léky na akné

Léky na akné: Jak fungují a jaké mohou mít nežádoucí vedlejší účinky?

3 min čtení
Zobrazit více

Léky na akné mohou pomoci omezit výskyt pupínků, zabránit jejich další tvorbě a snížit riziko trvalého poškození kůže. Více informací o různých dostupných možnostech léčby naleznete zde: Léčba akné: jaké jsou nejčastěji používané léky? Tento článek shrnuje mechanismy účinku jednotlivých léků. Uvádí možné nežádoucí účinky léků a radí, co můžete dělat, abyste některé z těchto nežádoucích účinků zmírnili. Přináší také tipy, jaké další faktory mohou přispět k co nejlepšímu účinku vašich léků.

Přehled nejčastěji používaných léků na akné a jejich možné nežádoucí vedlejší účinky

rady lékaře
Váš lékař vám poradí, jaký lék na akné je pro vás a vaši pleť nejvhodnější

Váš lékař vám poradí a předepíše léky na akné, které jsou pro vás a vaši pleť nejvhodnější. Níže uvedená tabulka vám přináší stručné informace o nejčastěji používaných lécích na akné – jak fungují a jaké mají možné nežádoucí účinky. Více informací o základních příznacích, které tyto přípravky léčí, a o tom, jak se akné rozvíjí, naleznete zde: Příčiny a spouštěcí faktory akné a Rozvoj akné.

Co mohu udělat pro zmírnění možných nežádoucích vedlejších účinků?

nežádoucí účinky léků
Výsledky se mohou dostavit až po delší době, proto pokračujte v léčbě a pravidelně svou pleť ošetřujte.

Pravidelná péče o pleť nekomedogenními čisticími a pečujícími přípravky vyvinutými speciálně k péči o problematickou pleť vám pomůže dosáhnout zdravého vzhledu a doplní jakoukoliv farmakologickou léčbu. Více informací získáte zde: Ideální přípravky pro péči o pleť a postup péče o problematickou pleť.

Viditelné výsledky léků na akné se mohou dostavit až po delším čase, obvykle 4-8 týdnů od začátku léčby, ale někdy až po třech měsících. Občas se příznaky mohou dokonce krátkodobě zhoršit, dokud si tělo na léčbu nezvykne. Je důležité, abyste byli maximálně trpěliví a dodržovali předepsaný režim léčby. Jedině tak vytvoříte ideální podmínky pro fungování léčby.

Někteří pacienti se mohou obtížně vyrovnávat s nežádoucími vedlejšími účinky léků (např. extrémně suchou pokožkou při aplikaci isotretinoinu), a proto léčbu přeruší před dokončením léčebného cyklu.

„Mnoho pacientů trpících na akné podle mé zkušenosti předčasně ukončí léčbu právě v důsledku nežádoucích vedlejších účinků léků,“ říká MUDr. Markus Reinholz, dermatolog.
akné a sluneční ochrana
Léčba akné může zvyšovat citlivost pokožky na UV záření, a proto je zásadně důležité používat přípravky zajišťující dostatečnou ochranu proti slunci

Pokud je vaše pokožka vysušená, vyzkoušejte zklidňující hydratační krém, např. Eucerin DermoPure Zklidňující krém. Složení tohoto intenzivně hydratačního, nemastného krému bylo vyvinuto speciálně za účelem zklidnění pleti při dermatologické léčbě. Krém zanechává pleť hned po první aplikaci hladkou a vláčnou.

Dermatologické léky na akné často zvyšují citlivost pokožky na slunce, a proto je obzvlášť důležité používat vhodné ochranné přípravky, např. ochranný krémový gel na opalování regulující tvorbu mazu Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+.

Vyskytnou-li se u vás jakékoliv nežádoucí účinky, obraťte se prosím na svého ošetřujícího lékaře nebo dermatologa.

Co dalšího mohu udělat pro problematickou pleť?

Následující tipy nemusejí zmírňovat nežádoucí vedlejší účinky léčby, ale pomohou vám správně pečovat o pleť náchylnou k akné:

Udržujte pleť maximálně čistou
Kromě pravidelného a důkladného, avšak jemného čištění se snažte nedotýkat obličeje rukama. Pravidelně si čistěte mobilní telefon a perte povlaky na polštář a ručníky, abyste minimalizovali jejich bakteriální kontaminaci.

Pečujte o sebe
Cvičení a zdravá, vyvážená strava vám zlepší náladu a pomůže vám udržovat se v dobré kondici. Více informací: Akné a sport a Jaké změny v jídelníčku mohou prospět problematické pleti?

Snažte se vyhnout stresu
Snadno se to řekne, ale hůř dělá, jak všichni víme, nicméně stres může aktivovat tvorbu hormonů a zhoršovat akné. Více informací: Akné a stres a Tipy na to, jak omezit stres.

 

 

Upozornění: Tento článek obsahuje obecný obsah, který je určen pouze pro informační účely. Není to náhrada lékařské diagnózy nebo léčby a neměl by být takto použit. Máte-li jakékoliv dotazy nebo se potřebujete poradit o vhodných možnostech léčby, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin