke vzniku černých teček, bílých teček a pupínků.

Nemastný
Problematická pleť se sklonem k akné již produkuje nadměrné množství mazu, proto se mastným přípravkům vyhýbejte. 

Komedolytický

Komedolytický přípravek narušuje komedony (černé tečky a bílé pupínky) a otevírá ucpané póry.

Keratolytický
Keratolytické přípravky rozpouštějí ztvrdlé čepy pokožky a napomáhají přirozenému procesu odlupování odumřelých kožních buněk.

Lehce kyselé pH
Problematická pleť je zásaditější než pleť normální, která má lehce kyselé pH. Přínosem přípravků pro problematickou pleť je, že jejich mírně kyselé pH napomáhá návratu pH pleti k optimálním hodnotám.

Veškeré přípravky řady Eucerin DermoPure mají speciální složení vhodné pro problematickou a k akné náchylnou pleť. Též v řadách Eucerin Anti-Age (proti stárnutí pleti) a Eucerin sluneční ochrana jsou přípravky, které nepodporují tvorbu komedonů a nejsou mastné a ideálně vyhovují potřebám mastné pleti.

Složky, které pomohou snížit počet nedokonalostí pleti a zabránit jejich další tvorbě

Při výběru přípravků pro problematickou pleť pátrejte po následujících účinných složkách, které vám jako součást účinných a jemných složení přípravků mohou pomoci zbavit se pupínků a zabránit jejich opětovnému vzniku a poskytnout pleti takovou péči, jakou potřebuje:

Peelingové látky

Dobře vyčištěná pleť má vyšší schopnost vstřebávat účinné látky z pečujících přípravků.

V přípravcích péče o pleť jsou nejběžněji používanými peelingovými látkami AHA (alfa-hydroxykyseliny), které jsou též známé jako ovocné kyseliny. V přípravku Eucerin DermoPure Sérum pro regeneraci pleti užíváme kombinaci kyseliny glykolové (což je AHA), kyseliny salicylové (což je beta-hydroxykyselina, BHA) a glukonolaktonu (což je poly-hydroxykyselina, PHA). Tento inovativní a účinný 10% hydroxy-komplex otevírá póry, usnadňuje olupování odumřelých kožních buněk a podporuje obnovu pleti.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je obzvláště účinná v boji proti uzavřeným pórům i proti přerůstání bakteriální mikroflóry. Je to beta-hydroxykyselina s účinkem keratolytickým (tj. odstraňuje odumřelé kožní buňky a změkčuje pleť, čímž brání uzavírání pórů) a komedolytickým (tj. otevírá uzavřené póry). Kyselina salicylová redukuje počet pupínků a brání jejich vzniku a je klíčovou složkou několika přípravků řady Eucerin DermoPure.

Složky ovlivňující tvorbu kožního mazu

Pátrejte po přípravcích, které jsou schopny ovlivnit množství kožního mazu, který vaše pleť vyprodukuje. Složky, jako je L-karnitin, buňkám pomáhají vstřebat volné mastné kyseliny, které pak mitochondrie přemění na energii. Tím se sníží množství, které zbyde pro tvorbu mazu, a produkce mazu je pod kontrolou. Pokud jsou do složení přípravku přidány zmatňující částice, mohou rovněž napomoci vstřebání nadbytečného kožního mazu. L-karnitin a zmatňující částice jsou součástí technologie regulující tvorbu kožního mazu, kterou využívá několik přípravků řady Eucerin DermoPure.

Licochalcon A

Licochalcon A je silná antioxidační a protizánětlivá látka extrahovaná z kořene čínské lékořice. Zmírňuje zarudnutí, zklidňuje zánět a je hlavní účinnou složkou přípravků Eucerin DermoPure Sérum pro regeneraci pletiEucerin DermoPure Zklidňující krém a Eucerin DermoPure Zmatňující emulze.

Šetrné surfaktanty

Vyčištění pleti je v péči o problematickou pleť důležitým krokem, ale nešetrné čisticí složky mohou narušit přirozenou rovnováhu pleti a vést ke zhoršení příznaků.
Pátrejte po šetrných čisticích složkách bez obsahu mýdla, jako jsou amfoterní surfaktanty a komplex APG užívaný v pleťových čisticích přípravcích řady Eucerin DermoPure.

SymSitive*

SymSitive* reguluje citlivost hyperreaktivních kožních senzorických vláken a přináší okamžitou a dlouhodobou úlevu od pocitu svědění, štípání a pálení. Pleť nejen zklidňuje, ale rovněž zvyšuje její toleranci a postupem času též její odolnost. Je klíčovou účinnou složku přípravku v Eucerin DermoPure Zklidňujícím krému.
* registrovaná ochranná známka společnosti Symrise AG, Německo

Ceramidy

Tyto důležité lipidy zlepšují ochrannou bariéru kůže a pomáhají předcházet ztrátám hydratace a brání kontaktu s dráždivými látkami, které mohou způsobit zánět a svědění. V přípravcích Eucerin užíváme biologicky identické syntetické ceramidy, které posilují přirozenou kožní bariéru - zadržují hydrataci a brání vyschnutí a podráždění.

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná (známá též pod označením laktát) je součástí přirozených hydratačních látek kůže (Natural Moisturising Factor, NMF) a klíčovou složkou ochranného kyselého pláště kůže, kde dochází k regulaci kožního pH. Vstřebává a udržuje vlhkost v nejpovrchnější vrstvě pokožky a zastává tak zásadní úlohu ve zdravotní kondici pleti. Je rovněž komedolytická.

Ideální postup péče o problematickou pleť

Čištění

Účinné čištění – s přípravky se speciálním složením určeným pro problematickou pleť – je klíčovým krokem k redukci počtu a prevenci tvorby pupínků. Čištění doporučujeme provádět dvakrát denně. Ráno pro odstranění nadbytečného kožního mazu a odumřelých kožních buněk, které se přes noc nahromadily, a večer, aby byly před spaním zcela odstraněny nečistoty, které přinesl den, i zbytky make-upu a korektoru. To vaší pleti umožní, aby se přes noc obnovila a zhojila. Doporučuje se použít vlažnou vodu (příliš teplá voda může pleť vystavit stresu) a zvolit přípravky se speciálním složením určeným pro problematickou pleť, jako je Eucerin DermoPure Čisticí gel

Na základě výzkumu1 bylo zjištěno, že pleť vyčištěná Eucerin DermoPure Čisticím gelem je schopna vstřebat o 9 % více některých účinných látek (L-karnitin a dekandiol), které jsou pro ni dalším významným přínosem.

Hledáte-li rychlé a pohodlné řešení pro vyčištění pleti nebo odstranění make-upu, můžete vyzkoušet micelární vodu.

Také Vám může prospět jednou týdně prováděný peeling k uvolnění pórů a ke zjemnění textury pleti. Vyzkoušejte Eucerin DermoPure Peeling. Užívání peelingu spolu s léky na akné se nedoporučuje, jelikož izotretinoin, benzoylperoxid a antibiotika mohou zvyšovat citlivost pleti.

*1 Vhodné čištění pleti zvyšuje biologickou dostupnost dermatokosmetických účinných látek na akné, dekandiolu a licochalconu A, prezentace posteru, EADV 2013

Tonizace

Projasnit, osvěžit a připravit pleť tak, aby získala z pečujících přípravků maximální přínos, vám pomůže tonikum se speciálním složením pro problematickou pleť. Tonizaci provádějte jako poslední fázi postupu čištění a použijte k ní přípravek, jako je Eucerin DermoPure Čisticí pleťová voda. Pokud se na akné léčíte pomocí léků, pak tonika na bázi alkoholu nedoporučujeme.

Péče

Problematická pleť potřebuje hydrataci, které pomáhá posílit  přirozenou ochrannou bariéru kůže. Vy ale budete chtít použít nemastný přípravek. Pokud jsou vaše kožní problémy mírné až středně závažné a neléčíte se na akné pomocí léků, zvolte zklidňující a zmatňující hydratační přípravek, jako je Eucerin DermoPure Zmatňující emulze. A aby vaše pleť časem vypadala jasnější a hladší, můžete do večerního rituálu péče o pleť zařadit peelingový přípravek, jako je Eucerin DermoPure Sérum pro regeneraci pleti.

Pokud se léčíte pomocí léků, pak se použití peelingových přípravků nedoporučuje. Vaši pleť mohou postihnout nežádoucí účinky léčby, jako je silné vysušení, a prospěje jí zvláštní péče. Vyzkoušejte Eucerin DermoPure Zklidňující krém, který je třeba aplikovat pět minut po lokální terapii, pokud ji používáte, aby se léčivo mohlo zcela vstřebat.

Ochrana před sluncem

Důležitým krokem vašeho ranního rituálu péče o pleť je ochrana před sluncem. Pokud jsou pupínky nadměrně vystaveny slunci, mohou způsobit problémy s pigmentací. Léky na akné mohou citlivost problematické pleti na UV záření ještě zvyšovat. Přípravky Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 a SPF 50+ poskytují takovou úroveň ochrany, jakou vaše pleť potřebuje, a mají se aplikovat dříve než podkladová báze a make-up. Pokud nanášíte přípravek ochrany před sluncem po lokální léčbě akné, počkejte pět minut, než se léčivo úplně vstřebá. Více naleznete v článku Akné a ochrana před sluncem.

Podkladová báze a make-up

Používejte pouze přípravky se speciálním složením určeným pro problematickou pleť a zaručeně nekomedolytické. Správný krycí základ, jako je Eucerin DermoPure Krycí korektor, by měl pupínky též redukovat a hojit. A nezapomeňte před spaním odstranit veškeré stopy make-upu. Více naleznete v článku Akné a make-up.

Co mohu pro svou problematickou pleť ještě udělat?

V boji proti pupínkům a černým tečkám je zásadní svědomitá každodenní péče o pleť

Níže je uvedeno několik dalších rad, které můžete vyzkoušet, abyste pomohl/a zlepšit péči o svou problematickou pleť:

Nechte své pupínky být
Zkuste si nesahat na pleť obličeje, vymačkávání pupínků vede k šíření bakterií a ke zhoršení problému, nikoliv k jeho zlepšení.

Pečlivě se holte
Při holení navlhko nebo nasucho dávejte pozor, abyste na svou problematickou pleť nebyl příliš hrubý.

Napařujte
Napařování obličeje a sauna může přispět k otevření a odblokování pórů.

Udržujte bakterie na minimu
Pravidelně si čistěte mobil, perte povlaky na polštáře a ručníky, aby se zredukoval počet bakterií.

Dobře o sebe pečujte
Cvičení, dostatečný noční spánek a zdravá vyvážená strava vám pomohou zachovat si celkové zdraví a pozitivní přístup, omezit stres (který může nastartovat uvolnění hormonů způsobujících vzplanutí akné) a zlepšit přirozenou odolnost pokožky. Pokuste se také přestat kouřit. Více naleznete v článcích Akné a výživa: základní informace, Jaké změny v jídelníčku mohou prospět problematické pleti?, Akné a sport a Akné a stres.

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin